Author Topic: Re: 22 години след 10.11.1989г.  (Read 48409 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #75 on: November 20, 2009, 10:45 »
Хат, гражданското общество ме дразни. Защото то е вечер обикновено между 19 и 22.30, т.е. по времето на новините, ракията и поредицата денсинг едикакво си. На другия ден домашните лъвове и лъвици стават ведомствени мишки. Когато някой подкара системата, полицията, лекарите, общинските служители на мама, винаги го пинам какво е направил по въпроса. Обикновено винаги отговора е "Кво да направа?" Жалба, среща с началника или началника на началника например. Да, казва човека, бе! Кво ще провемена? Няма смисъл.

Аз мисля, че това поведение е признак на собствената неувереност, защото майките на кофти служителите трябва да са най.отзад. След срещата със шефовете им, след подадената жалба или пък сигнал до някоя медия. Медиите им дай новини. За да си запълнят ефира ще избълват какви ли не глупости, но в този случай ще са полезни. Щото този, дето са го дали по телевизора като кофти служител е вероятно да го види шефа му. А последния най-малкото от страх за мястото си и от неговия шеф ще направи нещо. Е, поне предполагам. Даже и нищо да не стане, чак тогава могат да бъдат намесени мамите.

Няма един начин. Просто хората трябва да си повярват, че и те са фактор, който влияе на голямата скапана машина.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #76 on: November 20, 2009, 10:59 »
Абс недей забравяй ,че има будители с гражданско съзнание,демек хора които искат истината да се знае.Визирам Даниела Горчева.  20 години след прехода на 10 ноември има какво да ни каже нашата уважавана журналистка от списание" Диалог"- Даниела Горчева/ Дилмана/.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #77 on: November 20, 2009, 14:41 »


Няма един начин. Просто хората трябва да си повярват, че и те са фактор, който влияе на голямата скапана машина.
Точно,когато хората си повярват,че са фактор и могат да повлияват нещата се ражда гражданското общество осьзнато и ориентирано,тьрсейки най достойния начин за своето сьществуване и приемливо изпьлнено с надежди бьдеще за децата си.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #78 on: November 20, 2009, 20:12 »

                          Значи, искате да живеете при социализма?

Петък, Ноември 13, 2009

Ние започнахме с ликвидацията. Ние разбихме нашето селско стопанство на толкова хиляди, милиони парчета, че сега няма сила, която да ги събере, да ги консолидира. И сега се чудим защо нашето земеделие е неефективно. Ние започнахме противно на науката и практиката с реституцията. Създадохме една рентиерска класа.
...
И тя (приватизацията) беше направена по един порочен начин. Събраха се ресурсите в определен кръг – десет, двайсет или колкото са – фондове. Идеята за масова приватизация, приватизация, при която хората, създателите на благата, казано банално, в десетилетията преди това да получат реално частица от създаденото от тях – тази идея не се състоя.
...
Има много позитивни изводи, които трябва да направим. Но при всичките тези политически, дипломатически и други позитивни изводи трябва да признаем, че хората в огромната си част 80-90 процента, виждам, че при младите е по-малък процентът, имат усещането за несправедлив социален характер на прехода. (агент Гоце за прехода, под прикритие като български президент)


Един материал за "старите, но златни" години на социализма. Цените вече почти съм ги забравил, така че ако помогнете с уточняването им, ще съм ви благодарен.



Писна ми от мрънкачи, включително нелепият Гоце, които ми обясняват колко хубаво се живеело при социализма, как хубаво се пълнел корема и колко евтино било по морето. То това не е съвсем лъжа, само че в съвсем друг смисъл — когато човек е млад/малък, може да се чувства щастлив дори когато гони биволите по баирите около родното си село.

Съвсем друго е, ако по времето на социализма се опиташ да бъдеш самостоятелна личност, да живееш прилично, да изкарваш пари и да се чувстваш полезен на обществото.

Първо, да уточним — по онова време имаше социализъм и социализъм. Аз съм роден през 1969-та, и мога да разделя усещанията си от социализма на две части - до 1981-ва (1.0) и след това. Тъй като мина много време, хората основно си спомнят социализма след 81-ва (2.0), а той тогава вече имаше и някои човешки черти — беше достатъчно прогнил, доста по-либерален, с наченки на пазарни отношения и по-шарен от класическата си версия.

Класическият социализъм, без никакви "извращения" и кръпки, беше горд със себе си и  беше по времето на Леонид Брежнев — тогава режимът не се чувстваше задължен да търси подкрепа в хората, да си играе на развенчаване на митове, нито пък да се опитва чрез хитроумни схеми - "стопанска сметка", кооперации, работа "на акорд", разрешителни за занаятчии и т.н., да подобрява икономическото си състояние чрез експлоатация на предприемчивостта на гражданина. НЕСВЪРЗАНОСТТА на доходите с приноса на индивида беше основен икономически принцип, който всячески се подчертаваше.

Та значи, по времето на Брежнев нямаше никакви законни (дори хипотетично) начини да се изкарват повече пари от порцийката, отсипана ти от държавата. Всички бизнес схеми (например публична продажба на домашно произведени дантели или буркани със сладко) минаваха за "нетрудови доходи" , "спекула", "незаконна търговия" и можеха да бъдат конфискувани от народната милиция, а съответният "несъзнателен елемент" (човешко същество, което не разсъждава по единствено верните партийни критерии, не се задоволява с отсипаното в паничката и се опитва да припечели нещо допълнително) санкциониран и дори вкаран в затвора, ако е по-амбициозен. Частното предприемачество просто беше напълно забранено. Затова и на кражбите не се гледаше с лошо око, ако се краде от частни лица (виж "Опасен чар") — щом имаш какво да ти откраднат у дома, значи не ти е чиста работата, нали така. Социалистическата собственост беше най-висшата форма на собственост, а да гепиш от държавата се смяташе за най-тежко престъпление и през 60-те години са го наказвали с най-жестоки присъди.

Да започнем симулацията. Ето, вие сте 24-26 годишен студент, който не е родом от София и ви предстои дипломиране. Какво ви очаква от тук нататък.

С голяма вероятност ще можете да си намерите работа "по специалността" — все някой от мастодонтите на социалистическата икономика ще ви вземе на работа. Започвате със 120 лева (бюджетът за инженери е константа, а инженери — много) - заплата на току-що завършил висшист, т.нар. "млад специалист". Заплатата расте със стажа, т.е. на около 5 години ви я вдигат с около 10-15%. Ако имате много късмет и слушкате, се дореждате до т.нар. "премиални", които се дават на отлични служители, с формално изпълнен или преизпълнен план (имитация на отчетност за имитация на работа), с безупречна репутация в очите на Партията, и без отсъствия от заниманията по политпросвета и от "доброволните" бригади и манифестации. Но като млад специалист, това е малко невероятно да ви се случи, трябва все пак да станете поне малко по-старо куче, за да ви досипват кокалчета.

Разбира се, такива са условията, ако човек иска да живее като (гнил) технически интелигент, да живее уседнало и да се занимава с умствен труд. Иначе за повече пари можеше да се стане заварчик, тролейджия, автомонтьор, строител на национален обект, да се да замине като дървосекач в Коми или бачкатор по арабските и африканските страни. Медиците в Либия са точно от тоя контингент, който от хубавия социализъм избяга в пустинята да изкара по някой потен долар, и да поживее с екстрите на социалистическия арабски режим, включително и с правосъдието му.

Нарочно не споменавам хуманитарните специалности — това бяха много желани специалности, запазени за определени категории млади хора, които започваха професионалния си живот с компромис и цял живот се учеха да правят компромиси със съвестта и с таланта си. Както сега се вижда от докладите на комисията по досиетата — голяма част от тях са взели и решението да сложат пагони и да разменят приятелствата си срещу пари и кариера.  Веднъж поддали, българските писатели, журналистите  в централни медии, скулпторите и "ангажираните" певци си живееха живота по вили, почивни станции, командировки, творчески домове и на срещи с почитатели.

Хлябът наистина е по 26 и 34 стотинки защото е субсидиран от държавата (и затова хората си хранят прасетата и кокошките с него), прясното мляко е 23 стотинки, киселото — 16. Боза половин литър е 12 стотинки. В магазина има два вида салам, луканката няма какво да я гледате (12 лв килото), един вид кисело мляко, един вид прясно мляко, 1 вид захар,  1 вид халва, 1 вид локум, 1 вид бира, 1 вид лимонада (или оранжада), 1 вид полусухо вино, 2 вида кашкавал, 1 вид нетраен колбас (Камчия или хамбургски), 1 вид кремвирши, обикновени бисквити, детски закуски, ориз, хляб, произведен в последните 3 дни (може и днес да е произведен, но е голяма рядкост, хлябът (заводски) обикновено е нормално твърд, т.е. може да се реже на филийки 1см, доста рядко е мек и топъл) два вида български шоколад, два вида български шоколадови бонбони (черноморец и фини млечни), два вида вафли (обикновени и боровец). Разбира се, в случая става дума за доста добре зареден супермаркет в София. Не навсякъде има супермаркети и такова разнообразие. Обикновено хлябът се купува от магазин за хляб, месото от магазин за месо, млякото — от магазин за мляко. В провинцията положението е доста по-зле. Хората идват с влака да си пазаруват от София. Като излязат дините на пазара, с дневната си надница може да си купите 1 по-голяма диня. Ако правиш ученически/студентски рожден ден у дома - не ти мърдат 2-3 дена обиколки по магазините (майонеза, салам, франзели, безалкохолно, торта и т.н. - никога не се продават на едно място, камо ли в квартала, отделно грах, краставички, кремвирши и картофи за руската салата).

В плодзеленчуците през зимата се продават туршия и зеленчукови консерви, пресни зеленчуци през зимата въобще няма. Първите пресни салати излизат през март и то чак през 80-те, когато се появиха повечко парници. Луксозни (трудно откриваеми, но все пак достъпни с левове) стоки са — кока колата (1 лв за литър), пепси колата, руската водка, коняк "Плиска", лещата, фасулът, маслините, изварата, пресният хляб, ръженият хляб, хайвер, подправките, маргаринът, кафето на зърна, франзелите, агнешкото, телешкото, пъстървата, шуменското, сухото вино, шипков мармалад, вафли морени, орехи, пъстърма и всякакви филета, шунки и сухи колбаси, цветно зеле, сирене дунавия, албански портокалов сироп, дамски превръзки, безалкохолни напитки, кожени обувки, кожени дрехи, бяла халва, бутилирана минерална вода. Често липсващи са (изискват презапасяване) - олио, швепс, фотографски филми, сухи супи и бульони, салфетки, тоалетна хартия, опаковъчна хартия, крема сирене, сиропи. Имаше магазинчета, където например само мелеха кафе. Мляно май не се предлагаше. Във всички тези категории обикновено имаше само по един продукт.

Нали си носите торбичка? Защото ако не си носите, трябва да оставите всичко обратно на щанда. Никъде не предлагат никакъв амбалаж, освен традиционната кафява амбалажна хартия с която се завива всичко - от салама и рибата до бельото, тетрадките и колетите.

