Author Topic: Произход на българите !  (Read 716735 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #90 on: January 17, 2010, 21:51 »
Аз нямам азиатски претенции, при мен всичко е европеидно, ако не броим този може би около 30%-тов арменски, наследен от павликяните, но и такъв да имам и на тях държавата им е в териториите на континента Европа.
За теб се чудя като си с такъв произход как ще си бял, би трябвало да си като циганите поне.

десс

  • Guest
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #91 on: January 17, 2010, 22:05 »
Двата конника нема нищо общо. Нашия пробожда лъв с копие (като тракийския бог-конник) а тоя от Афганистан стреля с лък. Немат нищо общо освен, че са конници.
Първо е името,второ тотемите на различните родове са различни животни-свещени за българите са дракона,лъвът и вълкът,Не случайно тотема на родът Дуло е вълкът,на берсилите и хърватите е горския лъв,а дракона е в гербът на гр.Казан.

"Прабългарската религия се характеризира с краен синкретизъм. В нея се сливат множество вярвания и култове. Тотемистичните вярвания са най-старите и най-широко разпространените. Според тях, даден човешки род или животински вид произлизат от един общ прародител – животно, което се смята за покровител /тотем/ на рода. Общи прабългарски тотеми са вълкът, кучето,конят, тигърът и др. В тясна връзка с тотемистичните вярвания стои и култът към духовете /онгони/, изобразявани в прабългарското изкуство като животни или птици. Образите на почитаните животни – тотеми, често се разкриват в некрополите като част от погребалния инвентар. Развитие отбелязва и култът към небесните тела/Слънцето, Луната и звездите/. Той отразява страхопочитанието към природата. В тази връзка широко разпространени са амулетите със символистично изображение на Слънцето, което същевременно е и символ на техния върховен бог."
http://www.koronal.com/doc/istoria/01.htm

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #92 on: January 17, 2010, 22:06 »
Айде и хърватите подметна, че и точната порода на лъва определи. Какъв историк и естествоизпитател обединени в едно, Евала булка машалла дето се вика ;)

десс

  • Guest
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #93 on: January 17, 2010, 22:30 »
Айде и хърватите подметна, че и точната порода на лъва определи. Какъв историк и естествоизпитател обединени в едно, Евала булка машалла дето се вика ;)
Bars на сарматски означава горски лъв
А за хърватите

http://www.sibir.bg/blog/vkonstantinova/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=347651
 
Туй они побідили леґендарного князя Лаборця...” „Леґендарного князя Лаборця” и „землі (замок) Гунґ” споминать першый раз мадярський хроніст Анонім у ХIII в., но у нього неє городища білых хорватов Гунґ, и князя Лаборця угры не побідили, бо вўн из нима не войовав. Анонім пише: „...жупан...по імені Лоборц, почав тікати (од угрўв) у напрямку Земплинського замку. Воїни...біля однієї річки впіймали і повісили його”. 
http://www.rusynacademy.sk/rusynski/history_3.htm

…Ужгород -- один из древнейших славянских городов. Первым в районе теперешнего города поселилось восточнославянское племя белых хорватов. В IX веке поселение называлось Унгвар, и представляло собой неплохо защищенную раннефеодальную крепость. В 903 году воинственные венгры во главе со своим предводителем Арпадом перешли Карпаты, и, разбив в неравном бою на территории современной Словакии войска полулегендарного князя Ужгорода Лаборца, овладели городом. Существует даже мнение, что само название «Венгрия» (Hungary) происходит от венгерского названия Ужгорода --Унгвар. Постепенно город рос и продолжал расширять свои границы, но в 1241 году татары хана Батыя напали на него
http://www.vandrouka.com/aticl.htm

Летописец Аноним утверждает, что перейдя Карпаты, венгры во главе с вождем Алмошем прошли через район Мукачева, а дальше пошли на запад под градом Гунгом встретили сопротивление славянского князя Лаборця, зависящего от болгарского царя Салана.
http://www.vorcuta.ru/articles-government_laborets.htm

Сведението е заето от анонимния секретар на маджарския крал Бела IV (1235—1270); Anonymi Belae Regis notarii De gestis Hungarorum libery St. Endlicher. Rerum Hungaricarum monumenta Arpadiana. Leipzig, 1931, p. 13; „Terram vero que iacet inter Thisciam et Danubium, preoccupavisset sibi Keanusmagnus dux Bulgari(a)e, avus Salani ducis, usque ad confinium Ruthenorum et Polonorum et fecisset ibi habitare Sclavos et Bulgaros”.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #94 on: January 17, 2010, 22:35 »
Е вече изби рибата. Барс е снежен леопард разбирачо. Знаеш ли какво е снежен леопард? Ако не знаеш да ти покажа:



Барс е на всички средноазиятски езици (от където сне взаимствали името и ние), както можеш да се убедиш и тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D1%81

десс

  • Guest
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #95 on: January 17, 2010, 22:37 »
"Проф. Тодор Балкански: Българската именна система е уникално явление в славянското ономастично пространство
Проф. Тодор Балкански, завеждащ секция "Българска ономастика" в Института по български език към БАН, в интервю за Агенция “Фокус”.

