Author Topic: Какво ядем, отровните Е–та в храните ли?  (Read 11161 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 145
Ракообразуващи Е-та

това са: Е407, Е553,Е905, Е950,Е954,Е955, Е210, Е211, Е217, Е250, а други, които са много опасни - Е951,Е952 – това са подсладители, които се съдържат в над 6 000 храни.", каза пред Frognews.bg диетологът Огнян Симеонов.                         
http://frognews.bg/news_22051/Rakoobrazuvashtite_E-ta_v_nad_6_000_hrani/

Списък на оцветители, консерванти в храните – (Е-та в храните)
Оцветители

Е 102           
Провокира пристъпи на астма и уртикария при деца. Има връзка и с туморите на щитовидната жлеза, увреждане на хромозомите, обриви и хиперактивност. Чувствителността към тартразин е свързана с тази към аспирин. Използва се в оцветените напитки, сладкиши, сладка и мармалади, корнфлекс, снакс, консервирана риба, сухи супи. Забранен е в Норвегия и Австрия.

Е 104
Използва се в червила, продукти за коса, одеколони, в голям брой лекарствени средства. Причинява дерматит. Забранен в Австралия, САЩ и Норвегия.

Е 107
Има жълт цвят. Препоръчва се избягването му. Хора страдащи от астма може да имат алергична реакция към него. Използва се в безалкохолните напитки. Забранен в Австралия и САЩ.

Е 110
Получава се по синтетичен път. Използва се в зърнени продукти, печени тестени изделия, снакс, сладолед, напитки и замразени храни, а също в някои медикаменти като: Berocca, Polaramine, Ventolin – сироп и др. Страничните ефекти са: уртикария, ринит, запушване на носа, алергии, хиперактивност, тумори на бъбреците, увреждане на хромозомите, болка в корема, гадене и повръщане, нарушено храносмилане, отвращение към храна. Установено е завишаване на случаите на тумори при животни. Забранен в Норвегия.

Е 120
Има червен цвят. Получава се от насекоми. Използва се рядко. Препоръчва се избягване на консумацията му.

и други .

КОНСЕРВАНТИ

Е 200
Получава се от плодове (ягоди, малини, къпини, боровинки) или по синтетичен път. Възможен дразнител на кожата.

Е 210 *
Добавка към алкохолни напитки, печени храни, сирена, дъвки, подправки, някои замразени храни, сосове, сладкарски изделия, заместител на захарта, използва се и в козметиката, а също като антисептик в някои противокашлични лекарствени средства или като противогъбично средство в мехлеми и др. Може да причини астматичен пристъп при болни от астма, които са на терапия с кортикостероиди. Известни са случаи на неврологични разстройства, а поради взаимодействието й със серен бисулфид (222) може да провокира хиперактивност у деца.

E 211
Използва се като антисептик, като консервант и за подобряване вкуса на храни с ниско качество. В големи количества (над 25 мг. на 250 мл.) се съдържа в оранжево оцветените напитки. Добавя се също в млякото и месните произведения, подправки, сосове, печени произведения, близалки. Използва се и в лекарствени средства за орална употреба като: Actifed, Phenergan и Tyrenol. Може да влоши протичането на астма и да предизвика зачервяване и уртикария на кожата.

Е 212
При хора с алергии може да доведе до алергични реакции. Използването му е както на Е 210

E 220
Получава се от въглищен катран. Всички съединения на сярата са токсични и употребата им трябва да се ограничава. Може да предизвика астматичен пристъп. Труден за метаболизиране при хора с увредена функция на бъбреците. Разрушава витамин В1. Използва се в бира, безалкохолни напитки, сушени плодове, сокове, възбуждащи средства, вино, оцет, продукти от домати.
И други.

КИСЕЛИНИ, АНТИОКСИДАНТИ, МИНЕРАЛНИ СОЛИ

Е 296
Получава се от плодове или по синтетичен път. Препоръчва се избягване на употребата й при новородени и малки деца.

Е 302
Може да повиши риска от образуване на оксалатни камъни в бъбреците.