Има и една категория продукти, които въобще (или почти) не се продават по магазините, а циркулират само по пазарите и по домашните схеми на бурканената икономика - от селото към града - люти чушки, някои видове туршии, сушени чушки, компоти, сладка, домашна лютеница (да не се бърка с продукта, който се появяваше по магазините), консервирани пилета, консервирано месо, консервирани печени чушки, лозови листа, доматено пюре, грозде, круши, дюли, смокини, вино, ракия и т.н., а от града към селото пътуват - месо, лекарства, безалкохолни, всякакви домашни потреби и уреди,  дрехи, електроника и др. (Луканката е вид валута - спомнете си "Оркестър без име")

Живеещите в София са привилигеровани, защото има магазини, където съответната стока се продава почти целогодишно (е, тя се появява инцидентно и на други места, но не може да се прогнозира кога и къде). Например фотографски филми ORWO можеш да си купиш почти винаги от щанда в ЦУМ или от магазинчето до Американското посолство (сега център "Сервантес"). Консерви с пушена скумрия имаше в един рибен магазин на ул "Витошка", минерална вода "Горна баня" в пластмасови бутилки — в Халите, франзели — в хлебарницата на "Графа", фъстъци - на "Графа", по-близо до канала. Ако ти се яде пица - отиваш срещу ВИТИЗ (НАТФИЗ) и на още 2-3 места, ако ти се пие натурален сок — в една сладкарница до "Дондуков" само на една спирка от нашето училище. Ако си любител на техниката — "Млад техник" на бул. "Георги Димитров" ("Мария Луиза") те очаква. Пуканки винаги има на "Орлов мост".  Разтворимо какао на пакетчета продаваха в магазинчето на хотел "Хемус". София, ей, столица — колко много неща има там!

Книжният пазар беше много лесен за следене, защото в месеца излизаше максимум по една книга, която си заслужаваше. Аз с моите ученически бюджети можех да си я позволя. Разбира се, това не гарантираше, че ще я имам - трябва да попадна на точната книжарница в точния момент. До ден днешен си спомням как уцелих в книжарницата на паметника "Левски" два тома на Карл Май. Само след 20 минути на опашката бяха мои!

Съвсем нормално е, за да откриете всички търсени стоки (от гореизброените), да се наложи да обиколите всички магазини в квартала, защото ту има нещо, ту изчезва. Магазините работят до 7 вечерта и в събота до обяд.

Свръхлуксозни стоки (само на черния пазар, в Кореком и безбожно скъпи) бяха следните — чуждите марки уиски и всякакъв чужд алкохол и чужда бира, чужди цигари, чипс (българският не ставаше за ядене, капеше олио от него), нескафе, аерошоколад, ядки, портокалов сок, сухо мляко, какао и въобще всякакви натурални сокове, ароматизирани сапуни, шоколадови яйца, тоблерони, чужда козметика (унгарска или полска например!), пресните плодове и зеленчуци извън сезона, банани, портокали, мандарини (продават се само седмица-две около Нова Година, само до 2кг на човек на опашката), шарени дрехи, дънки и джинси, хубави обувки, дамски чорапогащи, маратонки, бански костюми и специализирани спортни стоки, всякаква портативна електроника, книги на чужди езици. Разбира се, всякакви диетични и здравословни храни попадат също тук. Недай си боже да страдаш от някоя болест, изискваща по-специална диета - хепатит или диабет, например.

Много от мечтаните стоки се продават само в "Кореком " - магазини, където може да се пазарува с чужда валута. В социализъм 1.0 дори нямаш право дори да видиш валутата в ръката си. Работил си в чужбина, превеждат ти парите по сметка в България (няма не искам), част от тях ти ги прехвърлят по официалния курс в лева (няма не искам), а част ти остават в долари. Като решиш да изтеглиш пари, получаваш хартийки, които се казват "бонове" и с тях можеш да пазаруваш шоколадови яйца, дънки и уиски от "Кореком". Няма да ти върнат ресто, но може да ти дадат дъвки или бонбонки тик-так до кръглата сума. Ако си с връзки и докажеш, че ще пътуваш "на запад", например в Турция, ще ти дадат да си изтеглиш част от валутатат в долари, разбира се в зависимост от държавата и предполагаемия срок на престоя ти там.  В социализъм 2.0 вече всеки можеше да пазарува от "Кореком" с долари, за които дори не се искаше документ за произход.

Огледайте гардероба си. Социалистическата текстилна индустрия произвежда само дрехи в черно, тъмносиньо, кафяво, бозаво, бяло и сиво. Далеч не във всички комбинации (например продават само един цвят пуловери или панталони), затова някои като Радан си варят дрехите, за да им придадат цвят, непроизвеждан в България, а някои като сестра ми ги топят в белина, за да избелеят. Аз имах едни бели ризи в гимназията, които се боядисаха в нежен гълъбовосин цвят при едно пране и след това бях изключително горд и вървежен. Продават се български дънки "Панака" и "Рила", произведени с възможно най-евтините дънкови платове. Искаш да изглеждаш елегантно — докопай някоя дрешка за износ, или се моли баба ти да има вкус и да плете хубави и модерни пуловери и ръкавици.

Слуша ли ви се музика? Купете си радио "ВЕФ" за  20-тина лева, ако имате късмет, ще чувате по 5-10 западни песни седмично на него. През останалото време - българска и съветска естрада, народна музика, партийна публицистика, нивото на река Дунав в сантиметри. Ама къде е западната музика? Първо, на западната музика не се гледа с добро око, затова в най-добрите случаи (в радиото и в телевизията и в дискотеките) тя се дозира внимателно (например на около 10% от общия обем), в специални предавания късно вечер, второ — в България такава музика може да се намира само "с връзки", или на черния пазар. Един стар албум на Iron Maiden на грамофонна плоча може да се закупи за 15 лева. Познавам човека. Ако щеш. Тук работи първообразът на социалната мрежа — ако познаваш правилните хора и имаш какво да предложиш насреща, можеш само за година-две с упорит труд да се снабдиш с внушителна фонотека със цели 100-тина албума на твои касети, които собственоръчно си презаписал.

На пазара могат да се купят сравтително евтино (30-40 лева) грамофони "Респром" (български) и, полски касетофони Unitra (макар че те май бяха дефицитни). Поправка: Благодаря на Ангел Грънчаров и на Димитър от коментарите, които ми припомнят, че всъщност цените на електрониката бяха около 10 пъти по-големи. По времето на социализъм 2.0 в магазина режимът се е либерализирал дотолкова, че легално се продава двукасетъчен касетофон Sharp за 1500 лева, както и празни касетки.

Гледа ти се телевизия. Имаш избор между Първа програма (от 10 до 12 и от 17 до 24 часа) и Втора програма (от 19 до 23 часа). Телевизонната продукция е твърде скъпа, затова телевизията излъчва тестов сигнал, когато няма програма. В петък вечер - руски филм и новини на руски. Обикновено върви соц сериал или тъп филм ("Филмът хубав ли е или съветски?"). Западните филми се неутрализират със съветски такива - да речем, ако има братя Маркс по втора, по първа ще дават някоя от любимите съветски комедии. Или пък ще ги пуснат навръх Великден, за да не бяга младежта по църквите. Иначе със седмици може да няма нищо свястно за гледане. Новините се състоят от преизпълнен план, строителство на заводи, прибиране на реколтата, борбата за мир и поплъзновенията на американския империализъм. И разбира се, около програмата на първия държавен и партиен ръководител.

Цветната телевизия е лукс, чак до 1989г (помня как сержантите и офицерите в Нова Загора се редяха по цяла нощ за телевизори "Велико Търново", а в София опашките бяха за "София 81", клонинг на Филипс), а старичък Sharp или NEC си беше направо изискан лукс.

Пушач ли си? Имаш избор между "БТ", "Стюардеса", "Слънце", "Родопи", "Арда". Някои от тях дори в кутия. БТ-кутия струва около 50 стотинки. На черния пазар може да се намери Marlboro, Kent и Rothmans по около 3 лева кутията.

Ходи ти се на море? Имаш три избора - къмпинг ( около 4,10лв на вечер за двама с палатка и кола в претъпкани къмпинги, повечето без топла вода, безкрайни опашки по магазините или скъпи кебапчета в бира-скарата. Гледай да си набавиш отнякъде къмпинг оборудване от Чехия и ГДР, в България съвременно такова не се продава), почивна станция (около 30-40 лева на седмица, строго разписание на времето - закуска рано сутрин, обяд по точно определено време и вечеря сравнително рано, има предвидени и "културномасови мероприятия". Има топла вода. Вратата се заключва след 12 часа) и на квартира (наемаш стая и от там нататък се грижиш сам за себе си, топлата вода не е гарантирана). Планираш почивката си поне няколко месеца преди това — отпуските на съпрузите трябва да съвпаднат (не е задължително обаче, зависи от работодателя).

Ако си студент или ученик, не ти мърда лятната и есенната "доброволни" бригада. Отделяш по месец от времето си, за да събираш реколтата, защото в опустелите села няма достатъчно работна ръка. И така, всяка година до дипломирането.

Сметка в ресторант през 80-те години за 1 човек се движи между 5-10 лева. По ресторантите има следното меню:

"Кюфтетакебапчетакърначетапържоламешанаскарасалатадоматикраставицимешанашопскапържени картофи", което ще ви изрецитира сервитьорът с бяла риза и мазен панталон, като разбира се, някои неща може да са свършили. Шкембето (извън изчезващите шкембеджийници), дробчетата, наденичките, гювечетата, рибата и постните манджи са лукс, който ще се появи масово чак след 90-та година. През 70-те години в Златни пясъци, три коли компания изядохме всички порции от всичко, което беше останало в ресторант "Емона" в ранния следобед. Останахме леко гладни (щом и аз на много невръстна възраст го усетих), но пак си беше късмет - можеше да не е останало нищо.

Обаче май започнах не откъдето трябва — ако си студент от провинцията, без дебели връзки, забрави да останеш в София. Първо, софийското жителство е ценна привилегия, която се взима както в момента се взима американско гражданство - или с брак (какво морално време беше!), или с упражняване на дефицитна професия (тролейбусен шофьор или металург в Кремиковци например) или ако те искат в някоя национална институция или учебно заведение (т.е. трябват способности и яки връзки, като първото не е предимство и не е задължително).

