Български > Политика

Re: 22 години след 10.11.1989г.

<< < (18/22) > >>

Hat:
Аз смятам,че този филм ще постави началото на поредица от филми и предавания,които ще имат за цел да разясняват порочните практики на управляващите до сега.Не мога да разбера какво не ни стига на нас помаците за да застанем обединени зад една кауза,като че ли по места има много местни помаци,които са сьпричастни с болките на хората и които можеха да помогнат по някакьв начин но на такива хора не се дава вьзможност.Власта сьздаде местни феодали алчни и безскруполни,които диктуват на кого какво и кога,втьлпява се на хората силната зависимост от ДПС и за сьжаление това продьлжава дьлго.Народа е все още в летаргичен сьн,надявам се скоро да започне да се пробужда.

isa71:
Статията е МНОГО ИНТЕРЕСНА за това как някои се възползваха от труда на ИСТИНСКИТЕ ХОРА.
                        

             Българската 1989-а: Иван от Сливен и големият протест срещу комунизма
      

    


  




20 години след края на комунистическия режим, България няма много желание да празнува.
Повечето хора са се обединили около мнението, че „всичко е било сценарий" и единствено „комунистите са заменили политическата власт с икономическа".
Като всяка конспиративна теория, това е само в отделни елементи истина.
За да покаже, че „сценарият" се е писал често и от обикновените хора, „News.bg" публикува поредица от разкази за българската 1989 г.

В края на април 1989 г. в центъра на Велико Търново на кафе стоят отец Христофор Събев и Ибрахим Рунтов. И двамата вече са известни имена от интервютата си с Румяна Узунова по радио ''Свободна Европа''. Хората идват и ги поздравяват, казват им, че са с тях. От Държавна сигурност за момента само гледат отдалеч. Идва Великден и Събев иска да направи голямо шествие с икони в града.

    * - ''Ама ще излязат ли достатъчно хора, да не стане излагация?,'' пита отчето.
      ''Ако трябва ще вземем хиляда от нашите помаци, ще им дадем по една икона и ще тръгнем,'' казва Ибрахим.

Христофор Събев само го прегръща и се разплаква.

По-късно ДС ще попречи на организацията на шествието. Няма как обаче да спре протеста на мюсюлманите в България, които след ''възродителния процес'' нямат нищо за губене.
Работата на хора като Ибрахим Рунтов ще изведе няколко седмици по-късно по улиците хиляди турци и помаци, които ще направят първите големи протести в България след 1944 г. След тях ще падне и комунистическият режим.

Човекът с 32 имена
В стремежа си за ''единна социалистическа нация'', българските комунисти още от 70-те започват т. нар. ''възродителен процес'', при който насилствено сменят имената на мюсюлманите в България и им забравяват да говорят на други езици освен български и да спазват обичаите си. Това ще е последното голямо престъпление на властта - след чистките, концентрационните лагери и огромните икономически кражби преди това.
Ибрахим Рунтов е един от хилядите потърпевши. През 73-та в неговото родно село Корница има петима убити, след като властите атакуват обикновените хора с конна полиция и кучета. Тогава в затвора влиза бащата на Ибрахим - Рамадан Рунтов, който със съпротивата си се е превърнал в герой за всички в района.

През 1979 г. при него в затвора ще влезе и Ибрахим, вече под името Иван. Осъден е на три години заради опит за бягство през границата. В затвора не позволяват на баща и син да се видят - с едно изключение. Един ден водят Ибрахим пред килията на баща му и няколко надзиратели го пребиват от бой. Рамадан само слуша как синът му вика от болка и не може да направи нищо.

Когато Ибрахим излиза от затвора, го вкарват в казармата, този път под името Бисер. От военното контраразузнаване го викат, за да го питат колко имена има всъщност. ''Колкото ми сложите. Аз съм човекът с 32 имена, като във френския филм'' отговаря Ибрахим.

Бисер обаче не е последното превъплъщение на Рунтов. През 1989 г. той ще смени още веднъж името си, но вече доброволно. Представяйки се като Иван от Сливен, той започва да обикаля България и да записва турци и помаци за членове на Независимото дружество за защита правата на човека, основано година преди това от Илия Минев.

Минев се познава още от затвора с бащата на Ибрахим. Там Рамадан Рунтов става близък и с отец Благой Топузлиев и Петър Бояджиев, с когото са в една килия.

През 1988 г. Рунтови канят Минев на Рамазан байрам в Долно Изворово, където живеят. Цялото село се събира да слуша легендарния затворник. Минев им говори, че няма от какво да се страхуват, че нищо не разделя християни и мюсюлмани, а борбата е една. Врагът също е един - комунизмът.

Така с времето турците и помаците ще станат огромно мнозинство в дружеството. ''То беше първото неофициално сдружение, което практически показа на опозиционно и критично настроените към властта и системата в страната турци и мюсюлмани пътя за открита борба, вдъхна им смелост и вяра в безсилието на ДС да се справи с едно масово протестно движение,'' казва Зейнеп Ибрахимова, представител на НДЗПЧ в Шуменско и Варненско.

