18 МАРТ -ДЕНЯТ НА ПОБЕДАТА ПРИ ЧАНАККАЛЕ...
Трагедия от Първата световна война сближава хора от различни националности на п-в Галиполи
НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ ПАРК НА ПОЛУОСТРОВ ГЕЛИБОЛУ
В памет на близо 500 000 войници, които губят живота си по време на атаката на полуостров Гелиболу (Галиполи), днес този полуостров е превърнат в музей, който пресъздава този исторически момент. Включва мемориали, паметници, гробища, както и скалистата местност Аръбурну и Туз Гьолю (Соленото езеро). На 18 март 1915 г. войските на Антантата правят опит да влязат във водите на Чанаккале, но не успяват, защото те са минирани. Тогава войските опитват атака по суша. Заливът Морто е атакуван от френски и британски войски, носовете Бююк и Кючюк Кемикли - от канадската, и Аръбурну - от обединената армия на Австралия и Нова Зеландия (АНЗАК, Australian and New Zealand Army Corps). В парка има 42-метров паметник и музей в памет на загиналите турски войници. Освен това има френски и британски гробища. В парка е издигната огромна статуя на Мустафа Кемал Ататюрк, там се намира и къщата, която е ползвал за щаб-квартира, днес превърната в музей. Един от най-затрогващите мемориали е този при гробището АНЗАК и паметникът Аръбурну, на който са изписани думите на Ататюрк в памет на загубите и за двете воюващи страни:
"Тези герои, които проляха кръвта си и изгубиха живота си; сега лежите в пръстта на една приятелска страна. Затова почивайте в мир. Няма разлика между Джон и Мехмет за нас тук, където лежат един до друг, тук в тази наша земя. Вие, техните майки, които изпратихте синовете си от далечни страни, избършете сълзите си. Вашите синове сега лежат в нашите сърца и са в покой. След като загубиха живота си на тази земя, те станаха и наши синове."
На 18 Март 1915 година британците подготвят морска атака за превзеването на Истанбул. Целта е била да се превземе османската столица и да се удари България от югоизток. Но за Истанбул британският флот е трябвало да мине покрай Чанаккале
Чанаккале се намира на най-тясното място на Дарданелите. В двата града османците разполагат сухоземни оръдия, а от страната на Чанаккале пускат поводни мини, закрепени с тежести така, че да не се виждат над морето, но да достигат дъната на британските кораби. След направената засада и невъзможноста на корабите да продължат, те обръщат покрай Чанаккале и тръгват обратно към Бяло море, където военната хитрост на Назми паша дава невероятен резултат. Целият флот на британците е потопен, оцелелите доплуват до Галиполи, където не могат да мръднат наникъде. Добре, че османците се оказват хора, и не избиват като кучета оцелелите, въпреки, че са имали възможността да го сторят. Такива факти от историята доказват, че всъщност цивилизацията все още е на Изток, т.е при нас, а не на Запад, където властват арогантността и алчността за сметка на човечността.