Не знам, но някои хора или са напълно боси по история, или се държат като ощипани моми. Не е било имало такива и онакива фамилии в Смолянско... Имали били вътрешно убеждение... История не се пише на базата на вътрешни убеждения, а на факти.
В Османската империя като са писали регистрите, за фамилно име са вземали името на бащата, а не на рода. Т.е. ти ако се казваш Хюсеин, баща ти е Муса, а родът ви е Бошнакови, не те пишат Хюсеин Бошнак(ов), а Хюсеин Муса или Хюсеин, син на Муса.
Но нека приемем, че не си мюсюлманин и се казваш, Георги, син на Христо. В даден момент приемаш исляма и името Мохамед. Нали се сещаш, че не могат да те напишат Мохамед Христо или Мохамед, син на Христо. В такива случаи са използвали „служебните” фамили (или бащини имена – както искаш го разбирай) „Абдуллах” и „Ахрян”. „Абдуллах” идва от „абд” и Аллах и в превод от арабски означава „раб на Аллах”. Т.е. вместо Мохамед Христо ставаш Мохамед, раб на Аллах или Мохамед, [нескопосан] мюсюлманин.
Изследване за това служебно име „Ахрян” действително има и то е правено от западни османисти, и ако толкова държите на референция, ще ви намеря публикацията.
Тогава наименованието „ахряни” може да идва по две направления:
1. или когато ислямът се е разпространявал в Смолянско писарите са предпочитали повече „Ахрян” пред „Абдуллах” и това е станало нарицателно за всички от тоя регион;
2. или просто турците са наричали всички мюсюлмани в Смолянско „нескопосани мюсюлмани”, тъй като от скоро са били в исляма и първоначално не са били толкова на вътре в него.
Държа да отбележа, че „Ахрян” се е използвало предимно през 15 и 16 век, тъй като тогава не е имало много информация за исляма и немюсюлманите не са били много наясно, та като са приемали исляма в началото действително са били като в мъгла. С течението на вековете обаче немюсюлманите се запознават детайлно с исляма и когато го приемат, не са толкова нескопосани. Освен това тази „служебна” фамилия е характерна за целите Балкани, а не само за Смолянско. Примерно като отвориш регистъра от 1478 година, още на първата страница виждаш в Неврокоп хора с фамилни (бащини) имена Ахрян и Абдуллах.
Сега вярно, че това прецаква теорията на Дорсунски, но тя си е прецакана по принцип. Не че не е имало мюсюлмани на Балканите преди да дойдат турците, но не и както той го описва.
А това, че преди 100-120 години хората са се самоопределяли като турци, помаци, чечлии или не знам какво си е чиста доза спекулация, тъй като не почива на никакви доказателства. Ние не знаем като какви са се самоопределяли хората тогава.