Author Topic: Помаци, Торбеши, Горани в Румелия -един народ сме !!!  (Read 93892 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Назми в твоя клип се бъркат понятията- религия и етнос.
Религията не носител на етническа характеристика,католиците са с различна религиозна ориентация,но са българи,Павликяните в Румъния и Унгария са с различна религиозна ориентация,но са българи-т.е.не е нужно католиците,павликяните и мюсюлманите да стават православни за да бъдат българи.
Помаците,както католиците,будистите,евангелистите и пр.са религиозни малцинства,а не етнически.Докато турците,циганите,арменците и пр. са етнически.Не бъркайте двете понятия.
В България има цигани(роми) християни(мнозинство) и цигани(роми) мюсюлмани(малцинство)-но те са цигани(роми)-не са два различни етноса. ;)

Например в Газа и Витлеем има палестинци и християни и мюсюлмани-но те не са различни етноси-те са палестинци.В Германия има протестанти и католици,но те са германци-в диалектите на различните провинции са толкова различни,че си говорят на книжовен-иначе им трябва преводач за да се разберат.Т.е. В Германия,Италия,Франция и Испания "диалектите" са с по големи разлики отколкото всички славянски езици по между си взети заедно. ;)
 Ето какво мислят европейците през по миналият век за Помаците.

Европейски сведения за българите-мохамедани от 19 век

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male

 Ето какво мислят европейците през по миналият век за Помаците.


Да де, ама не е важно какво са мислили европейците, важното  е какво са мислили помаците ;)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Да де, ама не е важно какво са мислили европейците, важното  е какво са мислили помаците ;)

Различно-както е и днес. ;)

Все пак гледай клипа-там е обяснено.
Няма как един европеец да дойде в една непозната страна и да каже на дадени хора,че са определен етнос-ако те не го мислят,особено ако е англичанин-като това е пряко интересите им в региона :)

Offline Силвия

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 340
  • Gender: Female


Бях написала преди доста време, че няма да пиша в тази тема.
От доста време даже не бях влизала в нея.
Все пак, виждайки последните неща, които са пуснати тук, ще напиша един свой коментар.
Искрено се надявам той да не бъде приет така, че да престана да пиша и чета тази тема.


В един клип, качен в тази тема се казва, че имало смесване на понятия като националност и религия, за да се асимилират помаците. (Дали обаче самите помаци не смесват малко тези две понятия? Дали не смесват понятия като културна и религиозната си идентичност с национална? Няма никакво подобно допускане в текста на този клип.)

В него се казва още, че в България насилствено се втълпявало, че помаците трябвало да изповядват християнски религия. Кара ли някой днес помаците насилствено да си сменят вярата?(Или това е смесване – на минало и настояще – в текста, който тече в този клип.) Ако ли пък в Турция помаците се водят като турци, това е отделен въпрос, по този въпрос помаците в Турция или поне онези от тях, които не се смятат за турци,сигурно трябва да се опитат да се борят срещу това положение. (Идващо впрочем, доколкото ми е известно, от текстове в основния закон на Р. Турция. От идеята или положението, че всички турски граждани са турци.)

Колкото до общественото представяне на социалните, религиозни и пр. на мюсюлманите, тези права, поне в България, се защитават основно от ДПС, една парламентарно и местно представена партия вече няколко мандата. Ако тази партия не защитава достатъчно правата и интересите на помаците, това е отделен въпрос. Както и това, че ако има помаци, които са гласували за други партии, а то сигурно има такива, и тези партии не защитават достатъчно техните права, според това, което се подразбира като ред в която и да било демократична страна, избирателите би трябвало да се обръщат към своите, изпрани от тях представители, които и да са те, или ако тези избраници не ги чуват, както често се случват – да потърсят медии, неправителствени организации и пр., да потърсят някакви форми на гражданско волеизявление в защита на своите права.

