ЕВРОПЕЙСКИЯТ МОДЕЛ
(Данните са от информационната мрежа за образование в Европа - EURODICE.)
Европейският образователен модел не е еднороден и различията в образователните структури в отделните страни са повече от приликите. В същото време не може да не се отбележи, че в повечето от европейските държави обучението по религия спада към задължителните предмети - една традиция, съществувала и в България до 9 септември 1944 г.
Така например в Гърция задължителното изучаване на религия започва от трети клас и включва по два часа седмично; в Австрия началото е още по-рано. Там то е задължително от първи клас и също включва два часа занимания седмично. В Германия религиозното обучение също е в кръга на задължителните предмети и са му отделени два часа седмично в рамките на основното образование. В Италия са задължителни 33 часа годишно преподаване на религия, което се равнява на 1 час седмично. В Испания предметът "Религия" е задължителен по програма, но учениците могат при изрично желание да се откажат от изучаването му. В Ирландия религия се изучава два часа седмично в часове по 30 минути. В Лихтенщайн изучаването е по един час седмично в първи клас и по два часа в следващите класове. В Дания задължително се изучава вероучение.
Във Финландия учениците избират между предметите "Религия" и "Етика", като ги изучават задължително от първи до девети клас. В Норвегия задължително изучаваният предмет се нарича "Християнство, религии и етика" и се изучава от първи до 10 клас, като общият брой часове за 10 години е 779. В Швеция държавата задава рамката на задължителните предмети, а всяко училище разпределя по свое усмотрение точния брой на часовете. Така в рамките на средното образование образователният закон регламентира 885 часа, които да бъдат отделени на обществените науки, сред които задължително "География", "История", "Религия" и "Общество". В Шотландия сред задължителните образователни области още в началния етап е "Религия и морално образование". Според Закона за задължителното образование на Исландия учебните занимания по "Религия" и "Общество" трябва да заемат минимум 10% от учебния план.
Образованието по религия е задължително и в редица от новите страни членки. В Словакия учениците избират между "Религия" и "Етика" и ги изучават задължително по 1 час седмично в основния етап от образованието. В Полша децата от първи до шести клас учат 6 часа седмично по избор "Религия" или "Етика". В Литва изборът на учениците е същият - между "Религия" и "Етика", които се изучават задължително по 1 час седмично още в началния етап. В Малта от първи до шести клас религия се изучава 5 часа по 30 минути седмично, а в по-горните класове - по 2 часа седмично. В Румъния има задължително обучение по религия по 1 час седмично в целия етап на основното образование. Накрая трябва да отбележим, че и в съседна Турция, която стартира преговори за присъединяване към ЕС, обучението по религиозна култура и етика е задължително и му се отделят по два часа седмично от четвърти до осми клас включително.