Ако си женен и жена ти също е от провинцията и нямате връзки — е, не мога да ви мисля. Защото щом сте получили прекрасното и безплатно социалистическо образование, значи сте се съгласили да заминете "по разпределение" — там, където анонимни чиновници ще решат, че родината има нужда от вас — ако сте учител, може да ви пратят в някое родопско село, ако сте инженер, чакат ви великите строежи на социализма (в Радомир, Девня или Ботевград например), ако сте завършили английска филология - в малките български градчета имат нужда от учители по английски език, а и другарите със сивите костюми ви водят на отчет. Избор нямате — това е лотария, в която някои участват с предварително печеливши билетчета, а вие — както дойде. Известен проблем се получава, защото жена ви също я разпределят според нуждите на индустрията и обществото, а не според вашите семейни нужди. Дори да имате пари, невъзможно е един от двамата да не работи, ако няма сериозна здравословна причина за това. При социализма всички имат правото И ЗАДЪЛЖЕНИЕТО да работят. Милицията (т.е. полицията) обикаляше по заведенията през деня и проверяваше кой къде работи. Ако те гепят, че не си на работа, или пък нямаш работа, лошо ти се пише. Мой роднина работеше като "отговорник по комунистическото възпитание" в Университета, и се хвалеше с оправдателен документ, с който милицията не го закачаше по кафенетата.

Ето, аз се отплеснах, умилен от времето, когато всеки имаше работа — независимо каква. Ако и двамата работите в София - но единият на гара "Искър" а другият — в "Надежда", може да се смятате за големи късметлии. Моите родители работеха на смени и далеч от дома почти през цялото ми детство, така че първите 5 години от живота си съм прекарал при баба на село.

Извън София любимата професия може да се упражнява обикновено само в едно предприятие, където трябва да се излежи съответния "стаж", така че евентуален скандал с работодателя може да доведе до промяна на цялата ви съдба. Колко свободно, сигурно и весело се живееше тогава, нали? Спречкване с партийния ръководител може да компрометира цялата ви кариера, независимо къде в България (партийното досие ви следва по петите на всяко работно място).

Къде да се живее? Не гледайте на панелките с презрение. Огромен късмет е да се доредите до панелка по времето на социализъма. За жилище се чакаше "ред" и обикновено жилището се получаваше "по ведомствена линия". Къде, кога и с какъв размер жилище ще получиш, решава твоят началник на работното място. Получаваш ключовете и стискаш палци да не е нещо отчайващо. Семейството на моя позната получи жилище по реда си, в "Овча Купел" 2, чак след 90-та година, дотогава четиричленното им семейство (баща ѝ беше висш служител на БНБ) обитаваше 2-стайна панелка в "Красна поляна". Общо им се събираше около 20 години чакане. Други познати получиха апартамент в "Младост 4". Блокът беше забучен насред голото поле, а наоколо имаше непроходима кал, която дълго чистих от обувките си щом се добрах след гостито на спирката на автобуса.

Не се мусете на димящия и трещящ градски и междуградски транспорт. Не губете съзнание от жегата и миризмата на дизел в чавдарките. Това ще ви е основния превоз през следващите 5-10 години. Личната кола по времето на социализма е лукс, за който трябва също да се чака (10 години за "Лада", например). Ладата струваше към 5-6000 (или май 8 000?) лева в класическия социализъм. Колите на старо са по-скъпи от новите, досещате се защо.

Ще хващаш такси, защото вали ужасен дъжд, късно е, а рейсът никакъв го няма? На улицата е мисия невъзможна - но все пак гледай внимателно такситата - ако свети една червена лампичка, а не две, значи в таксито има място за още пътници и може да те хвърли до "Младост", ама преди това трябва да остави човека в "Хаджи Димитър". Ако видиш зелена лампичка и таксито ти спре - считай, че си спечелил от лотарията, макар че технически това е една лотария в която късмет е да си платиш — доста скъпичко при това, а не да ти платят. Фирмата е само една (тел. 142) и такситата са около 20 пъти по-малко от сега. Затова пък улиците са сигурни. С тая крачка максимум за 2 часа си у дома.

Почти не използвах морални и нравствени аргументи в полза на позицията си, но нали и на опонентите аргументите са свързани главно с пълненето на корема, сигурността, морето и гордостта с предприятията и текезесетата. А можеше например да спомена, че социалистическото понятие за празник беше да строят целия екип на  предприятието/учебното заведение на "доброволна" манифестация и всички заедно да маршируват и да викат "Слава на БКП, слава, слава, слава" "БКП, КПСС, вечна дружба" и прочее лозунги, които превръщат човека в маймуна и да разнасят огромни и тежки портрети на основателите на марксизма-ленинизма и техните ученици в България. По-лесно беше да се избяга от работа и от училище, отколкото от манифестация.

Спомням си как в 7-ми клас изкарах цял ден на улицата с едно тънко якенце на 24 май, под унищожителен дъжд и в убийствен студ с цялото училище и никой не посмя дори да си помисли да си тръгне. Като мокри кокошки изчакахме реда си пред трибуната, изревахме пред старците каквото ни беше наредено и буквално се разбягахме след това. Под дъжда и в студа имаше и съвсем малки деца - в 1-ви и във втори клас. (по снимките ще ги познаете по сините връзки). Хуманен строй, който се грижеше за децата и родители, които мечтаят същата грижа да се върне.

И още, и още, и още.... Още ли ви се живее при социализма?

PS. Два допълнителни ценни източника за живота по време на комунизма — "Задочните репортажи" на Георги Марков и  блогът "За прехода" на пловдивчанина Евгени Тодоров.

Публикувано от Комитата в 12:10 AM

Етикети: България, икономика, история, комунизъм, политика, социализъм, спомени

89 коментара:

Emil A. Georgiev каза...

    Коце, поздрав за добрия текст! Макар и лично да си спомням само социализъм 2.0, четейки за версията му 1.0 в текста ти, се сещах за всичко онова, което съм чувал и от други, но поединично.
    Сложих материала ти във Facebook, за да могат повечето ми приятели родени след 1980-а да се пообразоват.
    3:14 AM
RoujkaBG каза...

    Струва ми се, че хората не жалят за социализма, а по-скоро жалба по младост...Дано не греша :)
    5:34 AM
ГошУ каза...

    Комита, не е само Гоце с такива приказки. Давам ти пример:

    Аз много се дразня,като ми кажат:"Как може зимата да ядеш сладолед!"
    Абе шунди смотани, как "Как?", като преди '89 съм чакал Май месец, за да може баща ми с връзки да вземе от захарния...

    Докато не измрем всички, родени до 89г. все ще има рамантици на тема "По Бай Тошово Време...!"
    5:44 AM
Ангел Грънчаров каза...

    Поздравления за обстоятелствения, прецизен и точен анализ! Забелязах само една фактическа неточност: транзистор ВЕФ не струваше 20 лева, а поне, доколкото си спомням, 120, сигурно си изпуснал единицата.

    Да вметна и това: източник за оня период е и моята книга СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (Кратка психологическа история на съвременна България), която не знам защо си пропуснал; мисля ти я подарих; а може би точно затова си я изпуснал, знам ли?! Българи сме все пак :-)
    6:53 AM
Стойчо каза...

    Софийско жителство се даваше и след 10 години работа в Софсторй (10г важеше и за металурзите в Кремиковци тролейбусните шофьори, за да вземат жителство). Имах някакъв досег с хора и то трите бранша и едва ли някой от читателите си представя какво изискват тези професии от упражняващите ги.

    Даже и да си софиянец, за да те разпределят в София също беше обект на връзки – баща ми след дипломиране е изкарал 12 (дванайсет години) по рудниците по разпределение преди да се върне в София. Но пък млад, енергичен, работи му се – пък и се запознава с майка ми междувременно :-)
    7:40 AM
Стойчо каза...

    Израза „дадоха ми апартамент“ помните ли? „Пуснаха олио“?

    Хахаха, а когато „пускаха тоалетна хартия“ на Граф Игнатиев?

    И още една добавка, а може и да е наблюдение: Социализъм 2.0 беше една идея по-„рехав“ (имаше цветно детско списание Дъга с 12 бр./годишно :-)), но тогава (след 1981г, а след 1984г -съвсем осезаеамо) започна и сериозния дефицит на стоки, купувани с левове

    Поздравявам те, че не казваш нищо за свободата на словото – наистина тези, които носталгират по бай Тошо и соц-а едва ли ще разберат доводи с абстрактни за тях понятия

    Спомням си, че винаги съм се чувствал горд в редките случаи, когато от гости при баба ми се прибирахме с такси (в двата противоположни края на София живеехме). Иначе - с трамвайчето, после пеша през центъра и после пак с рейсчето.

    На тия дето тосталгират за тогава предлагам да им се „пуска тоалетна хартия“ веднъж месечно (все пак трябва да сме хуманни, нали, че може и веднъж на тримесечия (ако са си изпълнили плана ;-)
    7:54 AM
Ангел Грънчаров каза...

    Стойчо, моля те, за какво "пускане на тоалетна хартия", човече, говориш?! Моля ти се много, в София може и да сте виждали тоалетна хартия, но в останалата част на България такова чудо изобщо нямаше! И повечето от хората даже и не бяха виждали таолетна хартия и си бършеха задните части след визита у нужниците с вестници, с листа на тикви и на други по-широколистни растения, с каквото друго намерят, тъй беше...

    Аз затуй предлагам тия, дето обичат твърде много социализъма, да си обършат веднъж задника с листи на тиква или с листа на коприва (щото и листата на тиквата парят почти като тия на копривата!) за да видят какво е, и после да говорят колко хубаво се било живеело при социализма...
    8:35 AM
Димитър каза...

    ВЕФ-овете бяха 96лв., не 20. Стереокасетофон Хитачи беше 300 долара в Кореком.
    8:55 AM
Хесапов каза...

    Светлото пиво беше 18 стотинки, но беше само то и не ставаше за пиене. Магнетофон ухер - 400лв...
    Ако се напъна още ще се сетя за разни народни цени и заплати, но има ли смисъл?
    Единственото хубаво на "социълизъмъ" беше, че тогава бях млад с всичките екстри на възрастта. Тук ще подкрепя РужкаБГ, наистина повечето от тези, които се сополивят за миналото жалят за отишлата си младост, а с нея и възможностите на младите години...
    Иначе Комита, текстът ти е хубав и емоционален, за което те поздравявам...
    Аз лично не бих искал да се връща онази простотия в която живяхме, въпреки, хубавите неща, които си създавахме, благодарение на това, че растяхме безотговорни, повърхностни, изолирани и нищо не знаещи за големия свят...
    ...имаше един виц за абсурда, в който някой си прескочил тезгяха на кореком и поискал политическо убежище...
    ...Трудно ми е да обясня на дъщеря си разните глупости, които бяха около нас и с които бяхме свикнали...
    ...Ще призная, че се сещам и за хубави неща на онова време, но бяха малко...
    Поздрави!
    9:19 AM
gezatop каза...

    За цигарите в края на 80-те: Арда беше 0.60лв, изпуснал си Феникс и Фемина/в последните години/ - съответно 0.90лв и 0.95лв, БТ беше 1.05лв или 1.1лв лева за варианта кутия.
    9:27 AM
Марин каза...