"Фокус: Богата ли е българската именна система? Кои са най-характерните й черти?
Тодор Балкански: Българската именна система е едно уникално и изключително явление в славянското ономастично пространство. При нас църквата никога не е била толкова силна, че да наложи само християнския именник. Мога да ви дам като пример Русия. Има един период, през който всички селяни са се казвали Иван. При нас разнообразието от християнски имена, които идват с християнизирането на българския народ, е огромно, но все пак се зачитат така наречените патрони или светци. Вие знаете, че при българите много често има т.нар. “именни икони” – имената, които се повтарят в семейството. Правят се четвероикония, обикновено на светците, чиито имена се наследяват. Това е едната страна на богатството. Другата страна обаче – изключително голямо богатство на нашата именна система е приносът на славянски и български имена. Славянските имена, които са с ясна за българите словообразувателна структура, са едни чудесни имена, носещи старото пожелание за здраве, дълголетие, спиране на смъртността по децата – Дабижив, Огнян, Велимир, Велислав, Десислав.
В това богатство безспорно трябва да се включи онзи елемент от българите, които са имали друго разбиране и понятие за именна система. За тях имената са били преди всичко имената на племената, племенните родове и колената на племенните родове, към които принадлежат. По този начин при нас идват имена като Аспарух, образуваното от него Паруш, Демир, Мадар и др.
Читателите вероятно ще попитат – в историята се твърди, че българите са наследници и на траките и са компонент в етническото образуване на нашия етнос. Тук трябва да разочаровам любителите на тази хипотеза. Езиковата археология или ономастиката е една много сериозна и точна наука, която борави с почти математически точни методи на изследване. Контакти между българи и траки не е имало, т.е. имена, заети при пряк езиков контакт с траки, не е имало.
По-друго е положението обаче с т.нар. латински имена или имената на римските граждани в империята, те навлизат в именната ни система и така се завършва нейният уникален вид – имена като Траян, Вергилий и т.н.
Уникалността на българската именна система трябва да се разглежда и имайки предвид едно обстоятелство, в което другите славянски народи не са попадали – а именно 500-годишното надмощие на турския език. За 500 години нито едно турско име, име с турски произход не е влязло в българската именна система като лично име. Разбира се, тук не става дума за имена т.нар. орендни имена, т.е. имена, с които се приема силата на по-силната, по-влиятелната личност – Султан, Демир и прочие. Това е също факт, допринасящ за уникалността.
Уникалността на българската именна система обаче беше донякъде разбита след появата на войнстващия болшевизъм у нас, в резултат на което влязоха такива имена, “варваризми” направо – Будьони, Сталин, Владоктобер и т.н.
Но именната система е жив организъм, т.е. една изключително самопречистваща се система, тя се освобождава от такива имена, сега обаче за сметка на други модни тенденции.
Фокус: Кои са най-разпространените имена според последните проучвания?
Тодор Балкански: Това са старите християнски имена, които никога не са отстъпвали от класациите на най-предпочитаните – Иван, Димитър, Георги, Тодор. Към тези имена обаче в резултат на модни тенденции изведнъж се появиха имена като Албена (после българските помаци направиха от него личното име Албен), Десислава. Най-уникалното е, че се появи Ивайло - едно име-призрак, разчетено от един небългарин – руския учен Попов, което няма никакви, никакви основания в историческите документи за средновековния български цар. Там името е записано в родителен падеж – “царя Иваила”, т.е. именната форма е Иваил.
Това са имена, които вече стоят на една предна позиция и в резултат преди всичко на модни тенденции, но и на естетизма на българина, който усеща красивото и като историческо правдоподобно и достоверно.
Фокус: Може ли с цифри да подредим най-популярните имена?
Тодор Балкански: Ние такива класации не водим. Но имаме един речник – “Честотно-етимологически речник на българските лични имена” на Николай Ковачев. Това е нашата последна екзит пол извадка. Но след това се получи разместване. В последно време има тенденция имена като Димитър и Иван да минават към класа “селски имена” и започва тяхното изоставане, което не е много редно. Но с модата е трудно да се бори някой.
Фокус: Кои са тези имена, които са най-характерни за българите и ни различават от останалите славянски народи?
Тодор Балкански: Ще започна отговора на този въпрос с един епизод – когато бях в Румъния и изследвах българските села, в които вече не се говори нашия език, един старец ме срещна на пътя и каза: “Чедо, където срещнеш във влашко село името Тудор, да знаеш, че ако сега не са българи, то те са били българи”. Оказа се, че името Тудор, Тодор е едно от етноразличителните имена, които православната църква е преориентирала към християнския светец Теодор. Но нещата стоят малко по-иначе. Оказа се, че “ту дор” е бил месецът на пролетното равноденствие, когато българите са проверявали дали са оцелели бойните коне. В резултат на това конете са яздени само от малки деца.
Сред другите важни имена е Трифон. Само българите имат празник Трифоновден, както и Тодоровден, сред другите славянски народи. Също имена като Ценко, Стоян... Стоян е едно изключително българско име, с пожелателен характер, но най-вероятно е калка на прабългарското “Таш” – камък, т.е. тежи на мястото си като камък. Ще кажете – такова име има и при сърбите, но не бива да се забравя, че сръбски са вече бившите български земи от северозападните покрайнини – Пиротско, Нишско и Вранско. Това са едни чудесни имена, които нашата именна система пази.
От имената на прабългарите голямо внимание заслужава и името Паруш, което пряко се извежда от Аспарух.
Фокус: Днес във века на технологиите имената ни до известна степен са се унифицирали, но някога е било възможно по името да се определи от кой регион произхожда човек. Дайте ни пример за характерни имена от различните региони на България.
