СЛАВЧО БЕЛКОВ И ВАСИЛ ВЕЛКОВ ЗА ПОУКИТЕ ОТ АТЕНТАТА НА ЛЕТИЩЕТО В ДОМОДЕДОВО
26 януари 2011 | 07:58 | БНТ, "Денят започва"
Начало / Мнение
Славчо Велков - експерт по сигурност и борба с тероризма и Васил Велков - бивш командир на специализирания отряд за борба с тероризма, в предаването „Денят започва” на БНТ
Водеща: Знаете от новините ни, че днес е Ден на траур в Москва и цялата Московска област в памет на загиналите в самоубийствения атентат на летище Домодедово. Там атентатор са самовзриви и уби 35 души, а близо 180 бяха ранени. Какви са поуките, които може и трябва да си извлечем от този терористичен акт. Гости на „Денят започва” са Славчо Велков – експерт по сигурността и борбата с тероризма и Васил Велков, който е екс командир на Специализирания отряд за борба с тероризма и бивш директор по сигурността на Летище София. Само да ви кажа един любопитен факт, в студиото ни са двама братя, така че ще имаме две различни гледни точки. Благодаря ви, че сте тук толкова рано сутрин. Васил Велков, с вас да започнем. Казват, че Домодедово е било едно от най-охраняваните московски летища. Как така се случи, че охраната на най-пазеното московско летище беше толкова лесно пробита и толкова хора паднаха жертва на терористичния акт?
Васил Велков: Действително е така. Аз лично познавам летище Домодедово и другите московски летища и още 50 по цял свят. Но, как да ви кажа, Русия в продължение на няколко години е подложена на жестоки терористични атаки. Опитаха в метрото, опитаха в летищата и от това, което имам като информация от този изминал ден, мога да кажа, че проникването на терористите е станало в една обществена зона. Вероятно мерките за сигурност са повече съсредоточени в зоните за сигурност на летището – след чекирането на пътниците, въздухоплавателните средства. И проникването, до колкото разбрах, е станало през паркинг, където не е осъществяван контрол на влизащите посрещачи в терминала. Така че, сигурно има слабости в системата за охрана. Много е трудно в едни такива големи летища в салоните за посрещане да се осъществява контрол. Видео-контролът обикновено е последващ – да видим поражението от взрива или да разпознаем влизащия или излизащия. Така че сигурно има слабости. Такива са и оценките на ръководството.
Водещ: Самият президент Дмитрий Медведев каза, че ще търси отговорност пряко от ...
Васил Велков: Да. В същия момент ръководството на Домодедово, то е частна структура, заявява, че нямат отговорност за тези обществени зони. Вероятно там има отговорност от страна на руската полиция и на другите служби, които имат отношение.
Водеща: Руският президент обаче каза, че се нуждаят от сигурност на летищата такава, каквато има в Израел и САЩ. Защо тези летища бяха дадени от Медведев като пример? Какво им е по-различното на тези летища – в Израел, в САЩ?
Васил Велков: Много е по-различно. Аз добре познавам летище „Бен Гурион”. В последната си година в битността си на директор по сигурността на летището бях там на един специализиран курс. Не на самото летище, но при тази служба, която се занимава със сигурността на гражданската авиация. Там обстановката е такава, имайте предвид, че тук са идвали израелски специалисти, не в кавички, а специалисти, които са се учудвали на свободията не само на летището, а въобще. Казват – „Как може това голямо заведение тук да няма метал детекторна рамка, да няма рентгени” и т.н. Там е превърнато в държавна политика.
Водеща: С оглед на това, че в Израел мъжете си ходят с шмайзери по улиците, тук наистина е демокрация, да.
Васил Велков: Ако настъпи някакъв мир някога, половината израелски народ ще остане без работа. То е навсякъде – то е в детски градини, то е в заведенията, а на летищата да не говорим. Там 9 кръга има за сигурност и наблюдение. Но въпреки всичко, примерно, в едни обществени зони, паркинги пред летищата или близо до тях не е изключено да се получи пробив.
