Author Topic: Защо повечето от помаците живеят по планините  (Read 49922 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874

В района на Сатовча има много тракийски светилища. И до днес те са култови места за съвременниците ни. От намерените девет тракийски шлема на територията на България, пет са открити на територията на община Сатовча.
На територията на България са намерени поне над двеста шлема,като разбира се ,че не  отричам че  в  района на Югозападните Родопи има концентрирани находки на шлемове и на рядко срещаните тракийски мечове дълги над 1,2 м. наречени ромфеи  . http://www.seebg.net/Shlemove/

Offline SIVEK

  • koгато орелът е ранен полита към върха на планината
  • Moderator
  • *****
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Накрая стигам до извода че повечето от помаците живеят по планините ,защото са били пренебрегвани за това че са си предали вярата, може би това на времето се е смятало като все едно войник да дезертира от армията и по една или друга причина сме търсили място където да създадем своя общност и единствения алтернативен начин е бил планината където все още е имало свободна земя е да разбира се че има и част от тях които се преселват и от други държави най вероятно а и планините са били един вид изолатор за тях от тези които са ги упреквали за техните недостатъци.Било е както правеха с циганите през комунизма изселваха ги накрая на село или на града за да не пречат на останалите защото били по различни.Не искам да засягам никой аз също съм помак и се гордея с това което съм просто се опитвам да осмисля нещо което винаги ме е озадачавало.Благодаря на всички за мнемията само едно не видях в форума никой не каза че другия расъждава правилно по темата а всеки излиза с негово становище и упреква всеки предходен за неговата теория макр че в последствие започват да говорят еднакво.Лесно се пише във форума и лесно се упреква някой но поважното е какво ще научиш от това а това е твоето минало настояще и бъдеще хубаво би било ако малко порасъждаваме върху отговорите по темите и тогава да отговаряме все пак сме хора.
Абе драгиновски от каде ти доиде на ум такаво гениално заключение.Предали си били вярата и се срамуват, затова бегай по байрето там е спасението.Ще оставят плодородните поля и равнини и само защото са били пренебрегвани хаиде по баирето.Помаците са си били на същите тези места, те са родени тук в планината и са свикнали с несгодите на планината.Виж Природата е създала различни видове животни и растения които са за точно определен район  на земята.Може би и помаците са създадени точно за тези планински райони.А вие откъде черпите тази информация, че помаците са имали друга вяра и са я предали.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
В грешка си.
Не помаците са се преселили в планината,а планината създаде помаците.
Тези,които бягат и се заселват в Планината не са помаци-след заселването си там и приемането на исляма с превръщат в помаци и то с течение на поколенията.

Както писах по рано-в равнината процесите протичат много по бързо-отколкото в планината.Ако направим сравнението между християнските и мюсюлманските градски махали съвсем не е в полза на християнската общност. Мюсюлманските махали в много по-голяма степен отговарят на представите за оформени религиозно-териториални общности и обикновено разполагат със своя джамия и месчид. Естествено е при това положение процесът на ислямизация на българското градско население да е по-интензивен, отколкото в селата.
След като веднъж българите приемат исляма само за няколко поколения се трансформират в Турци,които постепенно напускат България преди,по време на,и след освободителната война,и те  не са никак малко.Като процесите на изселване продължават за доста дълъг период от време.Мидхат Паша не случайно казва,че мюсюлманите са потомци на онези българи приели исляма.

Някой задавал ли си е въпроса знаем ли всъщност до колко дълбока е била ислямизацията на българите?!
Пак зпочнахме старата песна ,на нов глас.Това се изтърка бе ,Расате!Мидхат Паша не може да се счита,като  благонадежден источник,поради простата причина ,че помаци е имало поне 3 века преди той да се появи на сцената.Неговите твърдения клонят повече към неистинност и предположения и нямат никаква историческа стойност.Всеки знае какво е било  нивото на историческата наука тогава, а той е само един чиновник.За това прословуто изказване се изписа много, а защо не изкоментираш изказването на Густав Вайганд ,например.
Да си зададем и въпроса :Кой е бил Мидхат Паша ,всъщност?

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
.............. Да си зададем и въпроса :Кой е бил Мидхат Паша ,всъщност?
Митхад Паша е един от многото Помаци участвали във висшите ръководни кръгове на Османската империя, и за пореден път требва да се каже, че онези "прословути" негови думи са изречени точно по тъкав начин за Помаците в онзи френски вестник, именно с цел за да не се колят и бесят от новата власт оставащите след Руско-Турската война в територията на България - Помаци и малко турци, защото повечето от помаците и турците от равнините избягали в пределите на Турция, а по българските земи останали почти само помаците и то в планининте и най-вече в Родопите и малко в Тетевенския балкан, които много векове преди да приемат исляма са си живеели в планините  като езичници почитащи различните тракийски богове, докато преминалите носители на исляма като просветители им отворили очите за правата вяра и религия, затуй  и значението на наименованието "Помак" в самата му същност означава "Посветен в Исляма" и особено за онези Помаци в планините, които векове наред в резултата на множеството възродителни процеси - частично могат да правят компромиси в отстъпване за промяна на облекло, на носии, дори и за име, но за Вярата НИКОГА не са правили отстъпление и копромиси , освен на единца-двама-трима БойямСаръевци (оттам и термина - по-турци от турците , поради обърканата представа на по-старите и по-неуките, че турците са носители на исляма).
Не, всеки человек е могъл да устоява векове наред на несгодите на суровият планински живот, освен, ако не е бил Помак или не е бил свързан родствено и духовно с Помаците!  ;) :) ;)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Като основа колко са били планинците преди 15 век можем да се обърнем към Османските данъчни регистри-и колко е нараснал броят им през 16 и 17 век пак  показател са османските данъчни регистри.Затова мисля,че тук няма как да се спори.Населението на Родопите се увеличава в пъти само за няколко десетилетия до век-което говори за имиграционен прираст. Т.е. с две думи придошлите са в пъти повече от местните ,като помаците са поколение и на двете групи

