След 16 години укриване Сръбската полиция арестува Ратко Младич Най-издирваният "военен престъпник" в бивша Югославия Ратко Младич бе задържан в четвъртък на сръбска територия. Президентът на Сърбия потвърди на пресконференция ареста на бившият командващ армията на босненските сърби след 16 години укриване.
"Арестът му е резултат от пълното сътрудничество на Сърбия с трибунала в Хага. Днес затваряме глава от историята на нашия регион, което ще ни отведе към пълно регионално помирение", заяви Борис Тадич.
Арестът на Младич, който бе издирван от Международния трибунал за военни престъпления в бивша Югославия, е едно от условията за присъединяване на Сърбия към Европейския съюз.
По-рано стана ясно, че сръбската полиция е арестувала Младич по анонимен сигнал и ДНК анализ е потвърдил самоличността му.
"Процесът по екстрадиция тече", съобщи президентът Тадич.
Младич вече пътува за Хага
Той заяви, че до края на мандата на Хагския трибунал ще бъдат арестувани намиращият се все още на свобода бивш "президент" на самообявилата се в Хърватия Република Сръбска Краина Горан Хаджич и други сръбски военнопрестъпници.
Главният прокурор на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия Серж Брамерц каза от своя страна, че с ареста на Ратко Младич Сърбия изпълнява едно от международно поетите си задължения.
"Това е много важно за жертвите", заяви Брамерц.
Според сръбската държавна телевизия РТС Младич вече е в самолета, извършващ специален полет до Хага.
Хайра Катич, председателка на асоциацията "Жените на Сребреница", заяви пред франс прес, че арестът на Младич е облекчение за семействата на жертвите от клането в Сребреница, където около 8000 мюсюлмани бяха избити през юли 1995 г.
"За нас това наистина е много важно", добави Катич, чийто син също е сред жертвите в Сребреница.
В същото време Милош Шалич, адвокат на семейството на Ратко Младич, заяви, че семейството му е в шок от информацията, че той е арестуван.
Обвиненията срещу Младич
Бившият военен лидер на босненските сърби може да получи присъда доживотен затвор, ако бъде признат за виновен по 15-те обвинения срещу него, сред които геноцид, преследвания, убийства, депортирания, нечовешки действия и взимане на заложници, извършени по време на войната в Босна от 1992 до 1995 година.
69-годишният Младич е обвинен, че е бил един от основните автори на плана за "етническо прочистване" на някои зони в Босна, наред с бившия политически лидер на босненските сърби Радован Караджич, който бе арестуван през 2008 г.
Според обвинението този план е целял прогонване на хърватите и босненските мюсюлмани от тези райони, за да бъде поет контрол над тях, а след това да бъдат присъединени към една Велика Сърбия.
През май 1992 г. Ратко Младич, висш офицер в югославската армия, става началник на генералния щаб на босненските сръбски въоръжени сили по време на създаването на самопровъзгласилата се република на босненските сърби - Република Сръбска.
Според обвинението в качеството му на началник на генералния щаб на босненските сръбски сили Младич носи вина за обсадата на Сараево, по време на която бяха убити 10 000 цивилни между 1992 и 1995 г. в резултат на минометна стрелба от хълмовете над града или на изстрели на снайперисти.
Младич е обвинен още за геноцида в Сребреница през юли 1995 г., при който 8000 босненски мюсюлмански мъже и момчета бяха избити. Според международното правосъдие това е най-голямото масово избиване на хора в Европа след Втората световна война.
Според обвинението Младич има вина и за взимането за заложници на 200 войници на ООН между 26 май и 2 юни 1995 г. Те бяха завързани с вериги на стратегически места в завладените райони с цел да се попречи на бомбардировките на НАТО срещу силите на босненските сърби.
Младич е обвинен също, че е участвал в създаването на лагери, където са били държани при ужасяващи и нечовешки условия хиляди цивилни хървати и босненски мюсюлмани, специално в района на Приедор в Северозападна Босна.
Международната общност приветства ареста
Вашингтон приветства ареста на Младич и поздрави правителството на Сърбия.
"Очакваме той бързо да бъде предаден на Трибунала в Хага”, заяви помощник-съветникът по въпросите на националната сигурност на САЩ Бен Родес.
Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек заяви, че арестът е "добра новина за Сърбия, за стабилността на региона и дава нов устрем в процеса на присъединяването на страната към ЕС".
Бузек отбеляза, че укриващият се Горан Хаджич все още е на свобода и сега следва да бъдат положени всички усилия той да бъде задържан и предаден на правосъдието.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен от своя страна посочи, че арестът "най-накрая дава шанс за възтържествуване на справедливостта".
"Приветствам новината, че Ратко Младич е арестуван и е започнала процедурата по екстрадирането му в Хага”, каза Расмусен.
Българският външен министър Николай Младенов заяви, че изправянето на Младич пред Международния трибунал е доказателство, че престъпленията срещу човечеството не остават без последствия.
"Усилията на сръбските лидери дадоха резултат и пълното сътрудничество с Международния трибунал за бивша Югославия не може повече да се поставя под съмнение. Оттук нататък Сърбия трябва да продължи реформите и възможно най-скоро да получи статут на страна-кандидат, за да започне преговори за членство. България е готова да я подпомага в този процес в името на европейското бъдеще на сръбския народ и на целия регион", заяви Младенов.
mediapool.bg