Голяма луда кипърска сватба за евреи, мюсюлмани и християни
24 Октомври 2009
ТАНЮГ
Сватба в Кипър. Снимка: самру
В градския съвет в Никозия неотдавна си казаха съдбоносното “да” Ели Ваким и Нада Гамлуш от Ливан и Дмитрий Стафиев и Олга Зайцева от Израел. Те дошли в Кипър, защото в Близкия изток не признават гражданските бракове и венчаването на двойки с различна вяра, но техните страни, за разлика от други, уважават този акт, ако е извършен в чужбина.
Благодарение на това този средиземноморски остров, наричан още остров на Афродита заради легендата, че тук е родена гръцката богиня на любовта, отдавна се е превърнал в място за увенчаване на любовта на млади двойки от различни ливански и израелски градове. Само през миналата година според информация на правителството в Кипър са се венчали 1533 двойки от Израел и 523 от Ливан.
Тази церемония е станала своеобразна част от туристическия бизнес, защото в него са се включили и туристически агенции, хотели и луксозни зали, в които се сключват браковете. Както и за другите туристически услуги, и за венчавките има специален ценоразпис: за сключването на брак на предварително определена дата се плаща 190 долара, докато “експресните” бракове струват 415 долара.
Младоженците получават за тези пари зала за бракосъчетанието, което се извършва от компетентен служител на английски език, заснемане на церемонията и разбира се, булчински букет. Целият ритуал трае около десет минути. Пътуването на двойките, които се връщат в Бейрут със самолет, продължава около 40 минути, а за тези, чиято дестинация е Израел, е необходимо малко повече време.
Вещите кипърци обаче се мъчат да задържат младоженците колкото може повече на острова и затова им предлагат разни варианти за меден месец. Дмитрий Стафиев и Олга Зайцева са се венчали в Ларнака, в стар дворец с антична архитектура, реставриран и пригоден за подобни тържества.
Имали желание да го направят в градчето близо до Ерусалим, където живеят, но не можели да го сторят, без един от тях да промени вярата си, защото тя била православна, а той евреин.В същата ситуация била и двойката от Ливан, защото булката и младоженецът били от различни верски групи, които в тази страна наброяват 18. Той е християнин, а тя мюсюлманка.
В двете страни ортодоксалните клирици са главните застъпници на едноверските бракове, които те смятат за свят обред или свещена клетва, докато гражданските бракове често са наричани обикновено споразумение. Мюсюлманите често изтъкват опазването на религиозния брак и като “пречка за въвеждането на брака между хомосексуалисти”.
Нада Гамлуш смята, че за релизигиозно поделения Ливан гражданските бракове биха били добре дошли, като изтъква, че “ако цениш своя партньор, не е нужно да очакваш от него да промени вярата си”. Тя и нейният избраник обаче знаят, че това е далечна цел, защото всички ливански политически партии поставят религията в основата на своите програми.
http://e-vestnik.bg/7439/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%B0-%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B1%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B8-%D0%BC%D1%8E%D1%81%D1%8E%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8/