Chasti ot
ІІІ. Комунизмът беше по-вреден от османската властМАКСИМ МАРТИНОВ
......................................................
...............................................................
Социализмът научи хората у нас, че успех се постига не с работа, а с връзки. Хората свикнаха да се правят, че работят. Капитализмът след 10 ноември увеличи работното време, но не успя да принуди работниците да го уплътняват. Колкото пъти вляза в скайпа, все заварвам познатите ми да бъбрят в работно време и да разменят линкове. И не само тези на държавна работа, но и в частните фирми.
Същото можем да кажем и за предприемчивостта. Сънародниците ни плачат, че държавата не им помага. Производителите на домати не се справяли с конкуренцията, защото нямало високи вносни мита на турския домат. Техните предци преди 9 септември са могли да продават зеленчуци не само на родния пазар, но са хранили и част от Европа. Техните предци преди 1878-а са заливали със стоките си не само Цариград, но са продавали дрехи чак в Египет. И между другото не е имало никакви мита за турския домат!
Нима тогава пътуването до Египет да е било по-лесно, отколкото сега? Нима пощата е била по-бърза от интернета или пък бандитите по пътя са били по-малко? Не. Да се върти международна търговия днес не само, че не е по-трудно, но даже е по-лесно.
Това, което се е влошило, е българският дух. Той се е научил да чака на заплатата и на властта. Това си мисля, като отварям поредния пакет боб, на който пише, че е произведен... в Египет!
Днешните българи повтарят, че няма кой да ги „оправи”. Да оставим настрана двоякото значение на думата „оправи”. Да оставим настрана, че е мазохистично да чакаш да те оправят. Думата ми е, че според тях промяната в живота им ще стане с избори. И съответно намират оправдание в това, че и този път не са избрали нужния управляващ.
Предците ни в Османската империя обаче изобщо не са могли да избират султана. Не са получавали и субсидии от държавата. Властта нито ги е образовала, нито лекувала, нито пък им е плащала помощи при безработица. Пътищата са имали повече дупки, отколкото днешните. Обаче това не им е пречело да въртят търговия на три континента.
Когато се отделят от Империята през 1878-а, българите строят пътища, пристанища и железници. На нас ЕС ни дава пари за това и ние пак не можем да се справим, а те са го правили със собствени средства! Страната преживява бурен стопански растеж въпреки многобройните войни, в които участва. Моите предци в края на 19-и век са хващали влака за Германия и са се връщали с машини, с които са започвали производство. Един от прадядовците ми е произвеждал серийно криви кюнци.
Няма съмнение, че днешният упадък на България не може да се обясни само с мързела на българите. Няма смисъл да работиш по цял ден, ако през нощта ще ти окрадат стоката. Днешната държава не се справя с основната задача на всяка държава - поддържането на законността. Бездейната ни полиция, бавното правосъдие и неуредената администрация спъват стопанското развитие на всяка страна.
...................................................
.................................................
http://novinar.bg/news/-komunizmat-beshe-po-vreden-ot-osmanskata-vlast_Mzg0Njsx.html------------------------------------------------------
Отлична статия. Всичко е вярно но на мързеливите и ксенофобите нещо не им уйдисва