Ведат Ахмед: Има наченки за нов възродителен процес
Някой се опитва да ограничи правата на мюсюлманите в България, твърди религиозният водач
Ведат Ахмед е заместник главен мюфтия. Поводът да го потърсим са последните протести на мюсюлманите в цялата страна, които се обявиха против възстановяването от съда на Недим Генджев като председател на Висшия мюсюлмански съвет.
- Г-н Ахмед, кога смятате да сезирате европейските институции за възстановяването на Недим Генджев като председател на Висшия мюсюлмански съвет?
- Ние вече сме сезирали многократно европейските институции, тъй като в рамките на един месец сме изпратили няколко писма до дипломатическите представители на европейските страни, както и до различните европейски институции, в това число до комисаря по човешките права и ПАСЕ, които са загрижени изобщо за човешките права.
- Какво пише в тези писма?
- В тези писма е написано, че ние, мюсюлманите в България, сме обезпокоени от случващото се в страната, т.е. възстановяването на един човек, който е с опорочено минало и не съответства на европейските ценности. Заедно с това сме сезирали европейските институции, че тук става въпрос за намеса на държавата чрез съдебните институции. Обяснили сме, че мюсюлманите ще отстояват своите права по законните начини, които са предвидени не само в българските, но и в европейските документи, които защитават правата на малцинствата.
- Какво точно ви притеснява от миналото на г-н Генджев и какво очаквате да се случи с мюсюлманите в България след възстановяването му?
- Притеснителното е, че г-н Генджев е бил главен мюфтия по времето на възродителния процес, и то в най-нажеженото му време. От документи и исторически факти знаем, че г-н Генджев е бил наложен като главен мюфтия за ускоряване на действията, свързани с възродителния процес. Той е бил „назначен” от тогавашната власт, за да се изкорени вярата от мюсюлманите. Имаме и редица факти, че преди това главните и районните мюфтии били тествани относно тяхното поведение, даже като довод за "добър мюфтия" се е изтъквал фактът дали имаш атеистично виждане. Същото важи и за г-н Генджев. Ние като мюсюлмани сме склонни да разберем поведението на човек, който е бил притиснат. Ако в по-късен период човек се покае, може да бъде приет от обществото. Но ние през последните 20 години видяхме, че той е бил привърженик на идеите на БКП, а неговите действия показват, че той не се е покаял. Ние многократно сме заявявали, че той вреди на мюсюлманите в България в няколко аспекта. Единият аспект, който много често се изтъква, е, че вреди на имуществото на българските мюсюлмани, т.е. вакъфските имоти, но това не е основният проблем. Основният проблем е, че той по някакъв начин се опитва да ограничи правата на мюсюлманите в България. Виждаме и от някои изказвания на него и на хора от неговото обкръжение, че те не искат например мюсюлманите да са дълбоко религиозни. Те окачествяват дълбоката религиозност с фанатизъм, с радикализъм, с фундаментализъм. Хора от неговото обкръжение не приемат като задължение на мюсюлманите основните постулати, които са посочени в свещения коран, например изпълняването на молитвата, забрадката на мюсюлманката. Имаме опасения, че те ще навредят на мюсюлманската общност, като ограничат някои права, които са постигнати през демократическия период в страната - например свободното построяване на джамия, където има нужда, призоваването на мюсюлманите от минаретата с Езана. От няколко години някой следи и се опитва да ограничи мюсюлманите. Ние смятаме, че г-н Недим Генджев и неговото обкръжение ще съдействат в това отношение. Имаме индикация за това. Виждаме го в техните изказвания.
- Кой се опитва да ограничи мюсюлманите? Това чрез служби ли става или чрез политическата власт?
- Държавата със своите органи.
- Службите или политическата власт?
- Трудно ми е да конкретизирам, но когато се каже държавата, в нея естествено не всички хора са за ограничаването на правата на мюсюлманите, но има среди, които са за това. Това се вижда в последно време, като се използват съдът, службите за сигурност. Мюсюлманите в България го изпитват на свой гръб, тъй като след мюсюлманската конференция, която е проведена в съответствие с решение на съда, близо 700 имами, които са изпратени като делегати от страна на мюсюлманите, са разпитвани по няколко пъти в полицията, в службите за сигурност, което донякъде е нормално. От гледна точка на страха, който мюсюлманите таят в сърцата си от близкото минало, това не е нормално.
- Възможен ли е нов възродителен процес?
http://www.novinar.net/news/vedat-ahmed-ima-nachenki-za-nov-vazroditelen-protces_MzMwMTsxNA==.html