Постът по време на свещения за мюсюлманите Рамазан - между здравето и протеста В идните 30 дни практикуващите мюсюлмани ще трябва да се въздържат от приема на храна и течности от изгрев до залез слънце. Взимайки предвид продължителността на деня през летните месеци, това често се равнява на 14-15 часа нулев прием на вещества. Прибавете жаркото слънце и обичайната горещина по това време на година и ще получите един наистина дълъг ден.
Добрата новина за мюсюлманите е, че Рамазан вече се чества открито в голяма част от света, включително и в страни, в които ислямът не е официална религия. Във Великобритания например, работодателите предлагат гъвкаво работно време на мюсюлманите, които от днес започват строг пост, а краят на Рамазан ще бъде отбелязан публично на площад Трафалгар в Лондон.
В последно време хората започват да гледат по-положително не само на свещения за мюсюлманите месец, а и на самия пост. Докато преди мюсюлманите често са предупреждавани за опасността, на която се излагат като се въздържат от ядене и пиене в продължение на дълги часове, сега все повече хора подчертават позитивните влияния на поста. Британският вестник Independent коментира, че в днешния консуматорски свят, в който затлъстяването се е превърнало в сериозен проблем, гладуването е един възможен начин да дадем почивка на тялото си, да го пречистим физически и духовно, както и да поработим върху чувството си за самоконтрол.
Здравните експерти също признават, че постенето далеч не е нещо лошо. Доктор Майкъл Мозли например, който през 2012г. изучава въздействието на периодичното гладуване като пости два дни всяка седмица, допринесе за популярността на диетата 5:2. И макар научната общност все още да оспорва откритията му, д-р Мозли представя медицински доказателства за положителните ефекти на постенето върху човешкото тяло, пише Independent.
Американски учени пък твърдят, че редовното гладуване може да предпази мозъка от определени дегенеративни заболявания. Експертите от Националния институт по застаряването (National Institute on Ageing) в Балтимор са открили доказателства, че намаляването на приема на калории за един или два дни в седмицата може да защити мозъка от опасните ефекти на заболявания като Алцхаймер и Паркинсон.
Освен ползите за здравето, съществуват и етични причини да изберем да постим. Стивън Пуул, автор на книгата Ти не си това, което ядеш: писна ми от гастрокултурата (You Aren't What You Eat: Fed Up With Gastroculture) коментира как в днешно време готвачите са се превърнали в знаменитости, а хората непрестанно качват снимки на ястията си в Facebook. "В литературната и визуална реторика на храната в нашата култура няма абсолютно никаква загриженост за здравословното хранене и околната среда," пише той в книгата си.
Още повече, непрестанният глад, изпитван по време на пост, ни прави по-състрадателни към тези, които се сблъскват с глада ежедневно. Това казва пред британския вестник Мохамед Шафик, основател на Ramadhan Foundation. "По време на Рамазан разбирате как се чувства някой, който живее на място без достъп до храна или вода," добавя той.
Накратко, освен някои ползи за здравето, постът може да и е духовно "полезен", понеже гладът ни кара да се замислим за телата си и техните зависимости, както и да бъдем съпричастни към хората, които не са имали нашия късмет.
Пост по време на протест
И докато мюсюлманският свят се впуска в месец на празненства и гладуване, за две определени страни този Рамазан със сигурност ще бъде по-специален. Протестиращите в Турция и Египет в идните 30 дни ще трябва излизат на улиците, за да отстояват позициите си, със суха уста и празни стомаси.
Да не говорим, че настроението в Египет далеч не е празнично. Reuters коментира, че сблъсъците между ислямитските поддръжници на Мурси и египетската армия в понеделник, които доведоха до смъртта на 55 души, са помрачили началото на свещения месец. И докато "Мюсюлманси братя" отбелязат началото на Рамазан в протестния си лагер на улиците в Кайро, за множество египтяни вероятно следващите 30 дни ще предложат религиозно убежище от проблемите в страната.
Демонстрантите в Турция пък вече измислиха начин да включат поста в протеста си. Снощи те проведоха традиционното групово вечерно хранене след залез слънце на улиците на Истанбул. На фона на полицейските водни оръдия, протестиращите мюсюлмани седнаха на положени на земята вестници и покривки, които се простираха от единя до другия край на булеварда "Истиклял" в центъра на столицата. Софрата на земята позволи на демонстрантите да честват първия ден на Рамазан без да прекъсват протеста си.
Очаква се протестите в Египет и Турция да продължат и по време на свещения месец. Възможно е заради поста протестиращите да изместят демонстрациите си в ранните часове на деня или по-късно вечер или пък да добавят допълнителен религиозен елемент към каузите си.
DNEVNIK.BG