Е 319
Получава се от петрол. Препоръчва се избягване на употребата му. Може да предизвика гадене, повръщане, делир. Количество около 5 гр. се смята за смъртоносно. Съдържа се в мазнини, масла, маргарин.

Е 320
Получава се от петрол.Забавя загниването на храните в резултат на окислението им. Съдържа се в мазнини, масла, маргарин, дъвки, ядки, произведения от домати, полиетиленови опаковки за храни. Може да предизвика алергични реакции, може да отключи хиперактивност. Има данни за канцерогенност и ефекти подобни на тези на естрогена. Във високи дози води до образуване на тумори при опитни животни. От 1958 година забранен в Япония. Предлага се да бъде забранен и във Великобритания. McDonald’s не го използват в продуктите си от 1986 година.

Е 322 *
Получава се от соя, яйчен жълтък, фъстъци, царевица или животински източници. Не е токсичен, но във високи дози може да доведе до стомашни разстройства, подтискане на апетита и обилно изпотяване. Използва се за подпомагане на смесването на мазнините в маргарина, а също в шоколади, майонеза, сухо мляко.
И други.

Всички останали Е–та ,опасни и нетолкова вредните от тях,може да ги видите тук:
http://www.kukuriak.com/%D0%B5-%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5/

П.С.Отворих нова тема,защото не намерих подходяща за да публикувам тази информация.
Това е голям проблем за цялото ни общество,късаещ нашето здраве и това на децата ни!!!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Много актуална тема 5я... здравето донякаде зависи от това какво консумираме. А отровите са все повече в продуктите ,които се консумират...

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
За наше всеобщо и голямо сьжаление много малко са храните,които днес са на пазара и не сьдржат нито едно "Е".Напоследак все повече зачестяват публикациите и народа все повече се интересува от това,какво всьщност ядем.Разбира се това е голям проблем,който за сьжаление е много трудно решим но искаме не искаме той допира до нас.Не случайно започват да отварят врати магазини предлагащи биохрани,които не сьдьржат никакви консерванти.Друг е вьпроса,че те не са по джоба на всеки.

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Гледах едно предаване за пластмасовите опаковки - изследване на независима германска лаборатория, от което излиза, че повечето пластмасови опаковки предизвикват нарушения върху хормоналната система на организма. Връщайте се към стъклото - старите изпитани опаковки.

Offline

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 145
Гледах преди време,предаване точно за тези био-храни.До колкото си спомням,стана ясно,че никой не може със сигурност да каже дали наистина са био.Нямало подходящи лаборатории където да  ги изследват,както и определени стандарти.Но това не им пречи на търговците да си рекламират продуктите,по този начин и да ги продават на  доста високи цени.

Много си права,Светла за пластмасовите бутилки.Знам,лично от човек който е в бранша на производство на газирани наитки и мин.вода,че тези бутилки всъщност имат срок на годност.Мисля,че беше около няколко месеца,след това употребата им е вредна.А в Бълагария е масово пластмасовите бутилки да се използват за втори,дори и трети път.

Освен за Е-тата,се сетих сега и за още една гнусна,масова практика,на производителите на меса и колбаси.
Продуктите с истекал срок се изземват от дистрибуторите на въпросните фирми,от търговската мрежа,и се връщат обратно в заводите.Едва ли ги бракуват и унищожават?!Напълно възможно е(според мен и най-вероятно) да ги преработват и отново ни ги пробутват.

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Гледах преди време,предаване точно за тези био-храни.До колкото си спомням,стана ясно,че никой не може със сигурност да каже дали наистина са био.Нямало подходящи лаборатории където да  ги изследват,както и определени стандарти.Но това не им пречи на търговците да си рекламират продуктите,по този начин и да ги продават на  доста високи цени.

Много си права,Светла за пластмасовите бутилки.Знам,лично от човек който е в бранша на производство на газирани наитки и мин.вода,че тези бутилки всъщност имат срок на годност.Мисля,че беше около няколко месеца,след това употребата им е вредна.А в Бълагария е масово пластмасовите бутилки да се използват за втори,дори и трети път.

