Author Topic: Рамазан символизира съжителството на религиите  (Read 6797 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Рамазан символизира съжителството на религиите в Албания

24/08/2010

Сание Кембора, 62-годишна жена от Лушине, край Тирана, става всяка сутрин в 4 часа по време на месеца рамазан. Тя подготвя храната за сюфюр -- ястие, което се яде преди зазоряване -- и буди членовете на семейството си. Кембора каза за SETimes, че е спазвала тази традиция поне 40 години. "Постя и по този начин укрепвам отдадеността и предаността си към Бог," каза тя.
За нея, както и за повечето албански мюсюлмани, рамазан е месец на празници. Той е и празник за всички хора, независимо от религиозните им убеждения, символ на съжителството на религиите.

Свидетелствата за съжителство са особено забележими сред младежта. С подноси в ръце децата мюсюлмани с готовност споделят сладки със своите православни приятели, от които на свой ред получават яйца по Великден.
Това е благоприятна промяна в страна, където през 35-годишното управление на комунистическия диктатор Енвер Ходжа постенето по време на месеца рамазан е можело да коства и живота на човека. През 1967 г. Ходжа забранява религията и кодифицира тази забрана със закон. Стотици църкви и джамии се разрушават, а религиозните книги биват изгорени.

Преминаването към демократичен режим гарантира свободата на вероизповеданието в конституцията на страната.
"Благодарение на мирното съжителство, търпимостта и разбирателството свещеният месец рамазан става все по-популярен не само сред вярващите мюсюлмани, но и за цялото общество," каза ръководителят на ислямската общност Селим Муча за SETimes.
Той е дал указания на мюфтиите в страната да показват телевизионни програми, изнасят публични речи и да правят плакати, банери и календари за рамазан.
Промените не са останали незабелязани. В доклада за религиозните свободи в света за 2009 г. на Държавния департамент на САЩ Албания се откроява като държава, в която "не се съобщава за злоупотреби или социална дискриминация въз основа на идентичността, религията или религиозните практики."

Подобна оценка рязко контрастира със спомените на Кембора за минали години, когато тя се готвела за сюфюр на тъмно, страхувайки се да запали осветлението под страх от наказание.
"Разбира се, че постехме, "незаконно". Обикновено се събуждахме и хапвахме тайно, а през деня не казвахме на никого, че постим. Всеки би могъл да ни издаде на тайната полиция, а семейството ми можеше да бъде депортирано или вкарано в затвора, "казва тя.

"Постенето е израз на вярата, искреността, човечността, солидарността на човека..., добродетели, които всеки вярващ трябва да приеме," добави тя.
Макар че днес е по-лесно за вярващите, пред тях все пак стоят предизвикателства. Тази година рамазан се падна в най-горещия месец на годината и това може да окаже влияние върху възрастните. "Температурата е 38 градуса. Опитвам се да не мисля за студена вода," казва Кембора.

Тя казва, че ползването на климатик помага за потискането на жаждата и й помага да се справи с горещините. "Представете си, че едно време дори не можехме да светнем лампата, за да ядем," каза тя. "Това е чудо на свободата..., чудо Божие".


Това съдържание е изготвено специално за SETimes.com.


Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
"Рамазан е месец, през който вярващите споделят притежаваните блага подобно на ифтарската софра, съревновават се в доброто, лекуват раните, помагат на нуждаещите се, стават съпричастни на мъките на другите"

 

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
Edno golyamo EVALLA za 4udesniyat material Rahmie za tazi prekrasa jenica,istinska myusyulmanka -primer za nas,za sajalenie ve4e mnogo malko semeystva pravyat kato neynoto semeystvo,6tastliv sam 4e i moyata may4ica taka kato neya ve4e okolo 50 godini prez Ramazana stava v 4 4asa  pregotvi hranata za syufur,taka i az ve4e blizo 18 godini se naslajdavam ne samo na prekrashite gozbi koito prez tozi mesec na sufur i iftar sa osobeno vkusni ,no i na sladosta 4e si izpalnin edna ot povelite na vsevi6nia Пейгамберинът (с.а.с) казва:

“Всяко едно дело е за самия човек, то се умножава по десет подобни, чак до седемстотин. Аллах Аззе ве Джелле казва:” Освен за говеенето, то е за Мен и Аз награждавам за него. Човекът оставя страстите си и храненето заради мен. За този, който говее, има две радости: Първата радост е, когато приключва говеенето, а втората-при срещата с неговия Господар. Мирисът, излизащ от устата на говеещия, при Аллах е по-приятен от миск.“/Бухари и Муслим./

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Сайта pomak.eu и до днес отдава значимото за помашката култура,за помаците по света където са днес- Турция,,България,Америка,Испания,Гърция,Финландия,Канада,Кипър,..........................
 Отдаваме заслужено уважение на хората тук,които наистина живота им е свързан всекидневно с вярата в Аллаха,тук те имат уважение за разлика от Ислямски сайтове които са десетки хиляди,вижте в Интернет и нека заедно ценим сайта!

