Author Topic: Помаците се опознават в интернет!  (Read 9437 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
                                      Помаците се опознават в интернет

                 Сайтовете, дискутиращи проблемите на общността, се увеличава

През последните месеци интернет сайтовете, засягащи помашката тема, се увеличиха. Определящи себе си като помаци от различни страни като България, Турция, Гърция, Босна и други европейски държави, създават уеб пространство. Най-обсъждани теми са културата, историята и всекидневието на помаците в Балканските страни и някои европейски държави.
Взависимост в коя страна живеят, се определят по различен начин. За това допринася самочувствието и самоидентификацията им, и, разбира се, имат и различни политически предпочитания. Специалистът по балканските въпроси Антонина Желязкова подчертава, че помаците не са етнос, а културно-религиозна общност. Според нея помаците са културно малцинство.
Не всички от общността са съгласни с Желязкова. В сайта, озаглавен „Информационен форум на помашкия народ”, който се намира на адрес http://pomakgooforum.com, макар да не са посочени никакви териториални претенции към някоя страна, е публикувано помашко знаме, трибагреник от червен, зелен и черен цвят.
В информационния форум на „помашкия народ” могат да се прочетат още статии за помаците в Турция и по-точно в градове като Одрин, Къркларели, Бурса, Балъкесир, Истанбул и др. Никъде не се посочва кой е създателят на сайта, читателите само могат да изпращат електронна поща до авторите му.

В сайта за запознанства facebook е създадена страница под името „Демократично помашко движение”. Тук потребителите осъществяват запознанства, обменят мнения по различни теми. Човек с ник Дуйгу пише: „Приятели, моля посочете откъде мога да си сваля помашко-турски речник”.
Мехмет пък иска да се абонира за помашкото списание и пита как може да направи това. За разлика от другите интернет форуми, в този авторът на сайта е посочен. Форумът се поддържа от Ибрахим Кенар, който живее в Стокхолм.
Запитахме Кенар защо авторите на другите сайтове не посочват свободно имената си. Според него, причината е все още в съществуващия страх. „Не те гледат с добро око нито в България, нито в Турция или пък в Гърция ако говориш за помашка култура”, казва Кенар. Според него помаците не са настроени агресивно към никоя държава или друга общност, а просто искат да се опознаят.

Сайтът (www.pomaksblogspot.com) публикува статии за помаците от българския и чуждия печат. Могат да се прочетат анализи като „Проблемната индентичност на помаците”, „Въобразеният етнос на политическия непотизъм”, „Българският преход и помаците” и др.
В статия от френския вестник „ Монд Дипломатик”, който се публикува и в сайта, се посочва, че проблемът за съществуването на „помашка нация”, „помашки етнос”, „помашки език” има своята предистория.
“През последните 19 години отделни събития се оказват сегменти на един неслучаен и сложен, но еднопосочен по целеполагането си, спекулативно интернационализиран и формулиран проблем. Едва ли някой е предполагал, че от възстановяването през 1989-1990 г. на турско-арабските имена на част от българското население, изповядващо исляма, ще се стигне до днешното поставяне на проблема за наличие на „помашки етнос” в Република България и императивното искане той да бъде признат институционално” пише в материала на френския вестник.

В друг сайт (www.pomakresimblogspot.com) се публикуват снимки на помаци от България, Турция и Гърция. Може да се прочете за „помашката граматика”.

Представителите на тази общност в различни страни по света търсят начин да се опознават. Споделят в сайтовете за живота им такъв, какъвто го живеят. Едва ли друг може да представи помаците по-добре от тях самите.

Nihat Doğu

http://pomaknews.comp=3761

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Здравейте, това е първия ми постинг не с ника "Силвия", а със собственото ми име. Исках само да направя това уточнение.


А сега един коментар по темата:

Из текста на Нихат Догу:
"В зависимост в коя страна живеят, се определят по различен начин. За това допринася самочувствието и самоидентификацията им, и, разбира се, имат и различни политически предпочитания. Специалистът по балканските въпроси Антонина Желязкова подчертава, че помаците не са етнос, а културно-религиозна общност. Според нея помаците са културно малцинство.
Не всички от общността са съгласни с Желязкова. В сайта, озаглавен „Информационен форум на помашкия народ”, който се намира на адрес http://pomakgooforum.com, макар да не са посочени никакви териториални претенции към някоя страна, е публикувано помашко знаме, трибагреник от червен, зелен и черен цвят."



