Та къде са тези българи? Най-логичен отговор е, че те са помаците. А да не говорим, че помаците говорят български език и то не само в България. Защо помаците в Гърция говорят също български език?
Eii
И аз имам един въпрос???
Защо мислиш, че всички българи който са предали своята вяра са помаци.По твоята логика гагаузите понеже говорят турски са турци.Преди да пишеш прочети,помисли и след като си проучил какво преставляват хората предали вярата си тогава даваи с ,,най-логичните отговори''.Тези българи който са предали своята вяра най вероятно сега са най големи турци.
Sivek-както писах има огромна разлика между планината и равнината,от друга страна между търговските пътища и в страни от тях.
А за приемането на исляма пак има огромни разлики-долу в равнината и горе в планината.
Да започнем с помаците-както се видя от редица публикувани документи-помаците са приемали исляма постепенно с течение на времето започвайки с навлизането на османската администрация в региона.Това се дължи на данъчната политика на Османската империя-с две думи облагодетелстване на мюсюлманите.В един пътепис на един арменски пътешественик точно и ясно е казано каква е основната причина бошняците да приемат исляма-а то е да не плащат ХАРАДЖ(от друга страна в същият пътепис ясно се говори с какво самосъзнание са били тогава босненците-т.е. българско).
Случаят с помаците е същият-приемат исляма за да не плащат десятъка.
Питал ли си се-защо аджеба помаците се намират основно в ПЛАНИНИТЕ.Отговорът е много прост-Планината е един вид буфер,преграда за навлизането на чужди елементи-там процесите протичат по бавно в сравнение с равнината.Докато ислямизираните българи в равнината вече са станали по "големи" турци от самите турци,то горе в планината постепенно са сменили вярата си-започнало е в говорите да навлизат повече турцизми-и хоп дошло е освобождението и процесът на потурчването е прекъснат.
И самите помаци се озовават ни в клин ни в ръкав-съзнанието им се обърква-те не се смятат за достатъчно турци,но не се имат и за българи.
А какво са?На Балканите-особено българите-страдаме от една болест наречена индивидуализъм-всеки тегли чергата към себе си-така е и с общностите-всяка общност смята сама по себе си за изключителна и над другите.От друга страна прекалено се вглеждаме в разликите-а не забелязваме изобщо приликите-които с а в пъти по големи.И от трета страна в обществото ни са вкоренени различни стереотипи унаследени от това прекалено вглеждане.Спрямо това се е вкоренило погрешното схващане,че българинът определено трябва да е
християнин.
...
....През 18 век-под влияние на Цариградската патриаршия в българите се налага схващането ,че да си българин непременно трябва да си католик.Опитът да се погърчат православните успява на много места-особено в по големите градове-така се стига до братоубийствени войни между патриаршисти и екзархисти в Беломорието стигнали до кулминацията през 1904 година с избиването на населението на Загорничане и Зелениче от "погърчени" българи-андарти от гр.Негуш и околните нему български патриаршески села.
Религиозното деление е оставило дълбоки рани в европейската история-селската война разорила Германия,Вартоломеевата нощ и последвалата религиозна война във Франция и пр....
Докато обикновеният човек не разбере,че народността и религията са две отделни неща-той няма да се отърси от този зловреден предразсъдък.И така какво са помаците-ако се вгледаме в традициите и обичайте на помаците ще разберем,че помаците са мюсюлмани и както всички мюсюлмани изпълняват ислямските традиции,но за разлика от останалите мюсюлмански народности,ако се вгледаме повече ще забележим,че в тези ислямски традиции са вплетени редица самобитни наши си български ритуали и традиции,които отличават помаците от всички останали мюсюлмански общности.
И при православните българи се забелязва подобно нещо-ако се вгледаме повече ще забележим,че в традиционните християнски ритуали и традиции са вплетени и ритуали нямащи нищо общо с християнството,а типично наши си български ритуали,отличаващи ни от всички другите християнски народности.Това е характерно и за католическите български общности.
Т.е. ако съберем различните български религиозни общности ще забележим,че приликите между тях са много повече отколкото разликите-и тези прилики ясно ни определят като една колоритна народност отличаваща се съществено от всички съседни нам народности,и че тези определени качества ни характеризират като един народ.
Поздрави.