Author Topic: БЛИЗО 4000 МЮСЮЛМАНИ ПРОТЕСТИРАХА СРЕЩУ ОГРАНИЧАВАНЕТО  (Read 3055 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Мюсюлманите в България вече трети месец протестират срещу натрапчивото решение на съда и опитите за ограничаване на правата на над 1.5 милиона, граждани изповядващи исляма. След приетите остри декларации, направените изявления по медиите, проведения протест на имамите на3 юни и многократните решителни протести, представителите на мюсюлманската общност се събраха на национален протест в столицата. Протестъ бе съпътстван от шествие, което продължи от Президенството до Народното събрание. Близо 4000 имами, ваизи, мюфтии, председатели ичленове на местните мюсюлмански настоятелства и редови мюсюлмани заявиха днес (29 юли) в гр. София, че са недоволни и раздразнени от опитите на някои държавни институции да наложат служителя на комуниститческата Държавна сигурност за водач на мюсюлманите, както и срещу неправомерните действия и своеволните изказвания на министър Божидар Димитров и пряко подчинената му Дирекция „Вероизповедания“, противоречащи с волята на мюсюлманите в страната.



По време на мирния протест мъжете и немалкия брой жени, които пристигнаха от всички райони, многократно заявиха, че искат „справедливост”, „оставката на Божидар Димитров” и че са против „крадеца” и „възродителя” Недим Генджев. Протестните изказвания се направиха пред Президентството, но повечето от изречените слова бяха отправени най-вече към Министерския съвет.

Главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи, който бе избран за водач на мюсюлманите за пореден път от представителите на мюсюлманската общност на Националната мюсюлманска конференция, проведена на 31.10.2010 г., в своето ясно и лаконично слово заяви, че мюсюлманите са пълноправни граждани на Република България и не желаят да им се дава подаяние, а си искат законните права. Освен това той изрази недоумението си относно недалновидността на някои държавни представители, които опитвайки се да ограничат религиозните права на вярващите чрез спиране на строежи на джамии, възпрепятстване на явното призоваване за молитва- езан и дуги подобни начини, създават напрежение в обществото и предпоставки за религиозна нетърпимост. Главният мюфтия призова мюсюлманите единно и сплотено да продължат да отстояват правата си. Той многократно бе прекъснат с аплодисменти и възгласи от страна на присъстващите в подкрепа на думите му.

След това думата бе предоставена на имама на пловдивската джамия „Мурадие“ Кемал Рашид, който изрази личното си възмущение от факта, че някои хора от обкръжението на Генджев опетняват имамлъка и обвиняват стотици образовани и подготвени имами в некадърност и неподготвеност.Представителят на имамите още веднъж потвърди позицията на колегите си, че са си направили избора и в никакъв случай няма да позволят да бъдат управлявани от опорочени „духовни водачи”. Освен това съобщи, че под егидата на имамите са събрани 213000 подписа в подкрепа на избраното ръководство начело с д-р Мустафа Хаджи, подир което протестиращите, предвождани от районните мюфтии, се отправиха към Парламента.




На площад „Народно събрание“ председателят на Висшия мюсюлмански съвет заяви, че всички заедно ще отстояват правата си, поздрави присъстващите за направената саможертва, която се изразява в идване до София, независимо от своите ангажименти.
След него се изказа районният мюфтия на Плевен Хаджи Ниджатин Мустафов, който в патетичното си слово обяви, че проблемът около изповеданието се задълбочава вместо да се разреши, тъй като този процес намира подкрепа от някои държавни среди, които манипулират и оказват натиск на съвестните общинстки служители, неприемащи представените им от Генджев фалшиви документи за заличаване на мюфтийства и настоятелства. Мюфтията напомни, че живеем в условията на демокрация, а не на тоталитарния режим, който бе насочен директно срещу идентичността на мюсюлманите.
Имамът на с. Бъзън, Русенско, Мухаррем Мухарремов изрази недоволството и безпокойството си от името на имамите и на цялата мюсюлманска общност, като призова премиера Бойко Борисов „да изгаси пожара”, който бошува в мюсюлманската общност и сърцата на вярващите.



Думата взе и председателя на Мюсюлманско настоятелство с. Абланица, гоцеделчевско Арбен Терзиев, който заклейми неправомерната дейност на Генджев при заличаването на избраните от мюсюлманите настоятелства и назначаване на тяхно място служебни ръководства, така както се е случило с него по време на комунистическия режим. Редовият мюсюлманин, който бе представен като Бюлянт Недим от Шумен, призова правителството да се откаже от комунистическите навици и наследниците на комунистите да изчистят кръвта си с лек от коприва, за да оставят мюсюлманите на мира.
Зам.-главният мюфтия Ведат С. Ахмед в своето слово, изнесено пред Народното събрание, се обърна към народните представители с призива да инициират законодателни промени в Закона за вероизповеданията, като продължат демократичния подход започнат през 2002 г. Той направи две конкретни предложения, а именно Мюсюлманското изповедание и другите традиционно съществуващи изповедания да се третират равнопоставено с Българската православна църква.Заедно с това предложи да се промени регистрационният режим за изповеданията, подобно на БПЦ, тоест вероизповеданията да бъдат спасени от ръцете съда, която е най-критикуваната българска институция вевропейските доклади.

Последният, който се изказа от протестиращите бе имамът на с. Краище, благоевградско, Исмаил Исмаилчев, който заяви, че обичат и са предани на своята родина и биха се борили в първите редици за защитата й, поради което очакват и тя да изпълни своите отговорности към своите чеда –онеправданите мюсюлмани. Също така съобщи категоричното намерение на много мюсюлмани да протестират до постигане на справедлив резултат, дори ако трябва да опънат палатки пред парламента.
Във финалната фаза на протеста към протестиращите се присъединиха и голяма част депутатите от ПГ на ДПС. Те изразиха своята солидарност със мюсюлманската общност към, която принадлежат голяма част от тях.Зам.-председателят на парламентарната комисия за човешките права и вероизповеданията Тунчер Кърджалиев обеща пред протестиращите да направи всичко възможно за осъществяване на исканите законодателни промени.
Протестът приключи с молитва-дуа за мира и благоденствието, спасението и щастието на българския народ, която бе отправена от един от най-възрастните имами Осман Керванджиев от гр. Две могили, русенско. Той се помоли за единството и сплотеността на мюсюлманите и за по-скорошно разрешаване на проблемите, касаещи изповеданието.

По време на протеста контактна група от пет човека, водена от Районния мюфтия на Айтос - Селяхаттин Мухаррем внесе в Президенството, Министерския съвет и Народното събрание подписката, която е събрана в рамките на два месеца. В Президентството групата бе приета от съветника на президента Бойко Радоев, а във Народното събрание от зам.-председателите на парламента Екатерина Михайлова и Христо Бисеров. В Министерския съвет подписката е предадена на служители от администрацията.В Парламента контактната група бе приета и от ПГ на ДПС.

След този голям протест мюсюлманите очакват и вярват, че гласът им ще се чуе от съответнитевласти, за да се предприемат необходимите мерки и искрено се надяват, че ще бъдат оставени в спокойствие да прекарат свещения месец рамазан.

kircaalihaber.com