През април 1989 г. Рунтови, заедно с Петър Бояджиев и Константин Тренчев, решават да основат и Мюсюлмански стачен комитет, който става крило на НДЗПЧ.
''Когато приемахме членове, те изрично се записваха и в двете организация - Мюсюлмански стачен комитет и НДЗПЧ,'' казва Ибрахим. ''Това вдигна много хора. Членовете станаха хиляди.'' Българи, турци и помаци са се обединили както никога досега.

За да привлича хората в дружеството, Рунтов им казва, че е българинът Иван от Сливен. Кара им се, че ето, българите искат да им помогнат за имената, а тях ги е страх да станат и да се защитят.

Манипулацията дава резултат. Само най-доверените хора знаят кой всъщност е този ''българин от Сливен'', а ДС постоянно му губи следите. Така Рунтов обикаля Казанлъшко, Старозагорско, Пловдивско, Пиринска Македония и Хасковско, където прави клонове на НДЗПЧ.
С баща си успява да стигне дори до Джебел, където властта е завардила всичко с бронетранспортьори и танкове. Скрити между купища дини в камиона на свой братовчед, Рунтови успяват да се срещнат с Авни Велиев и други бивши политически затворници и да им оставят телефоните на Петър Бояджиев в Марсилия.
При блокадите на ДС това е единственият начин за координация между членовете на дружеството. Така през май тъкмо от Джебел ще тръгнат най-големите протести в историята на комунистическа България.

Майските събития
Те са предшествани от серия гладни стачки, които тръгват из цялата страна. Всичко започва като защита на поета Николай Колев - Босия, член на дружеството, който обявява гладна стачка след интернирането си в Бобовдол. От Ибрахим Рунтов излиза идеята, че за да продължи всичко по-дълго и да е по-ефективно, стачките трябва да са щафетни.

''Седем човека след седем човека - за шест месеца напред обявих по ''Свободна Европа'' имената на наши хора, които ще гладуват,'' казва Рунтов. ''Тогава комунистите се уплашиха и след една седмица пуснаха Босия. Иначе сигурно щяха да го оставят не да умре, ама да откачи.''

Стачките обаче продължават. Западните радия постоянно обявяват нови селища, които са се включили. От шести май започват да гладуват и стотици мюсюлмани в шуменско. В района има клонове на Независимото дружество почти от неговото създаване заради дейността на изселените там Зейнеп Ибрахимова и Юсуф Бабечки.

''Хората трябваше да преодолеят страха от държавния авторитет, наложен след 45 години държавна диктатура. С гладните стачки ние го изхвърлихме от себе си,'' спомня си Аляйдин Мехмет, който наследява Зейнеп Ибрахимова като представител на НДЗПЧ след нейното екстрадиране през февруари 89-та.

Започва да гладува цялата област, а членовете на дружеството едва контролират списъците за пред ''Свободна Европа''. Напрежението е огромно, още повече, че наближава Парижката конференция за човешките права, която дава голям шанс на опозиционерите да изобличат престъпленията на комунистическата власт. Така се стига до идеята от стачки да се мине към открити демонстрации.

Първата е на 19 май в Джебел, където се издигат лозунги в защита на ''перестройката'', както и за връщане на имената и езика. Всичко минава без сблъсъци с властта, никой не обявява случилото се по западните радиостанции и протестът остава изолиран.

Не така се случва в Шуменско. На 20 май хората сами започват да се събират в центъра на село Пристое. От Държавна сигурност знаят кои са членове на дружество в селото и също чакат в центъра, за да ги изпозатворят и така да прекъснат всякакви демонстрации. Тактиката на всемогъщите служби не успява.

''За да не се провали шествието, ние не отидохме в центъра на Пристое,'' разказва Аляйдин Мехмет. ''Казахме на нашите хора да тръгне демонтрацията, да не ни чакат нас. Така ние вкарахме ДС в клопката, не те нас.''

Ибрахим Рунтов също е там и гледа отстрани как множеството тръгва към съседните села Климент и Каолиново с лозунги ''Искаме си имената'' и ''Права за целия български народ''. В началото и края на шествието стои по един член на НДЗПЧ с българско знаме. Когато вижда, че всичко е наред, Рунтов тръгва обратно към своето село, откъдето да може да държи връзка с Петър Бояджиев.

Вече в  Климент се събират над 3000 човека. Бояджиев вече е направил връзката и за шестието е обявено от ''Дойче Веле'' и агенция АФП. Спонтанно започват да идват хора от цялата страна. После митингът продължава към Каолиново, като водачите също се избират на място от хората. Еднин от тях е Гюлтен Османова, която после ще стане известна с интервютата си по ''Свободна Европа''. Аляйдин Мехмет остава в Климент и успява само да им даде малка бележка с искания, които протестиращите да не забравят да споменат.