Водещ: Дали Русия, която си дава ясно сметка, цялото руско общество и ръководството на тази страна, че са в особена ситуация, че са застрашени от тероризъм повече от други държави, дали не подцениха наистина опасността? Ето, случи се страшен пробив в системата за сигурност.
Славчо Велков: Не бих се наел с такава оценка, но искам да дам един такъв пример. Преди месеци ваш колега запита премиера Путин, когато спят с президента Медведев, кой управлява държавата. И отговорът беше, че те спят на смени. Не знам точно тази нощ кой е бил на смяна, но така или иначе има някой отговорен. Аз искам да кажа няколко думи за това, че нашият разговор, както винаги, има последствен, коментарен характер, а не превантивен характер. Защото само преди месец и малко, един от емирите, т.нар. Кавказки емират, обяви, че ще залеят с кръв големите градове на Русия. Проблемът там е ясен. Ясни са страните, кой, как участва в конфликта. Реалността е съвсем друга, обаче. Както винаги, така и сега ще се случи – драконовски мерки за сигурност на прима виста, след това постепенно отслабване, тъй като никоя държава в света не може да ги поддържа на такова ниво, с толкова много хора, с толкова много пари. Сега и в нови зони вече, които са не охранявани, и на тях им се обръща внимание. И когато системата за сигурност започне да спи, се нанася ударът. Ето, в това е проблемът. Така че, къде ще бъде търсена отговорността, е съвсем отделен въпрос. Въпросът е да анализираме, да търсим причините и да правим превенция. Всичко останало от рода – ние ще открием извършителите и сурово ще ги накажем – ще ме извините за израза, но е бла-бла.
Водеща: Точно това казаха и президентът и премиерът на Русия вчера – възмездие ще бъде дадено, ако бъдат намерени, те ще бъдат на място унищожени. Защо да е бла-бла, не е ли това тонът, с който се говори на терористите?
Васил Велков: Извършителят не може да бъде намерен, защото може, ако го зашият, да го убият още един път. Всичко това звучи внушително и гордо, но то е с чисто политически оттенък, предстоят избори, изобщо не трябва да се губи доверието. Защото в същото време вижте ударите. Хайде да започнем с московското метро – 10 удара за 10 години. Московският театър, Беслан - стотици, хиляди жертви. И какво от това? Причината е много по-дълбока. Ако търсим причината, тук трябва да кажем и за нас и за всички останали. При нас такава обстановка няма, разбира се, изрично го подчертавам. Слава Богу, Стара планина не се казва Кавказ. Но ти каквото насадиш, това отглеждаш. Ако си отглеждаш терористи във вътрешния двор, ти няма какво друго да очакваш. Ако натискаш, ако използваш насилие за решаване на определени етнически, политически и религиозни проблеми, ако не уважаваш другостта, ако не натискаш другия да променяш имената му, религията му, ти няма как да не бъдеш подложен на тази заплаха. Аз тази сутрин се събудих с мисълта, че ако някой малоумник не беше измислил възродителния процес, нямаше да има т.нар. турски тероризъм в България, защото това е провокиран отговор на вече осъществено насилие срещу някого. Това е истината.
Водещ: Може би защото за политическия момент заговорехме, още малко ми се иска да поговорим. Аз смятам, че думите на Путин съдържаха ясен подтекст – не просто възмездие, а ние ще ударим сега в Северен Кавказ.
Славчо Велков: Именно. Това, което се получава, анализаторите, които следят внимателно проблематиката, знаят, че преди седмица и половина беше ликвидиран един от емирите на Кавказкия емират. Това също е отговор. Ние трябва добре да знаем. И когато ти влезеш в спиралата на насилието, която всъщност е спирала на абсурда, от там излизане няма. Снощи министър-председателят в Япония каза – ние водим балансирана външна политика с арабския свят и за това заплахи за България няма. В това има нещо дълбоко вярно. Но дали водим точно такава балансирана политика в Афганистан? Или пък Барак Обама обяви и той гордо, че никога Ал Кайда не е била подложена на такъв силен натиск, както тази година в Пакистан – 2010 г. Но пък никога годината не е била по-кървава от тази.
http://www.focus-news.net/?id=f16929