Author Topic: Re: 22 години след 10.11.1989г.  (Read 48944 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #60 on: November 16, 2009, 15:15 »
22 септември 2009, вторник
България 20 години след изселването на българските турци !

http://thebigexcursion.blogspot.com/



Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #61 on: November 17, 2009, 09:39 »







 Българската 1989-а: Царят на помаците

16.11.2009, 17:34
Петър Добрев



20 години след края на комунистическия режим, България няма много желание да празнува.
Повечето хора са се обединили около мнението, че „всичко е било сценарий" и единствено „комунистите са заменили политическата власт с икономическа".
Като всяка конспиративна теория, това е само в отделни елементи истина.
За да покаже, че „сценарият" се е писал често и от обикновените хора, „News.bg" публикува поредица от разкази за българската 1989 г.

Ако някой би могъл да се върне във времето до април 1989 г. и да се разходи по малките часове в Католическата махала в Пловдив, то би забелязал много странна гледка. В тъмнината под един от блоковете, тъкмо между магазина за карантия и колониалния магазин, стоят Ваньо Пицарията и отец Димитър Амбарев и ровичкат в някакви кабели.
Всъщност са отворили телефонната кутия на щаба на комунистическите доброволни отряди в квартала и тъкмо от тях крадат връзка, за да се обадят с подвижна слушалка до радио „Свободна Европа".
Тази линия никой не би тръгнал да подслушва. Никой не може да разбере и как така в края на месеца най-верните комунисти трябва да плащат огромна сметка за разговори с вражеския запад.

Димитър Амбарев обаче много добре знае защо е направил поредната си стъпка срещу „народната" власт. Докато е втори клас ученик в пловдивското училище „Никола Вапцаров", баща му и вуйчо му са в концентрационни лагери. Една сутрин изкарват малкия Димитър пред цялото училище и му казват да се откаже от баща си, за да стане пионерче. Стотици деца срещу него започват да крещят: „Ууу, баща му е фашист! Фашист!, Долууу!"

Митко поглежда директорката Ангелова, напсува я на майка и бяга от училището, за да не се върне никога повече. Така и не става пионерче. В неговия живот е започнала дългата серия от „асоциални прояви", както ги наричат комунистите, която ще продължи до самото падане на режима.

Избавление
В комунистическа България Амбарев има много поводи да се чувства като пленник. Той е с репресирано семейство, с постоянни проблеми в работата, а най-накрая и с монтиран процес, заради който лежи четири години в затвора,. В края на 80-те той просто няма какво повече да губи. Когато чува, че в Септември Илия Минев е основал Независимото дружество за защита правата на човека, пътят на отец Амбарев става пределно ясен.

„Това беше смисълът и съдържанието на целия живот на моя баща, на репресираното семейство на майка ми, на вуйчо ми, мъките, през които съм минал, униженията, които съм претърпял," казва Амбарев. „Ако се беше случило най-лошото, за мен щеше да е едно избавление."

Съзнателно или не, комунистическата система си е създала непоправим враг. Препоръчан от пловдивския поет Петър Манолов, Амбарев се среща с Илия Минев и е обявен за говорител на дружеството. Гласът му става популярен по „Свободна Европа", Би Би Си, „Дойче Веле" и Радио „Анкара".

Професията на Димитър Амбарев е да говори. Речта му е емоционална, богата и много цветиста. Отецът е един от тези, които постоянно защитават правата не само на българите, но и на мюсюлманите в България. Помаците и турците внимателно слушат всичко това. Един ден в дома на Амбарев идва цяла делегация от село Корница. Оттам насетне спиране няма.

„Ние си направихме сметката, че борбата на мюсюлманите без нас и нашата без тях, ще бъде борба наполовина, че няма да има онази целокупност. Едно е властта да се справи с пет или десет човека, а друго - с хиляди," казва Амбарев.

През 89-а българските турци са много скоро пострадали от „възродителния процес" и най-обединени срещу режима. Изявленията на хора като отец Амбарев и Петър Манолов ги карат постепенно да започнат да се свързват с Независимото дружество.

„Беше много важно за нас, че човек като Амбарев ни подкрепя. За нашите хора беше голямо успокоение, че един поп, представител на интелигенцията, е на наша страна. Това ги караше да стават членове на дружеството", казва турчинът Емин Хамди, също политически затворник и впоследствие член на НДЗПЧ.

