Ако бях ислямист, щях да платя на Сидеров за акцията пред джамиятa
С Алекс Алексиев анализатор, специалист по радикален ислям, разговаря БОРЯНА ЦАЧЕВА:
- Г-н Алексиев, правите център за стратегически изследвания за Балканите. Каква е целта - да информирате хората какви заплахи дебнат България и региона в бъдеще?
- Ще правим стратегически проучвания на базата на тенденции, с които да предвидим, ако не бъдещето, то поне възможните посоки. Да вземем енергетиката. На базата на това, което става, лесно може да се предвиди, че бъдещето на енергетиката е най-вече в газа, и то шистовия. Това е важно, ако трябва да вземаш решение за атомните централи. В целия свят втечненият газ, който идва от Катар и други места, е в пъти по-евтин, отколкото "Газпром" продава в България. Следователно е ясно, че перспективите пред “Газпром” не са много добри.
В Америка намериха неимоверни количества шистов газ. Това е истинска революция. Преди 5-6 г. се смяташе, че Америка има природен газ само за 10 г. Сега говорят, че имат за 100-200, а може би и 300 години.
- И в България ще започне търсене на шистов газ.
- Това трябваше да стане преди 2 г., но все пак е добре, че сега се почва. Защото е налице почти пълна зависимост на Източна Европа от руския газ. Сега ще започне промяната. Американската агенция за енергетика изчислява, че в Източна Европа има над 7 трилиона куб. м шистов газ. От тях 5 са в Полша, което се равнява на консумацията й за 300 г. За България се говори, че има 1 трилион, а при нашата малка консумация, това може да е достатъчно за десетки години. Когато се вземат всички факти и тенденции и на тази база направиш проекция, можеш да дадеш съвет на правителството или на бизнеса за бъдещето.
- Всеки пък си говорим за зависимостта от Русия.
- Абсолютно.
- Оттам ли е най-голямата заплаха за България?
- В момента - да. Това е икономическа зависимост, която води до политическа. Хората не разбират, че ставащото в Русия е толкова вредно за самата Русия, колкото и за България.
- Какво става в Русия?
- Там се получава пълно срастване на икономическата с политическата мафия. Погледнете енергетиката в Русия - "Газпром", "Росспетрол", транзитната мрежа "Росснефт" - всичките те и техните големи проекти се контролират и принадлежат на хора, близки до Путин. Това е мафиотският елемент.
- Искате да кажете, че проект като АЕЦ "Белене" примерно е вреден за Русия? А за България?
- Какво го топли руския народ, че група хора ще вземат милиарди от проекта. А България ще загуби, защото електричеството на АЕЦ “Белене” ще струва два пъти повече, отколкото трябва, и всеки българин ще плаща много повече за ток. Но според мен този проект е до такава степен порочен, че трудно може да стане. Освен това, за да стане, трябва да имаме технологична благословия от ЕС. А няма да я получим.
- А ако подпишем някакви договорености, преди Европа да каже...
- Ако го направим, ще си плащаме за дяволъка. Ще ни скубят пари, за да се отървем от тези договорености. Престъпление е, че хора подписват от името на България, като защитават лични, користни интереси.
- Надеждите бяха, че ГЕРБ няма да изпълнява "големия енергиен шлем" на Първанов.
- В началото, доколкото си спомням, ГЕРБ енергично говореше против руските проекти. Ако има промяна, не е добре за политиката на правителството. В България има цели съсловия, които защитават руските интереси и живеят от тях. Другият проблем е политическото въздействие. Ако България се профилира като троянски кон на мафията, която управлява в Русия, ще изгубим много. А в момента и от икономическа, и от политическа гледна точка нещата в региона се променят доста стремглаво. В Турция се налага ислямизмът.
Турция я остане, я не член на НАТО.
- Но Турция е стабилен член на НАТО.
- Но дали ще остане. Между САЩ и Турция в момента има изключително силни противоречия. Те се завоалират от Обама и неговата бюрокрация, но в Турция цари див антиамериканизъм. Израел и Турция бяха най-добрите съюзници в последните десетилетия. Сега почти не си говорят. Турция е тръгнала по пътя на радикалния ислям. Ако това продължи, се съмнявам дали след 5 г. американците ще поддържат огромните си военни бази там.