    Тоалетна хартия в по-големи количества се продаваше по време на социализъм 2.0 на 1 (едно) място в София - в представителен магазин на единствения български производител Белово. Хората от провинцията се редяха на опашки с часове.
    За качеството на тоалетната хартия имаше един прекрасен виц:
    Американските самолети много често им се прекършват крилата, Пентагонът обявява награда за техническо решение на проблема. Инж. Ганев се явява и предлага авангардно решение - в критичните места да се продупчат крилата. Решението работи, американците са потресени и питат инж. Ганев как е достигнал до това решение. Ганев отговаря - Ами тоалетната хартия никога не се къса там където е перфорирана.
    9:29 AM
Стойчо каза...

    Жигулата ни е струвала малко над 6000 лв, когато са я купили. По това време баща ми е взимал малко към 150 лв заплата. Все едно днес да взимаш 1500лв и да си купиш Лада за 60 хиляди. И това – след чакане няколко години. Социализъм 1.0

    Когато дълги години след това баща ми я продаде - пак я продаде за 6000 лв – май 12 години по-късно, когато беше Социализъм 2.0, но много преди 1989г

    После разбрах, че са я откраднали тази кола и към 1989г вече нямаше следи от нея.

    А като говориш за сигурност – баба ми я обираха веднъж на две години - буркани, черги, крушки, нафта
    10:05 AM
Павел Борисов Николов каза...

    Като плаче Гоцето за селското стопанство, ще го водя на моето село. Там земите ги взеха две частни компании, незасято местенце няма, а тази година добивът им от пшеница беше толкова, колкото някогашното мърляво социалистическо ТКЗС не можеше да изкара за три години, взети заедно.
    Иначе, поздрав за материала.
    10:27 AM
стефан каза...

    поздравления!!! Този текст ТРЯБВА да бъде включен като урок в учебниците по история на сегашните и бъдещите ученици!!!
    10:30 AM
Търновец каза...

    Аз си спомням, че бирата се проверяваше с надигане и обръщане на дъното. Обикновено тогава се вдигаха едни парцали и размътваха (уж) кехлибарената течност...

    Пропуснал си голямото крадене и лъжене. На всички нива. "Да обичаш на инат" също е задължителен за гледане филм...

    Баща ми така напусна рано-рано великата ни Хай-тек промишленост. Като млад инженер с диплома от чужбина и поназнайващ езици го бяха турнали началник отдел "Пласмент"... После ми е разкавал, че преди да напусне по собствено желание(някъде 1985) не е можел да спи нощем. Пращане на фалшиви документи за износ до Русия и теглене на пари въз основа на тях от Външно-търговска банка за заплатите на предприятието. Лъжене на руснаците, че композициите с техниката ги нямало, защото вероятно са се загубили нейде из тайгата, а те дефакто изобщо не са минавали Дунав мост... и какви ли не други шмекерии и простотии, които са го карали да прави свише са му дошли прекалено много явно.
    10:51 AM
Стойчо каза...

    Като заговорихме zа филми: даже такъв невинен детски филм като „Войната на таралежите“ го показва: дънките, дъвките, стъклото на ФОРДА!!!, гаража с връзки (нямало било корупция). И това е при условие, че режисьорката на филма в никой случай не може да бъде обвинена с отрицателно отношение към социализма (все пак се казва Гръбчева, нали)

    Сега ще дойдат и ще ми начукат канчето, че не разбирам от изкуство ;-)
    11:16 AM
Анонимен каза...

    Когато четях статията, не предполагах, че толкова много години са минали, Комита... Много добре си анализирал "светлото общество". Специално аз съм израстнала в курортно селище, майка ми работеше в търговията, та съм доста разглезена, откъм мечтаните дрехи и лакомства. Спомням си когато дойдеха полските "панета", с какво настървение ги преследваха за крем "Нивея" и парфюма "Бич може", а за сапуните "Рексона" да не говоря... Моята комшиика работеше като камериерка, та и подарили едни пластмасови сандали - лилави. Бяха и малки и аз намазах, даде ги на мен... Как се гордеех с това, а колко ми завиждаха, да не казвам. Ами за найлоновите чорапи? Тях до виц ги бяха докарали...;) Та и оттогава остана една приказка: "Албена, Албена, оголи задника на дервена!" Даваха се много неща... за една "западна" дранкулка...;-)
    Albena
    11:49 AM
Спас Колев каза...

    Някъде в тая книжка се цитира Тодор Живков, който пред някакъв пленум в началото на 80-те обяснява възмутено какви са текущите рушвети, за да те назначат на определени ключови длъжности.

    Тарифата за барман беше от най-високите, 5000 лева, ако помня добре.
    12:12 PM
Комитата каза...

    Изглежда наистина съм объркал цените на електрониката с един порядък. Сега ще ги поправя. Благодаря за добрите думи
    12:13 PM
Комитата каза...

    Стойчо, помня "Дъга". То си беше цяла революция!
    12:19 PM
САНДО каза...

    А заплатите какви бяха? Спомням си, че през 80-те един даскал започваше със заплата от 140 лева... Баща ми вземаше около 230 като журналист, а в мината един газомерач вземаше 400 лева. Копачите на забоя пък бяха същински Крезове със заплати от 700-1000 лева!
    12:28 PM
Анонимен каза...

    много хубава статия, може би само за торбичките съжалявам - би било хубаво и сега да не дават найлонови торбички, а всеки да си носи от вкъщи чанта за пазаруване
    12:41 PM
Анонимен каза...

    Тъпащина абсолютна
    то като чели назапад е имало бол
    глупости
    драскачи
    2:23 PM
Vlado каза...

    Статията е невероятна!!!
    Малко уточнение:
    ВЕФ-а струваше 80лв.
    Радио Селена

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #79 on: November 21, 2009, 04:00 »
Nov 21, 2009  Турското - Берлинската стена в нашето съзнание?                                             Миналата седмица бе чествана 20-годишнината от падането на Берлинската стена. Но можем ли напълно да твърдим, че е паднала Берлинската стена в нашите съзнания!? "Берлинската стена" в България - "турското", продължава да ни разделя. Почти винаги се намира някой, който да ни напомня за тази наша Берлинска стена в съзнанието ни. Изведнъж някой се сеща за толкова много проблемната неколкоминутна новинарска емисия на турски език по БНТ. Напоследък се тръби за "турцизация" и на българските телевизии заради излъчваните турски сериали! Сякаш се намират такива, които да изградят турското като нова Берлинска стена през ХХI в. в България, която е част от Обединена Европа. Но за съжаление турското и Турция се явява и новата Берлинска стена за част от политиците в Обединена Европа. Разделителната черта по време на студената война бе Берлинската стена, а сега тази роля е присъдена на Турция и турското.
Антитурската риторика в политиката е модното говорене на прословутия преход в България. Желаещите да привлекат внимание от родните политици намират желана изява в медиите и обществото, като подхванат "турско" говорене. Това е достатъчно, за да са на показ за определено време, за да не бъдат забравени от своите избиратели. След това идва времето на дълбока забрава до следващото "турско" говорене. Всички си спомняме политическите лозунги и обещания преди изминалите това лято избори за евродепутати и народни представители. Както обикновено става преди избори, антитурската тема бе основна, водеща за определени политически субекти. Започнаха обещания за това какво няма да се направи на антитурска основа. Сред дефектите на прехода, посочени от президента Георги Първанов преди десетина дни, са търсенето на враг и постоянната конфронтация. Но въпреки всичко, по думите на президента, това беше един мирен преход и ние можем да се гордеем с това достижение, което е резултат от усилията на много различни по своя характер партии и лидери.
По темите етнос и религия човек винаги се отнася с особени чувства, затова те са най-често използвани с политически цели при прилагането на древната максима - разделяй и владей!!!                                                                                                                                     Сериалите: Турците са по-близки на българите от много други народи!                                 На другия край на гребена на вълната е безспорната изненада за всички - турските сериали. За разлика от говоренето на някои политици, тука "турското" е абсолютно превъплъщение на доброто, хубавото старо, към което се обръщаме с доза носталгия. Всичко започна като в приказка - с "1001 нощ" по Нова ТВ преди около една година. Чрез сериалите научихме, че една друга реалност се крие до нас, на югоизток от България. Въпреки че Турция от години е първа туристическа дестинация на обикновения българин, трябваше години да изминат, за да осъзнаем, че комшиите до нас са ни по-близки от много други народи. Пресъздаденият "турски свят от екрана се превръща в подобрена версия на българската реалност" и затова немалко зрители с учудване си задават въпроса наистина ли това са турците? "Колкото и на част от обществото да не им се иска да го признаят, турците са по-близки на българите, отколкото гърци, латиноамериканци, да не говорим за Европейския съюз", посочват експерти. За всичко това говори невижданият интерес към комшийските сериали. Перлата на зрителския интерес са именно турските сапунки, като те заемат първите места сред най-гледаните тв продукции.

Според психолози турските сериали за високоговорител на морала, като отдават почит на йерархията в семейството и внасят диалог в конфликта между поколенията. Другото обяснение за огромният им рейтинг е, че печелят българската телевизионна аудитория с усещането за семеен ред. Според експерти именно то избледня и се изгуби през годините на прехода, като родствените връзки се разхлабиха. "Зрителите са "спечелени" с топлите човешки отношения и уважението един към друг в сериалите, дори онези от тях, за които "турски" е било синоним на "антибългарски". Не е за пренебрегване и възпитанието на децата, което се постига с любов и почтително държание към по-възрастните, както и уважителното отношение на мъжете към жените.


Тепърва предстои етнокултурният ефект на сериалите да бъде изследван. Наслоените от години етнически стереотипи към турците и турското се променят у нас. Като според изследване на "Отворено общество" от тази година представите търпят устойчиво позитивно развитие и вероятно тази тенденция ще стане още по-интензивна. Но за това ще трябва да опознаем повече турците до нас чрез директни контакти.                                         Източник- в-к Zaman днес!





Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #80 on: November 21, 2009, 22:06 »
След малко по БТВ в 22.30 ще дават много интересен филм" Възродените" с автор Мариана Цекова. Гледах репортажи от него за мъките и унижения на турци и помаци в периода май 85- 89 година-за 20 години по късно.Ако някой го запише и пусне тук мисля много наши съфорумници ще си припомнят страданията които са изживели,както  е и поука за следващото поколение!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #81 on: November 22, 2009, 02:26 »
В общи линии да споделя за филма" Възродените" излъчен тази вечер по БТВ с автор Мариана Цекова.Като цяло не беше обърнато никакво внимание за ролята и участието на помаците в тези събития.Нека не се забравя,че в основата и началото именно хора като Зейнеп Ибрахимова,Хасан Бялков,Ибрям Рунтов... са в основата за създаваане" Независимото дружество за защита правата на човека" по късно бе в основата на партията на Доган .Във филма основно бе изтъкнато ролята на отделни лица които все пак бяха част от това- Исмет Паниша   тогава действаше от Виена, Зефер Ермюрк.Началото за тези събития бе поставено много по рано още в зародиш от Корнишко-Брезнишките събития.Това което се случи бе само една част от борбата за връщане на имената,от жертвите дадени.Беше ни представен във филма Доган като участник във събитията,а се знае много добре,че всичко бе режисирано от кръга на комунистите и Андрей Луканов,който знаеше какво предстои и изкара човека Доган в точното време и момент. Не само помаците а и турците са излъгани,върхушката вече 20 години се е самозабравила и е далеч от житейските проблеми на помаци и турци.Сещат се само покрай избори и електората от страх да не е някой Сидеров или Атакист гласува под строй!