Отец Амбарев също започва да обикаля смесените райони, най-често с помака Хасан Бялков, също член на Независимото дружество. Двамата ходят във велинградско, шуменско, разградско, варненско, в селата край Гоце Делчев, край Пловдив и Асеновград.
Бялков почти не се връща при бременната си жена. Навсякъде се намират доверени хора и се основават клетки на НДЗПЧ, които оттам нататък започват да се организират сами.

 

Голямата гоненица
В обиколките на Амбарев няма възрожденски героизъм. Условията са такива, че той обикновено е в багажника на някоя  кола, свит на две. Срещите са по тъмно, възможно най-тайно и с малко хора. Веднъж, след като не е спал две нощи, отецът даже заспива по време на събрание в разградско. Създал клетка, Амбарев рядко има възможност да организира дейността й. Единствената възможност за координация на новите членове на дружеството остава политическият емигрант Петър Бояджиев в Марсилия.

Въпреки това дейността на отец Амбарев ужасява Държавна сигурност. Според проф. Ивайло Знеполски „възродителен процес" е тъкмо авантюра, която цели да доведе до патриотичен подем и да се превърне в нов източник на легитимиране на властта.
Тактиката е „разделяй и владей", настройване на българи срещу турци и оттам глътка въздух за умиращата партия.

Амбарев и Независимото дружество обаче провалят този план. Като крило на НДЗПЧ се основава Мюсюлманският стачен комитет, където се записват хиляди мюсюлмани. Българи и турци не само не се противопоставят, а се обединяват срещу властта.

Стига се до големите майски демонтрации на турците в България, които властта разбива със сила. Отец Амбарев излиза със специална декларация по западните радиостанции в защита на турците, където добавя и малката критика, че на територията на България трябва да се вее само българското знаме. С това изречние свещеникът обаче визира много повече не турското, а едно друго червено знаме.

„След майските събития от ДС направо изгаснаха, полудяха," казва Амбарев. „Започна голямата гоненица".

В общата част на мазетата в блока си, отецът пробива дупки към другите входове, за да може да излиза от различни места и да бяга на ДС. Същото прави и на таваните. Веднъж, докато е във Варна, скача от втория етаж, за да не го хванат с важни документи.

Една вечер обаче Държавна сигурност нахлува в дома му в Пловдив и мърдане няма. Закарват Амбарев в един хотелски апартамент, където началникът на ДС започва да го убеждава: „И ние работим за демокрацията, заедно ще я създадем с такива като тебе. Ти ще станеш много богат човек. Само спри да работиш с турците и помаците." Кара го да подпише декларация, че вече няма да говори с мюсюлмани.

    * - „Знаем се бе, бачо", прави му се на приятел отеца. „Ще хванете двама лъжесвидетели, иди да доказваш после кое е истината. Ще изкарате нещо и ще отида да копая царевицата с големия сап в Добруджа".
    * - „Добре - на твоята мъжка дума".
    * - „На моята мъжка дума".

Амбарев излиза и на следващия ден продължава да ходи при мюсюлманите. Веднъж, в един от смесените райони, българи и помаци карат отеца да им направи официална клетва на единството преди да влязат в дружеството. Всички са облечени като ботеви четници, носят знамена.

Малко след това, през август, много от помаците в  Поповско започват гладна стачка. Половин час четат списъка с гладуващите на Румяна Узунова. Тя обаче не го пуска в ефир, защото не знае там да има хора на дружеството и се притеснява всичко да не е измама. Петър Манолов отричаше да познава членове оттам, Бояджиев също не знае нищо. За това се обажда на Амбарев и го кара да признае всичко, без да знае за обещанието му пред ДС.

Разконспириран, отецът се чуди къде да се скрие от службите. Пет минути след този разговор обаче вече иска да благодари на Петър Бояджиев. „Те ми монтираха процес, те ми взеха здравето, те ме обезличиха, тогава аз им го върнах," казва Амбарев. „Спомних си думите на княз Волконски, когато го водят при Николай Втори: Ваши са крепостите и крепостните в крепостите, и топовете, и войниците са ваши. Какво ми коства обаче, ваше императорско величество, да ви кажа, че сте лайно."

