10 неща, които ще изчезнат във времето, в което живеем
1. Ръкописните писма - да, при тяхното споменаване се усеща носталгия, но в интернет епохата в металните пощенски кутии трудно се откриват такива - по-скоро само сметки и рекламни брошури. Любовта се изразява в есемеси и чрез електронни съобщения. Хората, живели през XIX век, биха се преобърнали в гробовете си, ако знаеха, че сантименталните листове, на които те са изразявали чувствата си, са застрашени от изчезване през XXI век.
2. Пощенските картички - по-рано, когато се ходеше на почивка, винаги човек изпращаше картичка от мястото, на което се намира: "Много поздрави от...", "Времето е хубаво и плануваме...." - тези редове може би не липсват вече на никого. Но сигурно едва ли има някой, който не би се зарадвал, ако обичан от него човек му напише няколко реда по обикновената поща, вместо да изпраща съобщения чрез телефона си или да описва пътуването си във фейсбук.
3. Снимките на хартиен носител - пожълтелите детски снимки, незабравимите моменти... Времето, в което държахме и наблюдавахме спомените си в ръцете, остава зад нас. За сметка на това от началото на новия век съхраняваме пътуванията си и други преживявания на карти с памет и компютри. Детството на бебетата, родени през последните години, ще се намира някъде в цифровото пространство.
4. Речниците - по-рано знанието се съдържаше в хиляди страници - между кориците на книгите и речниците, подреждаше се от А до Я. Сега всичко се намира в уеб пространството, не трябва да прелистваме в продължение на минути, за да открием значението на дадена дума.
5. Музикалните дискове - любимите ни изпълнители вече стоят на рафта и събират прах, защото имаме флашки и МP3 устройства. Музиката вече е преносима и не заема никакво място в жилището ни. Изключение правят носталгичните фенове на грамофонните плочи.
6. Стационарните телефони - все повече хора се отказват от телефоните си вкъщи, защото ги намират за по-скъпи от мобилните, а и със сигурност не са толкова удобни. Да, обажданията по телефона вкъщи, създават определени усещания, но въпреки това дори телефонните кабели вече ни се струват все по-често ужасни и неестествени.
7. Дискусиите - в приятелски кръг често дискутирахме определени теми, а понякога и ожесточено спорехме, напоследък обаче Гугъл дава отговора на всяка неяснота. Само чрез мобилния си телефон, който е винаги с нас, за секунди можем да проверим това, което ни интересува. Без асоциативни факти, просто "Уикипедия". Понякога хората седят и се втренчват в смартфоните си, вместо да разговарят помежду си. Виртуалното пространство измества действителното ни, "живо" съществуване.
8. Будилникът - където беше будилникът, сега се намира мобилният ни телефон, нагласен с опция за аларма. Друг предмет, който да определя старта на деня ни, няма. От дълбокия сън човек излиза по-съвсем модерен начин.
9. Двуизмерното кино - в желанието си да не остане пренебрегнато, киното търси различното и така създава 3D филмите. През 50-те и 60-те години двуизмерните прожекции примамваха хората да прекарват времето си в кинозалите. През 80-те години ключова роля имаха видеокасетите, а сега във времето на пиратските копия на помощ идва 3D-то.
10. Истинските приятели - във времето на социалните мрежи думата "приятел" получава много по-различно значение, по-малко по-стойност, служи за отброяване на контактите ни. Приятелство се създава с кликване, с прибавяне в списък. А и приятелските изживявания са заместени от взаимните "поствания".
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=829151