Български > Хоби и Развлечения

Притчи и житейски мъдрости!

<< < (21/22) > >>

Rahmie:
Добрият характер

Ислямът и мюсюлманите в Рудозем

Добрият  характер е едно достойно и присъщо качество на пратениците,  добрите и праведните хора. 

С добър характер се постигат и осъществяват високи цели.

 Добрият характер предизвиква любов и приятелство,  докато лошият характер предизвиква завист,омраза и злоба.

В един хадис Пратеника CACсе обръща към Ебу Хурейра (р.а.) и му казва: "О, Ебу Хурейра,  придържай се към добрия характер.” 

Тогава Ебу Хурейра попитал:  „Какво е присъщо за добрия характер, о,  Расулюллах?”, а Той му отговорил:"Да посещаваш този, който те отбягва,  да опростиш на този,  който те накърни и да дадеш на този,който те лишава.” (Ел-Бейхаки)

Добрият характер е един  лек път и лесен ибадет за спечелване на севап по всяко време и място. 

За което Пратеника (с.а.с.) е казал на Ебу Дерда: "Искаш ли да те науча на един лек и лесен за изпълнение ибадет?”

 Ебу Дарда (р.а.) отвърнал:  Да, о, Расулюллах и Tой му казал: "Придържай се към мълчанието и добрият характер, защото не можеш да направиш подобни на тях."

Скъпи братя и сестри мюсюлмани, наградата на вярващия за добрия характер е равносилна на наградата на вярващ,който през деня е говял, а през нощта е правил намаз.

Това е извлечено от следния хадис на Пратеника (с.а.с.): "С добрият характер се постигат степените на оручлията и правещият нощен намаз.” (Ахмед)

В същия смисъл са и думите на Ебу Дарда -(р.а.) "Вярващият си усъвършенства характера, докато добрият характер го вкара в дженнета или пък човек си влошава характера,  докато той го въвлече в джехеннема.”

 Човекът с добър характер винаги се стреми да понася нанесените му обиди от хората и винаги се стреми да намери за техните грешки оправдателни причини и винаги отбягва търсенето на техните недостатъци и грешки, защото онзи,  който се е заел с хората и се оплаква от техните лоши характери, то това е явно доказателство за неговия лош характер.

Вярващият човек просто е невъзможно да притежава лош характер, тъй като това е противно на ученията на ислямската религия, към която се числи, а и Пратеника (с.а.с.) в един хадис е казал:  "Следните две особености - скъперничество и лош характер-  не могат да се съчетаят във вярващия.” (Ел-бухари в едебул-муфрид)

А пък Али сина на Ебу Талиб описва добрият характер със следните три неща: "Бягане от харама, търсене на хеляла и задоволяване нуждите на семейството. "


Уважаеми мюсюлмани, това са няколко съвети от Мухаммед (с.а.с.) и неговите верни сподвижници по отношение на добрия характер, който напоследък е на изчезване от нашето общество и наш религиозен дълг е да се стремим да си подобрим характера и да се опитаме да въздействаме и на онези, за които ще отговаряме пред  Аллах като синове, дъщери и съпруги.

О, Аллах наш, разкраси ни с добрия характер:  нас семействата ни и всички мюсюлмани по цялото земно кълбо и ни предпази от лошият  характер,  който предизвиква твоята ярост.

О, Аллах, сплоти ни и ни обедини  всички около твоята книга и сунната на Мухаммед (с.а.с.)!

Rahmie:
Десет за всяко едно

Един просяк поискал милостиня от хазрети Али, Аллах да е доволен от него.

Хазрети Али изпратил единия от синовете си – Хасан и Хюсеин, с думите:

– Иди при майка си и вземи единия от шестте дирхема, които й дадох.

Върнало се детето и казало:

– Майка казва, че ги заделила за брашно.

Хазрети Али отвърнал:

– Докато човек не се доверява на Аллах повече, отколкото на онова, което е в ръцете му, не е повярвал напълно. Иди и донеси всичките пари.

Хазрети Фатма, Аллах да бъде доволен от нея, този път изпратила всичките пари, а хазрети Али ги дал на нуждаещия се човек.

Няколко минути след случката при тях дошъл продавач на камили. Хазрети Али се поинтересувал за цената. Отговорили му – 140 дирхема.

– Съгласен ли си да ти платя по-късно – попитал хазрети Али. Човекът се съгласил, вързал камилата и си тръгнал.

Малко по-късно дошъл друг човек и попитал чия е камилата. Хазрети Али отговорил, че е негова. Човекът поискал да я купи и хазрети Али му я дал срещу 200 дирхема, от които 140 дал на първия собственик на камилата. Останалите 60 дирхема дал на хазрети Фатма, а тя учудено попитала:

– Какво е това?

Хз. Али отговорил:

– Това е обещаното в знамението: “Който дойде с добрина, ще има десет като нея.” (Коран, 6: 160)

* * *

Пророкът Мухаммед, Аллах да го благослови и с мир да го дари, казал:

“Щедростта е райско дърво, чиито корени са в рая, а клоните – на земята.”

Rahmie:
Истинското богатство...

"Един ден, един богат баща, заведе сина си на екскурзия. Искаше да му покаже колко бедни хора има по света. Те прекараха деня в селската къща на едно бедно семейство. На път за вкъщи, бащата попита: "Видя ли колко бедни са те? Какво научи?".
 Момчето отговори: "Ние имаме едно куче, те имат четири, имаме басейн, те имат реките, имаме всякакво осветление за през нощта, те имат звездите, ние купуваме храни, а техните никнат от земята, ние сме се оградили със стени и огради, които да ни защитават,а те са приятели с всички. Имаме скъпи книги, а те имат Корана/Библията. Те са щастливи"Детето замълча за миг и каза, "Благодаря ти татко, че ми показа колко бедни сме ние."

Leyla:
Наклонности

Веднъж учениците попитали своя мъдър учител: защо лошите наклонности лесно завладяват човека, а добрите – трудно и не остават трайно в него.

- Какво ще стане, ако се остави здраво семе на слънцето, а болното се зарови в земята? – попитал старецът.

- Доброто семе, оставено без почва, ще загине, а лошото ще поникне, ще даде болен стрък и лош плод – отговорили учениците.

- Така постъпват и хората: вместо да творят добрите дела тайно и дълбоко в душата си да отглеждат добрите пориви, те ги оставят на показ и така ги погубват. А своите недостатъци и грехове, за да не ги видят другите, крият дълбоко в душата си. Там те растат и погубват човека в самото му сърце.

Вие обаче бъдете мъдри!

Nazmi:



  Някои неща не се променят: Ето какво пише Цицерон преди 2000 години!
                                                           
 22 юни 2015 09:26  1299 прочита
    Цицерон се смята за един от най-големите умове на древния Рим. Той запознава римляните с най-важните философски учения, създавайки латинския философски речник.

Но според това, което е писал за човешкия характер преди 2000 години, се оказва, че твърде добре познавал психологията.

Невероятно, но факт - така Цицерон описал ситуацията в тогавашното общество. Оценете сами дали нещо се е променило.
1. Беднякът работи.
2. Богатият експлоатира първия.
3. Войникът защитава двамата.
4. Бирник плаща за всички трима.
5. Скитникът почива за предишните четирима.
6. Пияницата пие за всички петима.
7. Банкерът краде за всички шестима.
8. Адвокатът разкарва предходните седем.
9. Лекарят убива всички осем.
10. Гробарят погребва всички деветима.
11. Политикът живее за сметка на тези десет.!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version