Няколко дни по-късно, точно на именния си ден, отец Амбарев е прибран от Държавна сигурност. В участъка не му удрят и един шамар, но когато го пускат, точно в градинката пред блока, до магазина за карантия и колониалния магазин, няколко души го събарят и го пребиват от бой. Но вече е късно.

След 20 дни лежане отчето отново тръгва по селата. Дори пестеливият на похвали Илия Минев после ще каже, че отец Амбарев е работоспособен за извършване на много ценни дела. „Няма съмнение, че той е човек на делото. В ония мрачни живковистки времена възглаганите му от мен задачи изпълняваше с най-големи подробности, от което НДЗПЧ извличаше голяма полза," пише Минев във вестника си „Свободно слово".

 

Кое било страшничко
И след 10-и ноември Амбарев не забравя работата с турци и помаци. Заедно с Хасан Бялков правят огромни митинги в Мадан, Рудозем, Якоруда, където хората вече свободно искат да им се върнат имената. Амбарев е страшно популярен, някои от помаците го наричат свой „цар".

Амбарев участва и на големите митинги в столицата, но там главната роля е за представителите на Клуба за гласност и преустройство, които са по-популярни в София. Там е силен и Румен Воденичаров, който вече е успял да узурпира председателството на дружеството от Илия Минев и да се сближи с Желю Желев и новите силни на деня. В работата си Воденичаров не иска да има общо с някогашните затворници. През 90-а година от страниците на „Работническо дело" той обвинява Амбарев и Илия Минев в „нечисти амбиции за власт". По-късно се включва и вестник „Демокрация".

Изолиран от обществото през комунимзма, след 10-т Амбарев отново остава извън политиката. Така и не влиза в СДС, а интригите в НДЗПЧ го карат да се оттегли и оттам. За кратко пробва да работи с партията Либерален конгрес, основана от политическия затворник Янко Янков, но бързо се отказва.

Днес отец Амбарев казва, че има слонска кожа, но се вълнува много, когато стане дума за събитията от 89-а и сегашното омаловажаване на дейността на НДЗПЧ.

„В тази борба ние имахме хъс срещу комунизма. В тази борба ние не бяхме перестройчици, ние бяхме явни антикомунисти. Ние бяхме явни демократи, а не ставахме тепърва демократи. Ние знаехме какво е демокрация," казва Амбарев.

„Чета сега разни спомени - колко било страшно през 90-а година. Айде де. Ние три години борба сме водили, минали сме през затворите, яли сме даяка, продължаваме да го ядем, за нас не беше ли страшно? А страшно е за тях, излезлите от комсомолските редици и влезлите след дъжд качулка в някакъв политически процес, който се извършва в страната. Кое било страшничко, хляба на високо ли щяха да го вдигнат?"

Точно 20 години след 1989-а година, някогашният цар, всеки ден отива с градския транспорт до „Света Петка" в София, където чете молитви и от време на време се среща с някой от старите си приятели. Прегръщат се, казват си „хош гелдин" и влизат в църквата. Повечето посетители дори и не знаят за миналото на своя отец. Затворите, побоите, големите демонстрации и рискове не са били достатъчни поне за една минута телевизионно време на 10-и ноември.
http://news.ibox.bg/comment/id_443178577

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #62 on: November 17, 2009, 10:09 »


Що пък "Царят на помаците"?
Човекът нали уж поп, пък нали уж е и българин?
Съвсем се обърках. ;D

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #63 on: November 17, 2009, 10:12 »
Няма защо да се бъркаш! Просто човека не е като теб! ;)

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #64 on: November 17, 2009, 10:16 »
Бе то ясно че не е като мен, ама въпросът за "царя" си седи и не мърда. ;)

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #65 on: November 17, 2009, 10:58 »
Доц. Иво Христов: 20 години след падането на комунизма България е държава от Третия свят и деградира

Из интервю на Мария Дерменджиева с доц. д-р Иво Христов, преподавател по социология и ръководител на катедра в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски.

Какво се случва с България и българите 20 години след падането на Желязната завеса?