Тодор Балкански: Българската именна система, разгледана строго научно, дели имената на три класа. Мъжколичностите имена, завършващи на съгласна, са характерни за цялата българска езикова територия, която не е само в България, но и в Банат, Бесарабия, Македония, Северна Гърция. Тези имена са общобългарски.
Имената, които завършват на “-о” - като Стойо, Пейо (Пею), Пено, Дано, са преди всичко имена от Източна България. Когато имената завършват на “-е” като Пене, Дене, Тоше, там и ударението дори се измества, това са имена от югозападните краища и никой не може да ги раздели на български и македонски – те са едни и същи.
Обаче има и други имена, които на пръв поглед за съвременника ни, говорещ книжовен език, звучат като женски – Фила, Дана, Петра, Ивана (Иваница). Това са т.нар. “–а мъжколични” имена, които са характерни за севернопокраинските или т.нар. торлашки групи на българите (б.ред. това са т.нар. сръбски шопи – българите, живеещи в областите Ниш и Пирот, останали в територията на Сърбия).
Когато срещнеш човек, определян за турчин, пък името му е Асьо (Асю), Юзю и т.н., веднага разбираш, че става дума за българин-мохамеданин, който по български маниер умалява личното име, което обикновено е турско или арабско съгласно Корана. Така Асан става Асо, Асьо; Мехмед, Метин стават Мето. В турския няма умалени (галени) имена.
Освен това има една “групова антропонимия” – една голяма селищна група (2-3 села) се наричат със странното име “Тошета”. Такава е групата в Ботевградско. Случаят е много прост – оказва се, че в този район има изключително много хора, кръстени с името “Тодор”. Това е така, защото наблизо е манастирът “Свети Тодор”, който упражнява огромно влияние при именуването. Да не забравяме, че и Тодор Живков е от този регион. В Пазарджишко има едно село – Черногорово, където едва ли не всички хора са “Харалановци”. Това е така, защото църквата е на името на свети Харалан. Мога да ви дам десетки други такива примери.
Когато срещнете човек с името Трифон Степанович Терзийски, веднага разбираме, че става дума за българин от Бесарабия, който е принуден от тамошното законодателство, да изписва бащиното си име на руски.
И да приключа с един уникален момент – стремежа на съвременните българи-мохамедани да изоставят българското основание на своите имена на –ов и –ев и да кажем, довчерашният Метко Чернев днес е Метко Юзтурк (б.ред. – юзтурк – чист турчин), пък е забравил, че турците не умаляват имената и от Мехмед при тях никога не може да се получи Метко (както е при нас от Методи). По този начин той е запазил или записал своята българщина.
Фокус: През Средновековието, съдейки по записаните владетелски имена и тези на аристокрацията, двойните имена не са били рядкост – Иван Асен, Иван Срацимир, Иван Александър, Гавраил Радомир и пр. Според една теория така се получава, защото едното име е християнско, а другото – народностно. Характерни ли са за българите двойните имена или това се е отнасяло само за елита? Знаете, че сега има подобна мода...
Тодор Балкански: Това е изключително важен въпрос – за характера на тези имена. Оказва се, че традицията да се запази старото “езическо” име – било то славянско, било то прабългарско, а имайте предвид, че после в езика ни навлизат много имена на куманите (които са тюркизирани българи по произход), при този стремеж новороденото дете първоначално е записвано с т.нар. домашно име, което е разбираемо, но при кръщаването институтът на кръстника или църквата са налагали само християнско име. Този обичай доскоро е бил запазен в обратен ред обаче – при т.нар. торбеши (българите-помаци в Албания и Македония) или мияци.
Този обичай е запазен дори при българите-помаци в Родопите. Така например в с. Света Петка много от жителите носят и пазят дадени им по някакъв повод старинни български имена и по този начин в резултат на някаква идеология това население пази сакралната си връзка с истината за произхода си – вероятно да не би да обиди Господ или поради друга причина, с която се занимават етнолозите и психоанализаторите.
Фокус: Нека си поговорим и за имената на прабългарите. Вие вече споменахте някои мъжки. Има ли запазени женски прабългарски имена?
Тодор Балкански: Всички имена, които бяха пуснати в употреба от българските писатели в техните исторически романи - като Ахинора, Пагане, са измислени, фантастични имена, които никога не са съществували. Единственото женско име, което е засвидетелствано в историята, е на съпругата на Атила, за когото се смята, че е представител на прабългарския род Дуло – Херка, Херака. Предполага се, че това име Херака с формите Герака, Керака, е наследено в българския царски именник, където има една Керака. Името после е сближено с гръцкото Кераца. Знае се и името на една от принцесите – Чикчик, Чикчак, и означава “цвете”. Това са единствените документално записани български имена.
Що се отнася до прабългарите, разполагаме с голям брой, достигнали до нас имена.
Например името “Маламир”. Българските ономасти, като виждаха отзад това “-мир”, предполагаха в началото, че това е славянско име. Тогава имаше една концепция – че българите са били много малко на брой. Как са били малко, пък са завладели огромна империя от Карпатите до Тесалия? Оказа се, че прабългарите редуват гласните “б”, “п”, “м” и в резултат на това Маломир, Маламир е прабългарското с крайното “-ир”, което означава “народ, племе”, а първата част е името на самото племе. Това са т.нар. епоними.
Такова е името на “Пресиан, Персиан”, където “-ан” е етнос, а първата част от името идва от тази част на прабългарския народ, който се съотнася с народа “перси”, защото, знаете, голяма част от ираните се включват в прабългарския народ.
Такова е името на Борис. По една особеност на българския (не на прабългарския) език – променя всяко коренно “а” в “о”. Така името от “Бар-ис, Барс” (тотемно име за силно животно – снежен тигър) става “Борис”.
Фокус: Понякога някои имена се извеждат като турски заемки, а пък се оказва, че имат прабългарски корен според други изследователи. Има ли такова преливане и близост между турските и имената на прабългарите?
Тодор Балкански: Има преливане, но то не е често срещано. Например българите са имали “мекия вариант” на опозицията д-т – при българите е “Тимир” (Тимур), при турците – “Демир”. Това преплитане се установява по-късно по паронимни причини и затова точната граница между турско, прабългарско и куманско не може да се установи.