Welcome O Ramadan

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
"Ела, ела, ела който и да си,
дали неверник
или на огъня се кланяш,
или езичник,
дори и да си престъпил
своите обети стотици пъти.
Нашата врата
не е вратата на отчаянието.
Ела такъв, какъвто си.”

Мевляна Джелаледин Руми

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
http://bg.zaman.com.tr/bg/detaylar.do?load=detay&link=3134Свещеният Рамазан трябва да ни научи на духовна дисциплина
„За поддържането на живота човек непременно има нужда от храна и вода. Но както всичко, което се консумира без съобразяване със здравословните принципи на хранене, е вредно за организма, така и подсилването на стомаха до степен, в която ще потисне сърцето и ще тласне човека от степените на живот на духа и сърцето в бездната на животинското и плътското, е гибел.“Дисциплина е френска дума, значението на която се свързва с предписания и забрани, които трябва да се спазват за поддържане на реда; умствено, етично и духовно възпитание и „дух за порядък”, за да може да бъде човек уравновесена личност. Дисциплиниран човек е този, който живее в рамките на определени правила и принципи, който е чувствителен по отношение на организираността и реда Всъщност животът на вярващия винаги трябва да протича в хармония. Той предварително трябва да знае кога какво трябва да върши, с какво да се занимава и какви дела да върши и да действа съгласно тези норми. Извън намерението му за планиране на задачите, които ще свърши по-напред, и за работа съобразно дадена програма той не трябва да храни мисли като следната: „А сега какво да правя?” Той на всяка цена предварително трябва да планира задълженията си към Всевишния, към останалите хора, личните си ангажименти, както и кое ще извърши по-напред; да дава пример за порядъчност и организираност с всичките си действия. Всъщност богослуженията са много важен крайъгълен камък за организирането на задълженията и за разпределението на времето и вярващият човек в повечето случаи регулира делата си според календара на богослуженията. Той разпределя деня си на определени времеви отрязъци с мисълта: „След обедната молитва; преди вечерната молитва...” и се старае да не прекарва празен миг.Хората, които знаят цената на времето и гледат на живота като на много важна благодат, която трябва да се оцени, поставят под контрол всичко - от храненето до лягането и ставането; не отлагат и не оставят нито един свой проблем в хаотично състояние. Те знаят, че както хората, така и институциите са най-продуктивни тогава, когато са организирани. 


Ето, налагайки решителност към желаните от душата храна-вода-сън, месец Рамазан учи как да се въведе дисциплина в живота, като изброените нужди се задоволяват в рамките на нужното и с чувство на възхвала и благодарност. Учи ни постоянно да следваме правилния път, като се приютяваме в атмосферата на сърцето и духа срещу страстите на душата, както и като даваме свобода на съвестта и укрепим волята.Нека всички да бъдем еталон за вярност и преданост

Свещеният Рамазан осигурява на човека да ограничи и контролира храненето и пиенето, които са сред най-големите му слабости. Рамазанът ни учи на дисциплина на хранене. Да, за поддържането на живота човек непременно има нужда от храна и вода. Но както всичко, което се консумира без съобразяване със здравословните принципи на хранене, е вредно за организма, така и подсилването на стомаха до степен, в която ще потисне сърцето и ще тласне човека от степените на живот на духа и сърцето в бездната на животинското и плътското, е гибел. Да, непрекъснатото консумиране на разни неща без определен режим на хранене и винаги пълният стомах са вредни за организма и са деяния, които Всевишния не одобрява.


Говеенето през този Свещен месец, определянето на времето за хранене, въздържането от разхищение и преяждане, от вредните за телесното и душевното здраве неща и същевременно въздържането от посягане на забраненото, оставайки в границите на позволеното, изгражда определени навици във връзка с изброените положения; Рамазанът създава дух на дисциплина у хората, които говеят. Той превръща всеки човек, който умее да се облагодетелства от атмосферата му, в еталон за преданост. Вярващият, който говее и полага усилия, за да разбере тайната на говеенето, винаги преследва предаността както в поведението си към Всевишния, така и в отношенията си с хората. Той не се задоволява с това да бъде човек, който отслужва молитви само в определено време, върви към хоризонта на богослуженето и остойностява деня си със съзнанието за богослужене, живее с чувството, че във всеки миг отслужва богослужения. Когато за малко се освободи от склонност към светското и плътското, пред него се появява целта на посвещаване на себе си на Всевишния и да стане човек на истината. За да постигне тази цел, той прави опити, по думите на Бедиуззаман, да мисли за Аллах, да говори за Аллах, да обича заради Аллах, да остане в границите на „лиллях, ливеджхиллях, лиеджлиллях” (Работете в името на Аллах, срещайте се в името на Аллах, трудете се в името на Аллах) и винаги да бъде насочен към Всевишния; в резултат на тези опити той всеки ден се доближава към успеха. Така вярващият се превръща в човек на верността и предаността.

