Български > Хоби и Развлечения

Родопите- Магическата планина на България.

<< < (9/9)

:
                Каньонът на водопадите-Смолян

Еко пътека която започва на 5 км. от Смолян,посока-запад.След кв.Средок,от м.Арнаутското по пътя Смолян-Мугла.До там се стига и с кола,но после...само пеш.Целият маршрут е почти 10 км.,пътеката се вие покрай Еленска река и се издига нагоре към вр.Перелик.Може да видите цветето "родопски крем",което вече е в Червената книга,диви кози,сърни,мечки и т.н.
Пътечката лъкатуши покрай скалите,наречени от местните "Редени камъни".Някои приличат на амфитеатър,други на пирамиди.Следва Вековният бук,с диаметър 4,20 м.
Но най-инересната част предстои-водопадите,46 на брой,5 от тях са доста внушитени.
Когато слизате,вече,отгоре първият водопад е "Ропката".Водата е издълбала дупка в скалите,от там и името му.Следващите по ред,но не и по красота са "Сърцето","Казаните" и "Каскадите".Като завършек на тази картина,се изправя водопада "Орфей",който е и най-големия(68м.).Разделя се на няколко поточета,наподобяващи струните на арфата му,от там и името.
Изминава се за около 4 часа,по самата пътека има навеси за за почивка.Задължително трябва да сте подходящо облечени.

Каньона На Водопадите Смолян

Водопад Орфей , каньона на водопадите Смолян

Nazmi:
         Наградиха родопчанин, направил 80 чешми.                                                                                                                                                                          Най-възрастният майстор чешмар  в Доспатско-Юсеин беше удостоен от кмета на родопския град с плакет с почетния знак на общината на празника на майсторите на чешми. Юсеин Пилчев е доайен на местните майстори. Старецът е направил близо 80 чешми през живота си.
то старецът вече трудно ходи. Бай Юсеин цял живот бил горски работник и обикалял района. "Винаги казва, че когато види някъде вода да тече на самотек задължително я е прихващал и я изкарвал на достъпно за хората място, за да направи хаир. Дразни се и когато види неподдържана и запушена чешма и много от тях е възстановявал", обяснява внукът.
Младият чешмар се удивлява на старите майстори, които без сегашните материали са строили чешмите, за което се искало голям усет и опит. Дядо му направил 22 свои чешми, останалите ги дарил на хора от селата в района, според това къде е хванал водата. Старецът повтаря на всеки, че водата е най-големия благодат на земята. От общината наградиха и двама млади майстори чешмари - Невен Бонев и Веселин Стоянов. В Доспат се гордеят с традицията си да правят чешми "за хаир" в памет на близките. Над 2000 чешми има в родопската община с от 1 до над 20 чучура В управата решили да преброят действащите майстори и се оказало, че в момента са 50. Сега стягат парк музей на чешмите по спечелен проект. 

    Източник: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4260800

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version