Фокус: Името “Чавдар” не съществува в турската именна система, но има такава дума в езика им, която означава “ръж”. Други езиковеди пък твърдят, името е с прабългарски произход, извеждат го от “Чау дар”.
Тодор Балкански: “Чавдар” в турски означава “ръж”, но е от персийски произход. Но българският тюрколог проф. Емил Боев допусна, че тук става въпрос за едно прабългарско име. Един от родовете на прабългарите се наричал “Чавдар, Чоудур” и прабългарската етимология на името е много точна. Имайте предвид, че прабългарите са първи братовчеди на тюрките, но са от друг клон – прабългарски, към който принадлежат три народа – авари, хазари и прабългари. Потомци на прабългарите (освен нас – б.ред.) са днешните чуваши, също и балкарците и карачайците, но те през ХІ-ХІІ в. са били куманизирани.
Прабългарската характеристика на имената е изключителна.
В записките на християнски, минал около 1420 г. през нашите земи, пише, че минава през земята “Аспас ери”. Никой от учените до днес не се е сетил какво значи “Аспас ери”. От другата страна на р. Днестър стоят огузи – куманизирани ногайци, които изговарят по огузки маниер това, което при прабългарите е било “р”. Ще ви дам един пример – българите наричат един вид риба “шаран”, турците “сазан”, разбирате по какво се е различавал прабългарския език и следователно земята, през която е минал рицарят, е била земята на Аспарух или “земята на народа аспар”.
Фокус: Как българите са давали имена на децата си? Сега действа правилото за “първата буквичка” на баба и дядо...
Тодор Балкански: Уникалността на българската именна система е и в това, че притежава “традицията на кръстното име” или традицията на дядовото и бабиното име, т.е. и по това се познават българите – всеки наследява името на предците си през поколение. Изключително рядко е било да се наследява името на баща. И това е било само в случаите, когато бащата умира, докато майката е бременна или в други редки случаи. Кръщаването с родово име през поколение е било със силата на закон.
Днес то е изместено по т.нар. именуване по първата буква, а пък и по смисъл – знаете вица: “Кръстихме го Светльо на дядо му Ламби”. Това са парадоксални неща, с които при много слабото влияние на българската наука, нашата ономастична, езикова политика не можа да се пребори с това грозно явление. То придоби и още много по-грозни параметри – с т.нар. “конски” имена, както ги наричаме на жаргона на ономастите. Така българите си кръщават конете – взимат началото от името на бащата, края – от името на майката или обратно. По този начин се появиха такива “конски” имена като “Цветерада”, “Радована”, “Петремил” – като се събират имена от баба и дядо, баби и т.н. Това е най-просташко измисленият начин за съставяне на “тъмни”, т.е. безсмислени имена!
Фокус: Дайте примери за странни, смешни и нелепи имена.
Тодор Балкански: Наскоро дадох пример с оня българин, който е бил пленник във Франция, чул е името Козета (б.ред. героиня от “Клетниците” на Виктор Юго) обаче го разбрал като Клозетка. Има случаи с Телефонка, Салфетка, Контрибуция. Сред най-фрапантните имена е Проститутка - бащата попада в градска среда, харесва му звученето на името, но не знае значението му, връща се на село и го налага като име. То по-късно е променено е с държавен акт. Телефонка пък е от началния момент, когато в България навлизат телефоните. Бях записал и име като Владоктобер по времето на социализма... Ужасно! Странни са и всички неразбираеми имена, които се появиха със сериалите – било латино, било индийски...
Фокус: Кога се появяват фамилните имена при българите? Как се образуват? Руска заемка ли са словообразувателните наставки -ов и –ев?
Тодор Балкански: Българското фамилно име се появява в края на 18-ти и началото на 19-ти век. То вече се изисква от новите икономически отношения в държавата. Наставките, с които образуват фамилните имена, са тези, с които се образуват прилагателните имена –ов и –ев, които означават принадлежност – Иван Стоянов, т.е. Иван на Стоян, или Иван Бакърджиев, т.е. Иван от рода на Бакърджиите; Дело Радин, т.е. Дело, синът на Рада – по името на майката или бабата, когато бащата е починал. Образували са се и по стария турски образец – Иван Стояноглу. Понякога се запазва като фамилно име – напр. Денкоглу, или пък в първите години след Освобождението се “побългарява” – Стояноглов. Има и имена по гръцки образец – на –пулу (Симопулу). В един момент, когато българските имена още не са конструирани, българските търговци (търгували не само в рамките на Османската империя, но и в Европа) се нуждаят от такъв знак. Българските търговци са наречени “судити” – “южни търговци”, “ганьовци” (оттам и името на Алековия герой “Бай Ганьо”). Поданикът на Османската империя има само едно име – личното си. Но в Австрийската държава трябва да има паспорт, в което да е записано и фамилното му име. И понеже в Брашов и в Трансилвания (Седмиградско) вече са били известни вече сръбските имена на –ович, -евич, по техен образец се създават имена като Ценович, Стоянович, Василович. Името на Берон е създадено по “крушовенски” модел и не е изключение, имало е Иванон, Тодорон, Стоянон. Това са “предхождащи” имена и когато започва засиленото българско Възраждане, всички те се усещат като небългарски и се изоставят. Започва т.нар. пуризъм, който променя всички усещани като небългарски имена. Така например Ставри става Кръстьо, Теодор става Божидар, Евангелия става Благовеста и подобни. Калкирането е една от особеностите и уникалностите на българската именна система.
Фокус: Правени ли са изследвания за имената на българите-католици? Какви имена си избират? Следват ли българския модел за именоване?
Тодор Балкански: Българите католици имат по-ранно конструирана личноименна система с особеностите на католическия именник – а той е по имената на католическите светци, които в един момент се покриват с имената на българските от гръцки произход – като Йосиф, Ангел и т.н. Но там се появяват и имена като Тереза, Франческа, Франко. Тези имена са изучени от българския ономаст Людвик Селимски, който в момента преподава “Българско езикознание” в Полша и е автор на книгата “Католишките имена на българите”.
Мария ФИЛЕВА