Що се отнася само до социалните права, които пак се повтарят, че са нарушени за помаците, достатъчно социални права, боя се, нямат много бедни, затруднени хора в тази страна, независимо техният етнос или вяра. (Ако пък има някакви преференции, някакви случаи на обратна дискриминация, защото и такива има, те се случват за част от ромската общност, за онази част, която живее без да си плаща тока или билетчето в автобуса  - нещо, което няма как да се случи на хора от никоя друга общност или етнос в тази страна.)

Колкото до това, че традициите и обичаите на помаците се причислявали към други етноси, това е просто невярно. Никой не си мисли като гледа примерно сватбите в Рибново, че традициите или обичаите, част от които е начинът по който се украсява булката и пр. в тези сватби са някакви други, освен помашки.

Колкото до това, че помаците били потъпквани и унижавани, как сте потъпквани и унижавани? Или ако някой например тръгне да обижда някой помак, че е еди какъв си, понеже е помак, че помаците са еди какви си (някакви общи негативни епитети или определения), то веднага съответния унижен или обиден човек има право да подаде жалба в Комисията за защита от дискриминация към Народното събрание. Или към някоя правозащитна организация да се обърне. (Някои правозащитни организации впрочем, като Хелзинският комитет за защита правата на човека примерно, като че ли може да защити човешките права на когото и да било, само не и на хората с българска етническа принадлежност или на хетеросексуалните, само на тях не.) Според конституцията на тази държава така или иначе всички граждани имат равни права и никой няма право никого да дискриминира заради различия в идентичността.

Колкото до това, че в България имало и гръцко малцинство, както се споменава между другото в текста на клипа, това също е невярно В България има гърци, които са български граждани, не знам колко са точно, но едва ли са особено много. Както има и арменци, евреи, руснаци, англичани примерно даже, които са български граждани (или имат и българско гражданство). Да не говорим, че без да са граждани на тази държава, в нея живеят и работят вече и доста араби, китайци, хора от различни африкански държави, какви ли не. (По тази логика не само България, а повечето страни по света, трябва да се признаят моментално 10-20 официални малцинства, а това никъде го няма, така или иначе.)

Накрая в този клип се казва, че помаците се чувствали мразени, нежелани, лоши, чужди и пр. Какво да кажа за това? Че аз примерно и въобще не само аз въобще не ви смятам за лоши, нито за нежелани, нито за чужди. В това отношение обаче – за начина, по който се чувствате вие или едни или други помаци – най-важни сте самите вие. Ако самите вие се смятате или някои от вас се смятат за чужди, за много чужди на българите примерно и на тази страна, ако смятате, че езикът, на който говорите и на който се пее включително тази много красива песен, която озвучава клипа, не е български, а само ваш, отделен, помашки – дали другите, българите ви отделят в този смисъл, или вие самите се отделяте?  Ако пък има, а то има такива невежи хора, които имат предразсъдъци към вас, не се оставяйте на тези предразсъдъци, не ги приемайте за меродавни. И ако искате те да са по-малко, ако искате заблужденията на хора не от вашата общност да са по-малко, може би и вие трябва малко да помогнете. Защото няма разбиране, то във всеки случай не може да се случи лесно, когато един или друг човек или общност, който и която искат да бъдат разбрани по-добре, разбират това разбиране като затваряне. Или когато някакви лоши наследства от миналото вместо да се изживяват, преодолеят, непрекъснато се изтъкват, натъртват, напомнят, когато се поливат, вместо да се лекуват стари страхове. Няма разбиране или то не може да е естествено, неповърхностно, не само външно, ако не е съвместно, ако не тече поне малко и в двете посоки.

Колкото до омразата, дето също е спомената, само глупавите, много ограничени хора мразят колективно, каквито и да са те. Има за съжаление и такива хора – и те могат да са и българи, и турци, и роми, и помаци може би. Има хора, които като не могат да си обяснят много неща, не са в състояние да го направят, и си изкарват някакви лични комплекси или невъзможност да се оправят в живота, мразейки колективно когото и да било. (Примерно турците, примерно българите, примерно ромите, примерно негрите и т.н. и т.н.) Нормалните хора се отнасят към другия човек според както той се отнася към тях, индивидуално, не абстрактно общо. Според това, което другият човек сам им покаже за себе си.

