Author Topic: Мисионерството  (Read 6050 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Мисионерството
« on: January 29, 2011, 13:50 »
                                        БЯХ МИСИОНЕР, НО КОРАНЪТ РАЗВАЛИ МАГИЯТА...

1. Бихте ли се представили?

Казвам се Муса и бях протестант от евангелистката църква. Целта на това движение е буквалното прилагане на всичко, написано в евангелието. В това отношение развих много активна дейност. И поради тази причина за кратък период от време заех множество постове.


2. Били ли сте възпитаван, като християнин преди?

Израстнах в семейство на атеисти. Родителите ми не бяха вярващи и ме оставиха свободно да изразявам религиозните си обеждения. Можех да отида, където пожелая. (...)
 Отначало ме влечеше католицизмът. По онва време пътувах много. След това опознах протестантството. Техните разбирания ми допаднаха повече. Почувствах, че намирам отговори на въпросите си.  Вътре в мен имаше постоянно търсене. Всекидневният живот не ме удоволетворяваше. опитвах се да открия истината.

3. Какво разбирате под това да откриете истината?

Още като младеж си мислех, че този свят не е създаден напразно. Изпитвах голям интерес към астрономията. Наблюдавах с телескоп звездите и размишлявах. В резултат на това стигнах до извода, че нищо не е създадени напразно. Когато бях на 10 години в мен се уформи интересът към религията. Но от друга страна, като наблюдавах войните по света, бедните хора и несправедливоста, се питах каде е справедливостта в света. Когато бях на 15 родителите ми се разведоха. Това беше много труден период за мене. Бях принуден да прекъсна образованието си и да започна да работя. След като отбих военната си служба, започнах постоянно да пътувам в търсене на истината.

4. Къде пътувахте?

Обикалях Европа, Прекарах 2 години в Гърция, за малко в Турция. Ходих до Ливан и Кипър. Така изминаха 5 години в пътуване. Направих някои свои проучвания. Но когато се върнах във Франция все още не бях открил истината. Дочух, че в северна Франция имало някаква християнска група, която споменава бог и пее религиозни песни. Това събуди интерес у мен и отидох да се срещна с тях. В онова време бях в трудно полужение - нуждаех се от внимание. Те ме преха сред тях. Казаха ми, че Исус е едно спасение за мен и че той е истината, която търся. Прочетох евангелието което ми дадоха. Отговорите които получих тогава ме удоволетвориха. Така влязох в тяхната църква и станах протестант. В тази църква се усъвършенствах. После си помислих, че трябва да споделя с други хора истината, която толкова дълго време съм я търсел. Вярвах, че Евангелието е божие слово, че то ще донесе спокойствие на другите хора. Ето защо, трябваше да им разясня тази книга.

 5. Как се казваше тази група?


Евангелистка Баптистка църква. В тази църква останах 2 години. След това се преместих в друга група, която отделяше повече внимание на мисионерството. (...)
Срещнах се със свещенника на новата група и му казах, че искам да се запиша в курс по вероучение.  От една страна продължих задачите си, а от друга продължих образованието си. След известно време станах помощник-свещеник. Помагах му както в неговата работа, като свещеник, така и като мисионер. Бях женен имах  и едно дете. Семейството ми също се включи в тази дейност.

                                                          Осъзнаването започна

 6. Как станахте мюсюлманин?

Имах един щанд на пазара, където проповядвах. Върху щанда подреждах евангелията и другите книги и се опитвах да обеснявам на хората определени неща. На тези, кито доближаваха щанда им прочитах части от евангелието и започвах да им ги разяснявам.

7. В кой град?