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #82 on: November 22, 2009, 09:35 »
Очаквах филма с голям интерес и го изгледах внимателно.Пьрвото нещо,което ми направи много неприятно впечатление беше,че помаците бяха споменати смислено само един пьт.По никакьв начин не беше казано,че активните хора по митингите за врьщането на имената бяха в по голямата част помаци,а това се виждаше ясно от екрана.Смятам,че и до сега грабнакат на ДПС е от помаци а несменяемата вихрушка от 20 години е само от приближени агенти,които умело по мафиотски принцип манипулират хоратата.Касим Дал непрекьснато повтаряше,колко голям феномен е ДПС и че след всяко калпаво управление то излиза по силно и с повече избиратели,а забрави да каже,че това става от страх да не бьдеш изолиран,от страх да не загубиш работата си,от страх да покажеш,че мислиш различно.Всеки инакво мислещ се отстранява и наказва показно.Бившият кмет на Джебел казва "изльгахме хората срамувам се че участвувах в сьздаването на една мафиотска структура",Антонина Желязкова не еднократно спомена,че вихрушката е в силна капсулация и е далеч от проблемите на своите редови избиратели,които тьнат в мизерия и бедност в резултат на крадливото управление именно на тази вихрушка.Ако това продьлжава така то това би било началото на края на сьществуването на тази мафиот структура.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #83 on: November 22, 2009, 09:59 »
Очаквах филма с голям интерес и го изгледах внимателно.Пьрвото нещо,което ми направи много неприятно впечатление беше,че помаците бяха споменати смислено само един пьт.По никакьв начин не беше казано,че активните хора по митингите за врьщането на имената бяха в по голямата част помаци,а това се виждаше ясно от екрана.Смятам,че и до сега грабнакат на ДПС е от помаци а несменяемата вихрушка от 20 години е само от приближени агенти,които умело по мафиотски принцип манипулират хоратата.Касим Дал непрекьснато повтаряше,колко голям феномен е ДПС и че след всяко калпаво управление то излиза по силно и с повече избиратели,а забрави да каже,че това става от страх да не бьдеш изолиран,от страх да не загубиш работата си,от страх да покажеш,че мислиш различно.Всеки инакво мислещ се отстранява и наказва показно.Бившият кмет на Джебел казва "изльгахме хората срамувам се че участвувах в сьздаването на една мафиотска структура",Антонина Желязкова не еднократно спомена,че вихрушката е в силна капсулация и е далеч от проблемите на своите редови избиратели,които тьнат в мизерия и бедност в резултат на крадливото управление именно на тази вихрушка.Ако това продьлжава така то това би било началото на края на сьществуването на тази мафиот структура.
Абсолютно точно мнение hat. В интерес на истината бях помолил тук наши съфорумници за този филм да се запише.Оказа се една не пълна представа за събитията които се случваха и ние по старите помним и знаем пак казвам и твърдя ролята на помаците не само в БГ а и по света не бе представена.Мога да спомена помаци емигранти които от Америка протестираха пред българското посолство във Вашингтон и New York през 1989 година които не са отразени никъде,както и други.Явно кръга около Доган ще си остане мистерия,а за обикновените хора да бачкат тютюна и мизерствуват чакайки подаяние или пари разпрелени чрез фонд" Земеделие" за мишките приближени до Доган и палатите му! Винаги съм искал местни помаци уважавани да избира народа ни,на този етап 20 години след това нашия народ  все още страхувайки се няма алтернатива !

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #84 on: November 22, 2009, 12:50 »
Гражданско общество се прави от свободни хора...

Когато човек се трепе от сутрин до вечер за насъщния си, той няма време да мисли за друго...

И му остава само надеждата - за такива като мен това продължава вече повече от 20 г....
Taka e Nezir,saglasen sam s teb.Tova e dalgogodishnata  rabota na komunistite-ateisti, a sega berem plodovete im.Ne sme dorasli za grajdansko obshtestvo.Mnogo godini se nasajdashe bezverie,koeto mai e ubilo moralnite ustoi na naroda ni.Ot tuk triabva da se zapochne.
Дай  един начин как това може да се постигне на практика.
Na Balgaria i triabvat dostoini i chestni hora,koito misliat za naroda si.
Grajdanskoto obshtestvo e pole na chastni i lichni otnoshenia.To triabva da e nezavisimo ot opekata na darjavata.Izvodat e ,che grajdansko obshtestvo v Balgaria(kato  korektiv na politicheskata vlast) ne sashtestvuva.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #85 on: November 22, 2009, 12:53 »
Аз смятам,че този филм ще постави началото на поредица от филми и предавания,които ще имат за цел да разясняват порочните практики на управляващите до сега.Не мога да разбера какво не ни стига на нас помаците за да застанем обединени зад една кауза,като че ли по места има много местни помаци,които са сьпричастни с болките на хората и които можеха да помогнат по някакьв начин но на такива хора не се дава вьзможност.Власта сьздаде местни феодали алчни и безскруполни,които диктуват на кого какво и кога,втьлпява се на хората силната зависимост от ДПС и за сьжаление това продьлжава дьлго.Народа е все още в летаргичен сьн,надявам се скоро да започне да се пробужда.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:20 години след 10.11.1989г.
« Reply #86 on: November 28, 2009, 11:18 »
Статията е МНОГО ИНТЕРЕСНА за това как някои се възползваха от труда на ИСТИНСКИТЕ ХОРА.
                        

             Българската 1989-а: Иван от Сливен и големият протест срещу комунизма
      

    


  




20 години след края на комунистическия режим, България няма много желание да празнува.
Повечето хора са се обединили около мнението, че „всичко е било сценарий" и единствено „комунистите са заменили политическата власт с икономическа".
Като всяка конспиративна теория, това е само в отделни елементи истина.
За да покаже, че „сценарият" се е писал често и от обикновените хора, „News.bg" публикува поредица от разкази за българската 1989 г.

В края на април 1989 г. в центъра на Велико Търново на кафе стоят отец Христофор Събев и Ибрахим Рунтов. И двамата вече са известни имена от интервютата си с Румяна Узунова по радио ''Свободна Европа''. Хората идват и ги поздравяват, казват им, че са с тях. От Държавна сигурност за момента само гледат отдалеч. Идва Великден и Събев иска да направи голямо шествие с икони в града.

    * - ''Ама ще излязат ли достатъчно хора, да не стане излагация?,'' пита отчето.
      ''Ако трябва ще вземем хиляда от нашите помаци, ще им дадем по една икона и ще тръгнем,'' казва Ибрахим.

Христофор Събев само го прегръща и се разплаква.

По-късно ДС ще попречи на организацията на шествието. Няма как обаче да спре протеста на мюсюлманите в България, които след ''възродителния процес'' нямат нищо за губене.
Работата на хора като Ибрахим Рунтов ще изведе няколко седмици по-късно по улиците хиляди турци и помаци, които ще направят първите големи протести в България след 1944 г. След тях ще падне и комунистическият режим.

Човекът с 32 имена
В стремежа си за ''единна социалистическа нация'', българските комунисти още от 70-те започват т. нар. ''възродителен процес'', при който насилствено сменят имената на мюсюлманите в България и им забравяват да говорят на други езици освен български и да спазват обичаите си. Това ще е последното голямо престъпление на властта - след чистките, концентрационните лагери и огромните икономически кражби преди това.
Ибрахим Рунтов е един от хилядите потърпевши. През 73-та в неговото родно село Корница има петима убити, след като властите атакуват обикновените хора с конна полиция и кучета. Тогава в затвора влиза бащата на Ибрахим - Рамадан Рунтов, който със съпротивата си се е превърнал в герой за всички в района.

През 1979 г. при него в затвора ще влезе и Ибрахим, вече под името Иван. Осъден е на три години заради опит за бягство през границата. В затвора не позволяват на баща и син да се видят - с едно изключение. Един ден водят Ибрахим пред килията на баща му и няколко надзиратели го пребиват от бой. Рамадан само слуша как синът му вика от болка и не може да направи нищо.

Когато Ибрахим излиза от затвора, го вкарват в казармата, този път под името Бисер. От военното контраразузнаване го викат, за да го питат колко имена има всъщност. ''Колкото ми сложите. Аз съм човекът с 32 имена, като във френския филм'' отговаря Ибрахим.

Бисер обаче не е последното превъплъщение на Рунтов. През 1989 г. той ще смени още веднъж името си, но вече доброволно. Представяйки се като Иван от Сливен, той започва да обикаля България и да записва турци и помаци за членове на Независимото дружество за защита правата на човека, основано година преди това от Илия Минев.

Минев се познава още от затвора с бащата на Ибрахим. Там Рамадан Рунтов става близък и с отец Благой Топузлиев и Петър Бояджиев, с когото са в една килия.

През 1988 г. Рунтови канят Минев на Рамазан байрам в Долно Изворово, където живеят. Цялото село се събира да слуша легендарния затворник. Минев им говори, че няма от какво да се страхуват, че нищо не разделя християни и мюсюлмани, а борбата е една. Врагът също е един - комунизмът.

Така с времето турците и помаците ще станат огромно мнозинство в дружеството. ''То беше първото неофициално сдружение, което практически показа на опозиционно и критично настроените към властта и системата в страната турци и мюсюлмани пътя за открита борба, вдъхна им смелост и вяра в безсилието на ДС да се справи с едно масово протестно движение,'' казва Зейнеп Ибрахимова, представител на НДЗПЧ в Шуменско и Варненско.

През април 1989 г. Рунтови, заедно с Петър Бояджиев и Константин Тренчев, решават да основат и Мюсюлмански стачен комитет, който става крило на НДЗПЧ.
''Когато приемахме членове, те изрично се записваха и в двете организация - Мюсюлмански стачен комитет и НДЗПЧ,'' казва Ибрахим. ''Това вдигна много хора. Членовете станаха хиляди.'' Българи, турци и помаци са се обединили както никога досега.

За да привлича хората в дружеството, Рунтов им казва, че е българинът Иван от Сливен. Кара им се, че ето, българите искат да им помогнат за имената, а тях ги е страх да станат и да се защитят.

Манипулацията дава резултат. Само най-доверените хора знаят кой всъщност е този ''българин от Сливен'', а ДС постоянно му губи следите. Така Рунтов обикаля Казанлъшко, Старозагорско, Пловдивско, Пиринска Македония и Хасковско, където прави клонове на НДЗПЧ.
С баща си успява да стигне дори до Джебел, където властта е завардила всичко с бронетранспортьори и танкове. Скрити между купища дини в камиона на свой братовчед, Рунтови успяват да се срещнат с Авни Велиев и други бивши политически затворници и да им оставят телефоните на Петър Бояджиев в Марсилия.
При блокадите на ДС това е единственият начин за координация между членовете на дружеството. Така през май тъкмо от Джебел ще тръгнат най-големите протести в историята на комунистическа България.