В Каолиново обаче чакат вътрешни войски, армията, милицията и пожарната. По спешност пристигат и ''червени барети''. Казано им е, че турците са се вдигнали на ''въстание'' и искат ''автономия'' и република като кипърската. Никой не обръща внимание на българските знамена и мирните лозунги. Хората са разпръснати, мнозина са пребити, а Неджиб Осман от село Кус е убит.

Властта е още по-брутална на следващия 21 май, когато в Тодор Икономово също се стига до сблъсък с обикновените хора. Има хаотична стрелба, умират трима турци, а десетки са осакатени от куршумите.

На 21 май милицията идва и в Долно Изворово, за да хване Ибрахим и Рамадан Рунтови. Дават на 8-членното семейство паспорти и общо 50 долара и ги изпращат с влака за Виена.
Същия ден за там е пратен и Аляйдин Мехмет. Екстрадирането на организаторите е масово. Започва дългата серия от прогонвания, която ще завърши с печалната ''голяма екскурзия''.

Преди падането
Преди това обаче протестите на българските мюсюлмани ще обхванат още много места в страната, въпреки насилията на комунистическата власт. Започват мирни демонстрации в кърджалийско, разградско, добричко и варненско, в Шумен, Търговище и Омуртаг.
Организатори отново са главно хора на дружеството, както и представители на основаната в края на 1988 г. Демократична лига за защита правата на човека в България.

По данни на историка Алексей Кальонски от Софийски университет, властта отговаря със сълзотворен газ, огнестрелни оръжия, бронирани машини, милиционерски палки и бойните умения на барети и каратисти.
Броят на загиналите е между 7 и 10 души, стотици са ранени, малтретирани или пребити. Западът научава всичко това и то точно преди конференцията за човешките права в Париж.

''Определено мога да твърдя, че майските събития и последвалата след тях ''голяма екскурзия'' предопредилиха падането на тоталитарния режим в България,'' казва Зейнеп Ибрахимова. Наистина, с насилията срещу мюсюлманите режимът остава напълно изолиран, дори от съюзниците си от източния блок. Хората в самата БКП разбират, че е дошло време за промяна.

Когато тя се случва на 10 ноември, Ибрахим Рунтов вече е стигнал със семейството си в Турция, където преди години е успял да избяга един от братята му. Там Ибрахим участва в създаването на Независим емигрантски комитет за защита правата на етническите турци и помаци в НРБ, който веднага след падането на Живков започва да се бори за освобождаването на стотиците политически затворници в България.

Един от тези затворници е Ахмед Доган, който ще успее да се издигне до лидер на новата партия ДПС. В началото Рунтов се надява, че този човек поне ще иска да си върне на БКП, задето са го вкарали в затвора през 1986 г. Когато се връща в България през 90-та, Ибрахим вижда, че положението е друго. ''Не ми харесаха нещата нито в СДС, нито в ДПС. Искаха да управляват заедно с комунистите, явно защото повечето от тях бяха бивши комунисти,'' казва той.

Затова Рунтов така и не се включва активно в политиката, а от 95 г. заживява предимно в Турция. Днес е известен повече като Ибрахим Куруджу, футболният мениджър правещ трансфери между България и Турция.

''С футбол е много по-приятно да се занимава човек,'' казва Ибрахим. ''Мирише на нещо хубаво, хората се радват, има резултати. Защо ми е да влизам в политиката, аз си имам пари. Ама ме боли. И аз имам семейство. Искам моите деца, а и всички да знаят истината за тези исторически събития, за собствената си държава. Искам тези подлеци и лъжци да не манипулират повече хората.''

Въпреки това, днес официалната версия е, че ''майските събития'' са били организирани от затвора от Ахмед Доган. За Независимото дружество за защита правата на човека и за хора като Ибрахим, Зейнеп и Аляйдин никой и не споменава.


Петър Добрев



http://news.ibox.bg/comment/id_1398694204

Gelina:
ГОЛЯМАТА ЕКСКУРЗИЯ

 

Репортажи от двете страни на българо-турската граница (Димитър Инкьов)

Димитър Инкьов: Намираме се на граничния пункт /.../ от турска страна и от българска страна Малко Търново. Директорът на митницата ни каза, че през м. април и през м. май, както и в месеците преди това от България за Турция не са минавали никакви туристи. От м. юни дневно идват около 1500 души, но това явно не са никакви туристи. Това са хора, както те разказват самите, изгонени от България. Това са хора, на които е дадено по някой път 6 часа, за да напуснат страната; на други са дадени 24 часа да напуснат страната. От 3 юни започва голямото гонене на турците от България. До днес са влезнали около 7000 души от пункт Малко Търново за Турция и потокът на тия хора продължава. Както разказват някои от бежанците, на българската страна имало опашка от 40 км – леки коли, хора, които чакат да влязат в Турция. Изглежда, турското население вече не е готово да понася тормоза, на който го подлага режимът на Тодор Живков. Основното, което разбрах, е недоволството от промяната на имената, и след това бруталното потискане на манифестациите, които турците се опитали да направят и са направили на 26и и 30и май тази година. Изглежда, режимът е бил шокиран от тия манифестации и затова е поискал бързо да се отърве от тия хора. Човек може да си зададе въпроса: от какво толкова са се страхували? Нищо страшно турците не са направили, за да бъдат потискани по такъв начин – да се пуснат срещу тях танкове, да има убити, да има ранени и след това хората масово да бъдат гонени от България. Това, което гледаме сега тука, е наистина една човешка трагедия; една човешка трагедия, която става в Европа, която не става някъде в Азия, и която става сега, в момента, когато има „размразяване”, когато има подобряване на международното положение. Българският режим прави една голяма грешка, която ще му нанесе щети и ще нанесе щети на страната пред очите на целия свят.