Отворих сайта "Информационен форум на помашкия народ".
Не знам как този помашки народ, който се дефинира в заглавието, може да се оразличи от турския народ, след като, освен разбира еднаквата верска идентичност, и езиковата е една и съща. И колкото и разбира се веднага някой да може да каже, че може да се оразличи със своята специфична култура, която никой не отрича – създаването на един такъв отделен народ, говорещ на различни езици; или вярващ, че можеш да смята турския за свой майчин език, пък да не се смята за част от турския народ; или старателно подпомаган да отрича връзката на помашките диалекти с българския език. - няма как да се случи без политическо инженерство. Едва ли, колкото и некрасиво и тъжно е да каже това, помаците, техните чувства, стремежи, лоши спомени, ако щете, ще престанат да бъдат използвани в балканската политика.



Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male

Отворих сайта "Информационен форум на помашкия народ".
Не знам как този помашки народ, който се дефинира в заглавието, може да се оразличи от турския народ, след като, освен разбира еднаквата верска идентичност, и езиковата е една и съща. И колкото и разбира се веднага някой да може да каже, че може да се оразличи със своята специфична култура, която никой не отрича – създаването на един такъв отделен народ, говорещ на различни езици; или вярващ, че можеш да смята турския за свой майчин език, пък да не се смята за част от турския народ; или старателно подпомаган да отрича връзката на помашките диалекти с българския език. - няма как да се случи без политическо инженерство. Едва ли, колкото и некрасиво и тъжно е да каже това, помаците, техните чувства, стремежи, лоши спомени, ако щете, ще престанат да бъдат използвани в балканската политика.


Здравей Мариана, според мен в това помаците в Турция да си се чувстват помаци а не турци не е никаква политическа целенасоченост. Истината е тама, че колкото и Турция да ги обеждават, че са турци те осещат че са различни. (Същото е тука в България и Гърция). Помаците осещат че останалите не ги приемат наравно. Ето защо се изгражда преграда между различните етноси.  В Турция дори и дума на ''помашки'' да не знаеш, това не е причина да не се чувстваш помак. Дори и местните турци те приемат като помак, а не като турчин (нищо че си се родил и отраснал в Турция). Специфичното за Турция е, че по-голямата част от помаците се идентифицират като помак-тюрклери, или иначе казано помашки турци. Това означава, че помаците в Турция смятат себе си, за първите турци на Балканите смесили езика си с местният славянски и така се образувал езика - ''помакча''. Друга част от помаците в ТР се смятат за преки наследници на траките и първите мюсюлмани на балканите.
 Тука във форума има много помаци от Турция, но за съжаление никой не изявява желание да даде малко инфо за настроението сред нашинците тама и за политиката на страната спрямо помаците , които не са никак малко на брой!

 А за т.нар. помашки знамена в нета мисля, че най-разпространеното е това:


Мисля че е свързано с Тъмрашката република.

По негов модел са създадени и следните:











Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078

Тези дни в Либия например се развяват знамена, които много приличат на това, което помаците в Турция или поне споменатият сайт, развява. Едва ли може да се приеме, че помаците там се смятат за либийци или за араби, но понеже знамената си приличат, може ли да се каже, че така точно може да се заяви различност, специфика на идентичността?

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=8452&sectionid=4&id=0000707