- Най-втръсналото клише е, че историята се повтаря, а тя всъщност никога не се повтаря. В случая мисля, че имаме не повторение, а фарс. На двайсетата година от така набедената за сакрална дата 10 ноември 1989 г. може би си идваме на думата най-сетне. Със сериозно закъснение, разбира се. Явно сме от категорията бавноразвиващи се общества във всяко едно отношение. Оказа се, че голяма част от нашите базови проблеми не се коренят в комунизма, социализма, в тежкото минало и в неясното бъдеще.

- Изправени сме пред много нелицеприятни проблеми, първо – що за народ сме, второ – що за общество имаме, и трето – а сега накъде?

- Защото и в други общества имаше комунизъм, имаше диктатура, и те бяха зад Желязната завеса, но такъв срив, какъвто има в България във всички сфери, няма никъде другаде с изключение на бившия Съветски съюз. Налице е плашещо съвпадение на процесите, които текат тук, и ситуацията там. Което потвърждава второто клише, че България действително беше най-верният сателит на Съветския съюз, защото ни идва отвътре. Като социолог не обичам статистиката, защото социологията не е статистика, както мнозина си мислят. Но неотдавна ми попаднаха едни статистически данни, които сверих с други статистически данни и картинката, която се очерта, е повече от тревожна. Например по данни на Световния икономически форум и на други организации по развитие на инфраструктури в широк смисъл – комуникации, пътища, съобщения и т.н., България е някъде на 120–125 място от общо 135–136 държави в света. Според друго изследване по качество на инфраструктурата е на 140 място, по инвестиции в наука – на 90 място.

- За тази година ли са данните?

- Да. По свобода на медиите, при всички условности на индексите, вече стана известно, че сме на 68-о място от 175 държави, по индекс на корупция сме на последно място в ЕС и след 70-о място в световната класация.

- Даваме ли си сметка за последствията от това, което казвате?

- Именно тях искам да очертая. В структурата на българската икономика в края на 2009 г. преобладават сектори като шивашка и текстилна промишленост, дървопреработка, дървообработване, мебелна промишленост, строителство, услуги. Това означава, че делът на машиностроенето, металообработка, информационни и други технологии е под 15–20 %. Делът на селското стопанство се е увеличил, но това селско стопанство е с тренд към примитивизация в най-лошия смисъл на думата. Тази структура на българската икономика показва, че имаме икономика с ниска принадена стойност, висока норма на ръчен труд, ниска стойност и изисквания за квалифициран труд, или казано простичко, това е структура на икономика на страна от развиващия се свят. С демографската структура ситуацията е подобна. За 20 години, без да сме водили война, населението е намаляло с 2 милиона, 1 милион е напуснал страната, имаме отрицателен демографски прираст, и то за сметка на държавотворния народ, имаме депопулация на огромна част от територията ни, имаме типичен пример на тенденция, характерна за страни от Третия свят – свръхурбанизация на един-два центъра, в случая София и два града на морето. Всичко това какво идва да покаже? Имаме социална, икономическа, демографска структура на държава от третия свят 20 години след падането на Желязната завеса. С други думи, България с бързи стъпки се е запътила по пътя на деградацията във всяко отношение.

И това не може да бъде заличено с приказки или декларации, че видите ли, ние сме страна, членка на ЕС. И което е още по-страшно, аз не виждам тенденция да се правят опити да бъде спряна тази деградация. Това са мощни инерционни процеси, които дори и с наличието на воля, каквато изобщо няма според мен, трудно биха били овладяни. Първо, трябва да сме наясно с мащаба на проблемите. А според огромната част от населението в България проблеми няма.

- Достатъчен ни е сериалът „Перла”…

- Живеем в една грамадна „Перла”, в балкански мащаб, и няма какво да се учудваме, че тази социална, демографска и икономическа структура ражда съответната политическа култура и практики. България на 20-ата година от прехода уж към демокрация, пазарно стопанство и пр. се срива и няма да се посвеня да кажа, че върви към авторитарни практики в политически план.

- В разговора ни преди изборите вие определихте политическия ни живот като съчетание от развит феодолизъм, разпаднал се посткомунизъм и някакви наченки на олигархичен капитализъм, сега добавяте още един -изъм. Възможно ли е наистина да стигнем до авторитарно управление?

