Бях написала преди доста време, че няма да пиша в тази тема.
От доста време даже не бях влизала в нея.
Все пак, виждайки последните неща, които са пуснати тук, ще напиша един свой коментар.
Искрено се надявам той да не бъде приет така, че да престана да пиша и чета тази тема.
В един клип, качен в тази тема се казва, че имало смесване на понятия като националност и религия, за да се асимилират помаците. (Дали обаче самите помаци не смесват малко тези две понятия? Дали не смесват понятия като културна и религиозната си идентичност с национална? Няма никакво подобно допускане в текста на този клип.)
В него се казва още, че в България насилствено се втълпявало, че помаците трябвало да изповядват християнски религия. Кара ли някой днес помаците насилствено да си сменят вярата?(Или това е смесване – на минало и настояще – в текста, който тече в този клип.) Ако ли пък в Турция помаците се водят като турци, това е отделен въпрос, по този въпрос помаците в Турция или поне онези от тях, които не се смятат за турци,сигурно трябва да се опитат да се борят срещу това положение. (Идващо впрочем, доколкото ми е известно, от текстове в основния закон на Р. Турция. От идеята или положението, че всички турски граждани са турци.)
Колкото до общественото представяне на социалните, религиозни и пр. на мюсюлманите, тези права, поне в България, се защитават основно от ДПС, една парламентарно и местно представена партия вече няколко мандата. Ако тази партия не защитава достатъчно правата и интересите на помаците, това е отделен въпрос. Както и това, че ако има помаци, които са гласували за други партии, а то сигурно има такива, и тези партии не защитават достатъчно техните права, според това, което се подразбира като ред в която и да било демократична страна, избирателите би трябвало да се обръщат към своите, изпрани от тях представители, които и да са те, или ако тези избраници не ги чуват, както често се случват – да потърсят медии, неправителствени организации и пр., да потърсят някакви форми на гражданско волеизявление в защита на своите права.
Що се отнася само до социалните права, които пак се повтарят, че са нарушени за помаците, достатъчно социални права, боя се, нямат много бедни, затруднени хора в тази страна, независимо техният етнос или вяра. (Ако пък има някакви преференции, някакви случаи на обратна дискриминация, защото и такива има, те се случват за част от ромската общност, за онази част, която живее без да си плаща тока или билетчето в автобуса - нещо, което няма как да се случи на хора от никоя друга общност или етнос в тази страна.)
Колкото до това, че традициите и обичаите на помаците се причислявали към други етноси, това е просто невярно. Никой не си мисли като гледа примерно сватбите в Рибново, че традициите или обичаите, част от които е начинът по който се украсява булката и пр. в тези сватби са някакви други, освен помашки.
Колкото до това, че помаците били потъпквани и унижавани, как сте потъпквани и унижавани? Или ако някой например тръгне да обижда някой помак, че е еди какъв си, понеже е помак, че помаците са еди какви си (някакви общи негативни епитети или определения), то веднага съответния унижен или обиден човек има право да подаде жалба в Комисията за защита от дискриминация към Народното събрание. Или към някоя правозащитна организация да се обърне. (Някои правозащитни организации впрочем, като Хелзинският комитет за защита правата на човека примерно, като че ли може да защити човешките права на когото и да било, само не и на хората с българска етническа принадлежност или на хетеросексуалните, само на тях не.) Според конституцията на тази държава така или иначе всички граждани имат равни права и никой няма право никого да дискриминира заради различия в идентичността.
Колкото до това, че в България имало и гръцко малцинство, както се споменава между другото в текста на клипа, това също е невярно В България има гърци, които са български граждани, не знам колко са точно, но едва ли са особено много. Както има и арменци, евреи, руснаци, англичани примерно даже, които са български граждани (или имат и българско гражданство). Да не говорим, че без да са граждани на тази държава, в нея живеят и работят вече и доста араби, китайци, хора от различни африкански държави, какви ли не. (По тази логика не само България, а повечето страни по света, трябва да се признаят моментално 10-20 официални малцинства, а това никъде го няма, така или иначе.)
Накрая в този клип се казва, че помаците се чувствали мразени, нежелани, лоши, чужди и пр. Какво да кажа за това? Че аз примерно и въобще не само аз въобще не ви смятам за лоши, нито за нежелани, нито за чужди. В това отношение обаче – за начина, по който се чувствате вие или едни или други помаци – най-важни сте самите вие. Ако самите вие се смятате или някои от вас се смятат за чужди, за много чужди на българите примерно и на тази страна, ако смятате, че езикът, на който говорите и на който се пее включително тази много красива песен, която озвучава клипа, не е български, а само ваш, отделен, помашки – дали другите, българите ви отделят в този смисъл, или вие самите се отделяте? Ако пък има, а то има такива невежи хора, които имат предразсъдъци към вас, не се оставяйте на тези предразсъдъци, не ги приемайте за меродавни. И ако искате те да са по-малко, ако искате заблужденията на хора не от вашата общност да са по-малко, може би и вие трябва малко да помогнете. Защото няма разбиране, то във всеки случай не може да се случи лесно, когато един или друг човек или общност, който и която искат да бъдат разбрани по-добре, разбират това разбиране като затваряне. Или когато някакви лоши наследства от миналото вместо да се изживяват, преодолеят, непрекъснато се изтъкват, натъртват, напомнят, когато се поливат, вместо да се лекуват стари страхове. Няма разбиране или то не може да е естествено, неповърхностно, не само външно, ако не е съвместно, ако не тече поне малко и в двете посоки.
Колкото до омразата, дето също е спомената, само глупавите, много ограничени хора мразят колективно, каквито и да са те. Има за съжаление и такива хора – и те могат да са и българи, и турци, и роми, и помаци може би. Има хора, които като не могат да си обяснят много неща, не са в състояние да го направят, и си изкарват някакви лични комплекси или невъзможност да се оправят в живота, мразейки колективно когото и да било. (Примерно турците, примерно българите, примерно ромите, примерно негрите и т.н. и т.н.) Нормалните хора се отнасят към другия човек според както той се отнася към тях, индивидуално, не абстрактно общо. Според това, което другият човек сам им покаже за себе си.
Накрая мога да кажа това, че може би помаците биха се почувствали по-сигурни, ако ги признаят за отделен етнос. Така смятате може би, че ще сте по-защитени. За целта на това пълно отделяне и оразличаване мога да се кажат, както и се казват, много неточни и некоректни неща, и старите страхове се държат живи. Това ли е начинът една общност да се почувства по-сигурна? Това ли е начинът тя да бъде по-добре приета? Трябва ли, освен това, този етнос тепърва да търси или да си оформя някакъв отделен език или за едни помаци той да е един, за други друг?
Не знам как трябва да е. Но търсенето и отстояването на различна идентичност просто не бива да става спекулативно. А търсенето на по-добре разбиране, приемане, доверие и пр., както вече написах, не зависи само от този, от когото се търси, но и от този, който го търси. И ако част от идеята е, че: „Ако се разделим, ако се оразличим като напълно отделни, нямащи нищо общо с вас, по-добре ще ни приемете”, тази идея едва ли точно до това ще доведе. В нея понятията „пълно разделение” и „по-добро приемане” не си помагат, те са антагонистични.