Ономастиката се занимава със значението, произхода и разпространението на имена, преди всичко лични имена (антропонимия), но също и имена на географски понятия (топономастика) и др."

Е, какво ще кажете? Не е ли всяка теза тук доказателство, че българите нито са славяни, нито пък са тюрки? А са БЪЛГАРИ!  Сред езиковедите, историците и археолозите има едно неписано правило: "Когато имената /личните и топонимите/ говорят и най-великите учени мълчат " !!! ...

десс

  • Guest
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #96 on: January 17, 2010, 22:41 »
 Първото, с което ще започна е името Лабуц. Неговото име е почти същото като на българския дук Лаборц от ср. на IX в., който управлявал дн. Закарпатска Украйна, но първи станал жертва на маджарско нападение в областта на дн. словашки град Земплин при р. Свиржава, сегашната Лаборец. Според унгарския езиковед J. Melich [1921, 1; ~*~1923, 69] името е прабългарско и има за основа праб. *алп-барс “хероят пантер”, т.е. “източноазиатски лъв”, както превежда и пояснява проф. П. Коледаров [1979, 18], а след него тази етимология я приема и редакторът на последните латински извори (ЛтИзв-5.1), но е възможно да произхожда и от общотюркския изобщо и прабългарския в частност апл *алабарс “вид пантера”, букв. “пъстър барс”. Днес Лаборц се среща като унгарска фамилия. Предложени са и други етимологични решения:
а). Лаборц – нападащ, от осетинското иронско læbuыыrn, дигорско læburun – нападам, производно на древноиранското fra-bur – нападение, bar – бързо движение. Съответно в иронски læburæg, дигорски læbоræg – нападател. (ВА-С-2,стр.16-17)
б). Лаборц – дар, респ. дараяващ, щедър. Друга възможност е да свържем името с осетинските Лавер, Лавре и чувашките Лавраç, Лаврук, Лавруш, Левер, Леврен. Вероятна връзка с осетинското lævаr – дар, подарък. (ДРС),(ИРС)
Лабас беше и прабългарското име на цар Симеон.
Ето защо, тук напълно основателно е да се допусне за този тип по-разширени, сложносъставни имена, че те пък водят своето начало и имат за основа бълг. *алабарс с по-късно изпадане на втората или първата гласна до *албарс или *лабарс > лабас, където първата съставка безспорно е тъждествена на алт. диал. ала “пъстър, с големи петна; ивичест; пъстър”.
Имената Хрелбуд, Драговул, Стоимир, Мартин, Рамон и Андон също са от български произход.
Хрелбуд - тук първата част от името хрел (ахалц. grel) е от старобългарски произход и означава стремителен, бърз. Втората част от името -буд също е старобългарска и означава будя. Да не забравяме, че кан Булюмар от рода Дуло е бил наричан още Баламбер, Баламир и Будимир; [19] Агелеуов, Г. Е. Космический цикл древних тюрков (реконструкция). І. Буд-тенгри; ІІ. Йол-тенгри. - В: Интеграция археологических и этнографических исследований. Омск, 1999, 217-220; 220-223.
Драговул - име от чисто прабългарски произход Дарга-булиас (Droggo-boëlas). В авестийския език, както и в много днешни памирски, дардски и индийски езици (хинди, бенгали), “дарга” означава “дълъг интервал от време” или “дължина, продължителност”. Всъщност българската дума “дълъг” е от същия корен, както и индо-иранската дума “дарга”. Името Драго, Дрого, Дронг, въпреки че звучи като славянско, производно на драг – скъп, има и осетински аналог Дрого и Дургул, както и чувашки Доронка. (ЧАЯ) Като етимология може да посочим кховарското drung – дълъг, аналогичното по значение, осетинско dærgъаd, dargъ, и аналогичното по значение, осетинско dærgъаd, dargъ, голям, пущунското drana, drund – тежък, или за формата Дранг, както предлага П.Голийски, от иранското drang – силно държащ. Индоиранският корен е *d(h)aragh, авестийски drag, drang, партянски draxs, согдийски drγt (dragta), хотаносакски drajta, средноперсийски dranj, вахански δыr, шугнански δеr, искашимски δir – държа, ограничавам, съот. персийската титла kanarang, засвидетелствана и при кушаните в Сурхкоталския надпис, прозилиза от израза kanār-drang – държащ покрайнината, границата, управител на гранична област. (ВР,ДЭ-ЭСИЯ-2,стр.454-456),(ИС,К-ЭСВЯ,стр.167) Виж също немското drang – стремеж, порив, устрем, напор, скандинавското drеngr – войн, дружинник.
