Author Topic: ЗА или ПРОТИВ новините на турски език.  (Read 45524 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
За мен този референдум е измиване очите на политиците и по точно целта е народа да се откъсне от реалните проблеми на ежедневието и негодноста да се върши нещо в полза за народа.Разбира се,че новини на турски трябва да има,както и на всеки етнос или етническа група.Тук например в Америка понеже е конгломерат от националности всяка една си има не само новини а и канал ТВ.Мексиканците си гледат мексиканска телевизия в Америка,черните си имат ТВ,даже и политиците и партии републиканци и демократи .Какво печели една държава ако не уважава народа си независимо от произход и вероизповедание?- значи не уважава себе си! Нали всички плащат данъци в държавата!

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
Този въпрос с имената винаги ме е озадачавал. Защо след като турците мразят българите и България, защо си стоят с българските имена, а не си възстановяват турските дадени им по рождение имена?!

Уважаеми сънароднико,

Който през 1984 ми сложи в паспорта българско име да дойде и да ми сложи в паспорта турско ако иска.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
            Ovde gospodine vo ovie Tvoi dumi:
     Ako stava vypros za Nacionalnata televizia (BNT) bi triabvalo da niama,zashtoto oficialniat ezik na Republika Bylgaria spored konstituciata se smiata bylgarskiat i taka mnogo lesno moje da se atakuvat novinite na turski ezik to4no s neia.
           Pozdrav !
Много точно и ясно съм го казал Шериф!Тези думи можеш да ги чуеш и от всеки юрист познаващ  конституцията на Република България.И те ли са тюркофоби и ислямофоби?Хайде по сериозно.
Поздрав!

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
А правите ли разлика между прилагателните "официален" и "национален"? Защото виждам, че някои хора (по обясними причини) ги отъждествяват.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
А правите ли разлика между прилагателните "официален" и "национален"? Защото виждам, че някои хора (по обясними причини) ги отъждествяват.
Mustafa,преди да продължиш да пишеш по тази тема те съветвам първо да се консултираш с някой, който разбира-юрист...

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
За новините на турски език       

Не мисля да се халосвам с каквито и да било въвеждащи в темата неща, и директно минавам по същество. В член пети алинея първа от Рамковата конвенция за защита на националните малцинства се казва следното:

"Страните се задължават да насърчават развитието на условия, необходими за лицата, принадлежащи към национални малцинства, да поддържат и развиват своята култура, както и да съхраняват най-важните елементи на своята идентичност, а именно - религия, език, традиции и културно наследство."       

Езикът на малцинството без съмнение е сред най-важните елементи на неговата идентичност. Българите говорят на български, а турците говорят на турски. Това следва да е азбучна истина дори и за най- ултра-тъпия пожарникар. Следователно всички, включително и ултра-тъпите пожарникари и/или мутри, трябва еднозначно да разбират съдържанието на член пети алинея първа от Рамковата конвенция за защита на националните малцинства. Въпросната конвенция е ратифицирана от 38-мoто Народно събрание със закон, приет на 18.02.1999 г., и е публикувана в ДВ, бр. 18 от 1999 г., тоест - приета е по времето на гадния Костов, а не по времето на любимия Цар и крайно симпатичния му кадесарски интелектуалец и философ Доган. По-нататък в Рамковата конвенция, в член девети алинея първа, се казва следното:

"Страните се задължават да признаят, че правото на свобода на изразяване на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство, включва свободата да изразява мнение, да получава и разпространява информация и идеи на езика на малцинството без намеса на държавни власти и независимо от границите. Страните осигуряват, в рамките на своите правни системи, лицата, принадлежащи към национално малцинство, да не бъдат дискриминирани по отношение на достъпа до средствата за масово осведомяване."       

    Така-а, а какво по същество означава този текст? Този текст по същество означава, че правото на свобода на всяко турско лице включва свободата му да си изразява мнението на собствения език, но и нещо повече - страните осигуряват в рамките на правните им системи да няма дискриминация по отношение на достъпа до средствата за масово осведомяване. Какво значи "да осигурят в рамките на правните си системи" да няма дискриминация? Това дали означава държавата да нахълта с куките си в редакцията на една частна медия, и да й разпореди да не дискриминира турците? Разбира се, че не означава това. Не може държавните куки да нахълтват в редакциите на която и да било частна медия, носейки подобно разпореждане. Как тогава "страната" по тая конвенция, тоест, българската държава, може "да осигури" това? Най-лесният начин е да пусне по държавната телевизия новини на турски език в рамките на нищожните десет минутки. Речено-сторено. Ето така са се появили въпросните нищожни десет минутки в ефира на държавната телевизия.

