Teмата е много интересна и ако някой има знание и желание, нека разкаже по-подробно за хаджилъка в исляма.
[/color]
Хаджът, ежегодното поклонение на мюсюлманите, започна вчера в свещения за мюсюлманите град Мека.
Хаджът е едно от петте основни задължения на мюсюлманина заедно със засвидетелстването на вярата, молитвата, милостинята и поста по време на свещения месец Рамадан. Всеки мюсюлманин, който може да си позволи, трябва да извърши поклонението поне веднъж в живота си.
Хаджът предшества исляма - той се извършвал ежегодно още докато пророкът Мохамед бил дете в Мека през 6 век. Мюсюлманите смятат, че поклонението произлиза от древен монотеистичен култ, свързан с пророка Ибрахим, известен на евреите и християните като праотецът Авраам.
Годишният хадж започва през дванайсетия месец на ислямската година, която е лунна, а не слънчева, и затова хаджът и месецът на постите Рамадан понякога се падат през лятото, понякога - през зимата. Поклонниците носят специални дрехи: съвсем просто облекло, при което се заличават различията по отношения на класа и култура и всички остават еднакви пред Бога. Мъжете фактически са облечени в два бели несъшити чаршафа, жените - в обикновена роба.
Самото поклонение трае най-малко шест дни. То започва на осмия ден от лунния месец Ду л-хиджа. Тази година той се пада на 17 декември. Повечето поклонници идват обаче по-рано и първо изпълняват ритуалите на умра (малкия хадж). Тези ритуали се изпълняват в централна Мека.
Извършват се няколко ритуала, включително замерянето с камъни на стълб, символизиращ дявола; стълбът е издигнат там, където според мюсюлманите дяволът се е явил на пророка Авраам. Поклонниците след това отиват в Голямата джамия, където се намира голям монолитен черен камък, наречен Кааба - реликва от гробницата на Авраам. Като се молят през цялото време, поклонниците обикалят в кръг Кааба седем пъти и също седем пъти минават разстоянието - вървейки или тичайки - между двата свещени хълма Сафа и Маруа, които са част от огромния комплекс на джамията.
Краят на хаджа се отбелязва с Айд ал адха (познат у нас като Курбан байрам), или празникът на жертвоприношението, който поклонниците празнуват с молитви и колят стотици хиляди крави, овце и камили. Жертвоприношението символизира заповедта, дадена в последния момент от Господ на Авраам да заколи агне вместо сина си Исмаил.
В свещената за мюсюлманите книга Корана пише, че Господ искал да провери вярата на Авраам и му наредил да принесе сина си в жертва, като му пререже гърлото. В последния момент спрял ръката му и наредил да заколи агне. Оттогава в десетки ислямски страни мюсюлманите колят агне и раздават по-голямата част от месото на бедните.
Мюсюлманите вярват, че поклонниците, наричани в Корана "гости на Господа", се завръщат по домовете си чисти както в деня, в който са се родили. Айд ал адха и Айд ал фитр (празникът, който бележи края на Рамадана, известен у нас като Рамазан байрам) са най-големите празници в мюсюлманския календар.
http://www.infotourism.net/news.php?newsid=12382&name=Milioni+miusiulmani+na+poklonenie+v+MekaИ Пратеника (С.А.В.) рече: “Исляма се изгражда на пет: Свидетелстването, че няма друг бог, освен Аллах, и че Мухаммед е пратеник на Аллах, отслужването на молитвата, даването на зекята, говеенто в Рамазан и поклонението хадж при Дома на Аллах.” (предаден от Бухари и Муслим)
За предимството на хадж има много доказателства. Всевишния Аллах казва: “И зови хората за поклонението хадж! Ще идват при теб и пеш, и върху изнемощели камили. И ще идват от всякакви далечни пътища, за да придобият облаги за себе си (и в земния живот, и в отвъдния) и в определени дни да споменават името на Аллах при жертвоприношение на добитък, който Той им е дал...” (сула ал-Хадж-27-28)
Поклонението хадж обхваща голями ползи за всички мусюлмани – за земния и отвъдния живот. В него се извършват най-различни ибадети – тауаф около Кеаба, сай между Сафа и Меруа, стоенето на Арафа, Мина и Музделифа, замерването на джемератите, спането на Мина, бръсненето на главите, постоянното споменаване и служене на Аллах и възвръщане към него. Затова хаджа е от най-големите причини за опрощаване на греховете и за влизане в Дженнета. Ебу Хурейра (Р.А.) казва: Чух Пратеника на Аллах (С.А.В.) да казва: “Който извърши хадж при този Дом, да няма съвокупление, нито безпътство, нито прение, се връща както го е родила майка му.” (предаден от Бухари и Муслим)
От ползите на хаджа е събирането на мусюлманите от всички краища на земята в най-обичаното място от Аллах, където се опознават и взаимно со помагат в името на доброто и страхопочитанието. Всички са равни в словата си, споменаването на Аллах (зикр) и делата си. Това е възпитание за тях и пример за обединение и събиране, в една вяра и убеждение, в ибадета, целта и в начина на изпълнение.С тяхното събиране се получава запознанство и сближаване, разузнаване състоянието едни на други, както Аллах го потвърждава, казвайки: “О, хора, Ние ви сътворихме от един мъж и една жена, и ви сторихме народи и племена, за да се опознавате. Най-достоен измежду вас при Аллах е най-богобоязливият. Аллах е всезнаещ, сведущ.” (сура ал-Худжурат-13)
Желателно е преди да влезе хаджията в ихрам, да се приготви за ихрам – да се изкъпе, да се почисти, да обръсне местата, които е наредено да се обръснат, и да парфюмира тялото си. Мъжете не трябва да обличат нищо, което е шиено, а само облича изар и рида (горен и долен чаршав) – бяли и чисти. Правилното мнение на учените е, че няма специално молитва при влизането в ихрам, но ако се улучи повреме на фарз молитва, влиза в ихрам след нея, защото Пратеника (С.А.В.) влизаше в ихрам след молитва. След това хаджията избира кой вид хадж да изпълни, а те са три: Теметтуа, Киран и Ифрад.
- Теметтуа – да влезе в ихрам, като възнамери да извърши умра в един от месеците на хадж, и след като извърши умра до край, влиза в ихрам за хадж.
- Киран – да влезе в ихрам, като възнамери да извърши умра и хадж заедно, или възнамерява само умра, и после възнамерява хадж, преди да започне тауафа на умра. Тогава възнамерява умра и хадж от границата, или преди да започне тауафа на умра, като прави тауаф и сай за умра.
- Ифрад – да влезе в ихрам, като възнамери да извърши само хадж от границата, и остава в ихрам, докато завърши делата на хадж. При Теметтуа и Киран се коли курбан, ако не е от жителите на джамията Харам. Има разногласие между учените, кой от тези три вида хадж е най-хубав? Повечето казват, че е Теметтуа. След като влезе в ихрам с един от тези вида, хаджията започва веднага с тельбийе:
“Леббейкеллахумме леббейк, леббейке ля шериике леке леббейк, иннель хамде уен ниамете леке уель мульк, ля шериике лек.”