Стоимир - старобългарско лично име, в книгата от която е преписвана голяма част от информацията („Средновековната история на България”, Ал. Найденов, 1973) правилно е записано Stoimer de Loboš. Стоимер (X-ти век) е старобългарска форма на Стоимир, означава “да стои”, “да живее дълго, да бъде пълнолетен”. Съгласно Именника на Йордан Заимов [1], регистрираните български именни форми, завършващи на "–мир", се предхождат от подобни именни форми, завършващи на "–мер". В повечето случаи обаче, този начин на етимологизиране е несполучлив. В действителност, още няколко старобългарски имена (Даргамер, Акамер и самото Безмер) могат да намерят задоволителна семантика на основата "-мир" = Митра. В тази връзка трябва да се изтъкне, че иранският теоним Митра (Mirhra, Mehr, на санскрит Mitra) означава "мир, покой". Тази дума е донесена от сарматите при тяхната миграция към Северното Причерноморие (III - век пр. н. е. – II -век) и в последствие се възприема от източните славяни със същия й смисъл. Осетниското Mihr – Митра е преминало в -мер и под славянско въздействие в -мир. Ако "–мир" бъде преведено като „покой, мир”, тогава името Стоимир ще означава “да настане, да настъпи или да стои мир, да бъде постоянен мир”. Най-вероятно обаче, при прабългарите наставката "-мер" има протоиндоевропейски произход и означава "човек, мъж".
Мартин - старобългарско лично име. Често използваното в западните страни име, свързвано с бог Марс у българите е имало и друго значение. Тук вече може да посочим етмологията на В.Стоянов във връзка с персийското mārdān – войн, храбрец, производно на mārd – човек, мъж, смъртен. (ВС-КПАБ,стр.266) В пехлеви mart - мъж, martanak – мъжествен, храбър, ягнобски mard – човек, смъртен, mardak - човек, mardina - мъжествен. В кюрдски mērd, mērdai – щедър, благороден, mērdanē – благородство, великодушие. (ИО-КРС,стр.240) Още повече че е известно древноперсийското име Мардоний (Μαρδονιοσ). При чувашите се срещат мъжките имена Марта, Мăртти, Мартукай, а при осетинците Мартъи и фамилното име Мардантæ - Мардановы, Марданашвили. (ЧАЯ),(ЗГ-ОФЛИ). Едни от главните прабългарски богове (алпи) са се наричали Мар /Утен, Ур, Май/ (Нар, “Светлина”, срвн. инд. Нара, Нараяна - ВиÑ?ну с неизв. етимология) и Мардукан. Светослав е живял още при избухването на войната между Андроник III и II, през април 1321 г., изпратил на помощ на младия Андроник при Одрин Мартин с 300 конници в ризници, помощта му била подозрителна, защото скоро ги оттеглил. Кантакузин. Дали този Мартин има общо с каталанина Мартин аз не се наемам да коментирам.
Рамон - по принцип е считано за испанско име. Именно обаче през XVI-XVIII в. е доста често използвано и в България - Рама, Рамо, Рамир, Рамен, Рамчо, Рамко, Рамон – са все български имена от този период. И до сега има фамилии Рамов и Рамонов. Произлиза от прабългарската дума рамо. Виж рамòн ’раст. лайка, Matricaria chamomilla’ (Гевгели), рамон ’раст. бяла рада Anthemis arvensis’ (Врабча, Трънско), ръмòн ’раст. лайка, Matricaria chamomilla’ (Енидже, обл. Тиквеш), ’едро червеникаво грозде’ (Габаре, Белослатинско), ръман ’раст. лайка, Matricaria chamomilla’ (Леринско), рмòнче ’раст. камилка Anthemis novilis’ (обл. Тиквеш), рьмонь ’раст. бяла рада Anthemis’ (обл. Тиквеш). Осетинските фамилии Рæмонатæ, Рæмонтæ (руски вариант на изписване Рамоновы). Някакъв Рамон Санчес от същия век е споменат в книгата Partidos y padrones del obispado de Michoacán, 1680-1685.
Дори самият град Барселона вероятно е основан (кръстен) от хонското племе барсили.
Андон – българско име, Андо – форма използвана в 16 в., Андомир – бълг.име записано в турски данъчен регистър от 1576 г., като жител на с.Превала до гр.Враца./ЙЗ-БИ,стр.12),(ВС.КПАБ,стр.201). Смятат се за варианти на християнското име Антон. Традиционно на Антоновден (17.01) в България се почитат ковачите и ковашкия занаят, железарите и налбантите (подковачите на коне). В тох.(б) eñcuwo, iñcuwo, тох.(а) ancu, answe – желязо, стомана, изобщо метал, прототохарското *antu – метал. (DA-DT-b) В иранските езици, в ягнобски ohan, кюрдски hesin, пущунски a'hun, талишки osyn, персийски ahän, язгулемски еhên, рушански, хуфски ānin, сариколски ahan – желязо. (VS-ETD) В осетински æfsæn – желязо, ændon е стомана и се посочват от В.Абаев като сигурна тохаро-осетинска аналогия. Предполага далечна връзка с хетското and, hand – закалявам. Думата е заимствана в средновековния персийски. М.Поло посочва че в Персия наричали стоманата „andonik”. (БЛ-ККМ,стр.116-117) Думата се открива и при поволжките угрофини, вероятна волжкобългарска заемка, удмурски andan, коми jendon, jemtan - стомана. Също в чеченски ondun, ингушки onde – стоманен. (ВА-С-1,стр.157) Пример за наслагването на прабългароаланското Андон с християнското Антон в народната традиция. Пряко доказателство за това е откритото аланско име Ανδάνακος, (Анданакос) от Книпович, в надпис от Танаис (Боспорското царство). Фасмер го свързва с осетниското ændon, andon – стомана. При осетинците Андо е мъжко лично име. (ЗГ-ОФЛИ)
Друг е въпроса и дали севери = савири = себери = сабири = сибири = сувари = сапири, тук се водят големи спорове, но според мен те са едни и същи и правилно в случая е написано, че Еларда е от рода Себер. ...»
http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Otvaaddunavska%20Baalgariya.htm
http://www.sibir.bg/blog/vkonstantinova/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=347651

