22. 10. 2010
Заплахите към България - от конкретно или от геополитическо естество
Екип на Ориент.Бг
Не за пръв път България е обект на заплахи от радикални ислямисти. През 2005 г. нашата страна беше заплашена с реки от кръв от неизвестната “Организация на таухид ал ислями”, за която повече никой не чу. Повечето експерти свързаха това с присъствието на българския военен контингент в Ирак.
Сега известната салафитска джихадистка организация “Усбат ал ансар” отправя заплахи, че България ще стане мишена на нейните терористични атаки, ако не изтегли войските си от Афганистан. Буди недоумение активността на палестинските радикали от бежанския лагер “Айн ал Хълуе” именно в този момент, след като България поддържа своя военна част в азиатската държава от около девет години. Едва ли муджахидините от свързваната с Ал Кайда терористична организация считат, че с изтеглянето на българския контингент ще свърши войната в Афганистан.
Отправянето на заплахи към малките партньори в НАТО са свързани винаги с конкретни събития, които имат пряка връзка с каузата, която отстояват радикалите. Те трябва да са достатъчно релевантни, за да накарат лидерите на муджахидините да излязат с декларации. Обикновено се касае за събития от вътрешнополитически характер. Така например Дания стана постоянен обект на заплаха, когато нейният вестник “Йоланд постен” публикува карикатурите на пророка Мохамед. Малка Белгия също беше заплашена от талибаните, когато белгийският парламент гласува забраната на фереджето. Можем да гадаем дали изявленията на военния министър на България за ракетите, насочени към България от Сирия и Иран или последните акции на ДАНС са разгневили до такава степен радикалите, че да прибягнат до подобен акт. Още по-интересен е въпросът дали зад заплахите, мотивирани от геополитическо естество, не се крие нещо по-конкретно.
По отношение на първия вариант - много трудно може да се твърди, че “Усбат ал ансар” би се разтревожила за Сирия и Иран, след като последният е обявен от радикалните сунити за неверническа държава. В същото време някои от членовете на радикалната организация са сирийски палестинци и се издирват от сирийската държава. Въпреки че Ройтерс пусна съобщение за акциите на ДАНС в Родопите, на практика значимите медии в арабския свят не обърнаха особено внимание на тези действия. Общото впечатление е, че те останаха незабележими.
Публикацията на ливанския журналист Хасан Алик от 11 януари 2010 г. хвърля в известна степен светлина върху заплахите към България. В статията си, публикувана във вестник “Ал ахбар” под заглавие: “Айн ал Хълуе: Издирвани напускат тихо с фалшив паспорт”, препечатана в редица ливански печатни медии, той цитира думите на члена на Централния комитет на палестинското движение “Фатах” Султан Абу Айнен. Последният отбелязва: “От три месеца насам лица, търсени от ливанското правосъдие, активно напускат бежанския лагер. Дори днес, повече от 20 лица, значителна част от които бяха в орбитата на “Джунд аш Шам” и “Фатах ал ислам”, успяха да напуснат лагера. Те пристигнаха в Европа. Някои отидоха в Гърция и по-точно в град Атина. Други пристигнаха в България. Част от въпросните лица бяха арестувани в двете посочени държави, но след това бяха освободени.”
Не са посочени причините за ареста на търсените от ливанското правосъдие лица и респективно мотивите за тяхното освобождаване. Лидери на “Фатах” и на ислямистки групировки в Ливан допълват, че същия ден са напуснали лагера и осем члена на фракцията “Фатах”, търсени едновременно от ливанското и сирийското правосъдие. Според статията те също са пристигнали в Европа. Не се съобщава обаче в коя точно европейска държава и каква е била тяхната съдба. Най-близките европейски държави до Ливан са отново Гърция и България.
Материалът на Алик е изпъстрен с неясноти. Сигурно е обаче, че може би за известно време нашата страна е арестувала муджахидини, които е възможно да са взимали участие в кървавите битки срещу ливанската армия от преди две години. Сега ливанското правосъдие ги търси активно. Ако това наистина е станало, то тогава е логично групировката да отправя заплахи към България.
Подобен модел на поведение спрямо страна от Източна Европа не е прецедент. През 1995 г. полицейски участък в град Риека, Хърватска, стана обект на самоубийствен атентат, след като местните власти арестуваха и задържаха в него един от активистите на египетския “Ислямски джихад”.
Изводът е, че българските власти трябва много да внимават кого арестуват и кого трябва бързо да пуснат .....