=======
Всъщност към биологично произведените храни би трябвало да не се добавят онези добавки, подобрители, както и животните да бъдат хранени според изискванията. А за пластмасовите бутилки - зависи от какъв материал са направени (висококачествен или нискокачествен). ЕС вече издаде директива да не се ползват от производителите пластмасови опаковки от нискокачествен материал (забравих химическите им названия), както и да не се внасят (главно от Китай).

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
http://e-vestnik.bg/2846
Е200? Е300? - познай що е то или как да се опазим от добавките в храните
8 Декември 2007
e-vestnik   

На тази опаковка е изписана с цифров индекс само една хранителна добавка - Е621 - натриев глутамат. Снимки: Светослава БанчеваБихте ли купили на детето си близалка, оцветена с багрила от стрити насекоми? Вероятно много пъти сте го правили, без да знаете, защото въпросният оцветител е изписан в съдържанието на хранителните продукти под кодовото наименование Е120.

Повечето хора рядко се зачитат в ситните букви в съдържанието на хранителните продукти. Списъкът на съставките често включва поредица от “Е”-та, зад които понякога се крият рискови за здравето вещества или са неподходящи за някои хора, поради заболявания и др. С буквата “Е”, последвана от трицифрено число, в Европейския съюз се обозначават технологичните добавки към храните, известни още като адитиви. Преди години много от тях са били с органичен произход, но в момента повечето са синтетични, тъй като производството им е по-лесно. В различните страни по света има различни норми за добавките, означени с Е. В отделни страни някои са направо забранени, в други - разрешени в точно определено количество.


На тази опаковка са изписани с цифров индекс хранителните добавки, но те едва се разчитат вляво. Снимки: Светослава БанчеваСпоред Наредбата за изискванията за етикетирането и представянето на храните съдържанието на адитиви трябва да е отразено на опаковката в следния ред: наименованието на категорията (например “Оцветител”, “Консервант”, “Антиоксидант”, “Желиращ агент”, “Стабилизатор” и т. н.), последвано от наименованието на съставката или нейния Е-номер. Ако съставката спада към повече от една категория, тя носи името на тази категория, която съответства на основното й предназначение в съответната храна.


На опаковката добавките не са изписани по правилата - те присъстват само като цифрови индекси. Снимки: Светослава БанчеваНо ако се загледа човек в опаковките по българските магазини, ще види, че много от стоките изписват в съдържанието само цифровото означение на консерванта, оцветителя и т. н. Или обратното - изписват само наименованието му без цифровото означение. Потребителят се обърква, защото не знае какво се крие под различните наименования или под различните цифрови означения (виж снимките).
Човек може и да е алергичен към субстанция, която съкращението обозначава, но не е изрично упомената. Храни, представени за вегетараиански пък, биха могли да съдържат вещества с животински произход, маскирани зад невинни означание като Е101, Е161, Е631. Затова е важно да се знае какво точно стои зад “Е”-тата.

Добавките (адитивите) се делят на оцветители, консерванти, антиоксиданти, коректори на киселинността, сгъстители, стабилизатори, емулгатори, набухватели и подобрители на вкуса. Добавят се в храните, за да се повиши хранителната им стойност, да се удължи срокът на годност, да се подсили вкусът или други свойства на храните, както и да се улесни приготвянето им. Макар че по-голямата част от добавките се водят безвредни, някои от тях са опасни и е препоръчително да се избягват.

Европейският съвет по хранителните добавки е изготвил списък на Е-добавките, които са безвредни за здравето на хората и са одобрени за използване в хранителните продукти на територията на Евросъюза. Много експерти, гастроентеролози и привърженици на природното хранене обаче твърдят, че и голяма част от разрешените добавки имат вредно действие и са недостатъчно изследвани (виж по-долу). Адитивите, които отсъстват от списъка, най-често не са забранени, но няма гаранция, че са безвредни.

Когато върху опаковката на храните не пише точно от коя категория са добавките, например – вместо „набухватели: Е500, Е471“ - на етикета пише само: „Е500, Е471“, човек може да се ориентира по първата цифра от числото.