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #97 on: January 17, 2010, 22:42 »
Така сега да разчупим  етнонима 'ари'-ари означава светъл,бял,блестящ,бълг-означава почти същото,но с едно изключение,бълг е свързан с произход-означава светъл,но от типа като благороден,аристократичен-демек бъл-гари е нещо като най-светлите от светлите и т.н.Пак да се върнем към "Ари"-принадлежността на дадените народи към ариите се формира като нарицателно за народ,Демек аз съм Балканджия, но съм от народа българи.В последствие както става във всеки език двете форми-ари(светъл) и (ари) народ съществуват самостоятелно.
Ако не си доволен ще ти дам пример-Пара-като газообразно състояние на водата и пара-като разплащателно средство-подобни омоними има във всеки език.
Това обяснение за първолаци устройва ли те?!
dess, tvoeto e samo svobodna fantaziya. Cyal svyat znae bulgar-ite kato bulgar-i a ne kato bılgari. Edna Turska pogovorka glasi ''Koyto lyaga s ''kyorav'' se sıbujda krivogled. Podberi si malko horata s koito ''prespivaş''. Ne çuvstvaş li çe i B.Dimitrovskiya ekol ti se smee.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #98 on: January 17, 2010, 22:47 »
dess, tvoeto e samo svobodna fantaziya. Cyal svyat znae bulgar-ite kato bulgar-i a ne kato bılgari. Edna Turska pogovorka glasi ''Koyto lyaga s ''kyorav'' se sıbujda krivogled. Podberi si malko horata s koito ''prespivaş''. Ne çuvstvaş li çe i B.Dimitrovskiya ekol ti se smee.
Това е един от редките случаи, когато подкрепям Субиги. Да прав си Субиги!