Накрая мога да кажа това, че може би помаците биха се почувствали по-сигурни, ако ги признаят за отделен етнос. Така смятате може би, че ще сте по-защитени. За целта на това пълно отделяне и оразличаване мога да се кажат, както и се казват, много неточни и некоректни неща, и старите страхове се държат живи. Това ли е начинът една общност да се почувства по-сигурна? Това ли е начинът тя да бъде по-добре приета? Трябва ли, освен това, този етнос тепърва да търси или да си оформя някакъв отделен език или за едни помаци той да е един, за други друг?

Не знам как трябва да е. Но търсенето и отстояването на различна идентичност просто не бива да става спекулативно. А търсенето на по-добре разбиране, приемане, доверие и пр., както вече написах, не зависи само от този, от когото се търси, но и от този, който го търси. И ако част от идеята е, че: „Ако се разделим, ако се оразличим като напълно отделни, нямащи нищо общо с вас, по-добре ще ни приемете”,  тази идея едва ли точно до това ще доведе. В нея понятията „пълно разделение” и „по-добро приемане” не си помагат, те са антагонистични.



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
   Онзи ден наш уважаван съфорумник ми вика,обърнахте Pomak.eu само на история. :)
   
   Например една хубава песен,традиции  свързваща помаци,горанци,торбеши.! ;) За всички наши съфорумници.!
Sadam Muska - Mua dusa samo tebe mila saka
   


Goranska muzika restelica gora kosovo.

pomatsite ia aresovaia mlogu





Offline dulobg

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Изстрито от Админ.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Спама по темата и последните два постинга на Dulobg i Rasate си нямат нищо общо с темата,темата е в същноста на заглавието а не за Богомилите.

   

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!

Offline Mikonos

  • Member
  • **
  • Posts: 46

Бях написала преди доста време, че няма да пиша в тази тема.
От доста време даже не бях влизала в нея.
Все пак, виждайки последните неща, които са пуснати тук, ще напиша един свой коментар.
Искрено се надявам той да не бъде приет така, че да престана да пиша и чета тази тема.


В един клип, качен в тази тема се казва, че имало смесване на понятия като националност и религия, за да се асимилират помаците. (Дали обаче самите помаци не смесват малко тези две понятия? Дали не смесват понятия като културна и религиозната си идентичност с национална? Няма никакво подобно допускане в текста на този клип.)

В него се казва още, че в България насилствено се втълпявало, че помаците трябвало да изповядват християнски религия. Кара ли някой днес помаците насилствено да си сменят вярата?(Или това е смесване – на минало и настояще – в текста, който тече в този клип.) Ако ли пък в Турция помаците се водят като турци, това е отделен въпрос, по този въпрос помаците в Турция или поне онези от тях, които не се смятат за турци,сигурно трябва да се опитат да се борят срещу това положение. (Идващо впрочем, доколкото ми е известно, от текстове в основния закон на Р. Турция. От идеята или положението, че всички турски граждани са турци.)

Колкото до общественото представяне на социалните, религиозни и пр. на мюсюлманите, тези права, поне в България, се защитават основно от ДПС, една парламентарно и местно представена партия вече няколко мандата. Ако тази партия не защитава достатъчно правата и интересите на помаците, това е отделен въпрос. Както и това, че ако има помаци, които са гласували за други партии, а то сигурно има такива, и тези партии не защитават достатъчно техните права, според това, което се подразбира като ред в която и да било демократична страна, избирателите би трябвало да се обръщат към своите, изпрани от тях представители, които и да са те, или ако тези избраници не ги чуват, както често се случват – да потърсят медии, неправителствени организации и пр., да потърсят някакви форми на гражданско волеизявление в защита на своите права.

Що се отнася само до социалните права, които пак се повтарят, че са нарушени за помаците, достатъчно социални права, боя се, нямат много бедни, затруднени хора в тази страна, независимо техният етнос или вяра. (Ако пък има някакви преференции, някакви случаи на обратна дискриминация, защото и такива има, те се случват за част от ромската общност, за онази част, която живее без да си плаща тока или билетчето в автобуса  - нещо, което няма как да се случи на хора от никоя друга общност или етнос в тази страна.)

