Rasate, ако искаш да да подредиш правилно фактите относно истината за "траките", моят съвет е следния:
Вземи гъбата и изтрий всичко написано на дъската! / то е написано от хора, живели в различно време и с различна симпатия към траките/. Като начало напиши следният въпрос: "
Защо елините /еолийските гърци/ са чужди на траките?"
а) защо елините говорят различен език от този на траките;
б) кой народ е местен - "елините" или траките;
в) ако елините са пришълци, тогава чия е Цикладската и Критската култура?
1.Гърците-Йонийци,Дорийци,Етолийци и пр. са пришълци завзели постепенно южният ръкав на Балканският полуостров.
Населяването на югът става на три вълни:
1. Минойци- население със спорен статут-дори авторите се съмняват те да са с индоевропейски произход-някой смятат,че са от групата на Баските-владеели до тогава Пиринейте или,че са семити.Тази цивилизация е разбита от дивите дошли от СЕВЕР Ахейци.
Ахейците и траките са взаимно свързани-нашествието на траките на Балканският полуостров съвпада с идването и на Ахейците в Елада и с така нареченото нашествие на Морските познаващи коня народи.Именно траките,от които са и ахейците довеждат със себе си коня по тези земи.Станало е нещо като испанците начело с Кортес и учудените Индианци.Според някой лингвисти-разчели Линеар Б,ахейците са употребявали език близък до старогръцкият-ранна форма,но аз дълбоко се съмнявам в това.Положението е същото,като с разчитането на българските руни.
Леко отклонение:
От археологическите данни знаем,че Коня е опитомен за първи път в областта на Казахстан от индоевропейците,което им дава огромно предимство пред останалите не индоевропейски племена,които са унищожени или погълнати от тях за някакви си 100-200 години.Остатъци от тези прединдоевропейски племена са Енисейските,дахите,нахчите,баските и пр.,части от които оцеляват в Планините- нахлуването на индоевропейците в близкият изток изправят и семитите пред пълен крах и асимилация-стълбът,който спасява семитите е древен Египет.
Последната вълна,които се настаняват тук са същинските гърци-йонийци,дорийци и пр.
Тук трябва да споменем,че нашествието на морските народи в Древен Египет може да е свързано и с нашествието на Дорийците изместили Ахейците от древна Елада и прогонили ги на Юг.Тук изложението на авторите е познаването на Желязото от страна на Дорийците-т.е. болезненото преминаване на Балканите от Бронзовата в Желязната епоха.
В случая авторите спорят за времето на нашествието на Морските народи-едните смятат,че това е вълна от Ахейци,филистиминци и пр. трако-илирийски племена вследствие на някакъв катаклизъм два-три века предхождащ дорийското нашествие,други смятат,че е вследствие на дорийското нашествие.
Като по този въпрос може би ще бъде интересно изложението в книгата "Библейски сказания", (С.1980 г.), стр. 218 и сл.:
"
„ До неотдавна имахме много малко данни за филистимляните. И ако искаме да си създадем представа за филистимляните и да разберем обстоятелствата, при които те се са се намирали в Ханаан, трябва да се запознаем с времето, в което са живели и действали. За това ще ни помогнат археологическите разкопки в пелопонеския град Микена, на Крит, в Троя, Анатолия, Сирия, Палестина и Египет. Защото на тия разкопки дължим грамадния запас от сведения за епохите, които преди това бяха за нас голяма неизвестност.
През второто хилядолетие преди нашата ера Крит е бил населяван от народ, който създал висока култура и основат най-могъщата търговска държава на Егейско море. По същото време Пелопонес е бил населен с племена, чийто произход и език не знаем. Те били покорени от ахейците – племена от гръцки бойци, облечени с бронзови брони. Техните владетели именно издигнали мегалитовите крепости в Микена, Тиринза и на други места в Арголида. Тукидид съобщава, че ахейските племена се занимавали с корсарство и построили могъща флота, която станала опасен конкурент на критяните.
Като се почне от ХV в. пр.н.е. ахейците под ръководството на атридите, към която династия принадлежал и Агамемнон, изблъскват постепенно критяните от техните колониални владения по егейските острови и брега на Мала Азия. В 1400 г. пр. н.е. те превземат Крит и унищожават цъфтящата миноска култура, наричана така по името на легендарния цар Минос. Около 1180 г. пр.н.е. след 10-годишна обсада превръщат Троя в развалини.
Ахейците обаче не се радвали дълго на успехите си. От вътрешността на Европа (моя бележка: т.е. от Европа към вътрешността на Балканския полуостров и на юг) към сегашните гръцки земи нахлули други варварски гръцки племена, известни под общото название дорийци, сетнешните исторически гърци. Те превзели Пелопонес, Крит, егейските острови и брега на Мала Азия.