- Тези неща са описани по книгите. Не трябва да се изживяваме като някакъв много уникален случай. Доста примери мога да изброя за държави с прилично икономическо, социално и културно развитие като Аржентина, Чили преди Пиночет, Уругвай, даже и Парагвай в известен смисъл, т.е. страни със сходни на българските параметри са се сривали и са изпадали в класацията на най-долнопробните, най-мракобеснически авторитарни диктатури в света. Не виждам защо си мислим, че обстоятелството, че сме в Европа, може да ни спаси от този вариант. Напълно възможно е да стигнем дотам, защото имаме монокултурна икономика, демографски срив и най-лошото – ерозиране на човешкия капитал и деинтелектуализиране на нацията. Разбира се, с някои изключения, но като цяло това е тренд. За първи път имаме устойчива тенденция за увеличаване на неграмотните хора в България и ако доскоро това бяха основно цигани и роми, сега нараства „българският” дял. Това, което се случва в България, е много опасно. По времето на комунизма през 50-те и 60-те години – ще използвам любима метафора – беше прекършен гръбнакът на българското общество. В резултат се получи атомизация на довчерашните селяни и тяхното обгрижване и вкарване в квази индустриални практики, т.е. напълването на панелните спални в големите градове с тях, за да обслужват измислената едра социалистическа индустрия. Всичко това доведе до появата на една лумпенизирана обществена маса, която вече не е нито селска или патриархална, нито модерна в смисъла, познат ни от модерния свят. С други думи, имаме прекрасните изходни условия за създаването на всякакъв вариант на авторитарен режим. Точно тази маса крепи такъв тип политически практики.

- Нямате ли усещането, че емоционалната неинтелигентност на хората всъщност ги кара самите те да искат авторитарно управление?

- Нямам усещането, имам убеждението, че това е така. Знаем, че български избори не се печелят „за”, а „против” и големият вот, който беше даден на последните избори, беше мотивиран всъщност от две много мощни политически мантри. Едната е антиелитарна, което е точно обговарянето на всички тези дълбинни настроения, докарали апропо през 1917 г. болшевиките на власт в Русия, и втората е антитурската, която също работи безотказно. Хората, които изработиха и индуцираха този тип настроения, знаеха чудесно, че резултатът ще бъде потресаващ. И той е налице.

- Ето го моста към втората тема, по която искам да поговорим – 100-те дни на правителството на Бойко Борисов в 20-те години преход.

- Тези сто дни нищо не показват. Това е поредната безсмислица, защото едва ли един проект може да бъде разбран за сто дни. Понякога са нужни само сто минути, понякога и сто години са недостатъчни. Знам, че това е клише, и в този смисъл сме длъжни да отделим внимание на темата. Но всъщност това е и удобен повод за правенето на някои анализи и изводи. На този етап виждам няколко важни неща. Първо, ще го кажа директно – виждам липса на обща управленска визия.

Второ, виждам няколко добри попадения сред министрите, дано те не ме опровергаят, но като цяло в управлението на очи се набива една сива посредственост. Трето, виждам масово неработещи механизми на управление на страната – и на микро- и на макроравнище. Четвърто, не виждам никакво разбиране на кризата и визия за излизане от нея, налице са само хаотични опити за адаптация, т.е. имаме опортюнистично нагласяне към едни или други ситуации. Пето, няма елементарна яснота за връзките между изпълнителна, законодателна и съдебна власт. Шесто, слаба и некомпетентна законодателна дейност – в царството на цецките и фидоските (по думите на Татяна Дончева) компетентен човек не може да вирее.

За ГЕРБ и в частност за Борисов парламентът не е нищо повече от една безгласна институция, която трябва да парафира предварително взетите решения. И дори няма опит това да се прикрива. Всъщност обаче подобно отношение имахме и при управлението на тройната коалиция, също и при Костов. И като казах преди малко некомпетентност – тя не е случайна. Беше изтеглена поука от опита на НДСВ, че компетентните хора с времето се еманципират и за да се избегне този риск, подборът на хората в парламента е целенасочено направен. Ако първите години на прехода бяха пяната на прехода, това сега е тинята на прехода – това е най-народното управление, колкото и да звучи странно. Историята не се повтаря, но може да се направи аналогия с времето на Александър Стамболийски и това, което се случва сега. Седмо, очевидно се разчита само и единствено на закърпване на дупките в бюджета, т. е. няма активна бюджетна и финансова политика, чрез която държавата да се опита да излезе от кризата. Действа се чисто по патриархалния почин: „Дайте да затегнем коланите, да закърпим дупките, да си приберем вересиите и да се хванем за зеленото напролет”. Цялата патриархалност в нейните най-лоши постмодерни измерения се разкрива пред нашите очи. Нещо повече, сивата посредственост триумфира на много нива.
А най-притеснителното е, че това е много устойчиво във времето.