Колкото до това, че традициите и обичаите на помаците се причислявали към други етноси, това е просто невярно. Никой не си мисли като гледа примерно сватбите в Рибново, че традициите или обичаите, част от които е начинът по който се украсява булката и пр. в тези сватби са някакви други, освен помашки.

Колкото до това, че помаците били потъпквани и унижавани, как сте потъпквани и унижавани? Или ако някой например тръгне да обижда някой помак, че е еди какъв си, понеже е помак, че помаците са еди какви си (някакви общи негативни епитети или определения), то веднага съответния унижен или обиден човек има право да подаде жалба в Комисията за защита от дискриминация към Народното събрание. Или към някоя правозащитна организация да се обърне. (Някои правозащитни организации впрочем, като Хелзинският комитет за защита правата на човека примерно, като че ли може да защити човешките права на когото и да било, само не и на хората с българска етническа принадлежност или на хетеросексуалните, само на тях не.) Според конституцията на тази държава така или иначе всички граждани имат равни права и никой няма право никого да дискриминира заради различия в идентичността.

Колкото до това, че в България имало и гръцко малцинство, както се споменава между другото в текста на клипа, това също е невярно В България има гърци, които са български граждани, не знам колко са точно, но едва ли са особено много. Както има и арменци, евреи, руснаци, англичани примерно даже, които са български граждани (или имат и българско гражданство). Да не говорим, че без да са граждани на тази държава, в нея живеят и работят вече и доста араби, китайци, хора от различни африкански държави, какви ли не. (По тази логика не само България, а повечето страни по света, трябва да се признаят моментално 10-20 официални малцинства, а това никъде го няма, така или иначе.)

Накрая в този клип се казва, че помаците се чувствали мразени, нежелани, лоши, чужди и пр. Какво да кажа за това? Че аз примерно и въобще не само аз въобще не ви смятам за лоши, нито за нежелани, нито за чужди. В това отношение обаче – за начина, по който се чувствате вие или едни или други помаци – най-важни сте самите вие. Ако самите вие се смятате или някои от вас се смятат за чужди, за много чужди на българите примерно и на тази страна, ако смятате, че езикът, на който говорите и на който се пее включително тази много красива песен, която озвучава клипа, не е български, а само ваш, отделен, помашки – дали другите, българите ви отделят в този смисъл, или вие самите се отделяте?  Ако пък има, а то има такива невежи хора, които имат предразсъдъци към вас, не се оставяйте на тези предразсъдъци, не ги приемайте за меродавни. И ако искате те да са по-малко, ако искате заблужденията на хора не от вашата общност да са по-малко, може би и вие трябва малко да помогнете. Защото няма разбиране, то във всеки случай не може да се случи лесно, когато един или друг човек или общност, който и която искат да бъдат разбрани по-добре, разбират това разбиране като затваряне. Или когато някакви лоши наследства от миналото вместо да се изживяват, преодолеят, непрекъснато се изтъкват, натъртват, напомнят, когато се поливат, вместо да се лекуват стари страхове. Няма разбиране или то не може да е естествено, неповърхностно, не само външно, ако не е съвместно, ако не тече поне малко и в двете посоки.

Колкото до омразата, дето също е спомената, само глупавите, много ограничени хора мразят колективно, каквито и да са те. Има за съжаление и такива хора – и те могат да са и българи, и турци, и роми, и помаци може би. Има хора, които като не могат да си обяснят много неща, не са в състояние да го направят, и си изкарват някакви лични комплекси или невъзможност да се оправят в живота, мразейки колективно когото и да било. (Примерно турците, примерно българите, примерно ромите, примерно негрите и т.н. и т.н.) Нормалните хора се отнасят към другия човек според както той се отнася към тях, индивидуално, не абстрактно общо. Според това, което другият човек сам им покаже за себе си.