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
http://bg.zaman.com.tr/bg/detaylar.do?load=detay&link=3134                                                                                                                            Всъщност за вярващите човешкият живот е един вид Рамазан, пубертетът е „имсак” (времето преди зазоряване когато започва говеенето) и смъртта е „ифтар” (вечерята, с която се слага край на говеенето). Едномесечният Рамазан е като подготовка за, образно казано, говеенето, изразяващо се в богослуженето на раба, което продължава цял живот. Онези, които умеят да съхранят цял живот придобитите в продължение на трийсет дни хубави нрави, в замяна на известното гладуване и жадуване на този свят в отвъдния ще чуят обръщението: „Раби мои, често ви виждах без руменина, бледни, с хлътнали очи и бузи. Вие търпяхте всичко това в Моя чест. В замяна на онова, което сте сторили тогава, днес яжте и пийте с наслада” и именно тогава те ще вкусят истинския ифтар. Ако трябва да обобщим - животът на вярващия винаги трябва да протича в хармония. Той предварително трябва да знае кога какво трябва да върши, с какво да се занимава и какви дела да върши и да действа съгласно тези норми. Налагайки решителност към желаните от душата храна-вода-сън, месец Рамазан учи как да се въведе дисциплина в живота, като изброените нужди се задоволяват в рамките на нужното и с чувство на възхвала и благодарност.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Започва свещеният за мюсюлманите месец – Рамазан

19/7/12

В петък, 20 юли, започва най-важният месец за мюсюлманите Рамазан. През следващите 30 дни те ще стават преди изгрев, закусват и до залез слънце няма да се хранят и да поемат течности, включително и вода.

Постите/ оруч/ не са задължителни за децата, бременните, болните и за хората на път.  Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. „Рамазан е време на опрощението, покаянието и милосърдието. Нека през този месец всички да бъдем по-достойни хора и да живеем в услуга на обществото. Това са дни, изпълнени с тръпка и изпитания, пълни с отговорност”, заяви в навечерието на свещения месец районният мюфтия на Кърджали Бейхан Мехмед.

Според Корана, постенето позволява на мюсюлманина да спечели по-голямо благоволение от страна на Аллах. Всяка вечер след постите се дава “ифтар” – благотворителна вечеря. Задължение на по-заможните вярващи е  да дадат „зекят” –  милостиния за по-бедните, сираците, вдовиците. „Този месец извисява вярващите и ги превръща в ангели”, каза още Бейхан Мехмед. Той уточни, че всяка вечер в двора на джамията ще се дава ифтар.  По случай настъпилия празник на мюсюлманите – Рамазан Байрам поне по 20 дни в почти всички села от Кърджалийско ще се дават благотворителни вечери.

Същевременно ръководството на районното мюфтийство ще посещава джамиите в региона и ще присъства на традиционните вечери. Три дни преди Рамазан Байрям е нощта “Кадир геджеси”. Това е най-свещената нощ в исляма.  Тази година се пада на 14 срещу 15 август / вторник срещу сряда/. „Аллах (всевишния) казва: Ние го ниспослахме в нощта на могъществото – сура 97, айет 1 от Корана. Тази нощ е по-добра от хиляди месеци. През тази нощ ангелите и духът Джебраил слизат през нея с позволението на своя господар за всяка повеля. Това е вечер, която може да промени съдбата на всички вярващи”,  обясни районният мюфтия. Той пожела на всички щастие и дълъг живот, болните да оздравеят,  а неимащите – да бъдат зарадвани с берекет.

„Нека Свещеният месец Рамазан бъде повод за разбирателство сред хората и когато се прави ифтар, да не забравяме нашите комшии, без значение каква вяра изповядват. Нека всички мюсюлмани да се възползват максимално от милостта на Аллах и смирено да изпълняват  задълженията си и молебените”, призова още Районният мюфтия. Едномесечното говеене  ще завърши с Рамазан Байрям или по-известен като Шекер Байрям, който продължава три дни. Първият ден преди Байряма жените месят мекици и ги раздават на съседите си, децата обикалят от къща на къща и събират бонбони, мекици, сладки. Този ден се нарича “Арифе гюню”.  На Байрям рано мъжете отиват на джамия за  намаза, където се обявява започването на празника. Същият ден по-младите посещават по – възрастните, целуват им ръцете, за да им честитят празника и да им искат прошка.

Галина АВРЕНЛИЕВА