Национален протест срещу добива на шистов газ
В Разград подписват декларация срещу решението на МС за добив на шистов газ
Правителственото решение дава разрешение на "Шеврон" за проучвания, без да е извършена екологична оценка
Пусната е декларация в интернет срещу добива на шистов газ в България.
Всичко това може да рефлектира върху здравето и живота на хората от региона на добива, за което също има свидетелства в Мрежата.
Това твърди Пенчо Ковачев.
Американският енергиен Закон от 2005, прокаран от Дик Чейни в Конгреса, изключва добива на нефт и газ от Закона за защита на питейната вода, създаден още по времето на Ричард Никсън! Същият Енергиен закон от 2005 изключва и законите за чистотата на въздуха и водата!
Подписва не друг, а познатият на целия свят с агресивната си външна политика, Джордж Буш – син.
Методът хидравличен удар включва вкарването на вода и химикали на 2,5 км дълбочина под земята! Самият удар е като малко земетресение и огромният натиск разцепва скалата и освобождава газа. За са се „постигне” удар, има необходимост от пробивна течност – смес от над 596 отровни химикала – инхибитори на корозия, сгъстители, киселини, биоциди, изсушаващи елементи, желиращи елементи, въпреки че проучвателите твърдят невинно „Вкарваме малко вода!”
Всеки пробив изисква от един до седем милиона галона вода, една шахта може да се използва до 18 пъти, но при всяко ново ползване се вкарват още от един до седем милиона галона вода!
И всички тези използвани галони вече съдържат вода с 596 силно токсични, отровни елемента!
Без вода – няма живот, но да смесваш вода, за да я отравяш с 596 силно токсични елемента – тази вода е неизползваема! Тя няма къде да се дене – трябва някъде да се изсипе, а изсипана, отравя почвата завинаги и подпочвените води! Хората трябва да се изселят от там, тъй като мястото е достойно за изтърпяване на бавна , мъчителна смърт, даже да нямаш присъда!
Водата, която тече от чешмите започва да съска, кипи, разяжда, тя гори – струята й гори! Първоначално има метален вкус, след това ставакафява, започва да мирише непоносимо – не може да се ползва за нищо, нито за пиене, нито за къпане, нито за пране, поливане, готвене...
Козината на животните пада, те започват да повръщат, и умират мъчително – а какво остава за хората, живеещи в близост до зона за търсене и добив на шистов газ?
Заразяват се кладенци, градини, растения – нима може да останат да живеят там живи хора?
Вода с пропан – поднасяш клечка кибрит и тя пламва! Както си тече от чешмата!
Ракови заболявания, тежко болни, мъртви животни от селскостопанските до домашните любимци. Как тогава хората ще издържат?
Мораториум върху проучванията и добива на газ от шистови скали и повече прозрачност при вземането на важни национални решения. Това поискаха граждани, представители на партии и неправителствени организации, които днес протестираха пред Министерския съвет срещу намеренията на американската компания "Шеврон" да търси шистов газ в Североизточна България. "Шеврон" спечели търга на правителството за проучване на залежите край Нови пазар.
Някои от протестиращите са дошли специално от Варна, Добрич, Пловдив, Чирпан и Айтос. Повечето се притесняват от химикалите, използвани в хидроразрива (фракинг), чрез който се извършват проучванията и добива. Според тях съществува риск от смесването на химикалите с газа и водоносните геоложки слоеве, което може да отрови питейната вода за цяла Добруджа.
"Искаме мораториум, а след това и закон, който да забрани използването на хидравлично разбиване", обясни пред медиите Ангел Славчев. Той твърди, че не представлява партия, а е просто гражданин от групата "Ние сме против българския Чернобил - добива на шистов газ" в социалната мрежа "Фейсбук". На въпрос дали все пак България не трябва да види какви са възможностите за безопасно извличане на такъв газ и дали това ще е икономически изгодно, Славчев отвърна, че не трябва да се рискува.
Както е известно, през 2010, добивът на шистов газ в САЩ (на хартия, разбира се) достигна 51 млрд. куб. м. И макар, че това не е кой знае колко сериозна цифра /под 8 процента от годишния добив на руския „Газпром” например/, редица медии побързаха да ни проглушат ушите с твърдения за невероятните перспективи през този нов отрасъл, а пък някои от най-големите световни компании похарчиха около 21 млрд. долара, закупувайки активи, свързани с уж толкова перспективния добив на шистов газ. Твърде бързо се оказа обаче, че са сбъркали и, че става дума за поредния американски „борсов балон”. Стана ясно, че редица американски компании са „надписвали” обемите на добивите си и на установените газови запаси и, в същото време, съзнателно са снижавали стойността на добива, с единствената цел да повишат котировката на акциите си на борсата. Дори Департаментът по енергетиката на САЩ беше принуден да признае този факт и със задна дата да коригира надолу показателите за добива на шистов газ в страната.
Земетресението в района на Блекпул, на 27 май 2011, съвпадна по време със старта на нагнетяването на големи количества вода под налягане, осъществено от енергийната компания „Cuadrilla Resources”, с цел да се извърши хидравличен разрив на съдържащите шистов газ сложни хоризонтални слоеве.
BGS коментира по следния начин предишните земетресения в района на Блекпул: „Всеки процес, който изисква нагнетяването на вода под налягане в дълбоките породи с цел тяхното разрушаване, може да доведе до земетресения. Добре известно е, че нагнетяването на вода или други течности, при добива на петрол и геотермалното инженерство – като добива на шистов газ например, могат да доведат до повишена сеизмична активност. Наистина, обикновено земетресенията са прекалено слаби, за да бъдат усетени, но има и примери за по-сериозни земетресения” пише анализаторът на „Индипендънт” Стив Конър.
Георги Божинов от БСП отбеляза в кулоарите на парламента, че се е консултирал по въпроса с проучването и добива на шистов газ с български учени, според които не само добивът на шистов газ е опасен, но и проучванията, тъй като в използваната смес, с която се атакуват подземните слоеве, има вода, пясък и токсични вещества.
Ще отровят водата, земята, въздуха, ще създадат необитаеми земи, хората ще се наложи да се изселят от родните си места – и всичко това има за причина една дума: пари!
Баз направена екологична експертиза, без допитване до хората, една самозабравила се партия тръгна да превръща земята ни в пустиня!
Необратимо ...
agro.bg