Впрочем, що се отнася до траките, всички малко или повече сме техни наследници. Ако се доверим на древните историци, траките са били твърде много. Те са населявали обширни територии от Балканския полуостров и не само. Оставили са, впрочем, толкова много материалните паметници на своята култура, че продължаваме да ги откриваме, въпреки всичко открито (или разрушено, ограбено и изнесено) досега, в България, Гърция, Турция, Румъния и пр. След като римляните завладяват на свой ред полуострова, част от тези траки се романизират. Идват и славяните, които също са били твърде много. Колкото до древните българи, които заедно със славяните, романизираните или елинизирани траки и други разни по-малки етнически групи влизат в състава на населението на основаната от Аспарух Първа българска държава, и за тях, впрочем, има теории или исторически тези, които ги свързват с траките. Във всеки случай всичко това става доста преди на свой ред османските турци да завладеят Балканите, и по-късно, не веднага след това завладяване, част от населението на завладените народи да приеме исляма. Всички опити да се изкара произходът на помаците какъв ли не, само не и такъв, какъв е бил - които не са от днес разбира се, те са от десетилетия - са свързани в крайна сметка със събития със събития, противоречия, политически амбиции на Балканите от последната четвърт на ХІХ-ти век насам.

Ако помаците се появили на този полуостров по антично време, нямаше самото название „помаци” да се появи през ХVІ-ти, или, хайде, най-рано ХV век. Което разбира се съвсем не значи, че помаците в Турция и не само там днес не са най-вероятно в голямата си част убедени, че са някакъв отделен народ отпреди идването на империята. Заради всичките репресии, натиск над тях след разпадането на Османската империя е даже психологически обяснимо това търсене на отделен етнически произход отпреди времето на империята (колкото и митологично да е то).

Що се отнася до езика, т.нар. майчин език, той разбира се е един много естествен маркер за произход. Езикът, който част от помаците на Балканите вече не говорят, а друга част се питат защо нямали азбука на своя език. Помашките диалекти във всеки случай не са възникнали със смесването на езика на част от южните славяни и езика на древните траки; те са диалекти, свързани с език, който се е оформил векове преди тяхното обособяване като общност/общности с различна идентичност.

И понеже, от друга страна, по времето на империята всички кажи-речи поданици, не само помаците, са говорили турски - то е било нормално да е така (дори дядо ми например говореше добре турски, един човек, роден в началото на ХХ век, който не е учил в училище този език, нито е живял по времето на империята); и понеже, от трета, след разпадането на империята помаците са били подлагани на репресии заради вярата и имената си в България например и не само; и понеже, от четвърта, има много помаци, които живеят в Турция от поколения насам – бягането от каквото и да било връзка с българския език е обяснимо. Подобно, впрочем, на македонските диалекти, от който се направи отделен език, и от помашките диалекти се правят не от вчера опити да се направи отделен език. Макар че, което също не бива да се забравя, ако имаше отделен помашки език, отделен от векове, от времето на оформянето на помашки общности, сега помаците в Гърция нямаше да се чудят защо нямат азбука на своя език; а помаците в Турция нямаше да имат нужда от помашко-турски речници. (Отделен въпрос е, че това са речници не между един и друг език, а между диалект и език. Диалект, от който може да се направи отделен език разбира се, подобно на начина, по който се направи отделен македонски език, но така или иначе това би бил поредният нов език на Балканите, отделен от българския.)



Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078

Чрез линка по-долу може да се прочете един материал, в който става дума за символиката на цветовете в арабските знамена. Ако панарабските цветове, както са наречени в текста, са черно, червено, бяло и зелено, излиза, че и помашките знамена са напълно в духа на тази символика.


Из http://free-bg.net/index.php?option=com_content&view=article&id=5926:what-do-colors-of-arabian-flags-mean&catid=2:world&Itemid=13

"Когато говорим за арабските знамена, първо виждаме , че те са прекалено еднакви. Сякаш имат една и съща идея, а същевременно са на различни държави. И донякъде е така. Да видим кой цвят, какво означава.

Пан-арабските цветове са черно, червено, бяло и зелено, и намират своето модерно приложение в знамето на арабската революция в началото на XX век. Първите три цвята се появяват в знамената на Египет и Йемен. Заедно със зеления цвят, те присъстват в знамената на Ирак, Йордания, Кувейт, Палестина, Сомалия, Судан, Сирия, Обединени арабски емирства и Западна Сахара.

Вярва се, че всеки един от пан-арабските цветове е свързан по някакъв начин с арабските династии или историческите епохи в арабската история. Черното например е бил цветът на Пророка Мухаммад (с.а.с), бялото за кратко време е било използвано от Умаядите, за да напомня за победата им при Бадр, зеленото е цветът на Фатимидите в Египет и тяхната връзка с Али бин Аби Талиб, а червеното било използвано главно от владетелите на Северна Африка и Андалусия."





Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Чрез линка по-долу може да се прочете един материал, в който става дума за символиката на цветовете в арабските знамена. Ако панарабските цветове, както са наречени в текста, са черно, червено, бяло и зелено, излиза, че и помашките знамена са напълно в духа на тази символика.
Драга Мариана ,тъй като си мисля ,че си доста веща в определенията ,бих искал да те попитам:- символиката, белег на какво е и има ли отношение към разграничаването на една общност от друга  и към извървяването  на пътя от общност до етнос . Имам предвид символи като знамена ,химни ,песни  ,празници,предмети,хора  ,и т. н.
Абстрахирам се от общата история на общността ,общите разбирания ,вярвания и съзнание и разбира се ,съзнателно самоопределение породено от всичко това..

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Pak na men mi prili4a na Balgarski flag, samo deto beliq i 4erveniq cvqt sa si smenili mestata i smenqiki se beliq cvqt e stanal 4eren. interesnoto za men tuka e kavo e tova ne6to keto e prinudilo beliq cvqt da po4ernee.

Quote
[Пан-арабските цветове са черно, червено, бяло и зелено,


tezi cvetove gi ima i v Balgarskiq flag.
1 бялото за кратко време е било използвано от Умаядите, за да напомня за победата им при Бадр
2   зеленото е цветът на Фатимидите в Египет и тяхната връзка с Али бин Аби Талиб
3  червеното било използвано главно от владетелите на Северна Африка и Андалусия.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Pak na men mi prili4a na Balgarski flag, samo deto beliq i 4erveniq cvqt sa si smenili mestata i smenqiki se beliq cvqt e stanal 4eren. interesnoto za men tuka e kavo e tova ne6to keto e prinudilo beliq cvqt da po4ernee.
 
Мъката от това че се били тормозени от събствените си единкръвни братя от другата вяра...

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Tiq raboti za  единoкръвни братя от другата вяра gi razkazvai na bratqta ti po Italq.

Quote
С разкриването на българските корени през 1986 се заема дон Пепино Каталдо,
завеждащ по онова време Семинарията на близкото селище Поликастро Бусентино. Дон
Пепино идва по тези земи още през 1964 г. след ръкополагането му за свещеник. Сред
многото задачи, с които трябва да се заеме в ролята си на епископски секретар, е и тази
да проучи местната история. В своето изследване, за което използва над 50 източника,
дон Пепино описва подробно различните етапи в емиграцията на българите на
Апенините. Първото преселение е през 452, когато като съюзници на хуните българите
отиват във Фриули, Северна Италия. След като биват отблъснати обаче, се връщат по
долното течение на Дунав. Втората и третата вълна на българите са през VI век. Тогава
българите пристигат в Италия като част от византийската войска, която дебаркира в
Сицилия. Едва при четвъртото емигриране през VII век прабългарите оставят по-
трайни следи. Както пише в изследването си за тях Винченцо д'Амико, през 667 г. в
Италия влиза мирно синът на Кубрат - Алцек, който преди това се е разделил с братята
си, сред които е и Аспарух. Алцек и неговите хора искат да останат на територията,
управлявана от Лонгобардите.
http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/V_D_AMICO_BG_V_It.pdf

sa6to ot tam
Quote
Тюркският дух на българите остава верен в своите артистични и скулпторни прояви, от които с най-
голямо значение е паметника, издигнат на Владислав Варненчик.

Nadqvam se 4e ne zabravq6 i bratov4et im Atila Han.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078

Драга Мариана ,тъй като си мисля ,че си доста веща в определенията ,бих искал да те попитам:- символиката, белег на какво е и има ли отношение към разграничаването на една общност от друга  и към извървяването  на пътя от общност до етнос . Имам предвид символи като знамена ,химни ,песни  ,празници,предмети,хора  ,и т. н.
Абстрахирам се от общата история на общността ,общите разбирания ,вярвания и съзнание и разбира се ,съзнателно самоопределение породено от всичко това..


