Расате колкото и да бъде отричано истинските българи са тюрки. Може би иранското влияние върху културата им довежда до някои противоречия между историците. Но това е повече от политическа а не от историческа гледна точка. В откритите "пра"български съкровища образите на хановете били с подчертано тюркски черти макар в различни орнаменти да се долавя иранско влияние. НО нима съвременниците на изобразените образи на ханове не са знаели как изглежда техният хан?
Освен това думата - Атта за която споменаваш е точно от тюркски произход. В съвременният турски език Атта (Ata) преведено на български означава прародител. Сам си противоречиш.
Друго - почитаният бог от българите Тангра = Танра - на турски (и др. тюркски езици) - Tanğrı (Tanrı) - бог.
Думата използвана и до днес от нас - бъбрек от тюркски böbrek, рeнк - от тюркското renk
Хан Курт - от тюрк. Kurt - вълк... Може би има още много примери за които не се сещам в момента.
Вниквайки по навътре по въпроса за етимологията на булгари стигаме до старотюркския глагол bulgamak = добавяйки едно 'р' между основата на глагола се получава същият глагол в продължителна форма или - bulgar - (номади търсещи какво може да търсят... най-вероятно препитание)
Това ако не са доказателства здраве ми кажи...
По отношение на езикът на воложските българи не съм изразявал мнение. Погледни отново задал съм въпрос а не мнение!
Smn "вие не виждате по далеч от носа си"
Ще перефразирам-опитвате се да обясните всичко с тюрките без да погледнете на времето преди тях-именно там е разковничето.Тюрките са ново сформирана езикова общност на базата на различни палеоазиатски и индоевропейски езикови общности излязла за първи път с проширването на тюркутският хаганат.Всичко преди това-писмени източници и археология говори за силно индоевропейско влияние не само в Предна и Централна Азия,но и на изток от планината Тян Шан.Както казват видни археолози доминацията на Индоевропейците не се дължи само на номадският им начин на живот,но и на опитомяването на коня станало за първи път в района на Северен Казахстан(ботайската култура).
Тази доминация в Северен Китай за първи път се прекъсва от държавата Сю-ну(Ху-ну),която забележете е местно явление-няма археологически или каквито и да е данни за свързването на европейските Хуни с държавата Сю-ну-това са само предположения за първи път изложени от Гумилов.
Държавата Сю-ну е конфедеративно обединение на индоевропейски и монголоидни племена на базата на силовият васалитет,характерен за Азия-за Китай,Персийската империя и Партия.Имало е един Цар на Царете(Император,Хаган или Велик хан) и множество царе.Е в Персия се опитват да ограничат властта на отделните царе чрез системата на сатрапите(управителите),но до някъде.
Затова до сега оспорвах на С.Д. ,че този тип на управление е "Хунски или Тюркски",което не е така.Може да е индоевропейски или китайски-като данните ни навеждат на индоевропейско начало преминало в различни вариации при отделните племена и народи.
За българите-има редица данни,които ни говорят,че българите са в европа много преди да се спомене думата Тюрк или да се е образувал Хаганата Тю-ку в Североизточна Азия-тези пропуски в тезата на Гумилов и нашите тюркисти наложиха изнамирането на ново име с което да се охарактеризират българите-а именно Протюрки(пратюрки) подобно на прабългари,за отдиференциация от последващите тюрки и българи.
Ако българите са били тюрки в българските земи трябва да има много останали тюркски до християнски обичай,капища и пр.,което не е така-в българските земи от археологична точка има множество данни за митреуми и пр. ирански до християнски езически храмове,в обичайте се срещат ирански до християнски вярвания,песните са свързани с ирански богове-а нищо за Тангра или Тангризма.
Традициите свързани със празниците Сурва,Коледа,Димитровден,Гергьовден,Кукерството,Нестинарството ни навеждат други мисли за едно старо иранско дуалистично вярване(напр. Зурванизма),което се е вляло в традициите на християнската религия.Защо мислиш,че празникът Гергьовден е толкова важен за българина(сърбина и румънеца),а не за останалите християни.
Ще ти задам задача покажи ми един празник или традиция останала от Тенгризмът- само един или ми покажи едно доказателство с изключение на зле разчетеният Омуртагов надпис.(в този надпис дори не е сигурно дали канът се е казвал Омуртаг,а да не говорим за Тенгри
)
Продължаваш да ми опонираш за "Atta"-ще започна по отдалеч.
