Така, значи аз сноща реших да не се включвам в разгорещените спорове, но днес искам да попитам нещо. Особено тези които са по запознати с историята на неврокопско.
Ислям на Балканският полуостров преди да дойдат турците е имало- факт! Но не известното е къде се пуснали неговите корени най-напред?! В района на Чеч-а, в Маданско или някаде другаде?
Незная дали помните, ведъж пуснах един клип от V-box7 за историята на Мадан, там е записано видео на местен имамин, който обяснява как са открили плоча около джамията на която на арабски е било изписано годината на строеж на джамията. Цифрата е била според Хиджра и след като я дефинирали според грегорианският календар излиза, че преди 1200 г. в Маданско е имало Ислям, т.е. преди да има турци на Балканите. До тук добре. На мен обаче ми казаха, че подобна плоча са намерили и в с. Вълкосел, едно от селата в Чеч-а и второто по големина село в Община Сатовча. Питам ИМАЛО ли е на истина такава плоча?? Някой чувал ли е за нея?? И каде е изчезнала сега??
Второто важно нещо на което не мога да си отговоря е, защо толкова панчески възродителите унищожиха надгробните плочи в помашките селища, какво толкова е било изписано на тях?? Със сигурност на тях не е било изписано само година на раждане и смърт, ами е било писано за личността която почива на това място? Защо след като унищожиха плочите се погрижиха да не ги видим повече?
Другото което иксам да кажа е, че в османските регистри е писано, НАПРИМЕР че в еди кое си село в Чеча през еди коя си година е имало едиколко си немюсюлмански семейства. Да, това е вярно все пак това е автентичен документ, но надявам се не забравяте, че в регистрите всички семейства които не са изповядвали Исляма за били регистрирани като немюсюлмани, а това не е означавало направо че това са християни - може да са били богомили, павликяни, да са изповядвали някаква съвсем друга религия или учение... Но по никакъв начин не означава че те са били със сигурност християни. Това, че са били със славянски имена, също не значи нищо - защо ли?, еми защото такава е била познатата именната система на Балканите.
С течение на времето Чеч-ът е била една от първите ислямски области на Балканите. Моето виждане е, че в тази област е имало както мюсюлмани така и немюсюлмани (богомили, павликяни и т.н.). Давам ви пример - село Боголин. Това село е запазило голямо доказателство за това- боголин - от богомил.
С времето всички планиснки села в които имало и мюсюлмани и немюсюлмани приели исляма ДОБРОВОЛНО, когато пристигат турците. Ще забележите, че казвам планински села. Да, защото немюсюлманското население не било толкова религиозно колкото си мислят някои, за разлика от мюсюлманските които са били религиозни. Знаем за законите в Османската империя и че мюсюлманите били с привилегии пред не мюсюлманите. Е тогава какво им пречело на нерелигиозните немюсюлмани в планинските области да приемът исляма и да са равни със съселяните си мюсюлмани?!. Ако забележим ще видим че помаците в Чеч-а живеят предимно в планинските райони. За Дебрен знаем, че е в полето сега, но преди са били в планината. Останалите мюсюлмански села в полето са Дъбница, Хвостяне, Блатска. Но това не са били помашки села те са турски села. В последствие в Блатска се заселват бежанци от егейска Македония и сега там има малка част българи. Това е в Българският Чеч, но и в Гръцкият Чеч, картинката е същата!
В заключение бих казал, че налагането на етикет над всички помаци, че са еди какви си е дискриминация и потъпкване на човешките му права. В нашата история има много неразгадани тайни, които още дълго време ще са забулени. До тогава нека всеки се самоопределя за такъв какъвто се чувства в сърцето и душата си. Ще дойде време всеки ще знае какъв е но не се знае до тогава дали ще сме хора, каквито сме били някога и каквито сме сега. Може би когато това време дойде, нашият бог ще са парите, колите, еврото, долара и това какви сме хора, какви са били нашите предци, за какво са се борили те няма да ни вълнува!...