За вярата-каква вяра са изпълнявали планинците можем да се обърнем към археологията- в Родопите са открити различни основи на ранно византийски черкви,но особеното в българската религиозна традиция е приемствеността между религиите-на езическите капища са построени църкви,в последствие с приемането на исляма се трансформират в джамии.

Тази характерна особеност е свързана и с езическите празници,които се вплитат в местното християнство,а в последствие и в местния ислям-празници като Гергьовден,велик ден и пр.

Например почитта към Бакхус и виното се вплита в християнския Трифон зарезан ;D  и т.н.
Имената като Сурва,Коледа,нестинарството на Константин и Елена,кукерството са типично български навлезли в християнството от предната религия-Зурванизъм.

Освен православието трябва да приемем ,че в Родопите,както и в цяла България голям процент от населението е изпълнявало богомилството.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
 Расате,увеличаването на населението в Родопите едва ли се дължи на толкова миграция,колкото на засилена раждаемост.
Не съм срещал смислени обяснения за причините на тази предполагаема миграция.Някак си не е логично от плодородните низини хората да бягат в планините и едва там да приемат исляма.По-приемливо е да е обратното.
  За повишаване на раждаемостта в природата и при човек има два основни фактора.Единият е повишен стандарт на живот,другият е застрашаване от изчезване.Кой от двата е повлиял?
   
  А  в Чеча Трифон Зарезан се отбелязва с всенародни тържества ;D

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Музейна сбирка "Мост между миналото и бъдещето"
Тракийско наследство

В района на Сатовча има много тракийски светилища. И до днес те са култови места за съвременниците ни. От намерените девет тракийски шлема на територията на България, пет са открити на територията на община Сатовча.
Като че ли се оказваш прав за някои неща, вярно е ,че на територията на  Средните и Западните Родопи се намират шлемове , но не тракийски ,а фригийски .
Доколкото научих тези шлемовете със завит връх се водят фригийски ,и са кръстени  на фригите ,които пък преди да се изселят към Анатолия/Анадола/ , са живели източно от македонците на територията на същинска Тракия  която включва територията  на юг от Марица ,от  някъде от Кавала та до  вливането на Марица. Според българските историци фригите са тракийци ,а според гръцките историци са предгръцко население.Фригите са били основно рудари и те са били открили леенето на металите и основно са живели в планините ,може би също като нас. :D ;) ::)
И друго нещо интересно  ,според мен е възможно и ромфеята да е фригийско оръжие,защото почти винаги се е намирало в комплект със фригийския шлем и почти не е намирано в земите над Марица.
В тая връзка може би е нормално да се зададе въпроса ,а дали всъщност родопските и беломорските траки са траки или не са нещо друго.
http://www.pishtov.com/Cold_steel/romfeia/romfeia.htm

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Расате,увеличаването на населението в Родопите едва ли се дължи на толкова миграция,колкото на засилена раждаемост.
Не съм срещал смислени обяснения за причините на тази предполагаема миграция.Някак си не е логично от плодородните низини хората да бягат в планините и едва там да приемат исляма.По-приемливо е да е обратното.
  За повишаване на раждаемостта в природата и при човек има два основни фактора.Единият е повишен стандарт на живот,другият е застрашаване от изчезване.Кой от двата е повлиял?
   
  А  в Чеча Трифон Зарезан се отбелязва с всенародни тържества ;D

Кара Ибрахим нужно е четене на архивите(или на техните преводи)-нямам как да се дължи на раждаемост-дори и по десет деца да имат няма как да се промени за 10-20 години в пъти според османските данъчни архиви.
Ще цитирам Чечлията-"В целия Неврокопски край има един огромен прилив на население през втората половина на 15 век. В Туховища това не се усеща кой знае колко, но в много села се наблюдава ръст на населението с по 100-200% за 15-20 години."

http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,2507.msg67960.html#msg67960

Да приемем твоята теза-засилената раждаемост-това означава,че при това население в региона,ако раждаемостта е право правопропорционална то трябва първото семейство да се е преселило в планината от някъде преди има няма 20 години преди това. :D :D

Пак цитирам Чечлията:
За Туховища данните конкретно изглеждат така:

1464  24 семейства,8 неженени и 4 вдовици
1478   62
1519   132
1530   158
(поправката е моя http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,2507.msg67878.html#msg67878 )