   Искам изрично да подчертая, че българската държава не е направила абсолютно нищо повече по отношение на съдържащото се в член девети нейно задължение. Абсолютно нищо повече. Пуснала е десетминутката по БНТ, и точка, това е. Правото на свобода на изразяване на десепроцентното турско малцинство у нас е от 16:00 часа до 16:10 часа. Или от 16:10 часа до 16:20 часа, не знам точно, тъй като досега не съм гледал телевизия по това време.  Извън тези десет минути турците се оправят сами по отношение свободата си на изразяване. А как се справят със свободата си на изразяване, дадена им от Рамковата конвенция? Направили са си частен вестник на турски език? Няма такова нещо. Списание, седмично или месечно? Също няма. Радио или дори само радиопредаване на турски език? Не, и това няма. Частна телевизия с регионален или национален обхват на турски език? Ня - ма. Има ги само въпросните десет минути, осигурени от държавата в държавната телевизия.

  По въпроса за евентуалният национален референдум за десетте минути новини на турски език ... ми не знам какво да кажа. Идеята за такъв референдум е на първо място нечестна, и също така крайно лицемерна по същество. Десетте минути новини на турски език не са "благороден жест" по инициатива на българската държава към данъкоплатците й от турски произход, а са следствие от задължението й, поето от момента на ратифицирането на Рамковата конвенция. Ако този референдум се проведе, резултатът му ми е ясен още отсега при десет процента турци и деветдесет процента българи. Дори и само един на всеки петима българи да гласува, съотношението пак ще бъде поне две към едно, само че какво правим тогава с Рамковата конвенция за защита на националните малцинства? Тя си остава ратифицирана и приета от 38-то НС, както си остават и ангажиментите на българската държава в нейния член девети. Така че, вместо референдум, нека управляващите от ГЕРБ и АТАКА просто да отменят ратификацията на Рамковата конвенция. Нека се изпънат един до друг Бойко Борисов и Волен Сидеров на трибуната на Народното събрание, и да поискат отмяна на Рамковата конвенция. Първият, който ще им благодари от все сърце е Ахмед Доган. Така по най-недвусмислен начин ще се види и навън кои и какви са хората, които ни управляват днес.

http://gantree.blog.bg/politika/2009/12/16/za-novinite-na-turski-ezik.455877

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
"Страните се задължават да насърчават развитието на условия, необходими за лицата, принадлежащи към национални малцинства, да поддържат и развиват своята култура, както и да съхраняват най-важните елементи на своята идентичност, а именно - религия, език, традиции и културно наследство."       
Етническата партия ДПС се позовава на тази конвенция с идеята да защити правото на новини на турски език по БНТ.

Доколкото знам,тази конвенция няма сила в конкретният случай.Ако БНТ беше частна телевизия нещата биха стояли по коренно различен начин.Правото на религия,език,традиции и културно наследство днес е по-голямо от всякога.А когато турският език в Република България стане също официален наравно с българският,тогава БНТ ще се задължи да го използва.

Това с новините на турски по Българската Национална Телевизия ми изглежда доста подобно с провокациите на господата Юзеирови и техните идей за имана на улици на турски завоеватели по българските земи.Такива неща са излишни и с ясен край.Бутането и проектирането на подобни изблици си е своего рода само провокация и нищо друго.

Като изклучим многонационалните дуржави,къде другаде го има това?В Република Турция даже няма признат един етнос,камоли за право на телевизии или вестници.Кога ли всички,ще разберем,че и самоопределящи се за друг етнос сме български граждани и като такива трябва да спазваме законите?


Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male

17.12.09
Страсбург и Анкара питат за новините на турски
 
   Страсбург и Анкара питат за новините на турски   Бойко Борисов и Волен Сидеров Снимка: Виктор Гилтяй

Идеята за референдум “за” или “против” новините на турски език по БНТ вчера намери отзвук и в Европарламента, и в Турция. Предстоящото допитване до народа бе обявено във вторник на съвместен брифинг на премиера Бойко Борисов и лидера на “Атака” Волен Сидеров.

Анадолската агенция разпространи декларация на турското външно министерство, че следи отблизо развитието на събитията и реакциите по темата.

“Очакваме от българското правителство да положи необходимите усилия за разрешаването на проблема по пътя на диалога в рамките на демократичните закони и със зачитането на човешките права”, се казва в съобщението. От “Атака” светкавично обявиха, че това е намеса във вътрешните ни дела.

По-късно правителствената пресслужба съобщи, че Бойко Борисов е провел телефонен разговор с турския си колега Реджеп Ердоган. Двамата обсъдили съвместните инфраструктурни и енергийни проекти. Борисов уверил Ердоган, че правителството полага всички усилия да намери най-доброто решение за емисиите на турски, за да не се спекулира политически с темата. Премиерът ни ще посети Анкара в началото на 2010 г.

Европарламентът ще обсъди през януари идеята за референдум за новините на турски у нас. Ги Верхофстад, шеф на групата на либералите, огласил безпокойството си пред другите лидери.

В парламента ДПС призова ГЕРБ да преосмисли идеята. Лютви Местан обяви, че членството ни в НАТО и ЕС бе невъзможно, без да се покрият критериите за малцинствата. “Сега, след като е консумиран активът на етническия ни модел, той се принася в жертва на “Атака”, каза Местан. И напомни, че през 1999 г. при кабинета “Костов” дадохме въздушен коридор на НАТО за войната в Косово. Ако не го бяхме сторили, нямаше да сме в НАТО, обяви Местан. Но ако имало референдум, народът щял да е против. Местан отбеляза, че допитване за новините на турски би направило голяма политическа услуга на ДПС.

Новините на турски език по БНТ траят 10 минути и започват в 16,10 ч. Те бяха въведени през 2000 г.
 

  http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=317645

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Толкова ли е трудно,през тези 10 мин., на който не му се гледа просто да превключи канала или да свърши някаква работа, макар че 10 мин. не стигат за нищо. ;)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Predi vlizaneto v ES i NATO BG se e pogrijila da si sloji şapka sobrero, no sega şapkata maskata padna i se vidya kelavata glava.  ;D
Po Cernogorskata Dirjavna televiziya/RTCG/ se izliçvat vseki den novini na Albanski i ne samo novini razbira se naucno-kulturni predavaniya,mnogo muzikalni,dokumentalni programi i t.n.
Yavno çernogorcite mogat da tırpyat cuzd ezik po natsiyonalniyat si efir.

Naprimer po Ungarskata dirjavna televiziya ce izlicvat novini na 13 ezika sisto taka novini na çuzd ezik izlicvat i drugi dirjavni tv-ya Slovenskata-hirvatski i ungarski,Hirvatskata-ungarski,sribski-,Makedonskata-turski,romski,albanski,Sribskata-ungarski i Ruminskite-sribski,ungarski, tuka v BG viprosa opira do slednoto...

"Nie nema da tırpim ezika na tezi anadoltsi koito sa ni "zarobili" 500g",cyalata rabota opira pak do Izkrivenata,hudozestvenna istoriya na BG..

 Под прикритието на пряката демокрация, израз на която е референдумът, се цели ограничаването на права на част от хората в България, които по една или друга причина не владеят български език. А за това да не владеят български език има вина цялостната политика на държавата в последните години по отношение на малцинствата.
Експертът по медийно право Нели Огнянова е на мнение, че по-скоро трябва да има дебат и обществено обсъждане за това каква да бъде формата на едно такова предаване. “Новини на турски език са предвидени за решаване на по-общата задача за достъп на всички граждани до информация, за насърчаване на търпимост и за културен плурализъм. Тази задача е част от мисията на обществените медии в демократичните общества.

Медийният експерт Георги Лозанов също смята, че е възможно да се търсят други варианти на предаване, така че то да стане по-комуникативно, но не приема мнозинството да определя дали излъчването на новините на турски да продължи.

