Пълни глупости.Радиоактивния облак е закован с приони .Всичката радиация идваше от урановите мини.Който помни да е видял Краз на рудниците с бразент-веешесе радиоактивен прах по смесените района и хората не знаеха. И как удобно съвпадаше с "Голямата екскурзия"
http://www.rodopismolian.blogspot.com/2012/04/blog-post_26.htmlРайоните на Кърджали и Смолян, особено високите части на Родопите, са били най-засегнати от аварията в Чернобил през 1986 година, сочи анализ на Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ).
26 години след взрива в 4-ти блок на АЕЦ "Чернобил" аварията продължава да тегне над жителите на Украйна, Беларус и Русия, където са нанесени и най-големите поражения. В дните след 26 април 1986 г. обаче радиационният облак минава първо над Скандинавските страни, а след това се обръща на юг през Западна Европа, северните части на Средиземноморието и Балканския полуостров.
Източните и Средните Родопи са били най-засегнатото място у нас от аварията в Чернобил, а най-ниски нива на радиация са засечени във Враца, разкрива доц. Нина Чобанова пред "Телеграф".
Над България радиационният облак се оказва в началото на май и най-засегнати са него и от последвалите дъждове, с които частиците се отлагат в почвата, са високите части на Средните и Източните Родопи. По-ниски дози са получили софиянци, перничани, русенци, силистренци и др. Още по-малко е облъчването в Бургас, Плевен и Велико Търново. Най-големи късметлии са жителите на Враца, погълнали минимални доза радиация.
Според оценки на специалистите през първата година след ужасния инцидент българите са погълнали средна доза 0,8 милисиверта. Според доц. Чобанова това е в ниския диапазон.
Две десетилетия и половина по-късно учени и лекари са в яростен спор дали Чернобил е отговорен за главоломното повишаване на броя на раковите заболявания в България. Специалистите от НЦРРЗ твърдят, че няма общо между експлозията в Чернобил и левкемията. Според доц. Чобанова влиянието на радиацията може да се изрази в левкемия и рак на щитовидната жлеза, но Чернобилската авария би могла да причини само 1000 случая на рак на щитовидната жлеза в Европа.
Досега обаче са регистрирани 6000 случая на рак на щитовидната жлеза, като най-големият брой е при хората, облъчени в детска възраст в най-засегнатите райони на Украйна, Беларус и Русия.