Комунизмът беше по-вреден от османската власт IIМАКСИМ МАРТИНОВ
Откъс от част ıı
Да не забравяме, че принудителният труд бе държавна политика и у нас до 10 ноември. Разликата между роба и трудовака е единствено в това, че първият е такъв до живот, докато вторият – само за срока на задължителната си военна служба. И двамата нямат избор за кого, какво и колко да работят. Те го правят не за пари, а под въздействието на заплаха. Затова не е пресилено да се каже, че Османската империя в своето обществено-икономическо развитие е по-напред от Съветската. При това от първата българите се откъсваме през 19-и век, а от втората – през 20-и!
Да, в Османската империя е царяло безредие и беззаконие, но такова наблюдаваме и у нас в началото на 21-и век. Да, на отделни места в нея се е практикувало робство, обаче то се практикува и в България, страна членка на Европейския съюз, даже в наши дни! По закон то не е разрешено. Но това е теорията. На практика държавата ни не се бори енергично с него, щом не успява да изкорени нито трафика на хора, нито купуването на момичета при циганите. Ако една жена с бой и заплахи е принуждавана да проституира, а нейният сводник може да я продаде, по същество това покрива определението на понятието „робство” независимо как се нарича. Тук съвременна България е заедно със страни като Албания.
През 1989-а България е по-изостанала в сравнение с останалия свят, отколкото през 1878-а. Във втората половина на 19-и век Европа е все още монархическа и имперска. Заедно със САЩ тя представлява единственият остров на индустриалното общество. Целият останал свят е безправен. Само си представете какво представляват Япония и Южна Корея по това време!
Повлияни от руската пропаганда, нашите историци с десетилетия рисуваха падането ни под османска власт като огромен скок назад. Западните им колеги не виждат нещата по този начин. Те обръщат внимание, че до голяма степен новата империя е приемник на Византийската, като някои сравнения са в полза на османската власт. Тя прекратява феодалните междуособици, а мирът винаги е полезен за развитието на един народ.
Ние повтаряме, че тя е била изостанала в сравнение със Западна Европа и това е вярно. Но откъде следва, че ние щяхме да бъдем част от тази Европа, ако не се бяхме оказали под османска власт? Нашето изоставане не започва с падането на Търново през 1393-а, а много преди това. По това време в другата Европа вече са открити университети и се зараждат капиталистически отношения.
Сравнение между 1393-а и 1944-а изобщо не може да има. След 9-и у нас е установена една азиатска деспотия, която е по-назадничава от османската власт в края на 19-и век! Комунистическото общество е по-близко до древноегипетското и сравненията тук не се изчерпват с такива повърхности неща като полагането мумията на владетеля в държавна гробница.
http://novinar.bg/news/komunizmat-beshe-po-vreden-ot-osmanskata-vlast-ii_Mzg0NTs2.html