“Провеждането на такъв референдум е лишено от всякаква логика, тъй като не е нормално мнозинството да бъде питано за права на малцинството“, каза Лозанов и добави, че демокрацията е по-сложно нещо от простото диктуване на мнозинството. “Истинската демокрация е в това да защитиш слабия, а не непременно в това да се подчиниш на силния“, посочи Лозанов.
Evropeycite veçe zapoçnaha da dırpat uhoto na pravitelstvoto. TR sışto vleze v deystvie.
A sega da oçakvame dali BB şte sleze ot şeynata na koyato go kaçi Siderov za da go pırzalya. ;)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
fotakiev, в този форум се отдава значение на всяка тема, която засяга правата на малцинствата в България. Защо ли? Защото помаците са също малцинство и са преживели доста на гърба си през последните 100 години. И ние знаем, че след като мечката е почукала на вратата на комшиите, съвсем скоро ще го стори и на нашата. Затова от солидарност към съдбата на етническите и религиозни малцинства на Балканите, ще даваме предимство на всяка подобна тема.

Разлика между термините "национален" и "официален" има и не е необходимо юридическа консултация за да бъде констатирана.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Новините на турски не се гледат. Турци, с които сме ги коментирали казват, че за тях това е обидно, както и че никога не са ги чакали за са ги гледат или пък нещо такова. По коя логика тогава да стоят? По логиката на препиканата територия? Новините на турски са политически акт са показване на сила от страна на ДПС. Защо се правите на утепани?

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
"Лидерът на Групата на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) Ги Верхофщад огласи в Страсбург безпокойството си пред лидерите на другите политически групи за плановете в България да се организира национален референдум, за да се спре кратката емисия новини на турски език по БНТ, която се гледа в България от малцинството, говорещо на турски език, съобщиха междувременно от групата на АЛДЕ, предаде "Фокус". По искане на АЛДЕ тази тема ще бъде включена в дневния ред на Европейския парламент през януари. "

http://dnes.dir.bg/2009/12/17/news5568092.html

Сега се успокойте и си чакайте коледа и нова година,пък януари пак се горещете. Карайте я по спокойно,някой може да получи инфаркт! ;)

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
   Одново се вижда двойния стандарт  с който се действа в България.Значи ние искаме права на  българските малцинства в други държави-и те ги имат и в Сърбия , бесерабските и банатските българи имат право да изучават български език в училищата.Преди два дни   по нашата телевизия в едно прадеване се каза че в Унгария има едночасово предаване за българите,а те едва ли са повече отколкото са турците  у нос.
    А ако се проведе референдум резултата е  ясен /1:0 за Волен/.


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Новините на турски не се гледат. Турци, с които сме ги коментирали казват, че за тях това е обидно, както и че никога не са ги чакали за са ги гледат или пък нещо такова. По коя логика тогава да стоят? По логиката на препиканата територия? Новините на турски са политически акт са показване на сила от страна на ДПС. Защо се правите на утепани?

Quote
Искам изрично да подчертая, че българската държава не е направила абсолютно нищо повече по отношение на съдържащото се в член девети нейно задължение. Абсолютно нищо повече. Пуснала е десетминутката по БНТ, и точка, това е. Правото на свобода на изразяване на десепроцентното турско малцинство у нас е от 16:00 часа до 16:10 часа. Или от 16:10 часа до 16:20 часа, не знам точно, тъй като досега не съм гледал телевизия по това време.  Извън тези десет минути турците се оправят сами по отношение свободата си на изразяване. А как се справят със свободата си на изразяване, дадена им от Рамковата конвенция? Направили са си частен вестник на турски език? Няма такова нещо. Списание, седмично или месечно? Също няма. Радио или дори само радиопредаване на турски език? Не, и това няма. Частна телевизия с регионален или национален обхват на турски език? Ня - ма. Има ги само въпросните десет минути, осигурени от държавата в държавната телевизия.


Ясно е, че държавата ни си е измила ръцете с тази 10-минутка. Дали се гледат или не тези новини, това няма никакво значение. И не се правиме на утепани. За мен е важен фактът, че турското малцинство, което е най-голямото в България, има право на тези новини.

По твоята логика утре ще поискаш събарянето на джамиите, защото не се посещават.