Предлагам вместо да се заяждаме в глупави спорове ,тук в тази нова тема да се публикуват обяви и препратки с образователна насоченост. Мисля ,че ще е от полза , дори и един човек да се възползва от обявите.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4808065,00.htmlШотландия предлага безплатно следване за българи / и за помаци
/
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Таксите за следване - отменени за студенти от ЕСВ Шотландия българските младежи вече могат да учат безплатно за бакалавърска степен. На какво се дължи тази промяна в образователната политика и какви са изискванията за следване в шотландски университет?
Британските университети започнаха да набират кандидати за академичната 2010 година. Висши учебни заведения от Острова отново участват в есенните образователни изложения в България. Но за разлика от Англия в Шотландия българите вече могат да учат безплатно. Кореспондентът на Дойче Веле в Лондон Андрей Владов разговаря с Дженифър Фернандес, която отговаря за набирането на чуждестранни студенти за едно от най-старите учебни заведения във Великобритания – Университета в Абърдийн.
Сред най-престижните във Великобритания
Имена като Сейнт Андрюс и Единбург неизменно присъстват в класациите за най-предпочитаните места за следване на Острова, редом до Оксфорд и Кембридж. Университетът в Абърдийн е основан през 1495 година, но и до днес продължава да привлича студенти от над 120 държави. Обучението в него, както и във всички други висши учебни заведения в Шотландия, вече е безплатно и за български граждани, каза за Дойче Веле завеждащата международния отдел на Юнивърсити ъф Абърдийн Дженифър Фернандес:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Броят на българските студенти във Великобритания се е повишил значително
„Образованието е сред областите, в които шотландското правителство може да взема самостоятелни решения, независими от централната власт в Лондон. Когато Шотландската национална партия спечели изборите в Шотландия през 2007 година, тя обяви, че ще промени системата за заплащане на висшето образование. През миналата година парламентът в Единбург гласува да бъдат отменени таксите за обучение, както за шотландски студенти, така и за студенти от страни от ЕС, което включва и българите, които учат за бакалавърска степен в Шотландия”, казва Дженифър Фернандес.
Как се кандидатства от България?
„Желаещите първо трябва да се свържат с организацията, която отговаря в Обединеното кралство за обработване на всички молби за следване – UCAS. Това може да стане и онлайн на
www.ucas.ac.uk. Сегашната кампания за набиране на студенти приключва на 15 януари 2010 година. Нужно е да приложите и препоръка от учител, както и да опишете какво средно образование сте получили. Ако например искате да учите в нашия университет, молбата ви ще бъде разгледана от академичен съвет, който трябва да прецени дали имате подходящите квалификации. Тези, които получат място в шотландски университет, после трябва да се свържат с SAAS, Шотландската агенция за студентски стипендии (
www.saas.gov.uk). Именно тя ще уреди таксите за обучение да бъдат плащани не от Вас, а да бъдат поети от шотландското правителство”, обяснява завеждащата международния отдел на Абърдийнския университет.
Доведе ли отмяната на университетските такси през 2008 година до увеличаване на българските студенти в шотландските университети?
„Ако погледнем статистиката на UCAS за броя на молбите за образование за бакалавърска степен, подадени до 15 януари 2009 година, ще видим че българите, желаещи да следват в университети в цяла Великобритания са се увеличили с 57% за една година. Няма отделна статистика само за шотландските университети, но що се касае до българските студенти, които вече следват в Шотландия, то без съмнение броят им е много по-голям”, отбелязва Дженифър Фернандес.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Срокът за набиране на студенти приключва на 15.01.10
Българите избират по-прагматични специалности
„Наблюденията ни показват, че за мнозина български студенти най-популярната дисциплина е „бизнес” и учебните програми с отношение към бизнеса. Но има и студенти, които избират и много други специалности, като социални науки, политика, международни отношения, компютри, инженерство”, изтъква представителката на Университета в Абърдийн.
Няма ли обаче опасност местата за български студенти в Шотландия да се стопят, ако се появят повече кандидати от останалите части на Обединеното кралство, където висшето образование е скъпо? В Англия и Уелс например годишната такса в повечето университети е три хиляди паунда, докато в Шотландия е почти два пъти по-евтина.
„Не, нещата стоят съвсем различно. Отнасяме се по един и същи начин към студентите от ЕС и към тези от Обединеното кралство. Те могат да получат университетско място само ако имат нужната квалификация. Молбите и на едните, и на другите се оценяват по едни и същи критерии и те ще бъдат приети да следват само въз основа на тях”, посочва Дженифър Фернандес, която води кампаниите за набиране на чуждестранни студенти в Абърдийнския университет.
Автор: Андрей Владов/Редактор: Мария Илчева