Author Topic: Прогноза за България и света през 2009г  (Read 2937 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Кирил Стойчев, председател на БАА

В самото начало държа да отбележа, че става дума именно за прогноза, а не за предсказание или някакъв друг вид гадание, като тази прогноза е изготвена въз основа на движението на планетите и техните позиции в зодиакалните знаци. Отчетени са също така и циклите на планетите, формиращи определена закономерност и повторяемост на икономическите и политическите процеси.

Астрологията е наука, която вече няколко хиляди години изследва съответствията между събитията на Земята и разположението на космическите тела. Благодарение на тези изследвания съвременните астролози могат да правят прогнози за бъдещи събития, чиято точност се приближава до 70-80%.

Ще започна с анализ на световната икономическа криза и нейното отражение върху звездното небе. Две са планетите - Сатурн и Плутон, чието влияние се свързва с криза и ограничение. Мнозина сравняват сегашната икономическа ситуация с тази от 1929г., която обаче, според астрологичните съответствия, имаше сатурнов характер. Докато настоящата криза свързваме с влиянието на планетата Плутон и е подобна на тази от 1907г., когато отново Плутон е водещият фактор. Тя довежда до създаването на Федералния резерв в САЩ, с предпоставката той да бъде инструмент за предотвратяване или ограничаване на бъдещи кризи. Резултатът от настоящите икономически процеси вероятно ще бъде създаването през идните години на нова международна финансова институция или увеличаване на пълномощията на вече съществуваща такава, с цел да се противодейства на икономическите кризи в световен мащаб.

Продължителността на настоящата Световна икономическа криза ще бъде минимум 2 години. Ще бъдем свидетели на нарастване на безработицата, още фалити на банки и инвестиционни компании. На международните финансови пазари ще цари несигурност. През 2009 год. ще се понижат цените на компютърната техника, софтуера, мобилните телефони, бялата и черна техника. Ще нараства търсенето на стоки от първа необходимост. Очаквам криза във въздухоплаването, спад на полетите, възможни аварии, самолетни катастрофи. Трудности ще изпитва и автомобилната индустрия, спад в производството, плюсът е, че ще се произвеждат все по-икономични и екологични автомобили, с хибридни двигатели. Нови значими научни открития в сферата на астрономията, генетиката, биотехнологиите. Нови технологии за производство на електроенергия от възобновяеми източници или усъвършенстване на вече съществуващите. Сферата на информационните технологии и Интернет също ще е в развитие. По-ниски цени на мобилните комуникации и услуги.

Екологичните движения ще набират сила. Протести срещу глобализацията. Нарастване на озоновата дупка над Антарктида. Климатични феномени: необичайно високи и необичайно ниски температури в различни точки на планетата, наводнения. В политиката: Русия ще се опитва да играе водеща роля на европейската политическа сцена. Възход на левите партии и движения. Намаляване на разходите за въоръжаване в световен мащаб.

В дългосрочен план, следващата значима икономическа криза можем да очакваме през 2017г. Критична за глобалната икономика ще бъде и 2031-2032г.
Нека да видим по какъв начин събитията в световната икономика се отразяват на България и какво бихме могли да очакваме през следващата година. Вирусът на Световната финансова криза зарази и нашата икономика, която макар и набрала инерция през изминалите години, няма нужния имунитет, който да я предпази от глобалните сътресения.

България е под знака на Козирог. През 2008г. през този знак премина планетата Юпитер, чиято символика е свързана с богатството, щастието, късмета и оптимизма. Това доведе до завишени очаквания сред българските инвеститори и някои направиха вложения в акции и фондове, които се оказаха неоправдани след срива на индексите на българската фондова борса. В контекста на казаното, застрашени от икономическата криза са преди всичко тези играчи, направили рискови инвестиции, с надеждата за бърза печалба. Българският народ е консервативен, не е свикнал да живее на кредит, а се простира според чергата си. Именно тези национални качества ще помогнат да преминем по-леко през кризата. Българите живеещи на село са по-имунизирани към икономическите трудности от тези, живеещи в града.

Кризата ще се усети по-осезаемо от хората с високи доходи и тези, чието възнаграждение е обвързано с процент от оборота, както и от българите, надценили финансовите си възможности при тегленето на кредит. Връщането на дългове ще бъде затруднено, поради недостатъчно свободни финансови средства. В така създадената ситуация, най-погрешният ход на собствениците на фирми ще бъде, ако се опитат да запазят нормата на печалба, като намалят разходите за работни заплати. В краткосрочен план това би дало някакви резултати, но в дългосрочен план обрича бизнеса на фалит, или в най-добрия случай на застой. По-правилно е да се намали печалбата, но да се запазят квалифицираните кадри, да се търсят нови пазари за продукцията.