Майските събития
Те са предшествани от серия гладни стачки, които тръгват из цялата страна. Всичко започва като защита на поета Николай Колев - Босия, член на дружеството, който обявява гладна стачка след интернирането си в Бобовдол. От Ибрахим Рунтов излиза идеята, че за да продължи всичко по-дълго и да е по-ефективно, стачките трябва да са щафетни.

''Седем човека след седем човека - за шест месеца напред обявих по ''Свободна Европа'' имената на наши хора, които ще гладуват,'' казва Рунтов. ''Тогава комунистите се уплашиха и след една седмица пуснаха Босия. Иначе сигурно щяха да го оставят не да умре, ама да откачи.''

Стачките обаче продължават. Западните радия постоянно обявяват нови селища, които са се включили. От шести май започват да гладуват и стотици мюсюлмани в шуменско. В района има клонове на Независимото дружество почти от неговото създаване заради дейността на изселените там Зейнеп Ибрахимова и Юсуф Бабечки.

''Хората трябваше да преодолеят страха от държавния авторитет, наложен след 45 години държавна диктатура. С гладните стачки ние го изхвърлихме от себе си,'' спомня си Аляйдин Мехмет, който наследява Зейнеп Ибрахимова като представител на НДЗПЧ след нейното екстрадиране през февруари 89-та.

Започва да гладува цялата област, а членовете на дружеството едва контролират списъците за пред ''Свободна Европа''. Напрежението е огромно, още повече, че наближава Парижката конференция за човешките права, която дава голям шанс на опозиционерите да изобличат престъпленията на комунистическата власт. Така се стига до идеята от стачки да се мине към открити демонстрации.

Първата е на 19 май в Джебел, където се издигат лозунги в защита на ''перестройката'', както и за връщане на имената и езика. Всичко минава без сблъсъци с властта, никой не обявява случилото се по западните радиостанции и протестът остава изолиран.

Не така се случва в Шуменско. На 20 май хората сами започват да се събират в центъра на село Пристое. От Държавна сигурност знаят кои са членове на дружество в селото и също чакат в центъра, за да ги изпозатворят и така да прекъснат всякакви демонстрации. Тактиката на всемогъщите служби не успява.

''За да не се провали шествието, ние не отидохме в центъра на Пристое,'' разказва Аляйдин Мехмет. ''Казахме на нашите хора да тръгне демонтрацията, да не ни чакат нас. Така ние вкарахме ДС в клопката, не те нас.''

Ибрахим Рунтов също е там и гледа отстрани как множеството тръгва към съседните села Климент и Каолиново с лозунги ''Искаме си имената'' и ''Права за целия български народ''. В началото и края на шествието стои по един член на НДЗПЧ с българско знаме. Когато вижда, че всичко е наред, Рунтов тръгва обратно към своето село, откъдето да може да държи връзка с Петър Бояджиев.

Вече в  Климент се събират над 3000 човека. Бояджиев вече е направил връзката и за шестието е обявено от ''Дойче Веле'' и агенция АФП. Спонтанно започват да идват хора от цялата страна. После митингът продължава към Каолиново, като водачите също се избират на място от хората. Еднин от тях е Гюлтен Османова, която после ще стане известна с интервютата си по ''Свободна Европа''. Аляйдин Мехмет остава в Климент и успява само да им даде малка бележка с искания, които протестиращите да не забравят да споменат.

В Каолиново обаче чакат вътрешни войски, армията, милицията и пожарната. По спешност пристигат и ''червени барети''. Казано им е, че турците са се вдигнали на ''въстание'' и искат ''автономия'' и република като кипърската. Никой не обръща внимание на българските знамена и мирните лозунги. Хората са разпръснати, мнозина са пребити, а Неджиб Осман от село Кус е убит.

Властта е още по-брутална на следващия 21 май, когато в Тодор Икономово също се стига до сблъсък с обикновените хора. Има хаотична стрелба, умират трима турци, а десетки са осакатени от куршумите.

На 21 май милицията идва и в Долно Изворово, за да хване Ибрахим и Рамадан Рунтови. Дават на 8-членното семейство паспорти и общо 50 долара и ги изпращат с влака за Виена.
Същия ден за там е пратен и Аляйдин Мехмет. Екстрадирането на организаторите е масово. Започва дългата серия от прогонвания, която ще завърши с печалната ''голяма екскурзия''.

Преди падането
Преди това обаче протестите на българските мюсюлмани ще обхванат още много места в страната, въпреки насилията на комунистическата власт. Започват мирни демонстрации в кърджалийско, разградско, добричко и варненско, в Шумен, Търговище и Омуртаг.
Организатори отново са главно хора на дружеството, както и представители на основаната в края на 1988 г. Демократична лига за защита правата на човека в България.

По данни на историка Алексей Кальонски от Софийски университет, властта отговаря със сълзотворен газ, огнестрелни оръжия, бронирани машини, милиционерски палки и бойните умения на барети и каратисти.
Броят на загиналите е между 7 и 10 души, стотици са ранени, малтретирани или пребити. Западът научава всичко това и то точно преди конференцията за човешките права в Париж.

''Определено мога да твърдя, че майските събития и последвалата след тях ''голяма екскурзия'' предопредилиха падането на тоталитарния режим в България,'' казва Зейнеп Ибрахимова. Наистина, с насилията срещу мюсюлманите режимът остава напълно изолиран, дори от съюзниците си от източния блок. Хората в самата БКП разбират, че е дошло време за промяна.

Когато тя се случва на 10 ноември, Ибрахим Рунтов вече е стигнал със семейството си в Турция, където преди години е успял да избяга един от братята му. Там Ибрахим участва в създаването на Независим емигрантски комитет за защита правата на етническите турци и помаци в НРБ, който веднага след падането на Живков започва да се бори за освобождаването на стотиците политически затворници в България.

Един от тези затворници е Ахмед Доган, който ще успее да се издигне до лидер на новата партия ДПС. В началото Рунтов се надява, че този човек поне ще иска да си върне на БКП, задето са го вкарали в затвора през 1986 г. Когато се връща в България през 90-та, Ибрахим вижда, че положението е друго. ''Не ми харесаха нещата нито в СДС, нито в ДПС. Искаха да управляват заедно с комунистите, явно защото повечето от тях бяха бивши комунисти,'' казва той.

Затова Рунтов така и не се включва активно в политиката, а от 95 г. заживява предимно в Турция. Днес е известен повече като Ибрахим Куруджу, футболният мениджър правещ трансфери между България и Турция.

''С футбол е много по-приятно да се занимава човек,'' казва Ибрахим. ''Мирише на нещо хубаво, хората се радват, има резултати. Защо ми е да влизам в политиката, аз си имам пари. Ама ме боли. И аз имам семейство. Искам моите деца, а и всички да знаят истината за тези исторически събития, за собствената си държава. Искам тези подлеци и лъжци да не манипулират повече хората.''

Въпреки това, днес официалната версия е, че ''майските събития'' са били организирани от затвора от Ахмед Доган. За Независимото дружество за защита правата на човека и за хора като Ибрахим, Зейнеп и Аляйдин никой и не споменава.


Петър Добрев



http://news.ibox.bg/comment/id_1398694204

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #87 on: November 28, 2009, 19:03 »
ГОЛЯМАТА ЕКСКУРЗИЯ

 

Репортажи от двете страни на българо-турската граница (Димитър Инкьов)

Димитър Инкьов: Намираме се на граничния пункт /.../ от турска страна и от българска страна Малко Търново. Директорът на митницата ни каза, че през м. април и през м. май, както и в месеците преди това от България за Турция не са минавали никакви туристи. От м. юни дневно идват около 1500 души, но това явно не са никакви туристи. Това са хора, както те разказват самите, изгонени от България. Това са хора, на които е дадено по някой път 6 часа, за да напуснат страната; на други са дадени 24 часа да напуснат страната. От 3 юни започва голямото гонене на турците от България. До днес са влезнали около 7000 души от пункт Малко Търново за Турция и потокът на тия хора продължава. Както разказват някои от бежанците, на българската страна имало опашка от 40 км – леки коли, хора, които чакат да влязат в Турция. Изглежда, турското население вече не е готово да понася тормоза, на който го подлага режимът на Тодор Живков. Основното, което разбрах, е недоволството от промяната на имената, и след това бруталното потискане на манифестациите, които турците се опитали да направят и са направили на 26и и 30и май тази година. Изглежда, режимът е бил шокиран от тия манифестации и затова е поискал бързо да се отърве от тия хора. Човек може да си зададе въпроса: от какво толкова са се страхували? Нищо страшно турците не са направили, за да бъдат потискани по такъв начин – да се пуснат срещу тях танкове, да има убити, да има ранени и след това хората масово да бъдат гонени от България. Това, което гледаме сега тука, е наистина една човешка трагедия; една човешка трагедия, която става в Европа, която не става някъде в Азия, и която става сега, в момента, когато има „размразяване”, когато има подобряване на международното положение. Българският режим прави една голяма грешка, която ще му нанесе щети и ще нанесе щети на страната пред очите на целия свят.

(скоро след 3.06.1989 г., ролка № 242)



Димитър Инкьов: Как пристигнахте така изведнъж? Тодор Живков говори, че българи от турски произход искали да пътуват туристически за Турция и затова, понеже било всичко свободно и ви дали паспорти, и вие сте решили "Айде да идем да погледнем малко Турция." Така ли е това?

Іви мъжки глас: Туй не е вярно. Те издават паспорта за 24 часа и веднага дават рейс. Особено когато много издадени паспорти, хората тръгват сутринта. Рейсът им осигуряват те, и товарна кола им осигуряват те. И тръгваме. Пет дена съм бил на път. Днеска пристигам.

Д. Инкьов: Вие откъде идвате?

Мъжки глас: От Каспичан, от Каспичан идвам. Там живеех, там работих. От там. Петия ден съм тука.

Д. Инкьов: Добре, вие оставихте в България всичко, което сте имали до сега. Можахте ли да вземете нещо?

Мъжки глас: Каквото съм имал в къщи, туй можах да вземам. Парите останаха в банката. Каквито имах в къщи пари, с тях съм тръгнал. Мебелите, казаха - не даваме, аз ги продадох на половин цена,… което можах; което не можах, подарих го на хората, на комшиите...

Д. Инкьов: А каква професия имате?

Мъжки глас: Общ работник съм.

Д. Инкьов: Общ работник. И тука сте с жена си, с детето, с цялото семейство?

Мъжки глас: С цялото семейство съм. Днеска пристигнах - в десет и половина.

Д. Инкьов: Имаше ли демонстрации на турците в България в края на миналия месец? Кога?

Мъжки глас: Имаше. На 24и беше отцепено. В община... Оттам бяхме ние,… но накрая пристигаме. В събота, 27и, беше митинга в Шумен. Навсякъде блокираха - и черните пътища ги прекъснаха, по 50, по 60 войници, въоръжени, от МВРто…, старшини, навсякъде блокирано.