Накрая мога да кажа това, че може би помаците биха се почувствали по-сигурни, ако ги признаят за отделен етнос. Така смятате може би, че ще сте по-защитени. За целта на това пълно отделяне и оразличаване мога да се кажат, както и се казват, много неточни и некоректни неща, и старите страхове се държат живи. Това ли е начинът една общност да се почувства по-сигурна? Това ли е начинът тя да бъде по-добре приета? Трябва ли, освен това, този етнос тепърва да търси или да си оформя някакъв отделен език или за едни помаци той да е един, за други друг?

Не знам как трябва да е. Но търсенето и отстояването на различна идентичност просто не бива да става спекулативно. А търсенето на по-добре разбиране, приемане, доверие и пр., както вече написах, не зависи само от този, от когото се търси, но и от този, който го търси. И ако част от идеята е, че: „Ако се разделим, ако се оразличим като напълно отделни, нямащи нищо общо с вас, по-добре ще ни приемете”,  тази идея едва ли точно до това ще доведе. В нея понятията „пълно разделение” и „по-добро приемане” не си помагат, те са антагонистични.



  V interes na istina uvajaema Силвия,ste posochili mnogo istini!
 Blagodarq za truda vi, nujno da se chue razlichni mneniq,tova e znak che v spor se rajda istinata! V edin Forum nezavisimo kakav e nujno e da se che mnenie ,raslichno za da moje vseki za sebe si da razbere istinata,tova e.:)

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Нещо за Торбешите - Помаците на Македония и на Европата !  8)
TORBESITE VO MAKEDONIJA i PRAVNATA DRZAVA
TORBESITE vo Makedonija - Javna Tribina , 15.02.2011 , Skopje

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Нещо за Торбешите - Помаците на Македония и на Европата !  8)
TORBESITE VO MAKEDONIJA i PRAVNATA DRZAVA


Двама ученици на едно столче! :-X

Offline pomakos_ a

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 75
  • Gender: Male
 Hvala pozdravlenie na nashe brate vo Makedonia za zdrujenieto.Torbeshi,Goranci,Pomaci sme narod razdelen ot voini sled 1912 godina.

 GORANCI TORBESI POMACI-makedonija



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!

                                                          Това е ЦИТАТ,а не лично мнение.!
     POMAKS na Balkanite.- ПОМАЦИ на Балканите.!


....  Български граждани - мюсюлмани, или както се е наложило ПОМАЦИ, е наименование, използвано за обозначаване на няколко общности на Балканския полуостров - в България, Гърция, Албания, Република Македония и Турция - които изповядват исляма, и чийто майчин език е много близък до българският.

 Помаците имат българско, гръцко, турско, македонско, албанско и помашко самосъзнание.

 В момента те са около 250 000 в България,и около над 2 милиона в Турция изселени,заселени принудително от режима и политиката на Балканите в края на 18 и началото на 19 век в която главна роля и до днес има думата на Англия...!
 
По принцип Англия винаги е била фактор във вземане на исторически решения за съжаление не в ущърб и полза на Мюсюлманите на Балканите.

 В България българоговорещите мюсюлмани живеят предимно в Родопите в област Смолян, област Кърджали, област Пазарджик и област Благоевград. Една малка част от тези, които живеят в Централните Родопи, са предимно нерелигиозни и имат български християнски имена в резултат от последиците на възродителните процеси от 1912г. до днес. Много малка част от тях приемат християнството след 1990 г. Голямата част от помаците в Централните Родопи се самоопределят като „българи“ като етнос и „мюсюлмани“ по вероизповедание, а друга част просто като помаци.

 Онези, които са в Пиринско и Югозападните Родопи - Разложко, Гоцеделчевско и Чеча - са предимно вярващи и практикуващи мюсюлмани и са запазили турско-арабските си имена, облекло и обичаи.(Най-известното село е Рибново!). Част от тях изявяват турско съзнание на преброяването от 2001 г., макар и да посочват като майчин език българския. Общият брой на помаците в България, които са определени като българи, защото няма отделна графа ПОМАЦИ, при преброяването от 2001 година, е 131 531. В Гърция помаци живеят в областта Западна Тракия (номите Ксанти, Родопи и Еврос). Живеещите до началото на XX век в други области на Гърция са преселени през 20-те години в Западна Тракия или в Турция. Помашката общност в Гърция е до голяма степен турцизирна.!