Сан Етиен. Правех това всяка събота. След около една година, пак беше събота, докато стоях на щанда до мен се доближи мюсюлманин. Изслуша ме и след това каза следното: ''Ти ми разказа за твоята религия, но знаеш ли нещо за моята? Ходил ли си някога в джамия? Поглеждал ли си въобще какво пише в Корана? Ако непознаваш религиите на другите, как може да си сигурен, че проповядваш истината? Истината може да се открие само чрез сравнение''. Това което ми каза беше вярно. У мен се появи интерес да се запозная повече с исляма и да отида като мисионер в мюсюлманска държава.
 По онова време мислите ми към Исляма не бяха много добри. В църквата, привърженик на която бях аз, за Исляма се говореха много лоши неща. Въпреки това реших, да вляза в джамия и да прочета Корана. Избрах за тази цел Нигерия - там от една страна бяха мюсюлмани, а от друга говореха френски. Имах намерение да прочета Корана, да посоча неговите грешки и да обесня истините на местното население, като го сравня с Евангелието. (...)
 Първоначално влязох в една джамия. Целта ми беше да се запозная с молитвеният процес. Всеки, който влизаше в джамията ме поздравяваше, а аз го гледах учудено. След молитвата попитах имама, от къде мога да намеря Коран, за да го прочета. Той веднага ми подари Коран - преведен на френски език.

                                             Първородният грях обърка главата ми

(...) Първият айет, който ме накара да се замисля беше айетът, който Аллах казва, че прощава на Адам. Аллах беше простил на Адам. Но в евангелието това не се посочваше, там се казваше, че грехът на адам тласка човечеството към грях В обясненията след айетите се казваше, че Аллах е опростил Адам и че го е избрал за пратеник. На това място се спрях да  чета и се замислих: Аллах, който опрощава първородният грях, трябва да е много опрощаващ и милосърден. В Новият завет, обаче грехът на един човек се преписваше на всички останали. Как ставаше така, че Милосърдният Бог преписва грехът на един човек, върху всички останали?  Това ме разтърси дълбоко и започнах да давам право на Корана.
 (...)

 ... И единобожие

Продължих да чета Корана и да го сравнявам с евангелието. (...) И там се казваше, че Бог е един, че е достатъчен сам за себе си. Обаче в Евангелията се вярва в съществуването  на божествената тройца (т.е. съществуването на трима богове, ето защо християнството много се е отдалечило от монотеизмът). В този момент се запитах, дали Исус може да е син на Аллах или не, Коранът обаче говореше за тези, които съдрружават с Аллах и ги заплашваше с мъчение. Призоваваше християните да не твърдят, че Аллах се състои от 3 части, и че съдружаването е най-големият грях.
 
 Какво всъщност представляваше Исус?


Започнах да чета критично чертите на Евангелието. Дали в него Исус се приемаше за бог? В никое от тях Исус не определяше себе си за бог, а само като пратеник. Нека ви дам примери за това:
В евангелието на Матей се разказва за една случка, в която дяволът се опитва да измами Исус в пустинята. Разправя се, че Исус постил в продължение на 40 дни и достига до най тежките си мигове. В този момент се очудих как може един бог д огладнее. Тогава дяволът му казва, че ако му служи на него ще му даде всички земни блага, а Исус отговорил ''Аз споменавам и служа само на Бог''. Ако Исус беше Бог щеше ли да даде такъв отговор?

 Следва продължение...


Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re: Мисионерството
« Reply #1 on: January 29, 2011, 17:15 »
Kaква е целта на тази тема ?

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Мисионерството
« Reply #2 on: January 29, 2011, 18:18 »
Сега аз като малко дилетант, но що годе запознат с християнската вяра да отговоря на червените изречения:

1.Няма трима Богове, а има един Бог, който е триначален. Демек се проявява с по три начина. Тоест по три начина досега се е появявал пред хората.
2. Иисус винаги е казвал, че е син Божии, а и учениците му, както и останалите хора са го наричали така.
3, Иисус е Богочовек, в него има Божествена и човешка същоност. Именно заради човешката си същност, той изпитва болка, жажда и глад, както и всички човешки емоции. Именно човешката му същност е причината да разбере човека и да поеме върху себе си греховете на хората.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Мисионерството
« Reply #3 on: January 30, 2011, 13:43 »
Kaква е целта на тази тема ?

 В смисъл?

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re: Мисионерството
« Reply #4 on: January 30, 2011, 22:33 »
В смисъл?
Така представени нещата (изопачени) са си провокация към нас, а ти не си от провокаторите. И в този случай ми е чудно каква е идеята ти с откриването на темата.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Мисионерството
« Reply #5 on: January 30, 2011, 22:49 »
Шали, убеден съм че Сюлейман не цели провокация. Просто статията му се сторила интерсна и я е пуснал тук. Недей търси във всичко задни мисли. Той няма такива.

