Българските мюсюлмани не искат атеиста Доган Не беше отдавна времето, когато Ахмед Доган ни обясняваше как държи в ръцете си етническия мир в страната. Тогава Иво Инджев много сполучливо сравни вездесъщия Сокол с директор на АЕЦ "Козлодуй", който шантажира държавата с достъпа си до потенциалната ядрена бомба, срещу обещанието да не ни взривява, ако държавата го слуша.
Не беше чак толкова отдавна и когато ДПС бе партията на официалната турска власт у нас. Знаменателно за бъдещото участие на Ахмед Доган във властта беше датата 1 април 2001 г., когато на митинг в Корница в присъствието на турския посланик Тахсин Бурджуоглу той заяви:
"Има явна тенденция след Косово и Македония етническите конфликти да се движат от запад на изток. Всичко, което досега е ставало около нас, ще бъде само детска играчка в сравнение с това, което би могло тук да се получи. При нас има сума радикалисти и фундаменталисти, да ги пусна ли и аз на свобода?"
Времената обаче се менят и те не са цветущи за ДПС, като причината за това осезаемият спад в гласовете на партията.
Агентурното минало и атеизмът на Доган
Все по-ниският резултат е плод на придобилата напоследък популярност теза, че Доган е продукт на Държавна сигурност като агент (Сава) и е атеист, което оказва силно влияние на религиозните граждани от традиционните райони, гласуващи за ДПС. Това може да звучи нелепо в секуларистките среди, каквито са големите градове, но в малките общности в Родопите има огромно значение лидерът на твоята партия да бъде мюсюлманин.
27632 Снимка: БГНЕС
В малките населени места ходжата внушава, че ДПС и религия е едно и също
Дълги години Ахмед Доган и неговите наместници се биеха в гърдите, че са правоверни, с което донякъде успяваха да консолидират местното население в турските региони в страната.
В същото време, партията (за всеки случай) подсигуряваше своите позиции с повсеместен феодален контрол над вота на местните жители. Всички обаче знаем, че политическите убеждения в тези места не значат нищо пред колосалната преса върху населението от страна на местните феодали.
Тези насилствени методи не просто показаха, че комунизмът (навяващ спомените от Възродителния процес) не си е отишъл, а и че се е преродил във някаква изродена смесица между тоталитаризъм и феодализъм.
На парламентарните избори през 2009-а наред с най-високата избирателна активност, видяхме как ходжата в село Рибново призоваваше под клетва всички да гласуват. Познайте за кого?
"Ходжата внушава, че ДПС и религия е едно и също", заявява тогава пред камерите на NOVA анонимният гражданин, подал сигнала. "Хората са поели ангажимент пред всевишния и ги е страх да гласуват за друга партия", допълва той.
27642 Снимка: БГНЕС
Имамът от Сърница Саид Муутлу, осъден по делото за радикален ислям
На хората им се втълпяваше, че ако не е ДПС, ще има нов възродителен процес. А междувременно главният мюфтия призоваваше мюсюлманите да гласуват за рожбата на БКП Първанов на президентските избори през 2006-а година.
Голямата лъжа започва да лъсва около средата на първата декада на новия век. Тогава, случайно или не, се появява "Атака", която съвсем логично консолидира етническия вот и ДПС започна да регистрира рекордни резултат. Но днес "Атака" е слаба и ако през 2009-а година, ДПС получи 610 000 гласа, то на последните два вота те паднаха значително и приближават ниските стойности от 2001-а година.
Ето и малко статистика според данните на ЦИК.
1997 - 323 429
2001 – 340 395
2005 - 467400
2007*- 392 650
2009 - 610521
2009* 364 197
2013 - 400 466
2014*- 386 725
* - със звездичка са отбелязани изборите за Европейски парламент.
Ердоган Спасителят
Докато ДПС губи своите позиции, агресивният неоосманизъм на турския премиер Ердоган намира сподвижници сред немалка част от турското население в България. За което голяма вина има и самият Доган. Повече от 20 години безотговорното отношение към турското население у нас и използването им по време на избори, доведе до там, че вярващият Ердоган си изгради образ на Спасител за мъките от дългия преход у нас.
Още повече, турският премиер работи систематично по посока на турските малцинства в региона. Наскоро той се срещна със свои сънародници в Гърция, след което местни вестници предположиха, че той ще посети в най-скоро време Косово, Македония и Албания.
Да не забравяме и скандалното изказване на турския премиер, с което той разбуни духовете на Балканите: "Тракия е и Солун, и Ксанти, и Кърджали в България, Вардар, Скопие, Призрен в Косово, Сараево. Тракия е нашата жива история в Европа. Тя е нашият представител в този географски регион".
27640 Снимка: БГНЕС
Бойко Борисов и Реджеп Ердоган от няколко години показват много близки отношения
Още преди няколко години ДПС се отказа от сътрудничеството с Ердоган (или обратното), след което обяви курс към ЕС. Освен че демонстрират неприкрито пренебрежение лично към Доган, първенците в Анкара започнаха открито да фаворизират неговия бивш съратник Касим Дал, който днес е сред лидерите на Реформаторския блок. В същото време бившият премиер Бойко Борисов не крие топлите си отношения с Реджеп Ердоган, като последният открито го подкрепи за евроизборите.
Та интересно за кого биха гласували мюсюлманите у нас? Дали за "атеиста и марксист" Доган, както го нарече преди време доскорошният му опонент Мендерес Кунгюн от сдружението "Национално турско обединение" или за вярващия диктатор Реджеп Тайип Ердоган, който е готов да подаде ръка към всяко турско малцинство в региона?
http://expressnews.bg/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%89%D0%B5-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BC%D1%8E%D1%81%D1%8E%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%BD-10549