http://e-vestnik.bg/7559/ivo-hristov-sled-pyanata-na-prehoda-izpluva-tinyata-na-prehoda/

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #66 on: November 18, 2009, 12:42 »
Ot silnia ni stremej ,da se samonadskochim,skoro v Balgaria niama da moje da se jivee.Prichinite sa tvarde mnogo i vsichki si gi znaem.Ostava ni, da jiveem s nostalgiata za izminalite hubavi dni.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #67 on: November 18, 2009, 15:58 »
Дано да не се окажеш прав,че скоро в Бьлгария няма да може да се живее нормално и силно се надявам това да не стане така.Всички желаят точно обратното да имат по спокоен живот  те и техните деца.Всеки знае,че причините са много но не всеки знае,кои са причините и още по зле имам чуството,че някои хора имат пьлна амнезия.Днес като никога се нуждаем от хора,които на висок глас да посочват причините и да не ги е страх от това.Ако живеем само с носталгията по миналите дни без да вьзлагаме големите си надежди на бьдещето то ние сме загубени.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #68 on: November 18, 2009, 20:01 »
           
                   18 ноември 1989 г. - Какво стана на първия демократичен митинг и след това

         Преди 20 години на този ден беше организиран първият митинг на зараждащата се опозиция.
Някои западни издания язвително отбелязаха, че на опозицията в България й е трябвало цяла седмица след падането на Живков, за да го огранизира.
На площада пред храма “Св. Александър Невски” се събраха над 150 000 души – най-многобройният митинг в историята на българската демокрация, като се изключи митингът на СДС на “Орлов мост” през 1991 г.
          Днес някои изказвания на митинга изглеждат смешни и наивни, но тогава възторгът беше голям.
Митингът гласува например вот на доверие на Петър Младенов – новият генерален секретар на БСП – за срок от една година. Единственият оратор, който се изказа, че дава ограничен вот на доверие на Петър Младенов, беше Румен Воденичаров, тогава председател на Независимото дружество за правата на човека, известен по-късно като националист и застанал против СДС. Когато Воденичаров нарече Петър Младенов с обръщението “господин”, тълпата се развълнува, започнаха откъслечни подсвирквания и възгласи на недоволство. Всички говореха на “другарю”.
          Подобни вълнения от трибуната предизвика и Петър Гогов, прекарал дълго време в затвора като политически. Той спомена нещо за комунистите и “кожите по стените”, с което предизвика възгласи на недоволство в тълпата и подканяне от страна на организаторите да свършва по-бързо.
    Първият митинг на зараждащата се опозиция на 18 ноември 1989 г. беше украсен с плакати против Живков.
    Блага Димитрова каза от трибуната, че Тодор Живков е превърнал България “от страна на розите в страна на склерозите” и спечели възторжени овации.
Хората се радваха, че свален един омразен диктатор като Живков, но още не се обявяваха против новата политика на БКП. На митинга обаче се чуха възгласи за нови избори “веднага” и един от ораторите – Александър Каракачанов основателно отговори, че трябва организация и време за това.
Само месец по-късно хората, които говориха на митинга, ще започнат да се делят. Дотогава обединени срещу режима, те застават в различни партии и движения. Това е първият шок от демократичните промени. По-малко от месец след първия митинг има втори, на който се издигат лозунги “БКП в Сибир”, хора късат партийните си книжки и оратори призовават за съд.
          Към момента на първия митинг, ЦК на БКП веднага възстановява в партията изключените Георги Мишев, Блага Димитрова, Марко Ганчев и др. Отначало те приемат “помилването”, но по-късно напускат партията.
Нагласите у хората след падането на Живков са консервативни и те не приемат по-агресивните искания и обръщения от опозицията. Така се роди острото противопоставяне между сини и червени.
Един от най- добрите оратори на СДС по това време беше Петър Берон. Изказванията му по БНР предизвикваха бурни реакции. След едно негово изявление се обади недоволен слушател с репликата: “Защо пускате такива, дето са против?!”.
      Подобни нагласи преобладават и до днес у голяма част у българите, нещо обичайно за страни с дългогодишен едноличен режим.