Offline husein

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 237
Re: Мисионерството
« Reply #6 on: January 30, 2011, 23:13 »
 edno po razli4no evangelie v koeto isus otri4a 4e e bog   http://barnabas.net/

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Мисионерството
« Reply #7 on: January 31, 2011, 12:16 »
Така представени нещата (изопачени) са си провокация към нас, а ти не си от провокаторите. И в този случай ми е чудно каква е идеята ти с откриването на темата.

 Шали, уверявам те, че няма никаква провокация! Статията е за един френски мисионер, който проповядвал християнството в мюсюлмански страни в по времето когато проповядвал религията си се сблъсква с Исляма и приема тази религия.  Статията не е копи-пейст. Преписах е собственоръчно
 ето и източника:

Сп. Селям - брой 2  / година - 2004 

Писах със съкращения, защото статията е голяма, ако някой има интерес какво става по нататък, мога да започна да пиша и следващите части - ако няма интерес то невиждам смисъл да преписвам останалото.

 Поздрави!
Шали, убеден съм че Сюлейман не цели провокация. Просто статията му се сторила интерсна и я е пуснал тук. Недей търси във всичко задни мисли. Той няма такива.

Именно! :)

П.П     а и в тази тема може да коментираме не само тази статия, а мисионерството като цяло - мисионерството в миналото, сега и настоящето....

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re: Мисионерството
« Reply #8 on: January 31, 2011, 14:23 »
...Статията не е копи-пейст. Преписах е собственоръчно
 ето и източника:

Сп. Селям - брой 2  / година - 2004 
...
Поздрав за което, явно доста те е впечатлила! Историята познава много такива случаи за промяна на религиозните възгледи и към ислям и към християнство (примерно). Тревожното от такива статии, обаче е, че никой такъв човек не представя истинно религиозната доктрина, която е подменил с друга. Намирам за подвеждащо един човек да се учи за Православието от мюслим или пък аз да чета за исляма тълкуванията на християни. И тъй като червените текстове съвсем не отговарят на нашите разбирания, имам две опции - или да подмина това и да означава, че съм съгласна (чрез неактивност по въпроса) или да взема да се обяснявам за християнство във форум на мюсюлмани и да се чувствам като някакъв проповедник или мисионер, което е в пълен разрез с разбиранията ми за мярка и такт.
Няма да обсъждам повече в този форум Православието, направих го преди време по повод провокациите на ПомакБГ. Ето, че вече се отприщват нещата и в тази твоя благородна тема (с препратки към някакви сектантски евангелия и н'нам си още какво). Убедена съм, че на това изкушение няма да устоят още мнозина съфорумци, за мое огромно съжаление. Нека се развива темата, ок!
Относно мисионерството, ако не греша е доста широко застъпено сред евангелистите и те имат много стройна система на организация, финансиране и т.н. Ако уважавания фотакиев все още чете тук, смятам може да бъде полезен с по-задълбочените си познания :) Всъщност, представяш ли си днес един християнски мисионер в ислямска държава  :o Та те ни избиват и ни преследват безпричинно, нито имаме църкви, нито можем да си носим религиозен символ...какво говорим за проповядване и разпространение  :-X

П.С. Сюлейман, не подлагам на съмнения твоите намерения, но нали знаеш...ние каква я мислихме, а тя каква стана ;)

Нека е мир братко и Бог с нас!

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Мисионерството
« Reply #9 on: January 31, 2011, 15:55 »
Шали, няма нужда да ги подминаваш. Ето аз се спрях и обясних червените текстове от гледна точка на християнството. Сега се сещам за срещите между ходжата и попа в нашия край, на които са обсъждали мирно и тихо въпросите на вярата. Нека и ние го правим в тази тема.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Мисионерството
« Reply #10 on: January 31, 2011, 19:10 »
Точно така, нека в тази тема да обсъдим приликите и разликите около нашите религии. Според мен приликите са повече... Нека тука разбулим неяснотиите които имаме към противоположната религия, като всичко това става със приятелски тон. Тук може да представяваме информация за личности, преминали към Исляма или Християнството. 
Убеден съм, че всеки който е преминал към друга религия има свое обяснение, има своя случка която е оставила силен отпечатък в сърцето му, щом го е накарала да смени своята религия, повтарям религия, а не ВЯРА, защото един човек щом е религиозен значи е вярващ. И за да не слоупотребява,е с това може да си припомним едно:
И в Исляма и в Християнството основата е една - вярата в Бога и обичта между хората.