(скоро след 3.06.1989 г., ролка № 242)



Димитър Инкьов: Как пристигнахте така изведнъж? Тодор Живков говори, че българи от турски произход искали да пътуват туристически за Турция и затова, понеже било всичко свободно и ви дали паспорти, и вие сте решили "Айде да идем да погледнем малко Турция." Така ли е това?

Іви мъжки глас: Туй не е вярно. Те издават паспорта за 24 часа и веднага дават рейс. Особено когато много издадени паспорти, хората тръгват сутринта. Рейсът им осигуряват те, и товарна кола им осигуряват те. И тръгваме. Пет дена съм бил на път. Днеска пристигам.

Д. Инкьов: Вие откъде идвате?

Мъжки глас: От Каспичан, от Каспичан идвам. Там живеех, там работих. От там. Петия ден съм тука.

Д. Инкьов: Добре, вие оставихте в България всичко, което сте имали до сега. Можахте ли да вземете нещо?

Мъжки глас: Каквото съм имал в къщи, туй можах да вземам. Парите останаха в банката. Каквито имах в къщи пари, с тях съм тръгнал. Мебелите, казаха - не даваме, аз ги продадох на половин цена,… което можах; което не можах, подарих го на хората, на комшиите...

Д. Инкьов: А каква професия имате?

Мъжки глас: Общ работник съм.

Д. Инкьов: Общ работник. И тука сте с жена си, с детето, с цялото семейство?

Мъжки глас: С цялото семейство съм. Днеска пристигнах - в десет и половина.

Д. Инкьов: Имаше ли демонстрации на турците в България в края на миналия месец? Кога?

Мъжки глас: Имаше. На 24и беше отцепено. В община... Оттам бяхме ние,… но накрая пристигаме. В събота, 27и, беше митинга в Шумен. Навсякъде блокираха - и черните пътища ги прекъснаха, по 50, по 60 войници, въоръжени, от МВРто…, старшини, навсякъде блокирано.

ІІ-ри мъжки глас: Аз пристигнах с влака. В седем часа тръгва влака от Каспичан за Шумен. Влаковете не можаха да спрат. Пристигнахме в осем без петнадесет май, долу-горе. Бях на пазарно място. Почнаха хората, все едно че … уж пазаруват на пазара, натрупаха се ... Ръководител, той даже един път се изказа – Зия Шабанов - за човешките права член, той беше ръководител на пазарното място, а Айше от Капитан Петко - тя беше ръководителка на центъра. Две групи, уж щяхме да се съберем на едно място. Военните, милиционерите… разпръснаха ни и почнахме побоища там, и те почнаха да стрелят по хората.

Д. Инкьов: Имаше ли убити и ранени?

Мъжки глас: Много, много убити и много ранени. 20 убити. Със сигурност са 20… убити има!

Д. Инкьов: Вие видяхте ли някои от тия хора?

Мъжки глас: Лично пред мене и пред него убиха, и в канала - в мръсната канавка в Шумен го хвърлиха момчето…, беше 20 – 23 годишен.

Д. Инкьов: Знаете ли как се казва това момче?

Мъжки глас: Така и не съм му научил името .... защото веднага ги дигнаха във Военна болница. Никой не може да ги...

Д. Инкьов: Вие също бяхте свидетел, казвате, на тоя случай?

ІІІ-ти мъжки глас: Да, аз също бях там, в Шумен, на митинга. Видях ги - на пет метра. Нямаше и пет метра, когато стреляха срещу нас. Ние нямахме с какво да се отбраняваме. Освен, оставаше с камъни или с нещо друго, нали...

Д. Инкьов: Проблемът е защо стреляха? Какво от това, че там има една мирна демонстрация?

Мъжки глас: Ние искахме мирна демонстрация. За да правиме ..., да защитаваме на човека правата, но не ни позволяваха. За да се разпръснем, биеха ни с палки, идваха там, много кално(?) беше...

Д. Инкьов: Какви бяха тия войници? Бяха редовна войска или бяха тия, т. нар. "биячи", „Червените барети”?

Мъжки глас: „Червените барети”. Имаше и специално подготвена такава група, пусната сред нас. Специална група каратисти, момчета, ученици. Бяха над 70. Те биеха с палки. И войниците - както се изказаха големите хора, дето имаха връзки - 9000 са. Още... девет хиляди се дигнаха там, покрай Шумен.