През 2009г. можем да очакваме затягане на кредитирането, ограничение в покупката на луксозни стоки, нови автомобили и нови жилища. Лек спад ще има и в туристическия сектор, който може да бъде и по-сериозен, ако туроператорите не се опитат навреме да привлекат с изгодни оферти българските туристи. В търговията с недвижими имоти ще има по-голямо предлагане, отколкото търсене и това ще доведе до спад на цените, по-значителен при панелните жилища. Причина за това би следвало да бъде и затягането на кредитирането и липсата на свободни финансови средства. Сериозни затруднения очаквам в строителния бранш, в който през изминалите години темповете на нарастване изпревариха нуждите на пазара.

БНБ трябва да продължи да следва политиката, водена от нея досега. Разумно би било, правителството да постави приоритет върху земеделието и животновъдството, да ограничи вноса и да стимулира родното производство.
На този фон през 2009г. в нашата страна предстоят избори за НС. Това, от което българският избирател ще се нуждае, е стабилност и предсказуемост и той би гласувал за политически сили, които биха я осигурили.

В нашият анализ ще разгледаме шансовете на основните политически партии на предстоящите избори. За целта отъждествяваме всяка партия, според нейното поведение и партийни лидери, с някои от планетите в Слънчевата система. Управляващата партия по принцип се отъждествява със Слънцето, както и партиите от лидерски тип. Такава беше НДСВ през 2001г., водена от Симеон Сакскобурготски. Такава партия е и ГЕРБ с лидер Бойко Борисов, който в момента е кмет на София. На предстоящите избори ще бъдем свидетели на сблъсък на две партии от слънчев тип - БСП (като управляваща) и ГЕРБ. Нека да видим на кои планети съответстват и другите участници в политическия живот.

СДС такъв, какъвто е днес, съответства на Меркурий, с който свързваме партиите, в които много се говори, критикува, а по-малко се действа. Такива партии имат малък шанс да минат през 4% бариера.

ДСБ и неговия лидер Иван Костов отъждествяваме с планетата Сатурн. Избирателите биха гласували за такава партия, когато искат да накажат управляващите за техните грешки, т.е. в политическа ситуация подобна на тази от 1997г. Но през 2009г. няма да се повторят тези събития, затова и шансовете на ДСБ да влезе самостоятелно в парламента не са високи. Държа да отбележа, че едно обединение на десните сили в предизборна коалиция, може да им извоюва така желаните места в парламента.

ДПС е партия, която можем да оприличим на планетата Плутон. Нейното влияние ще намалява и тя няма да повтори успехите си от предходни избори. Ще бъде представена в НС, но вероятно не и в изпълнителната власт.

Партия Атака, водена от Волен Сидеров, разбира се свързваме с планетата Марс. Нейният максимален изборен потенциал, като представяне в парламента е около 17%, но той няма да бъде достигнат, защото част от избирателите на Атака ще гласуват за партията на Бойко Борисов, който също е марсова личност.

НДСВ се превърна от партия от слънчев тип, в партия от меркуриев тип, подобно на СДС и поради тази причина нейните шансове да влезе самостоятелно в НС са само теоретични.

БСП, като лява социална партия следва да бъде отнесена към символиката на Луната, но тъй като в момента е управляваща, приема и част от качествата на Слънцето. Тази комбинация я прави основен претендент в предизборната надпревара. Другият основен претендент за спечелването на изборите е ГЕРБ, който обединява в себе си качествата на Слънцето и Марс.

В борбата на основните претенденти, ГЕРБ и БСП, ще спечели този, който в своите послания към избирателите се придържа повече към слънчевата символика – т.е. изгради позитивна предизборна кампания, в която се изтъкват предимствата на собствената програма, издигат се харизматични личности начело на партийните листи, хора, които са се доказали като професионалисти.

Нападките, компроматната война, критикуването на слабите места на противника, ще доведе до падане на рейтинга на партията, която допусне подобен тон в хода на предизборната кампания.

Основен проблем в българския политически живот е фактът, че все по-често в новини се превръщат думите на политиците, вместо техните дела. Коментира се и се обсъжда кой какво е казал, а не какво е направено, или какво следва да се направи и как да се направи, на полза роду.


Българска астрологична асоциация


http://www.bulastro.com/index.php?option=com_content&task=view&id=285&Itemid=1

Isyankar

  • Guest
Тъй като не ми се публикува нова тема за 2010 година, а друга по-подходяща не виждам, затова тук публикувам това.

Интервю с Георги Ганев.