В днешни времена много се заговори за ''радикален'' Ислям - НО няма нищо подобно. Този Радикален ислям е в главите на висши управници, които диктуват световната политика. Това са, хората които печелят от нашето разделение. Те нямат изгода от нас, ако живеем в мир!
Няма радикален Ислям. Коранът не е разделен на графи, в които да пише - графа първа - традиционен Исляма, втора - комунистически Ислям, трета - Радикален Ислям...
Ислямът е един!

В Свещен Коран [5:32] Аллах е повелил следното:

'' Който убие човек, не за човек или заради покварата му по земята, той сякаш е убил всички хора (на Земята). А който е спасил човек, то тй сякаш е спасил всички хора (на земята). ''

Ето този айет, опровергава съществуването  на ''радикалният ислям''

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re: Мисионерството
« Reply #11 on: January 31, 2011, 20:05 »
   Ислямски проповедник прие Православието
26.04.10


В Лондон разговаряме с новия православен християнин, който днес се кръсти и прие името Данило. Данило не е мюсюлманско име и много рядко се среща. Въпреки, че информацията за неговото обръщане е вече известна на мюсюлманите в Лондон, поради съображения за сигурност, няма да изнесем подробности около темата, заради зачестилите случаи на заплахи и насилия, а понякога дори и на убийства от страна на фанатици. Даниловият случай е ценен за Православието, казва отец Николай Шевченко, временен наместник на Успенската църква (Руска задгранична църква) в Лондон.

Данило, разкажете нещо за себе си.

Много години бях ревностен мюсюлманин, както и съпругата и децата ми. Роден съм във Великобритания, но пътувах в много мюсюлмански държави и познавам добре британската и мюсюлманската култура. Живях в Саудитска Арабия, където следвах специалността “Теология” и работих за мюсюлманската мисия. Бях известно време и в Афганистан по времето на талибаните, както и в Пакистан, в пакистанската част на Кашмир. Бях в Босна по време на войната. Сега живея в Лондон със семейството си, където доскоро бях мюсюлмански представител на известна междурелигиозна организация за мир. Две години бях съветник по въпросите на исляма на Кентърбърийския архиепископ (Англиканската църква). Преди два дни му съобщих, че се кръстих и станах православен християнин в Руската задгранична църква.

Как реагира той?

Архиепископът беше много щастлив. Веднъж ми каза, че неотдавна двама работещи в един от отделите на Англиканската църква също са станали православни. Той уважил техния избор и те продължават работата си в администрацията там.

Какво Ви доведе при Христос?

Отначало пожелах да се запозная с Новия Завет, когато бях в храма Кааба в Мека, тъй като известно време живях в Мека. Християнската литература е строго забранена в Саудитска Арабия и дори много сайтове са блокирани, но при развоя на съвременната комуникация не е трудно за тези, които желаят, да намерят Божието слово. След време направих опит да убедя един американец, който работеше в Саудитска Арабия, да приеме исляма. Когато разговарях с него, той ми отговаряше много убедително и със силна вяра. Бях изненаден от неговата смелост, тъй като в Саудитска Арабия, който проповядва християнството, лесно може да бъде убит. Разговорите с християните в тази страна бяха за мен много важни. И понеже бях свързан с ислямската мисия в Саудитска Арабия, контактувах с много чужденци. Винаги забелязвах, че в повечето случаи хората се обръщат към исляма не само заради своя свободен избор, а за да останат да работят в Саудитска Арабия, както и за да се освободят от данъка, наложен на немюсюлманите. Факт е, че заплатите на “немюсюлманите” са по-ниски от тези на мюсюлманите, тъй като трябва да се плаща специален данък, който Мохамед е установил. Възнагражденията на християните в Саудитска Арабия са много ниски, затова някои стават мюсюлмани с цел да спечелят повече пари. Повечето филипинци например, връщайки се вкъщи, веднага се отрича от исляма. Започнах да изследвам християнството още повече, когато постепенно почувствах надмощието му над исляма.

