Областа ЧЕЧ е съставена от 97-100 села. 27 от тях са в така наречения "български чеч", общо в тях населението възлиза над 20 хил. като мнозинството от тях или 96 % населението се състои от помаци. Останалите 70 села се намират в "гръцкият чеч", като само 10 села са населени и то главно с гърци (преселници от Турция). Преди 1912-13 г. населението в тях е помашко и възлиза на около 5-6 хил. души. Останалите около 60 села са обезлюдени по време на Балканската и Междусъюзническа война. Населението в тях се състой само от помаци, като техният брои надхвърлял 27-30 хил. души.
Грубо казано в миналото Чеч била богата област в Турската империя, населена е с близо около 60 000 помаци (тогава турци).
Чеч е област с преобладаващ планински релеф. Цялата област е заета с високи възвишения и планини. Десетки потоци и малки реки прорязват територията на чеча. В ниските части на областа се отглежда ечемик, овес и други видове зърно. Областа е със силно развито земеделие и скотовъдство. Отглежда се ЕРД, овце, кози, силно развито е пчеларството и тютюнопроизводството.
Управител на неврокопския чеч е Али Чауш паша. Разпространен и използван е помашката форма на Българския език (смесица на рупският диалект с много турски, арабски и персийски думи), като втори език се ползвал турският, село Борово е единственото в което се говори турски език, като майчин.
...Тази информация е събрана от много източници, спецялни благодарности искам да изкажа на нашия бивш съфорумец Chech Explorer за предоставената ми от него информация! Ще побликувам още материал, след време.
Моля който има информация или някои ако иска нещо да допълни да дава!