От Е100 до Е182 добавките са оцветители. Те се използват в разтворими и „натурални“ сокове, нектари, газирани напитки, степчета, сладкиши, соленки, снаксове, чипс, пуканки и царевични пръчици. Почти всички чипсове, снаксове и солети с нетрадиционен вкус, например „на бекон“, „на пиле“ и др., са пълни с оцветители и овкусители. Оцветители се срещат също и в бонбони, близалки, торти, сладоледи и др.

Най-коварното в тези оцветители е, че може да се произвеждат от стрити насекоми, животински кости, хрущяли, козина, пера и др. Тази отблъскваща информация е закодирана под невинни индекси.

От Е200 до Е290 добавките са консерванти. Те увеличават срока на годност на продуктите. Срещат се освен в консервираните храни като компоти, лютеници, сокове и конфитюри, също и в месните храни, готовите салати, млеката, сметаните и всички храни с по-дълъг срок на годност. Консерванти има дори във вакумно опакованите храни.

В днешно време, ако човек не отглежда и не приготвя сам прясна храна, ще-не ще поглъща консерванти. Те присъстват във всякакви храни.


На тази опаковка добавките са изписани като вид и с цифрови индекси, но потребителят не знае какво е това. Снимки: Светослава БанчеваНай-разпространени сред консервантите са нитритите, които се използват за съхранение на месо и месни произведения, съдържат се в колбасите. Твърди се, че повишават риска от рак. Затова за съдържанието на консерванти в храните има строго определени максимално допустими норми, които обаче не се следят внимателно. Съдържат се и в кайма и сушени колбаси.
Специалистите по здравословно хранене препоръчват вместо вакумирани меса и полуготови месни храни, да се купува прясно или замразено месо и да се готви.

Сулфитите и бензоантите са консерванти за плодове, зеленчуци, безалкохолни, пюрета, зеленчукови консерви, натуралните сокове в кутии и др. За тях се изреждат цял ред възможни алергични реакции или ефекти върху здравето. Затова специалистите по хранене препоръчват сурови плодове, зеленчуци, пресни сокове.

От Е296 до Е385 добавките са киселини и антиоксиданти. Предпазват от разлагане и се съдържат в млечно-кисели продукти – подсладени плодови млека, десерти, салами и др. колбаси, краве масло, шоколад.


На този етикет на кайма са изписани с цифрови индекси антиоксиданти, но сред тях е изписан и цифровият индекс на консервант. Снимки: Светослава БанчеваОт Е400 до Е495 добавките са гуми, емулгатори, стабилизатори и сгъстители, които запазват консистенцията на продукта. Слагат се в брашното, за да се омекоти хлябът (не са за препоръчване хлябове, меки и еластични като дунапрен), в месните продукти улесняват емулгирането на мазнините (колбаси с добра консистенция издават високо съдържание на тези добавки).


На опаковката добавките не са изписани по правилата - само една е изписана с цифров индекс и потребителят се подвежда. Снимки: Светослава БанчеваГумите и сгъстителите се използват в дъвки, дражета, сладка, конфитюри, кондензирани млека, шоколадови десерти, бонбони и др.

От Е500 до Е585 добавките са минерални соли и регулатори на киселинността.
От Е600 до Е699 - подобрители на вкуса и аромата.

От Е700 до Е800 са индексите, запазени за други възможни добавки към храните, необхванати в групите на горните цифрови индекси.

Добавките, обозначени с индекси от Е 900 нагоре, са желиращи агенти и подобрители на хляба и маята.

В сайта www.curezone.com/foods/enumbers.asp, създаден в Норвегия през 1997 г., който в момента е втори по посещаемост сайт за алтернативна медицина в света, е публикувана таблица, в която подробно са описани възможните вредни ефекти на всички Е-добавки. За съставянето й са използвани данни от министерствата на здравеопазването на САЩ, Великобритания, Франция, Норвегия, Швеция, Дания, Русия и Италия.


На този етикет на кайма са изписани с цифров индекс няколко консерванта и антиоксиданта. Снимки: Светослава БанчеваСпоред таблицата, много от оцветителите стимулират хиперактивността при децата, предизвикват алергии, астма и др. Консервантите причиняват главоболие, чревни разстройства, кожни проблеми, а за Е 142 пише, че води до рак.