      На 14 декември 1989 г. поради недомислие и мудност БКП предизвиква бурно недоволство, след като на заседание на Народното събрание не отмени чл. 1 от конституцията – за ръководната роля на БКП. Тази стъпка е продиктувана от процедурни причини – предложение за промяна на конституцията трябва да се внесе месец преди заседанието, а не е имало време това да бъде направено. Юристи твърдят, че е било възможно Петър Младенов, който на 17 декември е избран от парламента за председател на Държавния съвет (държавен глава), да суспендира този член от конституцията. Но, така или иначе, членът беше отменен по-късно по законовата процедура. Лидерите на опозицията бяха подчертали значението на този чл. 1 и пред парламента чакаше огромна тълпа, която се разгневи, че членът не е отменен. Тогава Петър Младенов излезе да говори пред тях, но от викове почти никой не го чу. След речта си, на влизане обратно в парламента, той е записан от камерата на Евгени Михайлов да казва “По-добре танковете да дойдат”. Записът излиза наяве чак пролетта на следващата година и предизвиква нови вълнения, палатков лагер пред президентството и накрая (през юли) оставка на Петър Младенов като държавен глава. През август 1990 г. новоизбраният парламент избира Желю Желев за президент.
         През януари ще започнат заседанията на Кръглата маса, по подобие на преговорите в Полша. Опозицията застава от едната страна, БСП и представители на организации, които я подкрепят, и нейни бъдещи коалиционни партньори – от другата. Целта е още преди изборите работещият парламент да промени конституцията и партийната система. Една от най-големите разправии на Кръглата маса е как да се нарича президентът. Опозицията настоява той да се нарича “председател на Републиката”, за да омаловажи значението на Петър Младенов, който малко след това през април е избран за държавен глава от парламента. Така се ражда формулировката “председател (президент)”. Демонтажът на еднопартийната система започва и завършва успешно. Но поради агресивност и неопитност опозицията губи първите свободни избори през юни 1990 г.
       Острото противопоставянето на сини и червени и създалият се двупартиен модел правят прехода към демокрация тежък и бавен, с много недомислия, във време, когато обременената икономика на социализма фалира и страната губи пазарите за неконкурентните си стоки и производства в страните от СИВ.
       Следват няколко провала на сини и червени правителства. Двупартийният модел е разбит през 2001 г. с появяването на Симеон и неговата партия НДСВ, която печели с мнозинство изборите, но прави кабинет в коалиция с ДПС.
       До момента нито едно правителство не е получило одобрението на преобладаващата част от българите, което им създава славата на един от най-недоволните и неспособни на разбирателство и прагматизъм народи.

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #69 on: November 19, 2009, 06:19 »


Тази жена винаги е била пример за това как трябва да се отнася човек към различните. Ето думите на нейна позната, които са първият и детски спомен за "възродителния процес"

"Ти знаеш ли какво е да пътуваш по магистралата, пред теб и зад теб да се движат танкове. Окръгът е блокиран. Не пускат никого."

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #70 on: November 19, 2009, 19:42 »
Дано да не се окажеш прав,че скоро в Бьлгария няма да може да се живее нормално и силно се надявам това да не стане така.Всички желаят точно обратното да имат по спокоен живот  те и техните деца.Всеки знае,че причините са много но не всеки знае,кои са причините и още по зле имам чуството,че някои хора имат пьлна амнезия.Днес като никога се нуждаем от хора,които на висок глас да посочват причините и да не ги е страх от това.Ако живеем само с носталгията по миналите дни без да вьзлагаме големите си надежди на бьдещето то ние сме загубени.
На всеки е ясно, че щом парите в бюджета са източени и то с натрупания резерв от милиарди лв. през последните години - хляб и работа за обикновения българин няма да има..............ТОВА Е БЪЛГАРИЯ ДНЕС. ТАКАВА БЕШЕ ВЧЕРА, И ПО-ПРЕДИ, А ТАКАВА ЩЕ Е И ЗА В БЪДЕЩЕ. Това е разграден двор ,в който всеки си прави това ,което си поиска !!! Иначе казано приказки "бол" , ама "файда йок"!!!
Не може да се очаква от хора, които се интересуват от собствените си интереси и за целта участват в мрежа, състояща се от държавни институции, политически организации и организирана престъпност да служат на държавността и на обществото! Нужно е гражданско общество, което да е в състояние да контролира процесите в държавата и има начин това да се постигне на практика!