Първата съзнателна моя среща с Православието бе в Сараево, столицата на Босна. За съжаление, свещениците в Сараево не говореха английски и не можех тогава да изразя своето желание. Изчаках групата имами да си отиде и влязох в една сръбска църква. Бях смаян от външния вид на сръбските свещеници, когато по православен начин се прекръстих и се поклоних. Разбрах, че Православието ми е най-близко, за разлика от другите християнски вероизповедания. Учех се на християнство и православие, а също и четях книги и гледах филми. Много ми хареса филма “Остров”. Реших да се кръстя в Руската православна църква.

Чухме много неща за разпространението на християнските мисии в мюсюлманските държави. Дали са важни тези мисии за тези страни?

Има много християни в Саудитска Арабия, които се крият. Няколко пъти съм попадал на хора, които вероятно са християни. Трябва да имаме предвид, че в Саудитска Арабия и други подобни държави може би мнозинството мюсюлмани влиза в джамията не заради вярата си, която да ги окуражава, а защото са длъжни да го правят, за да не попаднат под ударите на законите и заради спазването на обичаите. Отиването в джамията представлява бреме за мнозина. Днес мюсюлманите са по-малко религиозни от християните. В мюсюлманските държави има много джамии и мюсюлманите казват, че се молят пет пъти дневно, но никой не ходи в джамията, освен в петък. Тогава, по време на молитви, в която и да е джамия няма да видите повече от петима мъже, въпреки че има много домове на живеещи мюсюлмани около нея. Болшинството мюсюлмани не посещават джамията дори и в петък. Някои ходят по време на Рамазана, но след поста не идват - и така до следващата година. Веднъж седмично, по време на Рамазана, в джамията идват около стотина души, въпреки че би могло да бъдат хиляди. След Рамазана там няма да се видят повече от петима мъже.

В мюсюлманските държави много хора търсят истината и поради това християнската мисия ще се умножава. Вече има и телевизионни програми, както и много интернет сайтове, посветени на мисиите сред мюсюлманите.

По принцип доста мюсюлмани се дистанцират от исляма, което е характерно, особено за западноевропейските страни. Във Великобритания много мюсюлмани се обръщат към християнството. В Англиканската църква мюсюлманите, които са преминали към християнството, са около сто хиляди души. Много от тях са пакистанци. Те имат своя християнска църква и са принудени да се крият, заради опасност от отмъщение на мюсюлманите. Тук има и араби, и бенгалци, обърнали се към християнството. Много от тях преминават към християнството заради сключените смесени бракове.

Неотдавна в пресата съобщиха за значителен ръст на исляма в западноевропейските държави; дори се твърди, че броят на вярващите мюсюлмани ще достигне броя на енориашите в християнските църкви. Странно е, че печатът споменава за броя на вярващите мюсюлмани, посетили джамията, което не отговаря на капацитета на самата джамия. Но това не се посочва в пресата. Каква е истината?

Присъствието на вярващи в английските джамии е много слабо. Мнозинството мюсюлмани никога няма да посети джамията. Младите са се отказали от исляма, дори и да казват, че са още мюсюлмани. В джамиите те нямат общ език с имамите от Пакистан или Бангладеш. Младите хора слабо говорят урду или бенгалски и ползват само английски език. Много от тях се срамуват от исляма заради тероризма.

Наш религиозен комитет проучи посещенията на джамиите и познаваме действителната картина. Тя е тревожна за исляма като цяло, но отделни хора имат изгода да представят исляма като огромна сила. Например, според публикация на мюсюлмански вестник, в западната част на Лондон има двадесет джамии и много свободни помещения във всяка от тези джамии. Ако броят на мюсюлманите в Лондон се увеличи, може би трябва да има още джамии. В голямата джамия в Лондон има не повече от триста души за петъчните молитви. Много джамии представляват малки зали, които се ползват само в петък. По принцип вярващите много рядко идват в джамията, а най-често идват деца с родителите си. Когато пораснат и те изчезват. Християнството предлага свобода на избора, така че то е много по-добре приспособено за живота в духа на толерантността, докато ислямът не е в състояние да покрие този тест.