Е621 е навсякъде

Подобни странични ефект имат добавки и от другите категории (стабилизатори, антиоксиданти, овкусители и т. н.), като е обърнато особено внимание на добавката Е621. С индекс Е621 се обозначава мононатриевият глутамат (изписват го и като натриев глутамат), който се използва активно за овкусяване на храната в супите на прах, в бульоните на кубчета, в чипсове, снаксове, в различни подправки, соеви сосове, сосове за месо и др. Мононатриевият глутамат е подобрител на вкуса, който най-общо придава на храната особен солено-кисело-сладък привкус. Особено е разпространен в китайските ресторанти и който намира храната там за вкусна, трябва да знае, че това се дължи на натриевия глутамат. Известен е дори синдромът на китайския ресторант, който се изразява в това, че на някои хора им прилошава от храната там, получават чревни разстройства, алергични реакции. Натриевият глутамат провокира хората да ядат повече, дори след като са се заситили, така че косвено допринася за натрупването на наднормено тегло. Слагат го дори заедно със солта в пуканките и печените ядки. В цитираната таблица за него е отбелязано с големи червени букви, че е токсичен и причинява главоболие, чревни разстройства и кожни проблеми.


Този продукт съдържа цели 3 овкусителя. Мононатриевият глутамат не е изписан с цифров индекс. Снимки: Светослава БанчеваСписъкът с Е-добавки към храните е много дълъг и за обикновения потребител е трудно да се ориентира кои от тях са безвредни, кои са съмнителни (недоизследвани) и кои са опасни и токсични. По тази причина специалистите по здравословно хранене съветват хората да избягват храни, в чието съдържание изобилстват Е-добавки.

На запад потребителите вече са се приучили да следят за Е-индекси. По тази причина някои производители започнаха да изписват в съдържанието на продуктите цялото технологично име на добавките вместо Е-индексите. Обозначенията “E211, Е220, Е249″ например, стават “натриев бензоат, серен диоксид, калиев нитрит” и вниманието на загрижените потребители отново е приспано. Малко хора са наясно, че това са същите Е-добавки. Понякога една и съща добавка има различни търговски наименования, според производителя си, което също обърква потребителя - например аспартам, нутра суит.

По-долу следва съкратен списък с индексите и имената на технологичните добавки, чиято консумация може да е вредна за здравето или да са от животински произход. Тази информация е цитирана в различни сайтове на български, но най-пълно може да се види в сайта на Българското вегетарианско интернет общество vegebg.org - тук.

E102 Татразин - оцветител, използва се в безалкохолни напитки, сладкиши, конфитюри, тестени храни, снаксове, консервирана риба, готови супи; предполага се, че може да предизвика астматични атаки, обриви при деца; забранен е в Норвегия и Австрия.

E110 Сънсет жълто – оцветител, синтетичен, използва се в тестени изделия, сладкиши, сладолед, напитки и консервирана риба; също в много лекарства. Странични ефекти - обриви, ринити, коремни болки, гадене и повръщане, непоносимост към храна; забранен в Норвегия и Финландия.

E123 Амарант - оцветител, използва се при миксове за кейк, плодови пълнежи, желета; може да провокира екземи и хиперактивност, особено при астматици. Забранен в Норвегия и САЩ, употребата му е силно ограничена в Италия и Франция.

E151 Брилянтно черно - оцветител, дериват от въглен катран, използва се при сосове, сладкарски миксове; забранен в Дания, Австралия, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия, САЩ, Норвегия.

E210 Бензоева киселина - фенилкарбоксилова киселина; прибавя се към алкохолните продукти, сирена, подправки, замразени храни; в козметиката и фармацията; може да причини астма, особено при зависими от стероидни лекарства.

E211 Натриев бензоат - използва се като антисептик, хранителен консервант и маскиращ вкуса; портокаловите сокове съдържат високо количество, има го и в млечни и месни продукти, в подправки, както и в някои лекарства; може да предизвика обриви и да усили астма.

