Български > Политика
Re: 22 години след 10.11.1989г.
musov:
--- Quote from: abc on November 10, 2009, 22:48 ---
--- End quote ---
тая дъвка беше много гадна
nezir_9:
--- Quote from: musov on November 09, 2009, 21:39 ---А ти задължително прочети книгата Капиталът.
--- End quote ---
Рядко вземам отношение, когато спорят двама - но, този път не издържам и се намесвам...
За "книгата" "Капиталът", която споменавате...
Вероятно имате предвид многотомния труд на Маркс, завършен в известна степен от Енгелс...
Ако въобще сте я чели, защото държането в ръце на такава "тухла" не означава четене, Ви хвърлям ръкавица и Ви предлагам да отворите отделна тема и да се дискутира само по този "труд"...
А през това време прочетете това:
Джон Кейнс е роден през 1883 година в Кеймбридж, Англия. Той е един от най-известните икономисти на 20-ти век. Кейнс е основоположник на кейнсианската икономическа школа. Проповядва за намеса на държавата в икономиката, вследствие на невъзможността някои негативни явления да се отстранят само чрез силите на търсенето и предлагането.
Държавната икономическа политика посредством паричната и фискалната политика, може и трябва да премахне отрицателните пазарни ефекти, които пазарните сили не могат да премахнат сами. Провеждането на парична и фискална политика има за цел да смекчи инфлационния и дефлационния натиск, както и колебанията в производството през различните периоди на икономическия цикъл.
Модерните смесени икономики (икономиките на развитите страни) възприемат много от принципите на кейнсианското учение.
Джон Майнърд Кейнс натрупва значително богатство, вследствие на търгoвията с акции. По време на Голямата депресия през 20-те и 30-те години на 20-и век, той губи част от богатството си, но след това бързо го възвръща. Средната му годишна доходност за периода на инвестиране (1927-1945) е в рамките на 13.2%, при положение че за английския фондов пазар тя е в рамките на 0.5% на годишна база. Избира да инвестира в компании с потенциал. Не обича да държи дялове в много и различни компании без да ги познава, само за да диверсифицира индивидуалния риск на портфейла си.
риск на портфейла си.
nezir_9:
10-ти ноевмври, днес
Едва ли е голяма новина да съобщя, че 90 % от хората, които поздравих днес с празника, ме попитаха "Какъв празник е днес?!"
Нямам друго резюме на въпроса дали преходът е започнал или свършил и какво нещо е това "преход"?
За мен "преходът" започна от раждането ми, поради различни лични обстоятелства. Но той е толкова политически, колкото и правен, морален и манталитетен. И ако не съм се занимавала много-много с политика (защото не обичам празното дърдорене и празните обещания), то малко или повече съм се занимавала с последните 3. С тях възнамерявам да се занимавам и занапред. Не толкова като "публични" сказки, а като конкретни действия.
За мен 10-ти ноември завърши днес със "семестриално" завършване на (поредната) магистратура, с формулиране на магистърска теза и с концептуализиране на поредната учебна година, в която аз трябва да обучавам други (и от което винаги умирам от страх, без майтап:) Всичко друго ми се вижда non-manageable or unmanageable, както и общия ни преход.
Лично мен в момента не ме занимава как ще се "сговори" политическата класа или бизнес класата. Не принадлежа към никоя от тях. Защото там няма "сблъсък", няма политическо говорене, няма борба (освен елеминиране на по-слабия от по-силния). А когато това го няма - принципния сблъсък, борбата на идеите и "умирането" за идеите (ни), [но в тяхното реално практикуване:)], то няма и развитие... където се оказваме и до ден днешен. Така че, хайде да стоим по всекидневните си окопи на идеологическо разграничение и всеки ден да се оттласкваме от себе си (статуквото) като водим битките и престрелките, изоставяйки по нещо старо и придобивайки по нещо ново. Ама не като Варлаама и Копринарката (щото си ги гледаме 130 годин веч :) Може би днес някои ще се събудим, други ще си припомним какво сме били, но сме отстъпили от себе си (принципите си), за третите - ще замълчим. Но така или иначе за първите два социални типажа ще е важно да се самоогледаме (като Илия) и да разберем, че основният ни проблем е духовната леност и физическият мързел, липсата на разбиране за същността на свободата и солидарността. Липсата на достойнство като инидивдууми и социални същества( в общество).
Друго нямам какво да кажа.
http://svoboda64.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/11/10/10-ti-noevmvri-dnes.433538
Kaplan:
Не съм виждал тази дъвка, но се пръснах от смях с този надпис - :D :D:дъвка за балончета: :D :D :D
abc:
--- Quote from: suleiman94 on November 12, 2009, 15:15 ---Не съм виждал тази дъвка, но се пръснах от смях с този надпис - :D :D:дъвка за балончета: :D :D :D
--- End quote ---
Надали ще ти говори нещо, но за по големите ще е интересно - http://detstvoto.com/
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version