Д. Инкьов: Кога стана това точно?

Мъжки глас: 27и, събота, 27и май,...тръгна митинга на пазарното място.

Д. Инкьов: Добре, благодаря ви. Както чухте, драги слушатели, режимът както изглежда, е бил много уплашен от тия демонстрации и вероятно страхувайки се, че и българи могат да започнат да протестират за човешки права, българи могат също да започнат да протестират срещу нередностите на режима, са започнали масово принудително изселване на турското население. Това, разбира се, създава сериозни проблеми на Турция. Това създава сериозни проблеми за добрите отношения между България и Турция, защото вие може да си представите какво означава това: един поток от коли, един поток от автобуси, няколко автобуса видях със собствените си очи, които пристигнаха един след друг. В автобус за 40 души натъпкани 60 души. След автобуса върви един, или два, или три камиона, в които са натоварени багажите на тия хора. Всичко това се изтърсва на турска територия и им се казва: махайте се! Това ли са туристите, за които Тодор Живков говори, (че) отиват да посетят Турция. Дали им били паспорти, да видели и ако искат, да се върнат. Това са хора, някои от които са пребити от милиционерите, някои от които трябваше тука да влязат веднага в болница. Както разбирам, много активисти от турското движение в България са били задържани, но за това ще говоря следващия път. Не може така да се пращат по няколко хиляди души дневно, да се изтърсват от другата страна на една граница и да се оставят на произвола на съдбата! Турското правителство не ги оставя на произвола на съдбата. Турското правителство се мъчи бързо да вземе мерки, да организира настаняването им в палатки, но, както разбрах от Валията - това е губернатора на граничната област около Одрин - той ми каза така: "Ние си нямахме понятие, ние не бяхме подготвени, че българите ще започнат такова масово депортиране на нашите сънародници". Той каза: как би реагирала България, ако от другаде започнат да гонят българи? Ние имаме 100 000 души българи, които живеят в Турция, но те са наши граждани, те си говорят езика и никой не мисли да ги гони от Турция. Драги слушатели, тук е радио "Свободна Европа", на телефона беше Димитър Инкъов. Извинявайте, ако в телефонната връзка имаше някакви смущения, телефонната връзка за емисия от границата не е много добра. Дочуване.

(Ролка № 85)



 

Димитър Инкьов: Драги слушатели, на телефона е Димитър Инкьов. Намирам се на турско-българската граница от турска страна и наблюдавам потока от бежанци, който идва от България. Картината е наистина неописуема. Стотици, много стотици леки коли, камиони, багаж, разхвърлян на всички страни. Нека да поговоря с някой от тези хора. Ето пред мене е един.

Д. Инкьов: Извинете, вие как се казвате:

Мустафа Халим: Мустафа Халим, Толбухински окръг. Работихме четирдесет години… в продължение. Издигнахме я таз България, три тухли ако имаше, двете бяха от нас, обаче Тодор Живков така се отнася с нас .. сякаш сме толкова лоши хора в тази държава. Издигнахме ги и той ни ритна, с крак ни ритна. Само 24 часа ми дадоха да излизам от границата. Така си оставих всичко, което имах. Имущество свое, личното си имущество така, над 30000 лева. Движим, недвижим имот, така си остана. Извикаха ме и казаха: за 24 часа да излизам от границата, от селото и от границата да излизам…

Д. Инкьов: Какво работихте вие напоследък в България?

Мустафа Халим: Напоследак работих в Завгарант - Завод за филтри.

Димитър Инкьов: А как се казвате вие?

Силвана Ислова: Силвана Тулолова Ислова. Бият ни, изхвърлят ни. С палки бият, от работа изпъждат, хляб не ни дават да ядем, не ни дават. Вие сте, казват, турци. Много ни бият тез българи, направо много.

Д. Инкьов: Добре: защо, защо? От къде го измислиха това нещо? Защо го правят?

С. Ислова: Не знам и аз, и ние не можем да кажем нищо. Те такива сме… и хляб не ни дават. Изведнъж, нали и имената ни смениха, и почнаха да тормозят всичко…

Д. Инкьов: Всичко започна с промяната на имената?...

Мъжки гласове: Не дават да приказваме по турски. В къщи влизат ... всеки по отделно си говори - по 20 лева! "Говорят на чужд, неразбираем език!" Значи, за тях турският е чужд език, неразбираем. Това ни е на нас родният, майчин език.

Д. Инкьов: Колко е голяма опашката към българската граница? Вие сега ли идвате от България?

Мъжки глас: Преди един час влязохме.

Д. Инкьов: И колко е голяма опашката?

Мъжки глас: Към 20 километра е.

Д. Инкьов: Към 20 км.? Откъде идват всички тези хора?

Друг мъжки глас: От Бургаски окръг, от Разградски, Силистренски окръг, Толбухински.