Е212 Калиев бензоат – вж. Е210.

Е213 Калциев бензоат – вж.Е210

Е216 Парабен – възможен алерген, може да предизвика хронично възпаление на кожата.

Е220 Серен диоксид - реагира с редица вещества, които се срещат в храните, като витамини, минерали, ензими и мастни киселини. Може да предизвика астматични пристъпи и метаболитни промени при хора със забавени бъбречни функции.

Е223 Натриев метабисулфит - широко използван консервант и антиоксидант. Може да предизвика пристъп на астма.

E226 Калциев сулфит – използван като консервант в сандвичи, бисквити, зеленчукови и плодови пюрета. Забранен в САЩ. Причинява дихателни проблеми, ниско кръвно налягане и др.

Е249 Калиев нитрит – фиксатор на цвета и консервант при месото; може да окаже ефект върху пренасянето на кислород в тялото и да доведе до учестено дишане, замайване и главоболие, потенциален канцероген, не е разрешен при храни за бебета и деца.

Е320 Бутихидроксианизол BHA - използван като консервант, особено в храни, богати на мазнини, в бонбони и в месни продукти. Смята се за канцерогенен.

Е621 Мононатриев глутамат - използван като усилвател на вкуса във всякакви храни, включително в готвени ястия, особено в китайски ресторанти (виж по-горе). Може да причини болки в гърдите, главоболие и др.

Е954 Захарин и неговите натриеви, калиеви и калциеви соли – имат канцерогенно действие, заради което са забранени в САЩ.

E951 Аспартам - изкуствен подсладител с протеинов произход, използван в напитки, снаксове, сладки, алкохол, десерти и др. Известен е под търговското име “Nutra Sweet”, има доста странични реакции, както и има хора, алергични към него. Забранен е в САЩ, но широко употребяван от българските производители - често се среща и в бозата.

Технологични добавки от животински произход:

Е120 Кохинил - извлича се от яйчен жълтък или изсушени насекоми, придава червен цвят на храните.

Е441 Желатин - произвежда се от животински кости, хрущяли и др.
E542 Костен фосфат - произвежда се от смлени кости, може да се съдържа в сухата сметана за кафе.

Е901 Пчелни восъци.
E904 Шеллак (Shellac) - извлича се от насекоми.

E913 Ланолин – добива се от овча вълна.

E920 L-цистеин - извлича се от животинска козина или от пера.

Технологични добавки с възможен животински произход:

Е101 Рибофлавин, Рибофлавин 5-Фосфат – оцветител, естествено се съдържа в зелените зеленчуци, яйцата, млякото, черния дроб и бъбрека; употребява се при производството на маргарина.

Е161 Ксентофил – жълт растителен или животински пигмент. Използва се като оцветител в супи, колбаси, сосове, подправки, млечни продукти, десерти.

Е252 Калиев нитрат - естествено вещество, но по-често се произвежда синтетично от отпадъчен животински и растителен материал, използва се в пушените и готови меса, в наденици.

Е322 Лецитин – вид мастно или липидно съединение, което се среща във всички живи организми, предпазва от натрупване на холестерол. Съдържа се в яйчния жълтък, но по често се извлича от соя. Антиоксидант и емулгатор. Има го и в шоколада, шоколадовите продукти, маргарина, млякото на прах, чипса. За предпочитане е соевият лецитин.


Снимки: Светослава БанчеваЕ422 Глицерол – най-често произвеждан от мазнини и масла. Овлажнител в захарните изделия и десертите.

Е627 Натриев гуанилат – синтезиран по естествен път, но се произвежда и синтетично. Подобрител на вкуса. Използва се в чипсове, снаксове и др.

Е631 Натриев инозинат - овкусител, извлича се от месо. Използва се в чипсове, снаксове и др.

E635 Натриев -5-Рибонуклеотид – Смес между Е 627 и Е 631, има го в чипсове, снаксове, сухи супи.


Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
E120         Оцветител      Cochineal, Carminic acid, Carmines      червен цвят    : произвежда се от насекоми: рядко използуван: HASCG* препоръчва да се избягва
 Cochineal - Cenata na tova nasekımo v posledno vreme zna4itelno se e ovili4ila po4ti 2 pati. Ekstrakta ot tova nasekomo spored nqkoi e v osnovata na ocvetitela izpolzvan v Cocacola.
http://haber.mynet.com/bu-bocek-altin-degerinde-591816-ilginc-haberler/
Тайна Koka Kola (Coca-Cola)

E124    Оцветител     Ponceau 4R, Cochineal     Red A FDC Червено No.4: канцероген при животни, реакции при астматици и алергични към аспирин: забранен в САЩ и Норвегия
izpolzva se predimno za ocvetqvane na hrani i mesni produkti pridava im vid 4e sa presni.
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.food-info.net/images/cochinealinsects.jpg&imgrefurl=http://www.food-info.net/uk/colour/cochineal.htm&usg=__uyc14S_1MZ3a_-7tkO9M8Bh7t70=&h=405&w=455&sz=46&hl=tr&start=2&zoom=1&tbnid=LFZddu65r64xNM:&tbnh=114&tbnw=128&ei=_9RwTuLFK-Oh4gTPrc3NCQ&prev=/search%3Fq%3DCochineal%26hl%3Dtr%26lr%3Dlang_ru%26sa%3DX%26tbs%3Dlr:lang_1ru%26tbm%3Disch%26prmd%3Divns&itbs=1

Spisak na drugite E'ta
http://snmpnet.com/e_numbers/E_vpp2_final.xml

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1158
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Ужас! Пак прочетох статията за оцветители и други уж подобрители.

Най-чисти се оказват замразените храни (имам предвид промишлено производените такива), но забележете, че те пък съдържат много ЗАХАРИ и МАЗНИНИ в повечето случаи, които са може би най-евтини.

Отдавна не купувам консерви в метални опаковки, а само в стъклени, ако ми се наложи. А плодовете и зеленчуците пък са наблъскани с нитрати навсякъде по света, освен ако сам не си ги отглеждаш и ториш със собствен тор.
Ох, толкова много ракови заболявания има около мене, че косата ми настръхва. ::)

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ужас!
Отдавна не купувам консерви в метални опаковки, а само в стъклени, ако ми се наложи. А плодовете и зеленчуците пък са наблъскани с нитрати навсякъде по света, освен ако сам не си ги отглеждаш и ториш със собствен тор.
Ох, толкова много ракови заболявания има около мене, че косата ми настръхва. ::)
Драга ,Светлина, наистина е добре да ториш със  Собствения тор ,все пак той е част от хранителната верига и кръговрата на веществата,ама откъде толкоз много  ;)

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1158
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Под собствен тор имам предвид компостираните торове, които човек може сам да си направи дори на балкона от собствени хранителни и гниещи отпадъци.
Ако пък живееш в къща е още по-лесно. Е, разбира се трябва да се спазват някои основни правила и се иска упоритост.
Май се връщаме към "направи си сам, отглеждай сам"...
А пък с генно-променените продукти не ми се мисли какво ни чака.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Драга ,Светлина, наистина е добре да ториш със  Собствения тор ,все пак той е част от хранителната верига и кръговрата на веществата,ама откъде толкоз много  ;)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D :D :D

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Под собствен тор имам предвид компостираните торове, които човек може сам да си направи дори на балкона от собствени хранителни и гниещи отпадъци.


Извиняваи ама дали ще мирише.. ;D ;D ;D

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1158
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Иза, въпросните "съоръжения" за балкон или поставяне вътре в жилище представляват шкаф с чекмеджета. Да ти призная не знам дали мирише, но това беше и аргументът на мъжа ми да не си купим такъв за градината, та затова давам остатъците на  съседите, които си хранят кокошките и кучетата. :)

Сещам се, че една приятелка има компостьор в градината, където сядаме да си приказваме, но досега не съм усетила миризма.
Човек може и сам да си направи такъв - четох някъде в интернет как точно се поддържа гниенето и сортират гниещите отпадъци.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Тибетска гъба-Гъбата на индийските йоги -  Kefir

Медицината на тибетските народности дълго я е пазила в тайна. В Европа е внесена от излекуван от цироза полски професор. Тибетската гъба е с цвят на извара, с размери 5Х6 мм. в началото на развитието и 40Х50 мм в края на периода преди делене. Притежава следните свойства:

1. Лекува рак, като преустановява растежа на раковите клетки.