 От 1990 г. Гръцката държава дава възможност на помаците да се определят като отделна помашка идентичност, поради страха от засилващото се турско влияние в Беломорска Тракия. През 1995-1996 година са издадени гръцко-помашки речник и „Граматика на помашкия език“, а властите обявяват тази общност за „смес от турци, българи и гърци“ или за „славяноезични гърци мюсюлмани“. При преброяването от 2001 година в Гърция като помаци са се идентифицирали 36 000 души. От 54 000-те обявили себе си за турци значителна част са помаци. Голяма група и цели села помаци - мюсюлмани живее в Източна Тракия (Турция), като те са най-много в Люлебургаско и Одринско. Някои сведения посочват около 120 000 души. Това са предимно потомци на помаци - изселници след 1878г. Те не са признати от турската държава за етническо малцинство и са силно турцизирани, тъй като нямат възможност за образование и културна дейност на майчин език. Някои от тези изселници имат помашко самосъзнание поколения наред.

 В останалата част на Турция помаците живеят най-вече в Истанбул и около град Бурса.
 Друга голяма част от прогонените помаци от България в периода 1878 г. - 1912 г. живеят в градовете Одрин, Чанаккале, Измир и в околните села на тези градове.
 През 1950-те години група помаци поради силните си религиозни убеждения е интернирана в Сирия, където се заселва в близост до град Халеб.

Това са потомци на Доспатски помаци от село Късъка, днес квартал на Доспат.
 Помаците в България не говорят единен език, а използват различни локални говори вариращи според района на местоживеене.

Помаците в Гърция са двуезични или направо са изгубили българския си диалект, тъй като гръцкото правителство позволява образование единствено на турски език. През 1995 година Гърция издава речник с около 6500 думи на помашки език. На следващата година последва издаване и на помашка граматика. В Република Македония говорът на помаците е почти уеднаквен със стандартния македонски език. В Голо бърдо и в Гора местните български диалекти са сравнително добре запазени, макар и подложени на силно албанско влияние.


 Osman Aga (Rumeli)



 

Offline Marlboro

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1355
" balgarski ezik i dialekti"  sa izmisleni   ot razli4ni plemena i narodi  zatova govorqt" balgarskiq" razli4no sled  agentite Vizantiiski emisari Kirilius i Metodius sled vekove  se promenq  ezika.
nqma "balgarski"  nqma i "turski" etnos  ima turki koito sa s razli4ni turkski plemena vklu4itelno i turko- bulgarite s pismennost Orkhron !!!

A pomacite spored men sa Paeonians !
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Paeonians.png

 350 p.n.e. Paeonians koito sa jivqli pak na tova mesto kade sa v momenta koito sa doshli ot teritoriqta na Turciq.


Paeonia might have originally included the whole Vardar River valley and the surrounding areas, in what is now the northern part of the Greek region of Macedonia, most of the present-day Republic of Macedonia, and a small part of western Bulgaria  It was located immediately north of ancient Macedonia.
In the east were Thracians and in the west the Illyrians.

The Paeonian tribes were:

    Agrianes (also, Agriani and Agrii)
    Almopians
    Laeaeans or Laiai or Lææanes
    Derrones
    Odomanti or Odomantes
    Paeoplae
    Doberes, Paeonians
    Siropaiones

Origin
Paeonians were said to have derived their name from Paeon the son of Endymion.
Several eastern Paeonian tribes including the Agrianes, clearly fell within the Thracian sphere of influence. Yet according to the national legend (Herodotus v. 13), they were Teucrian colonists from Troy. Homer (Iliad, book II, line 848) speaks of Paeonians from the Axios fighting on the side of the Trojans.
Before the reign of Darius Hystaspes, they had made their way as far east as Perinthus in Thrace on the Propontis


Paeonian kingdom


In early times, the chief town and seat of the Paionian kings was Bylazora (now Veles in the Republic of Macedonia) on the Axios; later the seat of the kings was moved to Stobi (now Pusto Gradsko). At some point thereafter, the Paeonian princedoms coalesced into a kingdom centered in the central and upper reaches of the Vardar and Struma rivers.