Не се смятам за толкова веща в определенията, но мога да кажа все пак, че символиката не бива да се абстрахира от общата история на общността,  от едни или други символи или знаци, свързани с идентичността. Тъкмо обратното – тя би трябвало по един или друг начин да ги включва или изразява. Независимо дали става дума примерно за гербове на държави или на градове, или на стари аристократични родове примерно; или за знамена на държави, или на знамена на международни организации (ООН или Уницеф примерно, или ЕС, или Международен червен кръст, Международен червен полумесец и пр. и пр.), или на спортни клубове примерно и т.н. – символите, елементите, цветовете, ако щете, които съдържат тези знамена, са избрани или се избират така, че да онагледяват по един или друг начин спецификата, същността, историята и пр. на съответната организация или държава, или спорен клуб и т.н.  (Ако част от помаците или помашките общности на Балканите, впрочем, са си избрали знаме, чиято символика може да се асоциира с арабските въстания в края на Османската империя и образуването на част от владяна от нея преди това територия на няколко арабски държави, това едва ли изразява точно тяхната история и идентичност.)


Отделен въпрос е, че когато една общност – не примерно културна или някаква друга неправителствена организация на тази общност – си направи знаме, това може да се тълкува не само като знак за идентичност или за самоопределение, но и като знак, подобен на този, които си избират държавите. Знак за желание за отделна държавност. (Честно казано, не бих се радвала да доживея някоя нова балканска война, нови конфликти, бежански вълни и пр. Съмнявам се много, че нови етноси и нови държави на Балканите, или промени на днешните балкански граници биха минали без нови войни, трагедии, кръв, развихряне на омрази. Без затваряне впоследствие и ограждане с бункери и бодлива тел на отворенитe днес граници.)




Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Помаците се опознават в интернет!
« Reply #10 on: March 31, 2011, 18:24 »
Tiq raboti za  единoкръвни братя от другата вяра gi razkazvai na bratqta ti po Italq.

sa6to ot tam
Nadqvam se 4e ne zabravq6 i bratov4et im Atila Han.
Не гооври глупости ако обичаш. Много добре знаеш какви са днешните българи и колко общо имат с прабългарите. Така че ако обичаш не извъртай нещата. Колкото и да не ти се иска българите християни и помаците са братя и винаги ще си останат такива. Макар че част от едните и част от другите не признават този факт.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Ynt: Помаците се опознават в интернет!
« Reply #11 on: March 31, 2011, 18:55 »

Pak na men mi prili4a na Balgarski flag, samo deto beliq i 4erveniq cvqt sa si smenili mestata i smenqiki se beliq cvqt e stanal 4eren. interesnoto za men tuka e kavo e tova ne6to keto e prinudilo beliq cvqt da po4ernee.
 

tezi cvetove gi ima i v Balgarskiq flag.
1 бялото за кратко време е било използвано от Умаядите, за да напомня за победата им при Бадр
2   зеленото е цветът на Фатимидите в Египет и тяхната връзка с Али бин Аби Талиб
3  червеното било използвано главно от владетелите на Северна Африка и Андалусия.



Цветовете бяло, зелено, синьо, червено, жълто, черно, кафяво и пр. са универсални, Kor_Bey. В контекста на това, че всички виждаме светлинния спектър и неговите цветове (основни, както и много разбира се полутонове), никой не притежава нито белия, нито зеления, нито червения, нито синия, нито жълтия и пр. цвят. Но в цветовете може да се влагат и се влагат (и това се отнася далеч не само за хералдиката) различни символики и значения. Затова има народи или културни традиции, за които белият цвят може да значи траур, да е знак за траур в памет на починали близки. За други народи и културни традиции това да е черния цвят. Може вторите да са много повече, но това не променя факта, че за едни един и същи цвят може да символизира едно, а за други – друго.

В този смисъл символика на цветовете в арабските знамена значи начина, по който хералдическата традиция в арабския свят, сред арабските държави е свързала, означила един или друг цвят като символ на еди коя си династия или на еди какво си, или на пророка Мохамед и пр.