2. Напълно нормализира обмяната на веществата в организма.

3. Лекува практически всички алергични заболявания.

4. Ликвидира всички стомашно-чревни заболявания, в т.ч. и язва на стомаха.

5. Лекува заболяванията на белите дробове, бронхит, пневмония.

6. Лекува всички заболявания на черния дроб, жлъчния мехур, разтваря камъни в бъбреците.

7. Лекува всички възпаления, тъй като изпълнява ролята на антибиотик.

8. Напълно изчиства организма от плаки, тъй като изкарва всички продукти на обмяната, в т.ч. холестерина, солите на тежките метали, дионуклеидите и продуктите на обмяната на алкохола.

9. Лекува диабет, като нормализира въглеродния обмен.

10. Повишава половата активност и намалява телесното тегло, като преустановява процеса на стареене на клетките.

11. Повишава тонуса и вътрешните резерви на организма, подобрява паметта и вниманието.


Гъбата се отглежда във всяко японско семейство, в резултат на това Япония има най-здравата нация. Начин на употреба: Гъбата се залива с прясно мляко със стайна температура, около 250 мл и се оставя при стайна температура за 24 часа. Получава се за около 18-20 часа подквасено мляко с лечебни свойства. Консумира се сутрин поне половин час преди хранене или вечер 30-50 мин преди сън. Признак на пълното подквасване е появата на гъст слой отгоре, където се намира гъбата. Млякото се прецежда през едро пластмасово сито, а гъбата се изплаква под струя студена вода и после се залива с нова порция прясно мляко. Ако гъбата не се промива ежедневно и не й се сменя млякото всеки ден, тя става кафява, спира да се размножава и умира. След около 17 дни масата на гъбата се удвоява и част от нея може да се даде на друг човек. Редува се 20 дни употреба – 10 дни почивка, като по време на почивката гъбата трябва да се поддържа здрава по посочения начин. По време на лечението с тибетска гъба се забранява употребата на алкохол. Реакция на организма: През първите две седмици рязко се повишава активността на стомаха, поради което се повишава газоотделянето. Възможно е да се появи и разстройство, поради което се препоръчва квасеното мляко да се приема вечер, а не сутрин преди работя. У хората с болни бъбреци и черен дроб може да се появи едновременно напрежение в съответните области, но скоро то отшумява – лечението в никакъв случай не трябва да се прекъсва. След бурната реакция на организма, която продължава около 10-12 дни започва подобряването на общото състояние и тонус, увеличава се и половата активност, особено при мъжете. След 20-дневна употреба организмът се чувства много по-добре, а след 2 месеца някои от оплакванията съвсем изчезват. След една година организмът практически е напълно здрав. Квасеното мляко може да се използва за мазане и разтриване на ръцете и лицето, предпазва от бръчки, забавя стареенето на кожата, премахва умората. При полиартрит и ревматизъм премахва болката – болните места се намазват 6-8 пъти дневно. Всяко натъртване или рана заздравяват много бързо, ако натопен в млякото бинт се сменя 6-8 пъти дневно. На болните от алкохолизъм препоръчвам лечението с тибетска гъба, тъй като тя напълно възстановява обмяната на веществата и лекува заболяванията, възникнали в резултат на злоупотребата с алкохол.Помнете, че за гъбата са нужни грижи. Отнасяйте се към нея като към малко същество! Излишните гъбки раздавайте на други нуждаещи се хора, но обезателно с инструкцията.

Доктор-нарколог: Крохалев Н.И.

Забележка: Ако се чувствате добре, след първия месец можете и да не правите почивка от 10 дни. Гъбата може да се съхранява няколко дни при стайна температура и само в чиста вода Оставяйте капака на съда леко открехнат, за да влиза въздух

http://www.sibir.bg/blog/21021/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=483522