Д. Инкьов: Тази опашка е опашка от леки коли, товарни коли, от автобуси?

Мъжки глас: Да. От товарни коли, от леки коли…

Д. Инкьов: И вие пристигнахте, значи, преди един час?

Мъжки глас: Да, преди един час пристигнахме. Има хора, са тръгнали преди 4 дена и не могат да пристигнат.

Д. Инкьов: От понеделник сутринта сте тръгнали? И защо до сега не сте успяли… от понеделник сутринта?

Мъжки глас: От понеделник сутринта сме спрели в лагери в България и пренощувахме в колите - по 20 (души) ... 20 на едно място, 20 в друг лагер и  ... 4 вечери сме пренощували в колите.

Д. Инкьов: Драги слушатели, нека да ви информираме за съдбата на няколко борци за човешки права в България. Няколко борци за човешки права от турското малцинство. Какво е станало напоследък с тях ?

Мъжки глас: Напоследък с тях станаха доста инциденти. Задържаха ги. Гюлтен Османова в момента е на съдебната зала. Задържана, домашен арест под охрана.

Д. Инкьов: Гюлтен Османова от Нови Пазар. Другите кои са?

Мъжки глас: Зия Ахмедов Шабанов от Сливен, и той също задържан, дето ръководи митингите в Шумен. Айше, дето ръководи митингите в Шумен също, и тя е задържана. Те са на съдебни скамейки. Трябва да се помогне на тия хора. За туй сме се мъчили ние.

Д. Инкьов: Драги слушатели, намирам се между турци, дошли от България в един от лагерите, който е до Люле бургас и пред мене е?

Демир Терзи: Демир Терзи от Бургаски медни мини, Росен, Бургаско област. Ние, преди да се променят имената, с българите живеехме почти като братя. Аз съм работил само между българи и така добре съм се разбирал,… обаче, откакто смениха имената, се изостриха до невъзможна степен отношенията между българи и турци. И питам един мой приятел: Защо по такъв жесток начин, като бесни кучета се хвърля милицията, българската, по турското население? И този приятел ми каза: "Ти знаеш ли, че наистина сте за трепане!" „Защо?” „Защото, да знаеш какви бюлетини са чели в милицията...”, на негов брат…

Д. Инкьов: Извинявай, значи твоят приятел има брат, който работи в милицията. И е информиран от брат си?

Демир Терзи: Информиран от брат си. И той ми каза, че са им чели бюлетини. „Какви бюлетини?” „Ами на, имало е турци, които са намушкали с вили двама, трима милиционери, задигнати детски градини и са държани като заложници. Гаврили са се със студенти, с ученици се гаврели...” и по този начин се насъсква милицията срещу нас. Ние се чудихме защо е тъй вулгарна с турското население милицията. Тяхната цел е по този начин да насъскат и турското население към българското, и българското към турското, за да се принуди това, турското население, само да изяви желание да се махне, да се изсели от България.

Д. Инкьов: Вие къде работихте в България?

Демир Терзи: Работих 8 години под земята. Последните години като шофьор. Обаче държавата, преди да се интернирам в Турция, ме накара да се издължа до стотинка. А пък аз имам толкова години подземен стаж. .. толкова години съм работил, какво съм работил! Би трябвало и държавата да се издължи, както ние се издължихме до стотинка.

Д. Инкьов: Оставихте ли имущество в България?

Демир Терзи: Нямахме дом, обаче си пръснахме имуществото на ляво на дясно без пари.

Д. Инкьов: Съгласни ли сте с това, което той каза?

Мъжки глас: Съгласни сме, да. Чували сме го и сме го видяли даже...

Друг мъжки глас: Имат подлостта да ни питат: "Защо вие така, като мътна вода, всички тръгнахте към Турция?" Викам: „Мътната вода зависи от вас. Ако спре дъждът, водата ще се избистри. Щом продължава тоя натиск, тоя тормоз над турското население, тая вода ще става още по-мътна и по-буйна, разбираш ли?!” Те казват: „Да имате да взимате, имена няма да ви върнем!”.

Д. Инкьов: Значи основният проблем беше вземането на имената на хората и отказът  хората да се чувстват като мюсюлмани… Аз чух, че цели гробища са били унищожавани?

Мустафа Мехмедов: От с. Камен съм. Мустафа Мехмедов се казвам. Нашите гробища ги събориха до камък. И ги вкараха в трошачките. Трошачките в Кара пелит - да го трушат и да го слагат на шосето ... Годините не си знаеше гробището, не си знаеха годините. Аз това мога да кажа… истината.

Д. Инкьов: Драги слушатели, това бяха някои интервюта, които аз взех от турски бежанци от България, пристигнали в Турция. Тук е Димитър Инкьов, радио" Свободна Европа", на турско-българската граница.

(20.06.1989 г., ролка № 66


ГОЛЯМАТА ЕКСКУРЗИЯ

 

 

Дим. Инкьов: Има ли някой друг, който иска да каже нещо? Драги слушатели,… А, ето една жена. Кажете! Как се казвате?