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #99 on: January 17, 2010, 23:09 »
Аз някой път кято си легна и фантазиите ми се събуждат, нопосле като се рзсъня и виждам че това закоето съм си мечтал ще си остане само във фантазиите ми.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #100 on: January 17, 2010, 23:10 »
Това е един от редките случаи, когато подкрепям Субиги. Да прав си Субиги!
Vse pak ti blagodarya Balkandji. Ako çesto me podkrepyaşe bih napravil reviziya vıv vızgledite mi. No vse pak imame i obşti neşta sled kato si izbral Turski nik no govoriş çe si naslednik samo na slavyani i traki. Znaeş çe po tezi zemi sa vlastvali i Tyurkite osobenno avari, Huni, Bulgari, Uzi, Kumani, Peçenegi i Osmanlii. Ako naistina si tolkoz çistokrıven bi tryabvalo da te otdelyat za ''damazlık''

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #101 on: January 17, 2010, 23:18 »
Да Субиги, ника ми е турски, поради влиянието упражнено по време на Османската империя от страна на турския език върху българския. Това никой не го оспорва или който го оспорва, не е със всичкия си. Никога не съм казал, че съм чистокръвен, аз казвам какъв ми е произхода, а дали имам и други примеси и какви са не знам. Но чисти народности няма-факт. Нося името балканджия с гордост и виско вдигната глава и не съм го посрамил по никакъв начин. Да турската дума балканджия е изместила славянската планинец и се е превърнала в име на цяла една етнографска група. Това са фактите.

десс

  • Guest
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #102 on: January 17, 2010, 23:24 »
dess, tvoeto e samo svobodna fantaziya. Cyal svyat znae bulgar-ite kato bulgar-i a ne kato bılgari. Edna Turska pogovorka glasi ''Koyto lyaga s ''kyorav'' se sıbujda krivogled. Podberi si malko horata s koito ''prespivaş''. Ne çuvstvaş li çe i B.Dimitrovskiya ekol ti se smee.
Къде бе братче,всички в миналото ни викат булги или балхи,арменците булхи демек булги.
Ако според теб ти си света,разбирам.
А за ариите има цяла нацистка теория.
А сюбиги като споменаваш света дай линк за семантика на етнонима "българи",тъй като аз съм дал.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #103 on: January 17, 2010, 23:28 »
И аз се чудя от каде е това наименование бълхи, сигурно и те се се зародили в Балх. Или поне ги е имало там в изубилие.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Прабългарите-тюрки или иранци
« Reply #104 on: January 17, 2010, 23:36 »
Mejdunarodnoto ime na BG e Bulgaria. Proizliza ot bul =meşano( bulamaç)i gar=narod ( hun+gar; on+gar; un+gar)
Govoriş za Bavarite no ne spomenavaş za Avarite za da ne se hvaneş na ''kısi vılni'' Govoriş za Bat Bayan a ne spomenavaş çe e pra-pra vnuk na Avarskiya pılkovodec Bayan Han, inaçe kakıv şte go tırsi Alcek v Bavariya.
Na men mi e interesno na kakıv ezik sa govorili carete İvan Şişman, Car Çaka ( 13300)  i Terterite koito sa v gısti otnoşeniya s Tatari i Mongolci. PP beşe kazal çe Çaka e vnuk na Çengiz Han. Ot kıde nakıde nali? ;)