Преди месец казахте, че България е в уникална позиция спрямо държавите от Европа, наистина ли е така?


България е в уникална позиция, особено на континента Европа. България ще влезе в най-добрата фискална форма, т.е. българският бюджет, финансите на държавата България ще са в най-добрата форма за целия континент и за голямата част от света.

С други думи, когато започне фазата на растеж, страни като Гърция, за която не искам да използвам силни думи, но тя де факто фалира. Държавата Гърция не бе в състояние да си плаща дълга. И Германия трябваше да ги спасява и то така, че да се измисли начин да не ги спасява ЕЦБ, защото тогава щеще да възникне проблем, че всеки член на еврозоната ще каже – хубаво и аз ще фалирам, да ме спасяват и мен. Трябваше да се намери начин хем да ги спасят, хем да не е ЕЦБ, т.е. да не е официална парична политика, та през Германия се намери начин, но Гърция фалира. Тук трябва да си го кажем „право куме в очи”!

Ислания и Ирландия също бяха много зле!

Исландия затова толкова се забърза съм ЕС и еврозоната, защото фалира. Ирландия е пред фалит. Унгария фалира по други причини и то овреме, тя фалира преди кризата.

Прибалтийските страни са обаче съвсем друга история. Те са малки, страшно волатилни, при тях балонът се наду до огромни размери. Просто защото те хванаха вълната на балона нагоре много преди нас. Съответно при тях балонът достигна много по-големи висини и като се спука има много по-голямо падане, но държавните финанси там не са толкова проблематични. Дори в Естония голяма част от спада се дължи на нарочен опит на естонските управляващи да вкарат дефицита в рамките на Маастрихт, за да могат да влязат в еврозоната. Ако те бяха раздули бюджетния дефицит до 6-7% от БВП, а не да го държат на 3%, най-вероятно спадът щеше да е сравним с нашия. Но там освен, че кризата спука балона, те затегнаха и бюджета и затова се получи този спад от 15%.

България се оказва, че понеже по време на добрите времена направихме точно това, което пише в учебниците – по време на добри времена прави излишъци. Защото Гърция в добрите времена правеше по 4% дефицит, а като станаха лошите той отиде на 12% и целият свят каза – тези са за фалит и те са!

Когато са добри времената държавата трябва да прави излишъци, за да може, когато дойдат лошите да има накъде да отиде на дефицит и хората да не си кажат – тези са изгърмели. Вместо това ще си кажат – а тука има натр упан резерв, сега хората си го харчат, защото така казват учебниците. И в България се случи точно това. По една или друга причина, може би заради валутния борд, може би заради необходимостта от доверие на хората в паричния режим, но четирима последователни министри на финансите правеха каквото е възможно да е здрав бюджетът или да е на излишък. Като се започне от Муравей Радев, който така и не го докара до някакъв голям излишък, но със сигурност нямаше никакви сериозни дефицити, при Милен Велчев се отиде на излишъци, Пламен Орешарски ги запази. Можем да имаме всякакви забележки към тези хора, но в това отношение нищо не може да се каже. И сега Симеон Дянков става неприятен на почти всички, като се опитва да държи бюджета в съвсем малък приемлив дефицит за 2009 г. и обещавайки балансиран бюджет за 2010 г. Но по-скоро ще имаме излишък.

Защо само България, Полша дори технически не навлезе в рецесия!

Полша не е в рецесия, но има фискален проблем. Тъм също има голям дефицит и това е дългосрочен проблем за тях.

Пак да кажа – България влиза в абсолютно най-добрата възможна форма. Това е единствената държава, в която т. нар. циклично изгладен бюджетен баланс, България включително и за 2010 г. остава на „+”. Т. е. когато се коригира това, че сме в рецесия, всъщност бюджетът ни остава с положително салдо.

Освен това се очаква публичният дълг да продължи да пада, освен ако не се случат намеренията да се емитира някакъв дълг. Просто да се тества пазарът, ако това стане, ще се увеличи публичният дълг, спрямо общата стопанска активност не е ясно с колко ще се увеличи, но публичният дълг е стабилен.

Да дам пример с Ирландия, където публичният дълг отиде за няколко години от 15% на 75% от националния им доход. Значи 60 процентни пункта натоварване на дълга от националния доход – това е много.

Проблемът е, че всички тези страни ще трябва да плащат дългове, бюджетни, фискални и да лекуват бюджети. Т.е. по време на фазата на растежа, те не само ще трябва да елиминират дефицитите, но ще трябва да излизат на излишък.

Докато ние вече сме там. Съответно държавата няма да тежи на фазата на растежа. Навсякъде другаде в Европа, в по-голямата част от света, включително в САЩ - ще плащат.