В последните години се появиха тези, че траките не само са имали писменост, но тя е най-древната и стои в основата на египетското писмо...
Откриха най-старата писменост в света у насСакрална плочица с писмени знаци,
намерена край село Градешница през 1969 г. в халколитен културен пласт,
принадлежаща на IV-о - III-о хил. пр.н.е.
Учени откриха в България най-старата писменост в света, предшестваща тази на Шумер и Египет с около две хилядолетия. В сакрални плочици от петото и четвъртото хилядолетие преди Христа, намерени у нас, е декодирано древно тракийско писмо. Това съобщи авторът на декодирането - д-р Стефан Гайд от Института по трансцедентна наука в Лонг Бийч, Калифорния.Гайд е българин, живеещ от дълги години в САЩ. Той е експерт в областта на лингвистиката, криптографията и трансцедентния анализ.
Институтът по трансцедентна наука, съоснован от него в началото на 90-те години в Лонг Бийч, публикува откритието му в подготвената за печат на български език книга "Тракийското писмо декодирано". Д-р Стефан Гайд посочва, че плочиците, намерени при Градешница и Караново, са известни на научния свят вече няколко десетилетия. Те са експертно установени като автентични - както по физикалност, така и по датировка."
Сакрална плочица с писмени знаци,
намерена край село Градешница през 1969 г. в халколитен културен пласт,
принадлежаща на IV-о - III-о хил. пр.н.е.
Спорът дали написаното по-горе е вярно или не, е наш спор, но времето за неговото разрешаване ощи не е настъпило. Досега беше тяхен редът да се раздават картите.
У нас има "учени", които под път и над път, по повод или съвсем без повод, от години твърдят, че тракийската цивилизация е безписмена. Типичен пример за това е д-р Китов, който с помоща на недопустими в археологията методи разрови много тракийски могили. Имаме сериозни основания да смятаме, че той може би е укрил (унищожил) писмени артефакти при т.н. "разкопки с ескаватор".
И до ден днешен "липсва" стелата на Староселската могила. Според мълвата, при "работата" на иманярите в могилата, те са се хранили на един горям дялан камък по който е имало надписи - т.н. стелата на пирамидата.
На въпроси по този повод, гидовете на Староселската могила отговарят, че нямат информация за това и не знаят нищо. Говори се, че е имало фотоснимки на въпросния "камък" и че той си е бил на място, когато Китов пристигнал.
Този обект е строен преди най-малко 2`500 години от траките. Съоръжението е проектирано и изпълнено с голяма прецизност. Абсурдно е да се твърди, че тази цивилизация е безписмена. А още по абсурдно е да се твърди, че няма и понятие от математика и изчислни методи.
Струва ни се , че тук въпросът не е до наука, а до степен на калолизация.
Дяланите камъни са много прецизно изпълнени и не са споявани с нищо
"Представям ви една от най-големите находки за тази година."
С тези думи, проф. Н. Овчаров показа на журналистите глинена плочка,
датираща според него от петото хилядолетие преди Христа - ранната каменно-медна епоха,
чиято лицева страна е запълнена плътно с пиктографии
Находката е направена преди около 20 години, като нямаме точна яснота къде е окрита, но най-вероятно тя е добита в някоя от могилите на тракийската низина, категоричен е археологът.
Находката е с размери 7 на 8 см и дебелина 1.5 см., лицевата й страна е разделена на 5 отделни части, като във всяка има по два графични елемента - ромбове, триъгълници, окръжности, но което е най-важното и уникалното, отбелязва Овчаров - човешка фигура с изправена напред ръка.
Идеограмите са издълбани дълбоко в плочката и са запълнени с бяла паста, добита най-вероятно от птичи изпражнения.
Ученият коментира, че все още не е ясно дали фигурата е изправена, защото ако плочката се извърти, то тя ще се окаже легнала, което може и да означава символ на човешко жертвоприношение.
При всички положения обаче, категоричен е Овчаров, тези знаци са натоварени с някакъв смисъл.
Археологът припомни споровете, възникнали от 1969 година насам, по повод двете други подобни плочки, открити по нашите земи - тази в Караново и в Градещница - това писменост ли е, или не.
Според редица учени това е протописменост - знаци с точно определено, познато на населението значение, представляващи началните етапи на една идеографична система.
Като, подчертава Овчаров, става въпрос за 2000 години преди откриването на каквато и да е друга писменост.
Според археолога едва ли ще може точно да се разчете, какво е посланието на плочката, но някои от знаците-символи може да бъдат тълкувани, като се има предвид, че предположенията на учените сочат означения за собственост, цифрови стойности, жертвоприношения и др.
Най-вероятно подобни предмети са свързани с култови действия и са създавани от определен човек, предназначени за ограничен кръг от хора - най-вероятно жреци, които знаят тяхното значение.
Овчаров представи и своето тълкувание за част от изобразените знаци - кръгът при всички положения е свързан с култа към слънцето, триъгълникът с точка в средата изобразява женския полов органи и символизира плодородието, чийто символ е и ромбът с точка.
Може да се предполага, че находката представлява прототип на бъдещото сричково писмо от Средиземноморието, познато като Линеар А и Линеар Б, но датиращо няколко хилядолетия след времето към което се отнася настоящия предмет.
Едно е сигурно, заяви Овчаров, хората от каменната епоха са били с много развита култова система и отлични познания за заобикалящата ги природа.
Археологът информира, че предстоят изследвания, които със сигурност да докажат произхода на находката.
Самата плочка ще бъде предадена за съхранение в Националния археологичен музей в София.
http://data-bg.com/thrwr.htm