Има големи крадци, има и джебчии.
Някои големи крадци оживяха и даже още забогатява, други бяха елиминирани, включително и физически, от конкуренцията.
Сред големите крадци няма само българи разбира се. Трябва ли да споменавам знакови фигури или имена? Дали Ахмед Доган примерно или Мирчо Циганина примерно са малки крадци?
Нито голямата престъпност е само българска, нито дребната битова престъпност примерно е само ромска.
Слагането на някакви общи етнически маркери за престъпността винаги е опасно.
И по-богати, развити, с повече опит в демокрацията страни не винаги са в състояние да решат проблема с ромската интеграция или с някои форми на ромски начин на живот. (Ако не беше така, нямаше Франция да експулсира роми и да ги връща в Румъния и България, рискувайки, както и стана, да си навлече критики за етническа нетолерантност.) А етническата нетолерантност, впрочем, понякога се храни от безнаказаността, от хаоса, от това, че ако си ром примерно, можеш да се возиш безплатно в градския транспорт, както нерядко се получава на практика, ако не си, не можеш. И това е най-малкият проблем. Скинари бият роми примерно, роми замерят с камъни полицаи примерно, и това са сериозни социални проблеми, на които в края на краищата обаче нито един нормален човек не бива да отговаря с общи етнически маркери или определения.
Впрочем, ако се върна на голямата, не на битовата, кокошкарска престъпност, дали примерно Алексей Петров, една достатъчно интересна фигура на българския преход, трябва да бъде подкрепян и да бъде смятан за „герой”, затова, че е помак, или той или който и да било друг трябва да бъде оценяван така или иначе според собствените си дела, лично, не колективно, т.е.?
Има достатъчно бедни българи, и достатъчно честни българи има също; има достатъчно бедни турци, и достатъчно честни турци; има роми, които са достатъчно честни, които заслужават уважение точно толкова, колкото и всички останали граждани на тази страна. Важното е човек да може да отличава едните от другите, да отличава почтеност от непочтеност, понеже ако това не можем да отличаваме, как въобще можеш да кажем, че различаваме добро от зло?