Ф. Мехмедова: Фатме Мемедова

Д. Инкьов: Откъде сте, г-жа Мехмедова?

Ф. Мехмедова: Шуменско.

Д. Инкьов: Какво искате да ни кажете?

Ф. Мехмедова: (говори на турски)

Д. Инкьов: На български не можете да говорите? Не?! Не можете. Кой може да превежда? Кой ще превежда? Идвай, идвай да превеждаш!

Преводач: Фатме Мехмедова казва, че мъжът й е от година и половина в затвора.

Д. Инкьов: Как се казва той?

Ф. Мехмедова: Осман Османов Халилов

Д. Инкьов: Къде се намира в затвора?

Ф. Мехмедова: Стара Загора.

Д. Инкьов: И той още ли е в затвора? Значи мъжът ви е в затвора в Стара Загора? И вие сама дойдохте тук?

Ф. Мехмедова: Комшия дойде тука. Сама. Другите, нашто момиче пак ..., Пловдив, на Манолов, там...

Д. Инкьов: Петър Манолов......

Ф. Мехмедова: (говори на турски)

Д. Инкьов: Добре, как стана цялата история? Как дойдохте? Как решихте да дойдете изведнъж? Как стана?

Преводач: Дадоха ми 24 часа на разположение да напусна пределите на България.

Д. Инкьов: Драги слушатели, аз се нуждая от преводач, защото жената, която има български паспорт, която има и българско име, не знае въобще да говори български. Това е една туркиня, на която са й сменили, направо насила, името. По такъв начин става ли се българин?

Ф. Мехмедова: Мойто момиче, Гюлтен Османова, всички знаят… Европа, член…!

Преводач: Това е майката на Гюлтен Османова, която организира демонстрациите, гладните стачки и другите мероприятия в Новопазарския край. (Ф. Мехмедова – на турски): След масовите демонстрации и гладни стачки в Лудогорието тя беше задържана и в момента не се зная къде се намира. (Ф. Мехмедова продължава на турски, но превод няма.)

Д. Инкьов: Вижте сега, в българската преса и българското радио твърдят пред целия свят, че недоволството на турското население в България било организирано от Запада, то било организирано от Радио “Свободна Европа”?

Ф. Мехмедова: (говори на турски)

Други хора: Не, не! (...)

Д. Инкьов: Значи, недоволството фактически, съществува преди Конференцията в Париж.

Друг мъж: (върху фон от женска турска реч) От 5 години, откакто ни смениха имената, кат ни сложиха българските... Ми не можеш да се движеш, нямаш нищо, не ти дават право да се изкажеш, нищо. Постоянно ти си под натиск. С голи ръце к`во можеш да направиш? К`во можеш да направиш?

Д. Инкьов: Вие може ли първо да кажете на нашите слушатели как се казвате, откъде идвате?

Трети мъж: За наше щастие, болшинството от българското население, което години наред фактически....

(Чува се мъжки глас, говорещ на турски)

Д. Инкьов: Драги слушатели, слушате гласа на Министъра на вътрешните работи на Турция, който говори пред турците, дошли от България.

Министърът на вътрешните работи на Република Турция: (говори на митинг в Одрин): Уведомиха ме за всичко, което е направено за Вас. Останах много доволен. Ако имате още за доразрешаване някои дребни неща, също ще ги доуредим. След мен министърът на здравеопазването ще се погрижи за вас. Утре ще дойдем отново пак при вас с нашия многоуважаван министър-председател. За всичко, което има нужда да се направи, уведомяваме Анкара и ще бъде направено.

Д. Инкьов: Добър ден, ние сме от Радио “Свободна Европа”. Драги слушатели, нека да ви представиме министъра на вътрешните работи на Турция, който ще каже няколко думи за нашите слушатели. Вие ще ни превеждате. Значи, кажете му: Как турското правителство посреща идващите от България граждани от турски произход? Той знаеше ли предварително тая акция?

Министърът: (отговаря на турски)

Преводач: Не, турското правителство не беше предварително уведомено. Ние бяхме изненадани. Ние направихме всичко, което беше по нашите сили да ги посрещнем и да ги настаниме във временните лагери за временно пребиваване. Искаме да им предоставим всички възможности за един нормален живот.

Д. Инкьов: Какво той би искал от Европа? Какво той би искал да каже на европейската общественост?

Министърът: (отговаря на турски)

Преводач: Пожелавам на цялата европейска общественост, на цялата световна общественост да се заинтересува от въпроса и да ни съдейства за решаването на проблема с турското население от България.

Д. Инкьов: Радиото е начин на пряка връзка между, понякога и между правителствата. Би ли искал той да каже нещо, което ние по радиото ще предадеме и ще кажем на българското правителство?

Министърът: (отговаря на турски)

Преводач: Ние, може би, да кажем на българското правителство да седнем на маса за преговори, за да разрешим този трагичен проблем, като един…, проблемът за изселването.

Д. Инкьов: Да, благодаря ви.