Дефакто ако сметнем данните-то за 14 години се е удвоило-ако е такава раждаемостта и върнем процеса назад значи през 1406г ще бъде едно семейство-пак дошло от някъде. ;)

Имам няколко приятели завършили османистика-та те са ме запознали най-общо със ситуацията-до момента в страната са проучени над 20 хил. материала, а турски учени са проучили и взели около 25 хил. копия.
Какво още ще излезе от т.нар. истанбулски османски архив тепърва ще се разбере, тъй като османистите все още приключват техническата работа по анотиране и систематизиране на документите. Въпреки,че паралелно с чисто архивистката дейност историци четат и анализират по същество някои от документите, голяма част не са изследвани. А от тях може да се види в пълни подробности как са живели хората в Османската империя, какъв е бил битът им, тъй като освен изчерпателните общи дефтери за финансовите отношения, приходоизточници и т.н. администрацията е водила статистика и в най-малките селца - население, етноси, религия, производство, плащания. Наред с над 700-те тефтера от по 700 - 800 страници, които се пазят в библиотеката (само преди месец колекцията е попълнена с още 3 копия на тефтери, получени от Турция), османският архив съдържа и справочници, финансови документи, молби, прошения и т.н.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
   
  А  в Чеча Трифон Зарезан се отбелязва с всенародни тържества ;D
Все пак не забравяй ,че според урумето"помак " означава "поркач" ,което означава,че не само в Чеча зарязвате с вино и ракия. :D :D

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ще цитирам Чечлията-"В целия Неврокопски край има един огромен прилив на население през втората половина на 15 век. В Туховища това не се усеща кой знае колко, но в много села се наблюдава ръст на населението с по 100-200% за 15-20 години."

http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,2507.msg67960.html#msg67960
Като се има предвид ,че продължителността на живота по нова време е била ниска ,а  смъртността и плодовитостта  пак по онова време са били големи ,нормално е да има прираст на 100 %.Отделно на това трябва да се има предвид ,че религията ни позволява полигамия,си е напълнонормално да преизпълним плана.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Като се има предвид ,че смъртността и плодовитостта по онова време са били големи ,нормално е да има прираст на 100 %.Отделно на това трябва да се има предвид ,че религията ни позволява полигамия,си е напълнонормално да преизпълним плана.

Да де-но първите от къде са дошли-това ми е интересно-при условия ,че в началото на периода са били християни-православни или най малкото богомили-т.е. моногамни.

А и увеличаването основно е през 15 и началото на 16 век,а не в по късен етап. ;)

Изведнъж бурно размножаване-а после застой така ли? ;D

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Да де,то първо не е ясно дали са били или поне малко  са се чувстали българи, та оттам на сетне да говорим дали са православни или богунемили, и оттам насетне моногамни. А и по принцип традициите в полигамията не се определят приоритетно от религията, те са заложени основно в психологията на племето ни,предвид начина ни на живот в миналото.Например за нас кражбата на жени от съседните племена винаги е била повод за мъжка гордост :)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Да де,то първо не е ясно дали са били или поне малко  са се чувстали българи, та оттам на сетне да говорим дали са православни или богунемили, и оттам насетне моногамни. А и по принцип традициите в полигамията не се определят приоритетно от религията, те са заложени основно в психологията на племето ни,предвид начина ни на живот в миналото.Например за нас кражбата на жени от съседните племена винаги е била повод за мъжка гордост :)

Според мен са се смятали за българи,ще попиташ защо смятам така:
Ми да видим-още Константин Порфирогенет описва населението на Провинция Тракия като българи и то още от времето на Константин Велики-а това признание от един Римски император е голяма работа-да не говорим за населението на Македония-която по време на Василий е тема България.Друг важен критерии е и богомилството-всички останали,а и самите богомили са се наричали бугри.
Друго забележително е,че дори бошняците до 17 век са се смятали за неделима част от българският народ-при пътуването на арменеца Симеон Лехаци през 1611 година на връщане от Истанбул до Венеция той минава през Румелия и точно в Босна Сарая,където е и столицата на беглербега(Бейлербея) на Румелия,го запознават,че в Румелия има 80 000 български селища.

http://armenianhouse.org/lekhatsi/chronicle-ru/notes/chapter1_6.html#5

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Е сега ако кажеш ,че населението в провинция Тракия е било съставено само от българи ,мога и да се съглася със тебе. А това ,че може би богомилите са се наричали бугри , и оттам се прави  връзка със българи, си е направо смешно ,защото богомилството като следствие на арианството не е присъщо само на българите . Босненски град никога не е бил столица на Румелия, както не е вярно и това ,че босненците говорят бълграски.Вярно е само това ,че в Румелия наистина има преобладаващо български поселения .

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Според мен са се смятали за българи,ще попиташ защо смятам така:
Ми да видим-още Константин Порфирогенет описва населението на Провинция Тракия като българи...


  А дали мнението на Константин Багрянородни е съвпадало с това на населението? ;)
И дали не е имал предвид принадлежността на въпросното население към България?Казано на  съвременен език-български граждани?