В зависимост старостта на езика се получава и раздалечаване на отделни думи и тяхното лексикално и смислово значение.Така една дума постепенно се променя в лексикално значение при постепенното раздалечаване между езиците от своя първоизточник.Така в различните европейски езици има две думи за баща- "PAPA" и "TATA" ,които са с различен първоизточник.Папа и тата произлизат от латинските думи "pater" и "tata",разглеждайки двете лексикални форми-стигаме до изводът,че те са варианти произлезли от индоевропейската "atta" (със същият лексикален състав се запазва в някой индоевропейски езици- готският,тевтонският, алано-сарматският и пр.) разпаднала се в латинският на два варианта,наложили се в различна степен в останалите европейски езици.
И така първоизточникът на думата "atta"- е индоевропейският праезик от който произлизат и иранските езици.С оглед на влиянието на този език върху формирането на тюркското езиково семейство стигаме до изводът,че думата "atta" преминава в тюркският език с една от смисловите си форми.
Подобна дума взаимствана в тюркските езици е и думата "BABA"-озвучен вариант на думата "PAPA" умалителна форма на "pater" .Знаем как се видоизменя смисълът в българският език.
Затова,когато се слагат рамки на даден лексикален израз трябва да се погледне извън съвременните значения-с това се занимава новата дисциплина палеолингвистика.
А за Булгмак ще ти отговоря с един цитат на Исидор от Севиля -произведение "Етимологии", девета книга, четвърта глава, параграф двайсет и осми:
"Burgarii a burgis dicti, quia crebra per limites habitacula constituta burgos vulgo vocant."( "Бургарии, наречени така заради бурговете си(градовете си), заради многобройните си обиталища, установени по границата, наричат бурговете си(градовете си) на простонароден език.")
(Писал съм много за "Р" и "Л" индоевропейските наречия-в зависимост от тях сме хем Бугри(Франция,Испания-аланска връзка), хем Булги(Италия,Византия))
Да не споменавам за Кастеланите и Бургариите в римската армия-един и същ тип формирования,различни наименования в различните части на римската империя-посока запад-изток.
За Курт-защо мислиш,че думата Курт е тюркска?!
Съгласно тюркската доктрина, името Курт беше механично преведено като "вълк". В действителност, курт = вълк е персийска заемка в къснотюркския (X-XII-ти век) и османо-турски език, от изходната персийска дума gurda - вълк. През VII -ми век българите не са познавали такава дума, а и самите ранни тюрки са наричали вълка "бьоре", при монголците "мьоре". Морфологично и семантично, името Курт е родствено с основата на прабългарската дума "кърчий, кръчий" - ковач, КЪРЧ =КУРТ.
Името Кубрат навярно прозвищно и пред вид на сарматския- източноирански произход на владетеля, може да се изведе от авестийската дума haurvat, haurvatāt означаващо "единство, цялост,обединение.В този смисъл двете имена Курт и Кубрат са семантично идентични(КОУРТ - КОWРТ - КОВРТ - КОВРАТ - КОБРАТ - КУБРАТ = ковач, създател, строител, основател, обединител).
Персийската дума за вълк -"gurda" или "кurdа" е лексикално и смислово изменена в различни северноирански и индоирански езици-в сарматският като "Kutte" ,в санскрит и хинди като "Kurta",в български като "Куче" (Кутре) ,в унгарски като "kutya" и т.н.
Ранните български канове и царе приличат на иранските владетели по това ,че имат по две, някои даже по три имена. Известни са много списъци на ранни български канове и царе, в които всеки владетел е даден с по две имена: Курт – Кубрат, Бат Баян – Безмер, бат Органа - Гостун, родът Дуло - Вихтун, Аспарух - Еспор - Батой, Тервел - Изот, Кормисош - Добруц, Звинич (Звиница)-Персиян, Борис - Богорис, Симеон - Лавас, Крум – Каран (Модри ?), Йоан Асен I - Белгун, Калоян - Йоанич (Йоаница, Малкият Йоан). При това, някои от тези имена са дадени в официални документи (Курт, Безмер и Гостун в "Именника на българските владетели") и са очевидно официални владетелски имена, а не прякори или прозвища. В Българския апокрифен летопис от XI-ти век цар Самуил е отбелязан като Симеклит и Селевкий.
Пропуска се,че името на Хунският вожд Донат(Даден,Дарен) баща на Атила и Бледа обединил племената на Централна и Източна Европа с клетвени договори в така нареченият Хунски съюз,достигнал могъществото си при синът му Атила е с индоевропейски корен и съществува и в Рим и в Сарматия.
Името Бледа (светъл,бял) също е с индоевропейски корен,както и името Хорион-чичото на Бледа и Атила-източник Олимпиадор.
Именно тези детайли съвсем умишлено се пропускат от тюркистите.
Поздрави