ІІ-ри мъжки глас: Аз пристигнах с влака. В седем часа тръгва влака от Каспичан за Шумен. Влаковете не можаха да спрат. Пристигнахме в осем без петнадесет май, долу-горе. Бях на пазарно място. Почнаха хората, все едно че … уж пазаруват на пазара, натрупаха се ... Ръководител, той даже един път се изказа – Зия Шабанов - за човешките права член, той беше ръководител на пазарното място, а Айше от Капитан Петко - тя беше ръководителка на центъра. Две групи, уж щяхме да се съберем на едно място. Военните, милиционерите… разпръснаха ни и почнахме побоища там, и те почнаха да стрелят по хората.

Д. Инкьов: Имаше ли убити и ранени?

Мъжки глас: Много, много убити и много ранени. 20 убити. Със сигурност са 20… убити има!

Д. Инкьов: Вие видяхте ли някои от тия хора?

Мъжки глас: Лично пред мене и пред него убиха, и в канала - в мръсната канавка в Шумен го хвърлиха момчето…, беше 20 – 23 годишен.

Д. Инкьов: Знаете ли как се казва това момче?

Мъжки глас: Така и не съм му научил името .... защото веднага ги дигнаха във Военна болница. Никой не може да ги...

Д. Инкьов: Вие също бяхте свидетел, казвате, на тоя случай?

ІІІ-ти мъжки глас: Да, аз също бях там, в Шумен, на митинга. Видях ги - на пет метра. Нямаше и пет метра, когато стреляха срещу нас. Ние нямахме с какво да се отбраняваме. Освен, оставаше с камъни или с нещо друго, нали...

Д. Инкьов: Проблемът е защо стреляха? Какво от това, че там има една мирна демонстрация?

Мъжки глас: Ние искахме мирна демонстрация. За да правиме ..., да защитаваме на човека правата, но не ни позволяваха. За да се разпръснем, биеха ни с палки, идваха там, много кално(?) беше...

Д. Инкьов: Какви бяха тия войници? Бяха редовна войска или бяха тия, т. нар. "биячи", „Червените барети”?

Мъжки глас: „Червените барети”. Имаше и специално подготвена такава група, пусната сред нас. Специална група каратисти, момчета, ученици. Бяха над 70. Те биеха с палки. И войниците - както се изказаха големите хора, дето имаха връзки - 9000 са. Още... девет хиляди се дигнаха там, покрай Шумен.

Д. Инкьов: Кога стана това точно?

Мъжки глас: 27и, събота, 27и май,...тръгна митинга на пазарното място.

Д. Инкьов: Добре, благодаря ви. Както чухте, драги слушатели, режимът както изглежда, е бил много уплашен от тия демонстрации и вероятно страхувайки се, че и българи могат да започнат да протестират за човешки права, българи могат също да започнат да протестират срещу нередностите на режима, са започнали масово принудително изселване на турското население. Това, разбира се, създава сериозни проблеми на Турция. Това създава сериозни проблеми за добрите отношения между България и Турция, защото вие може да си представите какво означава това: един поток от коли, един поток от автобуси, няколко автобуса видях със собствените си очи, които пристигнаха един след друг. В автобус за 40 души натъпкани 60 души. След автобуса върви един, или два, или три камиона, в които са натоварени багажите на тия хора. Всичко това се изтърсва на турска територия и им се казва: махайте се! Това ли са туристите, за които Тодор Живков говори, (че) отиват да посетят Турция. Дали им били паспорти, да видели и ако искат, да се върнат. Това са хора, някои от които са пребити от милиционерите, някои от които трябваше тука да влязат веднага в болница. Както разбирам, много активисти от турското движение в България са били задържани, но за това ще говоря следващия път. Не може така да се пращат по няколко хиляди души дневно, да се изтърсват от другата страна на една граница и да се оставят на произвола на съдбата! Турското правителство не ги оставя на произвола на съдбата. Турското правителство се мъчи бързо да вземе мерки, да организира настаняването им в палатки, но, както разбрах от Валията - това е губернатора на граничната област около Одрин - той ми каза така: "Ние си нямахме понятие, ние не бяхме подготвени, че българите ще започнат такова масово депортиране на нашите сънародници". Той каза: как би реагирала България, ако от другаде започнат да гонят българи? Ние имаме 100 000 души българи, които живеят в Турция, но те са наши граждани, те си говорят езика и никой не мисли да ги гони от Турция. Драги слушатели, тук е радио "Свободна Европа", на телефона беше Димитър Инкъов. Извинявайте, ако в телефонната връзка имаше някакви смущения, телефонната връзка за емисия от границата не е много добра. Дочуване.

(Ролка № 85)



 

Димитър Инкьов: Драги слушатели, на телефона е Димитър Инкьов. Намирам се на турско-българската граница от турска страна и наблюдавам потока от бежанци, който идва от България. Картината е наистина неописуема. Стотици, много стотици леки коли, камиони, багаж, разхвърлян на всички страни. Нека да поговоря с някой от тези хора. Ето пред мене е един.

Д. Инкьов: Извинете, вие как се казвате:

Мустафа Халим: Мустафа Халим, Толбухински окръг. Работихме четирдесет години… в продължение. Издигнахме я таз България, три тухли ако имаше, двете бяха от нас, обаче Тодор Живков така се отнася с нас .. сякаш сме толкова лоши хора в тази държава. Издигнахме ги и той ни ритна, с крак ни ритна. Само 24 часа ми дадоха да излизам от границата. Така си оставих всичко, което имах. Имущество свое, личното си имущество така, над 30000 лева. Движим, недвижим имот, така си остана. Извикаха ме и казаха: за 24 часа да излизам от границата, от селото и от границата да излизам…

Д. Инкьов: Какво работихте вие напоследък в България?

Мустафа Халим: Напоследак работих в Завгарант - Завод за филтри.

Димитър Инкьов: А как се казвате вие?

Силвана Ислова: Силвана Тулолова Ислова. Бият ни, изхвърлят ни. С палки бият, от работа изпъждат, хляб не ни дават да ядем, не ни дават. Вие сте, казват, турци. Много ни бият тез българи, направо много.

Д. Инкьов: Добре: защо, защо? От къде го измислиха това нещо? Защо го правят?

С. Ислова: Не знам и аз, и ние не можем да кажем нищо. Те такива сме… и хляб не ни дават. Изведнъж, нали и имената ни смениха, и почнаха да тормозят всичко…

Д. Инкьов: Всичко започна с промяната на имената?...

Мъжки гласове: Не дават да приказваме по турски. В къщи влизат ... всеки по отделно си говори - по 20 лева! "Говорят на чужд, неразбираем език!" Значи, за тях турският е чужд език, неразбираем. Това ни е на нас родният, майчин език.

Д. Инкьов: Колко е голяма опашката към българската граница? Вие сега ли идвате от България?

Мъжки глас: Преди един час влязохме.

Д. Инкьов: И колко е голяма опашката?

Мъжки глас: Към 20 километра е.

Д. Инкьов: Към 20 км.? Откъде идват всички тези хора?

Друг мъжки глас: От Бургаски окръг, от Разградски, Силистренски окръг, Толбухински.

Д. Инкьов: Тази опашка е опашка от леки коли, товарни коли, от автобуси?

Мъжки глас: Да. От товарни коли, от леки коли…

Д. Инкьов: И вие пристигнахте, значи, преди един час?

Мъжки глас: Да, преди един час пристигнахме. Има хора, са тръгнали преди 4 дена и не могат да пристигнат.

Д. Инкьов: От понеделник сутринта сте тръгнали? И защо до сега не сте успяли… от понеделник сутринта?

Мъжки глас: От понеделник сутринта сме спрели в лагери в България и пренощувахме в колите - по 20 (души) ... 20 на едно място, 20 в друг лагер и  ... 4 вечери сме пренощували в колите.

Д. Инкьов: Драги слушатели, нека да ви информираме за съдбата на няколко борци за човешки права в България. Няколко борци за човешки права от турското малцинство. Какво е станало напоследък с тях ?

Мъжки глас: Напоследък с тях станаха доста инциденти. Задържаха ги. Гюлтен Османова в момента е на съдебната зала. Задържана, домашен арест под охрана.

Д. Инкьов: Гюлтен Османова от Нови Пазар. Другите кои са?

Мъжки глас: Зия Ахмедов Шабанов от Сливен, и той също задържан, дето ръководи митингите в Шумен. Айше, дето ръководи митингите в Шумен също, и тя е задържана. Те са на съдебни скамейки. Трябва да се помогне на тия хора. За туй сме се мъчили ние.

Д. Инкьов: Драги слушатели, намирам се между турци, дошли от България в един от лагерите, който е до Люле бургас и пред мене е?

Демир Терзи: Демир Терзи от Бургаски медни мини, Росен, Бургаско област. Ние, преди да се променят имената, с българите живеехме почти като братя. Аз съм работил само между българи и така добре съм се разбирал,… обаче, откакто смениха имената, се изостриха до невъзможна степен отношенията между българи и турци. И питам един мой приятел: Защо по такъв жесток начин, като бесни кучета се хвърля милицията, българската, по турското население? И този приятел ми каза: "Ти знаеш ли, че наистина сте за трепане!" „Защо?” „Защото, да знаеш какви бюлетини са чели в милицията...”, на негов брат…

Д. Инкьов: Извинявай, значи твоят приятел има брат, който работи в милицията. И е информиран от брат си?

Демир Терзи: Информиран от брат си. И той ми каза, че са им чели бюлетини. „Какви бюлетини?” „Ами на, имало е турци, които са намушкали с вили двама, трима милиционери, задигнати детски градини и са държани като заложници. Гаврили са се със студенти, с ученици се гаврели...” и по този начин се насъсква милицията срещу нас. Ние се чудихме защо е тъй вулгарна с турското население милицията. Тяхната цел е по този начин да насъскат и турското население към българското, и българското към турското, за да се принуди това, турското население, само да изяви желание да се махне, да се изсели от България.

Д. Инкьов: Вие къде работихте в България?

Демир Терзи: Работих 8 години под земята. Последните години като шофьор. Обаче държавата, преди да се интернирам в Турция, ме накара да се издължа до стотинка. А пък аз имам толкова години подземен стаж. .. толкова години съм работил, какво съм работил! Би трябвало и държавата да се издължи, както ние се издължихме до стотинка.

Д. Инкьов: Оставихте ли имущество в България?

Демир Терзи: Нямахме дом, обаче си пръснахме имуществото на ляво на дясно без пари.

Д. Инкьов: Съгласни ли сте с това, което той каза?

Мъжки глас: Съгласни сме, да. Чували сме го и сме го видяли даже...

Друг мъжки глас: Имат подлостта да ни питат: "Защо вие така, като мътна вода, всички тръгнахте към Турция?" Викам: „Мътната вода зависи от вас. Ако спре дъждът, водата ще се избистри. Щом продължава тоя натиск, тоя тормоз над турското население, тая вода ще става още по-мътна и по-буйна, разбираш ли?!” Те казват: „Да имате да взимате, имена няма да ви върнем!”.