- Тази промяна не е ли опасна за България?
- Може да се окаже и полезна, ако играем добре. Да предположим, че Америка напусне военните бази в Турция. Къде ще отиде?
- У нас?
- В Румъния и България. Ако в България се построи една истинска военна база, ще дойдат невероятни пари за икономиката. Но ако ние се представяме като руски васали, ще отидат в Румъния. Там няма такова руско лоби, няма робска зависимост от руснаците.
- Знаете ли, че лидерът на “Атака” Волен Сидеров даде сметка на американския посланик от $ 2 млрд. за българските бази, които САЩ използват?
- Това са глупави, бутафорни прояви, които вредят много на България. Защото за съжаление тези хора от "Атака" претендират че са антиислямисти, но в основата си са антисемити, антизападно и антибългарски настроени. Според мен те са рожба на ДС, както и ДПС. Да правиш такива провокации пред американски посланик, който и да е той, директно вреди на българските национални интереси.
- “Атака” запали килимчета на молещите се турци пред джамията?
- От години работя по въпросите на радикалния ислям. Има много голяма опасност от него и за България. Не знам какви са подбудите на Сидеров, но действията му са опасни. Каква е каузата на ислямистите? Първото, което правят, е да убедят нормалните мюсюлмани, че неверниците ги мразят. Ако бях истински ислямист, бих платил на хора като Волен Сидеров да направят точно това пред джамията.
- Има ли опасност за нас, след като Ердоган спечели 49,9% на изборите в Турция в неделя?
-Това е огромна победа, но можеше да бъде още по-голяма. Ако Ердоган беше взел квалифицирано мнозинство от 2/3, можеше да направи Турция президентска република с нова конституция и да стане президент почти до живот. Сега за това ще му трябват съюзници. Но фактът, че Турция се ислямизира бързо, означава, ще обстановката около нас става все по- тревожна, особено след като турските военни са неутрализирани, а полицията и съдът работят за ислямистите. Държавната религиозна институция там хвърля пари на Балканите и в бившия СССР да помага на радикалните елементи. Цялата външна политика на Турция е базирана на т.нар. неоосманизъм. Той е завоалиран като политика на добросъседство, но, ако погледнете в дълбочина, доктрината е не само антибългарска, тя е антихристиянска и е много опасна.
- В България се смята, че радикалният ислям не идва от Турция, а от Саудитска Арабия например.
- Вярно е, че той започна от Саудитска Арабия, от Мюсюлманското братство в Египет, но факт е, че Турция се ислямизира от доста години, далеч преди Ердоган да дойде на власт. Неговият учител Ербакан, който беше първият ислямистки министър-председател, беше изключително радикален. Турция в момента не може да се нарече истинска демокрация. Вземете факта, че 68 журналисти са в затвора, обвинени без никакви доказателства и ги държат там с години.
Буквално преди седмица-две Ердоган назначи за съветник Али Юксел, който е шеф на радикална организация, създадена от Ербакан в Германия. Нейната цел е да унищожи светската власт в Турция. Този човек, освен че е радикален ислямист, има 4 жени. В Турция полигамията е забранена със закон. Какво казва Ердоган на хората с това назначение?
- Че законите няма да важат. Според вас ислямистите настъпват ли и след т.нар. арабски революции?
- Това, което стана в Арабския свят, от арабска пролет много бързо се превръща в арабска зима. В нито една арабска държава, може би с изключение на Тунис, няма надежда, че скоро ще има демокрация.
- А какъв ще е изходът за Либия? Преди време казахте, че краят на Кадафи трябва да бъде като на бясно куче.
- Вярвам, че трябва да бъде така, но явно Западът е решил, че не е готов да помогне за такъв край. Само с бомбардировки, без да имаш присъствие на земята, не можеш да махнеш един режим. Идеята на Обама и на европейските лидери е, че ако се остави патовата ситуация между бунтовниците и Кадафи, съпротивата постепенно ще се засили и режимът ще падне. Това не е непременно така. И дори да е така, ще са нужни години.