Culture

The Paeonians included several independent tribes, all later united under the rule of a single king. Little is known of their manners and customs. They adopted the cult of Dionysus, known amongst them as Dyalus or Dryalus, and Herodotus mentions that the Thracian and Paeonian women offered sacrifice to Queen Artemis (probably Bendis). They worshipped the sun in the form of a small round disk fixed on the top of a pole. A passage in Athenaeus seems to indicate the affinity of their language with Mysian. They drank barley beer and various decoctions made from plants and herbs. The country was rich in gold and a bituminous kind of wood (or stone, which burst into a blaze when in contact with water) called tanrivoc .
The women were famous for their industry.

Decline

In 280 BC the Gallic invaders under Brennus ravaged the land of the Paeonians, who, being further hard pressed by the Dardani, had no alternative but to join the Macedonians. Despite their combined efforts, however, the Paeonians and Macedonians were defeated. Paeonia consolidated again but in 217 BC the Macedonian king Philip V of Macedon (220-179 BC), the son of Demetrius II, succeeded in uniting and incorporating into his empire the separate regions of Dassaretia and Paeonia. A mere 70 years later (in 146 BC), Roman legions conquered Macedon in turn. Paeonia around the Axios formed the second and third districts respectively of the Roman province of Macedonia (Livy xiv. 29). Centuries later under Diocletian, Paeonia and Pelagonia formed a province called Macedonia Secunda or Macedonia Salutaris, belonging to the Praetorian prefecture of Illyricum. However, by 400 AD the Paeonians had lost their identity, and the term Paeonia had become a mere geographic identifier.


Paeonian language

The Paeonian language is the poorly attested language of the ancient Paeonians, whose kingdom once stretched north of Macedon into Dardania and in earlier times into southwestern Thrace.

Several Paeonian words are known from classical sources:

    monapos, monaipos, a wild bull
    tilôn, a species of fish once found in Lake Prasias
    paprax, a species of fish once found in Lake Prasias. Paprakas, masc. acc. pl.

A number of anthroponyms (some known only from Paeonian coinage) are attested, as well as several toponyms (Bylazora, Astibos) and a few theonyms (Dryalus, Dyalus, the Paeonian Dionysus), as well as the following:

    Pontos, affluent of the Strumica River, perhaps from *ponktos, "boggy" (cf. German feucht, "wet", Middle Irish éicne "salmon", Sanskrit pánka "mud, mire");
    Stoboi (nowadays Gradsko), name of a city, from *stob(h) (cf. Old Prussian stabis "rock", Old Church Slavonic stoboru, "pillar", Old English stapol, "post", Ancient Greek stobos, "scolding, bad language");
    Dóberos, other Paeonian city, from *dheub- "deep" (cf. Lithuanian dubùs, English deep);
    Agrianes, name of a tribe, from[citation needed] *agro- "field" (cf. Latin ager, Greek agros).

Classical sources usually considered the Paeonians distinct from Thracians or Illyrians, comprising their own ethnicity and language. Athenaeus seems to have connected the Paeonian tongue to the Mysian language, itself barely attested. If correct, this may mean that Paeonian was an Anatolian language.

On the other hand, the Paeonians were also regarded as being related to Thracians and ancestors of the Phrygians, which may prove that Paeonian is in the Paleo-Balkan group of languages.


Mysian language
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mysia_map_ancient_community.jpg

Mysian language was the languages spoken by Mysians inhabiting Mysia in north-west Anatolia.

Little is known about the Mysian language. Strabo noted that their language was, in a way, a mixture of the Lydian and Phrygian languages. As such, the Mysian language could be a language of the Anatolian group. However, a passage in Athenaeus suggests that the Mysian language was akin to the barely attested Paeonian language of Paeonia, north of Macedon.

A short inscription which could be in Mysian and which dates from between the 5th and 3rd centuries BC was found in Üyücek village of Tavşanlı district of Kütahya province, and seems to include Indo-European words, but it has not been deciphered