(Ролка 245)

http://www.omda.bg/arhiv/rumyana_uzunova/rumyana_golyamata_ekskurzia.html





isa71:
      Носталгия по соца и колбаси в сегашно историческо време

2 Декември 2009

Матей Стоянов 
“Ооооо, Пепи” - известната реклама на кренвирши използва времето на соца, уж тогава имало хубави кренвирши. А тогава се коментираше, че в тях слагат тоалетна хартия.

Рекламата си има самостоятелен живот. Пуснеш ли я веднаж, раздвижи ли общественото съзнание, ходи я озаптявай. Сега, независимо от коледните пости, тя ни примамва с колбаси, но в това няма нищо лошо. Защо не видим трапезата в перспектива? След Коледа.

Напоследък, обаче, някои реклами навяват носталгия по живковата епоха. Гледам на телевизионния екран дете, което се радва на ретрокренвирш  и си мисля: “Не ни стигат мърморещите баби, а сега опитват да включат и подрастващите в тази умилителна разходка назад”.

Детето обаче не познава озъбеното лица на дефицита от онова време. Обикновеният човек тогава трябваше да бъде пазарен рейнджър. Да се ориентира в прелитането на рядка стока към далечен магазин, да избере перспективната опашка, да познава характера на продавача, да предвижда приливите и отливите в снабдяването. Това беше общата картина на социалистическата търговия. Ако някой тръгне да ви разубеждава, да ви припомня идилични сценки от миналото, или е лежал под чепа на височайше ведомство, или е бил ловък тарикат, каквито има по всяко време и навсякъде. Но са малцинство, естествено.

Известната реклама на кренвирши - “Ооооо, Пепи”

Това беше свързано с безкраен флирт. Обект на обожане бяха месар, бакалин, сервитьор, фризьорка, шофьор… Въпрос на подход при малкото тарикати. И на унижение за армията огрухани купувачи. Но и в двата случая трябваше да търпиш капризите на горепосочените, махмурлука им, месечният им цикъл. Някои от тях бяха нормални. И те обаче, от позицията на тезгяха, постепенно се променяха. Започваха да виждат клиентите си като хора от нисша категория и вечни техни длъжници.Това беше благодатната почва, върху която избуяха корупцията и бандитизмът. Неща, за които някои днес се чудят откъде се взеха. Е, не бяха с такива мащаби като сегашните, защото смъртните наказания за злоупотреби от Червенково време дълго държаха влага за измамниците. Но нагласата я имаше. Доказва го още тогавашното развитие на явлението. Корупцията се развихри  в снабдяването, премина към обслужването, докато не се настани трайно върху чиновническото бюро. Всяка бюрократична система поражда обтекаемо движение срещу себе си. С магията на рушвета.
http://e-vestnik.bg/7772/kolbasi-v-segashno-istorichesko-vreme/

isa71:
Върнете ми България, искам си и живота
  
  Господа управляващи,

Върнете ми България и живота, който аз в някаква степен съм посветил на Нея.
Не съм работил, за да бъда унижаван и малтретиран - защото вие* точно така се отнасяте към най-онеправданите: децата, пенсионерите и инвалидите.

Да, чувствам се безкрайно унизен, че за да си обогати curriculum vitae, едно измислено министърче бърка в джоба ми за последното петаче, на мен – пенсионера и инвалида.
И е вид малтретиране да оставиш на доизживяване, без каквито и да било грижи и помощ най-безпомощните слоеве от обществото, което засипахте с Воскресни обещания.

А някои го определят дори като геноцид (да отсъдят мъдреците, на които тоги им купуваме).

Не сме ние, от които би следвало да пълните хазната.

Имам питания като гражданин и съвестен данъкоплатец:

1. Ако хазната е толкова окрадена от предишното правителство (защото това ви е оправданието за смачкването на и без това смачкания отруден, но неоценен „феодален” българин), защо няма никой осъден?

2. Защо не съкратите стафа на министерствата и все още съществуващите агенции, които щяхте да закривате, както и техните възнаграждения?

3. Защо като имате и перфектни партньори, вярно – не ги наричате и не са коалиционни, но те имат експерти, защо се опитвате да надскочите сянката си, а не се консултирате с тях?

4. Защо си мислите, че България ви е бащиния?
Не, не е! И няма дълго да ви търпим – от медийни шоута ни е писнало, от обещания – също!

Моля, спасявайте пожара (сред вас няма ли поне един пожарникар?), ако можете, в противен случай ние сме на ход – пенсионерите, инвалидите – няма какво да губим, всичко ни взехте. Остана ни единствено достойнството, което трябва да защитим и да предадем на децата си!
А за това вие избор не ни дадохте... и очаквайте неочакваното...

P.S.: А колкото до живота ми, бих ви го дарил, ако сами не бяхте го взели.

* нямам усещането, че обръщайки се към вас, трябва да употребя главно „В” и това едва ли за някого ще остан


   http://news.ibox.bg/opinion/id_477916548

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version