Медиите представят приемането на исляма от много англичани. В действителност, броят на британските мюсюлмани е доста малък, само около 1200 души. Как да разбираме това противоречие?

Това не е обикновен въпрос. Бях част от ислямската мисия във Великобритания и мога да кажа, че броят на приелите исляма е минимален. На молитви в петък в центъра на Лондон броят на британските мюсюлмани в джамията е може би 1%. А извън Лондон дори такава посещаемост не се постига. Всички мюсюлмани знаят истинския брой на обърналите се в исляма. Има много, които са приели исляма заради сключен брак с мюсюлманин. Англичаните никога няма да отидат в джамията; тяхното приемане на исляма е формалност. Те много често в действителност са християни. Мнозинството, което приема исляма, са жени, поради сключен брак. Заради това много потомци на мюсюлмани имигранти във Великобритания се считат за англичани, а не “британски мюсюлмани” в точния смисъл на думата. Разговарях с много разведени жени, чиито мъже са мюсюлмани. Доколкото си спомням, в Лондон има може би 25 британски жени, които са останали мюсюлманки след развода си. Известно е, че смесените бракове водят до отчуждаване от исляма.

Ислямската мисия на Запад не беше успешна. В Лондон има мисионерска организация, насочена предимно към проповеди на исляма. В нея работят предимно младежи. Те схващат своята мисия между мюсюлманските имигранти за много плодотворна, тъй като англичаните не приемат исляма. Когато някои мюсюлмани кажат, че ислямът е най-разпространената религия в света, в Лондон имамът ще изтъкне, че разпространението е предимно заради увеличаване на раждаемостта, но реална мисия няма. Не се съмнявам, че християнството е много по-широко разпространената религия.

Има ли във Великобритания мюсюлмани, които са приели християнството?

Има такива случаи, но това става без каквато и да е гласност. Според мнозинството мюссюлмани, вероотстъпникът на исляма трябва да бъде погубен, въпреки че главният имам на Лондонската джамия казва, че това не бива да се случва.

От друга страна, можем да кажем, че те са много малко, тъй като доста мюсюлмани са изоставили вярата си и са станали неверници. На всички е известно, че неверието е обща болест. Някои мюсюлмани се опитват да представят атеизма и отсъствието на вяра като характерен белег на християнската цивилизация. Но и самите мюсюлмани повече от християните губят вярата си на Запад. Впрочем, има много добри примери от Русия и другите православни държави, където Църквата повишава авторитета си, дори когато изборът е свободен. Надявам се да посетя Русия скоро, но междувременно трябва да изградя своя живот като православен християнин. | www.eparhijabihackopetrovacka.org

Превод от сръбски: Маргарита Хаджипейкова

Offline husein

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 237
Ynt: Мисионерството
« Reply #12 on: January 31, 2011, 22:00 »
Ислямът – осъзнатият избор на британците?
Броят на британците, които приемат исляма през последните десет години почти се е удвоил. Тези данни са представени в изследване, публикувано във вторник от  вестник Independent.

Тази цифра е учудващa, поради факта, че в резултат на растежа и разпространението на ислямския екстремизъм, британските мюсюлмани се сблъскват с по-строг контрол и с  по-тежки критики,  отколкото всяка друга религиозна общност.

Както пише Independent, броят на новопокръстените мюсюлмани, живеещи във Великобритания, е трудно да се определи точно, защото в данните от преброяването не се прави  разлика между религиозния човек, приел новата вяра и на родения в нея. Според предишните оценки, броят на хората, които са приели исляма във Великобритания, се колебае между 14 000 и  25 000 души, се казва в британския вестник.
Но едно ново проучване изследователския център „Въпроси на вярата“ показва, че реалната цифра може да достигне 100,000 души, защото всяка година новите хора, приели исляма   са не по-малко от 5 000 годишно.
Използвайки данни от преброяването в Шотландия през 2001 г., учените открили, че броят на приелите исляма  британски жители през същата година достига 60 699 души.
http://nepoznato.energetika-bg.com/2011/01/islyamat-osaznatiyat-izbor-na-britantsite/