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #71 on: November 19, 2009, 19:53 »
На всеки е ясно, че щом парите в бюджета са източени и то с натрупания резерв от милиарди лв. през последните години - хляб и работа за обикновения българин няма да има..............ТОВА Е БЪЛГАРИЯ ДНЕС. ТАКАВА БЕШЕ ВЧЕРА, И ПО-ПРЕДИ, А ТАКАВА ЩЕ Е И ЗА В БЪДЕЩЕ. Това е разграден двор ,в който всеки си прави това ,което си поиска !!! Иначе казано приказки "бол" , ама "файда йок"!!!
Не може да се очаква от хора, които се интересуват от собствените си интереси и за целта участват в мрежа, състояща се от държавни институции, политически организации и организирана престъпност да служат на държавността и на обществото! Нужно е гражданско общество, което да е в състояние да контролира процесите в държавата и има начин това да се постигне на практика!

Гражданско общество се прави от свободни хора...

Когато човек се трепе от сутрин до вечер за насъщния си, той няма време да мисли за друго...

И му остава само надеждата - за такива като мен това продължава вече повече от 20 г....

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #72 on: November 20, 2009, 04:20 »
                            УБИЙТЕ ДЕЦАТА НА ПРЕХОДА!

Вече се раждат децата на децата на Прехода.
Онова първо поколение мутри, наркомани и наркопласьори, проститутки, по-дребни и по-едри далавердажии навлезе в репродуктивна възраст.
Те вече възпитават своите деца – едно ново поколение, която съвсем скоро ще заяви за себе си.
И ако не сме доволни от него, ще започнем да обясняваме – както сме правили от време оно, че „за възпитанието на младите е много важна семейната среда”.
Защо забравяме, че днешните семейства не са задължително студенти по филология от студентските общежития, които пишат стихове и се държат за ръцете.
Да се огледаме около себе си и днес.
Какво виждаме – бандити, чието нагло присъствие по улици и заведения, впечатлява всеки по-окат чужденец, но не и нас. Футболни фенове с лица на олигофрени. Бръснати глави, готови да бият всеки, който не иска да се закълне, че България е само за българите.
Бандитите ще възпитат малки бандитчета, расистите – малки расистчета.
Всички те, ако още нямат, то скоро ще имат деца. И интересно как ще ги възпитават.
Но да излезем над нивото на улицата.
Как ли възпитават децата си тези, които в офиси и кабинети градят неуморно образа на най-корумпираната страна в Европа?
Дали не расте едно ненужно поколение?
И в цялата тази смрад едно момиче и едно момче, решиха да въстанат срещу здравата родителска десница и се хвърлиха край влака край Брусарци.
А точно те най-много заслужаваха да живеят.
Дали не трябваше в тяхна памет да бъде обявен национален траур, а не в памет на бабите, които се удавиха в Охридското езеро, здраво стискайки чантите с покупките?

 19.11 17:29
 http://evgenitodorov.blog.bg/politika/2009/11/19/ubiite-decata-na-prehoda.439312

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #73 on: November 20, 2009, 09:07 »
Гражданско общество се прави от свободни хора...

Когато човек се трепе от сутрин до вечер за насъщния си, той няма време да мисли за друго...

И му остава само надеждата - за такива като мен това продължава вече повече от 20 г....
Напьлно подкрепям това мнение и считам,че разковничето за излизането на страната ни от мизерното положение в което се намираме сега е именно това Гражданско общество.Имам чуството,че срещу формирането на такова общество от свободни и независими хора се работи много активно.На много управляващи е угодно това статукво да се запази,колкото се можи по дьлго и те вечно да са до кацата с меда.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 20 години след 10.11.1989г.
« Reply #74 on: November 20, 2009, 09:11 »
Нужно е гражданско общество, което да е в състояние да контролира процесите в държавата и има начин това да се постигне на практика!
Дай  един начин как това може да се постигне на практика.