Що се отнася до това, че и в българското знаме ги има цветовете бяло, зелено, червено – такива цветове има разбира се и във флаговете на други държави. Знамето на Италия примерно включва тези три цвята, сложени вертикално, в знамето на Унгария са хоризонтално разположени, като червеният е най-отгоре. (Във флаговете на тези държави разбира се тези три цвята не символизират, не са свързани с която и да било арабска династия.) Не съм специалист хералдик разбира се и не мога да кажа защо точно с Унгария и Италия има такива цветови съвпадения, но това, което мога да кажа е, че в общ, универсален смисъл, далеч не само хералдически, червеното се свързва с цвета на кръвта в кажи-речи всички човешки култури; зеленото – с цвета на растителността, на природата; бялото – с чистотата или с духовността; а синьото – с небето, морето и пр. Всички тези свързвания на небесната или на морската шир със синьото, на природата – със зеленото, на кръвта – с червеното и пр. имат разбира се лесно обясним, естествен семантичен произход.



Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Помаците се опознават в интернет!
« Reply #12 on: March 31, 2011, 19:04 »

Из  http://otves.org/bg/index.php?Itemid=28&id=312&option=com_content&task=view

"Сведения за средновековни български знамена, съхранявани в турски музеи дава Георги Тахов,  в книгата си “Градили майсторе болгаре”, през 70-те години на ХХ в. За съжаление - нямаме потвърждение, за достоверността на тези данни. От наличните сведения, относно българското средновековно знаме единственото, което може да се твърди със сигурност е, че такъв действително е имало, но как е изглеждало не ни е известно.

Интересни данни за хайдушките флагове дават и народните песни. В една калоферска песен се пее:
 
Излязла е бяла Рада
на планина, на ройнина,
та побила три байрака:
първият зелен, втори червен,
а пък трети - бяло сукно.......

В една родопска песен, отново се говори за трите цвята:

Байреку каметен, байреку червен-зелен...

Известни са и други примери от подобни източници. От всички тях се вижда, че хайдутите, са използвали знамена с три постоянни цвята - зелени, червени и бели - и никакъв друг. Това едва ли е случайно.

Първото исторически неоспоримо, установено знаме, с цветовете: зелено, бяло и червено, се използва през 1861-1862 г. от Българската Легия, основана от Г.С. Раковски."



Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Ynt: Помаците се опознават в интернет!
« Reply #13 on: March 31, 2011, 19:32 »
Znameto na Bylgarite do kolkoto znam e dadeno ot rusnacite .
Aprilskoto vastane e na osnovata na zeleno .

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Ynt: Помаците се опознават в интернет!
« Reply #14 on: March 31, 2011, 19:46 »

Znameto na Bylgarite do kolkoto znam e dadeno ot rusnacite .
Aprilskoto vastane e na osnovata na zeleno .


Из Укипедия, http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

"Първото знаме с цветовете зелено, бяло и червено, подредени в този ред хоризонтално, се използва през 1861-1862 г. от двете Български легии на Георги Раковски. По-късно четата на Филип Тотю носи знаме, в което трите цвята са в последователност червен, бял, зелен. Трицветно зелено, бяло и червено е и знамето на букурещкия БРЦК – подредбата на Раковски е може би под влияние на приятеля на Раковски Димитър Ценович, чиято дъщеря Любиша ушива двете знамена на комитета. Същото знаме носи и руско-българският доброволчески батальон в Сръбско-турската война от 1876. Знамето на Троянския комитет на ВРО от 1875 година е червено, зелено, бяло.

Самарското знаме - основното знаме на Българското опълчение носи трите панславянски цвята – червен, бял и син.

Първите знамена, в които трите български цвята са в днешния порядък са знамето на Старозогорските въстаници от 1875 г. и на Врачанския комитет от 1876 година. Но върху избора на българско национално знаме оказва най-силно влияние знамето, ушито от дъщерята на Иван Параскевов Стилияна Параскевова в румънския град Браила и предадено на българските доброволци, участващи в Руско-турската война - второто, известно опълченско знаме след Самарското. То е квадратно с лъв и надпис „БЪЛГАРИЯ“ в средата."


------------------------------

Знамето, ушито от Стилияна Парашкевова и връчено на българските опълченци в Браила по време на Руско-турската война.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Stiliana_Paraskevova.jpg