Под техния напор в областите на Егейско море настъпила една от ония етнически революции, които предизвикали големи преселения на народите. Изтласкани от своите земи, жителите на Балканите, Илирия и егейските острови (вкл. и ахейците) се насочват на вълни на юг и все по на юг, за да търсят нови места за заселване. Те минавали през Анатолия, Мала Азия, Сирия и Ханаан, за да достигнат до делтата на Нил-Египет. Фараонът Мернептех им нанася поражение и ги принуждава да се оттеглят назад.
Тяхното ново нашествие срещу Египет през 1191 г. пр.н.е. било много опасно. Неизброими орди от бойци заедно със семействата и имуществото се движели по брега на Сирия и Ханаан, пазени откъм морето от голяма флота от платноходни кораби. Под техните удари пада царството на хетите. След това плячка на нашествениците става Киликия с неизброимите си стада от расови коне. Финикийските градове Библос, Сидон и Тир се предават доброволно и по тоя начин избягват разрушението си.
След като преминават Ханаан покрай морето, нашествениците нахлуват в Египет и опустошават северните му области. Фараон Рамзес ІІІ (1198 -1167 г. пр.н.е.) бил принуден да напрегне всички сили, за да ги възпре. Накрая ги разгромява по суша и по море, като унищожава флотата им в морска битка при Пелусиум. Най-голямата опасност, която надвиснала над Египет през цялата му история била предотвратена, но Рамзес нямал вече сили да прогони неканените гости от Ханаан и Сирия. Поради това част от оцелелите от битките успели безпрепятствено да се заемат плодородната крайморска равнина в Южен Ханаан и да се заселят там навеки.
По щастлива случайност е оцелял един египетски документ, който съдържа безкрайно ценни сведения за тия тайнствени странстващи племена. В Мединет Хабу, недалече от Тива, са откопани развалините на храм на бога Амон. Стените му от горе до долу са покрити с надписи и картини, които по внушителен начин представят драматичното развитие на битките между фараона и нашествениците. Докато по суша египетската пехота е спряна в битката с чуждите бойци, на морето корабите на фараона печелят решителна победа над неприятелската флота.
На една от фреските виждаме тежки волски коли, натоварени с жени, деца и военна плячка. Следователно това е било преселение на народите в истинското значение на тези думи. Мъжете са високи, избръснатите им лица се отличават с прави, типично гръцки носове и високи чела. Бойците восят на главите си особени шлемове от птичи пера, които напомнят шлемовете на Омировите герои от стародавни барелефи. Също така и широките, къси мечове и малките кръгли щитове изглежда имат гръцки произход.
От надписите по стените узнаваме, че египтяните наричали нашествениците „морски хора”. Между племената там се споменават бойци „Данои” и „Ахайваши”. Това са названия, под които може да се крият известните ни от гръцката история данайци и ахейци. Срещаме също така и египетсткото название на филистимляните „Пелесет” или „Прст”.
Въпреки тези данни, учените не са единодушни що се отнася до етническия състав на нашествениците. Ако са били смесица от племена от най-различни раси, както някои смятат, може във всеки случай да се приеме за сигурно, че са се намирали под влиянието на гръцката култура и дори, че между тях са били ахейците и данайците, изтласкани от дорийците от Балканския полуостров, Мала Азия и островите на Егейско море”.
След неуспешния поход срещу Египет филистимляните се заселили в Ханаан почти едновременно с израилтяните. От библията знаем, че те са заели плодородната брегова ивица на юг от планината Кармел. Техните градове-държави – Газа, Аскалон, Гет и Акарон образували федерация, наричана по гръцки „пентархия”.
Някои изследователи обърнали внимание на знаменателния факт, че ред филистимски имена имат илирийски произход и че в Илирия е съществувал град Пелесте. Понеже странстването на дорийските (сетнешните исторически гърци) започнало именно оттам, не е изключело филистимляните да са били предгръцките (в смисъл на предисторическите гърци) жители на Илирия, изтласкани от нашествениците дорийци.....”Гърците са наследници на дорийските племена завзели югът,както ни е известно целият Пелопонес и цяла Гърция е с наша Топонимия,преди съвремените гърците да започнат да я сменят-т.е. дорийците заварват население говорещо на език близък до нашия.
Както знаем Спартанците са имали роби наречени Илой или илоти(елини-поклоници на Хелиос-слънцето-така са наричани Ахейци и пр. представители на местното завладяно население).Знаем кои изповядват култът към слънцето-към бог Сура,Соре(Соле),Ра и пр.
Пеласгите(траките) са също завоеватели на Балканите,а не местно население и са първите представители на Индоевропейското население по тези земи.Според мен идват от северният Понтик,където се и заражда това население опитомило коня.
Пеласгите(траките) според мен са по късно наречените славяни(стр.нем.-неми)-това се потвърждава и от останалата топонимия на места,които са сред чужда езикова среда-например Гърция,Албания,дори във Франция и Германия.
За Критската Култура отговорих вече.
Поздрави.