Много си янлъш Расате.
Казах ти ,че ахрянин не е нито булгарска ,нито турска ,нито гръцка дума. Казах ти ,че ако ахрянин е старобълграска дума то и българите от нашия вилает ше се рукат на ахрянин. Така ,че тия приказки за булгар,булхар ,балхар ,другаде.
Сега ,оти много се отваряш на лингвистика и топоним, ще ти кажа че червените точки на картата горе , не са български топоними , . Фторо , те съществуват много по рано от времето когато булгаринът е приплувал Дунава . Трето ,не се опитвай да ги искарваш топонимите тракийски и че траките са българи. Четвърти тези топоними са помашки или ахренски ,както ти харесова.
Я,я я
Не бъркай траките,оти нищо незнаеш за тях.
Да те информирам има редица документални извори ,които отнасят заселването на българите на Балканите много по рано от написаното в учебниците.
От друга страна Терзид-етнонима българин(булгар) е по широк и в миналото е обхващал по голямо население.Подобен е на етнонима германец(немец),който включва австрийци пруси,померанци,баварци и т.н. общо 39 държавици.
По времето на Стефан Душан е имало само един език ,на който са говорили сърби,бошнаци,власи,молдовци и руси и това е българският-тук си направи сам изводите.
Малко инфо:
След отделянето на сърбите и реформата в сръбският език при Вук Караджич-сърбите се разделят окончателно със старобългарският език.През 1822 г. власите сменят старобългарският език със сътвореният във Франция "румънски" език-изкуствен език на базата на романските(френски и италиански) нямаш нищо общо със влашките диалекти.
Най рано се отделят от старобългарският език руснаците-по времето на Петър Велики се прави реформа в езикът и като се налага романската граматика(в руският двор се е говорило изключително на френски),която се продължава от Екатерина.
Оттук Черковнославянският(руският вариант) се налага и има огромно влияние върху съвременният български книжовен език.
Да се върнем на Ахрените- названието ахрени е само за населението върху Източните Родопи-там е Ахрида и е изцяло върху българският език.При Алексии Слав името Ахрида и ахрени се пренася и върху планината и населението на централната и западна част.Т.е. Ахрени=родопчани.
И така названието Ахрида се появява с появата на българите и не го е имало преди това.Това название се намира само в български и гръцки източници от Средновекоието-не е намирано през античноста.Думата Ахрида се обяснява само с българският език.
Докато Родопи е гръцко име на планината споменато за първи път от Херодот.(някой смятат,че е било тракийско-или е гръцки вариант на подобно тракийско).
Освен намерените гръцки надписи няма много слова характеризиращи тракийските езици.Цялостен "тракийският" език е запазен само хетският -разкодираното "клиновидно хетско писмо"
Поздрави.