Според теоретиците освен населението в България и Македония българи са били и всички останали славянски народи, заедно с унгарците, гагаузите, къзълбашите, ингушетите, осетинците, ирано-индийските народи и японците. Освен тях българи са били шумерите, траките, египтянит и пр. Съди се повече по някаква близост в дадени думи, характерни за индоевропейските народи изън това всичко останало е нещо като панбулгаризъм или преписване на чужда слава в териториално, икономическо или културно ниво.
Ако погледнем нещата не от теоретическа гледна точка, а от историческа, ще видим, че в териториите на България основно се заселват два вида население, до преди османската влас. Едните са прабългарите от които е останало наименованието на държавата, съществуващо близо 15 в. Те се концентрирали главно в Лудогорието. Със тях дошли аварите и араби, а след тях дошли узи, хуни, кумани, печенези, татари, селджуци. Концентрацията на всички тях е 85 % Лудогорието, а останалата част в Панония, около Боруй - Стара Загора, Ахридос, около р. Ахелой, около Солун, около р. Вардър и в някой райони бна Централна България и шоплука. Не е сучайо, че и днес в някой от избуените райони турците са мнозинство. Тук главно искам да подчертая Лудогорието, където били двете прабългарски столици Плиска и Преслав и в съседство на тази територия била и третата българска столица В. Търново, в която под Царевец и днес съществува турска махала, но с преобладаващо циганско население. Вероятно турците се изселили по време на русто-османската война.
Освен тази група по българските земи дошли и славяни и армено-павликяни, както и други народи славянизирани в последством. Имало е и траки, които са се преобразили на латинизираните власи и гърцизираните каракачани, като голямата част от тях се заселила в днешните Румъния, Молдавия, Гърция и Албания, а част от тях се славянизирала из Балканите, като за такива славянизирали се власи се говори и в Босна и херциговина, които се и ислямизирали. имало е ислямизирали се власи, които не са били славянизиралисе, едно селище такова било Нъте в Македония. Голяма част от тях, заедно с гърците мюсюлмани ще да се изселила в Туруция. За такива траки се сочат и лазите в Турция, които също са мюсюлмани.
Но нас най-вече на интересуват славяните. Споруед историята те се заселили в териториите ни с цел да превземът Константинопол, Одрин и най-вече Солун, не е случайно, че по-голямата част от тях е съсредоточена или била такава в тези области, като се споменава и за седемте славянски племена отъвъд Хемус т.е. Стара планина. Интерес преставляват и някой славянски наименования в дворцовите среди като Владислав, Мируслава и пр. Някой от тях са потомци на Самуил в Македония, който не бил приемник на царската династия, а други са свързани с Търновското и Видинското царство, в които райони често царете били родственици на сръбските дибнастии. като цяло обаче славянското население играело важна роля в църковните среди. Била възприета славянската писменост и превод на библията и били докарани някой от моравските ученици на Кирил и методи, за да може страната да не е под гръцко и римско влияние. Друг е въпроса че според теоретиците и моравците и кирил и методий са били също българи.