Д. Инкьов: Значи основният проблем беше вземането на имената на хората и отказът  хората да се чувстват като мюсюлмани… Аз чух, че цели гробища са били унищожавани?

Мустафа Мехмедов: От с. Камен съм. Мустафа Мехмедов се казвам. Нашите гробища ги събориха до камък. И ги вкараха в трошачките. Трошачките в Кара пелит - да го трушат и да го слагат на шосето ... Годините не си знаеше гробището, не си знаеха годините. Аз това мога да кажа… истината.

Д. Инкьов: Драги слушатели, това бяха някои интервюта, които аз взех от турски бежанци от България, пристигнали в Турция. Тук е Димитър Инкьов, радио" Свободна Европа", на турско-българската граница.

(20.06.1989 г., ролка № 66


ГОЛЯМАТА ЕКСКУРЗИЯ

 

 

Дим. Инкьов: Има ли някой друг, който иска да каже нещо? Драги слушатели,… А, ето една жена. Кажете! Как се казвате?

Ф. Мехмедова: Фатме Мемедова

Д. Инкьов: Откъде сте, г-жа Мехмедова?

Ф. Мехмедова: Шуменско.

Д. Инкьов: Какво искате да ни кажете?

Ф. Мехмедова: (говори на турски)

Д. Инкьов: На български не можете да говорите? Не?! Не можете. Кой може да превежда? Кой ще превежда? Идвай, идвай да превеждаш!

Преводач: Фатме Мехмедова казва, че мъжът й е от година и половина в затвора.

Д. Инкьов: Как се казва той?

Ф. Мехмедова: Осман Османов Халилов

Д. Инкьов: Къде се намира в затвора?

Ф. Мехмедова: Стара Загора.

Д. Инкьов: И той още ли е в затвора? Значи мъжът ви е в затвора в Стара Загора? И вие сама дойдохте тук?

Ф. Мехмедова: Комшия дойде тука. Сама. Другите, нашто момиче пак ..., Пловдив, на Манолов, там...

Д. Инкьов: Петър Манолов......

Ф. Мехмедова: (говори на турски)

Д. Инкьов: Добре, как стана цялата история? Как дойдохте? Как решихте да дойдете изведнъж? Как стана?

Преводач: Дадоха ми 24 часа на разположение да напусна пределите на България.

Д. Инкьов: Драги слушатели, аз се нуждая от преводач, защото жената, която има български паспорт, която има и българско име, не знае въобще да говори български. Това е една туркиня, на която са й сменили, направо насила, името. По такъв начин става ли се българин?

Ф. Мехмедова: Мойто момиче, Гюлтен Османова, всички знаят… Европа, член…!

Преводач: Това е майката на Гюлтен Османова, която организира демонстрациите, гладните стачки и другите мероприятия в Новопазарския край. (Ф. Мехмедова – на турски): След масовите демонстрации и гладни стачки в Лудогорието тя беше задържана и в момента не се зная къде се намира. (Ф. Мехмедова продължава на турски, но превод няма.)

Д. Инкьов: Вижте сега, в българската преса и българското радио твърдят пред целия свят, че недоволството на турското население в България било организирано от Запада, то било организирано от Радио “Свободна Европа”?

Ф. Мехмедова: (говори на турски)

Други хора: Не, не! (...)

Д. Инкьов: Значи, недоволството фактически, съществува преди Конференцията в Париж.

Друг мъж: (върху фон от женска турска реч) От 5 години, откакто ни смениха имената, кат ни сложиха българските... Ми не можеш да се движеш, нямаш нищо, не ти дават право да се изкажеш, нищо. Постоянно ти си под натиск. С голи ръце к`во можеш да направиш? К`во можеш да направиш?

Д. Инкьов: Вие може ли първо да кажете на нашите слушатели как се казвате, откъде идвате?

Трети мъж: За наше щастие, болшинството от българското население, което години наред фактически....

(Чува се мъжки глас, говорещ на турски)

Д. Инкьов: Драги слушатели, слушате гласа на Министъра на вътрешните работи на Турция, който говори пред турците, дошли от България.

Министърът на вътрешните работи на Република Турция: (говори на митинг в Одрин): Уведомиха ме за всичко, което е направено за Вас. Останах много доволен. Ако имате още за доразрешаване някои дребни неща, също ще ги доуредим. След мен министърът на здравеопазването ще се погрижи за вас. Утре ще дойдем отново пак при вас с нашия многоуважаван министър-председател. За всичко, което има нужда да се направи, уведомяваме Анкара и ще бъде направено.

Д. Инкьов: Добър ден, ние сме от Радио “Свободна Европа”. Драги слушатели, нека да ви представиме министъра на вътрешните работи на Турция, който ще каже няколко думи за нашите слушатели. Вие ще ни превеждате. Значи, кажете му: Как турското правителство посреща идващите от България граждани от турски произход? Той знаеше ли предварително тая акция?

Министърът: (отговаря на турски)

Преводач: Не, турското правителство не беше предварително уведомено. Ние бяхме изненадани. Ние направихме всичко, което беше по нашите сили да ги посрещнем и да ги настаниме във временните лагери за временно пребиваване. Искаме да им предоставим всички възможности за един нормален живот.

Д. Инкьов: Какво той би искал от Европа? Какво той би искал да каже на европейската общественост?

Министърът: (отговаря на турски)

Преводач: Пожелавам на цялата европейска общественост, на цялата световна общественост да се заинтересува от въпроса и да ни съдейства за решаването на проблема с турското население от България.

Д. Инкьов: Радиото е начин на пряка връзка между, понякога и между правителствата. Би ли искал той да каже нещо, което ние по радиото ще предадеме и ще кажем на българското правителство?

Министърът: (отговаря на турски)

Преводач: Ние, може би, да кажем на българското правителство да седнем на маса за преговори, за да разрешим този трагичен проблем, като един…, проблемът за изселването.

Д. Инкьов: Да, благодаря ви.

(Ролка 245)

http://www.omda.bg/arhiv/rumyana_uzunova/rumyana_golyamata_ekskurzia.html






Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:20 години след 10.11.1989г.
« Reply #88 on: December 02, 2009, 08:51 »
      Носталгия по соца и колбаси в сегашно историческо време

2 Декември 2009

Матей Стоянов 
“Ооооо, Пепи” - известната реклама на кренвирши използва времето на соца, уж тогава имало хубави кренвирши. А тогава се коментираше, че в тях слагат тоалетна хартия.

Рекламата си има самостоятелен живот. Пуснеш ли я веднаж, раздвижи ли общественото съзнание, ходи я озаптявай. Сега, независимо от коледните пости, тя ни примамва с колбаси, но в това няма нищо лошо. Защо не видим трапезата в перспектива? След Коледа.

Напоследък, обаче, някои реклами навяват носталгия по живковата епоха. Гледам на телевизионния екран дете, което се радва на ретрокренвирш  и си мисля: “Не ни стигат мърморещите баби, а сега опитват да включат и подрастващите в тази умилителна разходка назад”.

Детето обаче не познава озъбеното лица на дефицита от онова време. Обикновеният човек тогава трябваше да бъде пазарен рейнджър. Да се ориентира в прелитането на рядка стока към далечен магазин, да избере перспективната опашка, да познава характера на продавача, да предвижда приливите и отливите в снабдяването. Това беше общата картина на социалистическата търговия. Ако някой тръгне да ви разубеждава, да ви припомня идилични сценки от миналото, или е лежал под чепа на височайше ведомство, или е бил ловък тарикат, каквито има по всяко време и навсякъде. Но са малцинство, естествено.

Известната реклама на кренвирши - “Ооооо, Пепи”

Това беше свързано с безкраен флирт. Обект на обожане бяха месар, бакалин, сервитьор, фризьорка, шофьор… Въпрос на подход при малкото тарикати. И на унижение за армията огрухани купувачи. Но и в двата случая трябваше да търпиш капризите на горепосочените, махмурлука им, месечният им цикъл. Някои от тях бяха нормални. И те обаче, от позицията на тезгяха, постепенно се променяха. Започваха да виждат клиентите си като хора от нисша категория и вечни техни длъжници.Това беше благодатната почва, върху която избуяха корупцията и бандитизмът. Неща, за които някои днес се чудят откъде се взеха. Е, не бяха с такива мащаби като сегашните, защото смъртните наказания за злоупотреби от Червенково време дълго държаха влага за измамниците. Но нагласата я имаше. Доказва го още тогавашното развитие на явлението. Корупцията се развихри  в снабдяването, премина към обслужването, докато не се настани трайно върху чиновническото бюро. Всяка бюрократична система поражда обтекаемо движение срещу себе си. С магията на рушвета.
http://e-vestnik.bg/7772/kolbasi-v-segashno-istorichesko-vreme/

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:20 години след 10.11.1989г.
« Reply #89 on: December 04, 2009, 08:45 »
Върнете ми България, искам си и живота
  
  Господа управляващи,

Върнете ми България и живота, който аз в някаква степен съм посветил на Нея.
Не съм работил, за да бъда унижаван и малтретиран - защото вие* точно така се отнасяте към най-онеправданите: децата, пенсионерите и инвалидите.

Да, чувствам се безкрайно унизен, че за да си обогати curriculum vitae, едно измислено министърче бърка в джоба ми за последното петаче, на мен – пенсионера и инвалида.
И е вид малтретиране да оставиш на доизживяване, без каквито и да било грижи и помощ най-безпомощните слоеве от обществото, което засипахте с Воскресни обещания.

А някои го определят дори като геноцид (да отсъдят мъдреците, на които тоги им купуваме).

Не сме ние, от които би следвало да пълните хазната.

Имам питания като гражданин и съвестен данъкоплатец:

1. Ако хазната е толкова окрадена от предишното правителство (защото това ви е оправданието за смачкването на и без това смачкания отруден, но неоценен „феодален” българин), защо няма никой осъден?

2. Защо не съкратите стафа на министерствата и все още съществуващите агенции, които щяхте да закривате, както и техните възнаграждения?

3. Защо като имате и перфектни партньори, вярно – не ги наричате и не са коалиционни, но те имат експерти, защо се опитвате да надскочите сянката си, а не се консултирате с тях?

4. Защо си мислите, че България ви е бащиния?
Не, не е! И няма дълго да ви търпим – от медийни шоута ни е писнало, от обещания – също!

Моля, спасявайте пожара (сред вас няма ли поне един пожарникар?), ако можете, в противен случай ние сме на ход – пенсионерите, инвалидите – няма какво да губим, всичко ни взехте. Остана ни единствено достойнството, което трябва да защитим и да предадем на децата си!
А за това вие избор не ни дадохте... и очаквайте неочакваното...

P.S.: А колкото до живота ми, бих ви го дарил, ако сами не бяхте го взели.

* нямам усещането, че обръщайки се към вас, трябва да употребя главно „В” и това едва ли за някого ще остан


   http://news.ibox.bg/opinion/id_477916548