Това тема табу ли е? Все пак, все някой все някога си е задавал/а подобни въпроси. В края на краищата, не е маловажно какво става с душите ни след смъртта.
Айде очаквам някой да се престраши и да покаже малко смелост.
Малко йезуитско е от Ваша страна през този Свещен месец Рамазан да подхващате такава тема.
Ако не знаете, вчера започнаха Ислямските пости.
Явно Ви стана ясно, че дискусия няма да има!
И все пак, ако някой реши да Ви отдели време, за Ваша подготовка по-долу Ви предоставям възможност малко да се ограмотите!!!
Приятно четене: Какво мислят мюсюлманите за Исус въз основа на вярата им?
Мюсюлманите респектират и уважават Исус (мир нему). Те го считат за един от най-големите пратеници на Бог. Коранът потвърждава, че е роден от девственица и една от сурите носи името "Мария". Коранът описва раждането на Исус по следния начин:
„Когато ангелите рекоха: “О, Мариам, Аллах те благовества за Слово от Него. Името му е Месията Иса, синът на Мариам, знатен в земния живот и в отвъдния, и е от приближените [на Аллах]. И ще говори на хората още в люлката, и като възмъжее, и ще бъде от праведниците.”, рече тя: “Господи мой, как ще имам син, щом мъж не ме е докосвал?” Рече: “Така! Аллах сътворява каквото пожелае. Щом реши нещо, казва му само: “Бъди!” И то става.” (3:45-47)
Исус е бил роден по един необикновен начин - чрез заповедта на Аллах, Който създадал и Адам без баща. Бог казва:
“Примерът с Иса пред Аллах е като примера с Адам. Сътвори го Той от пръст, после му рече: “Бъди!” И той стана. (3:59)
По време на пророчеството си Исус е правил много чудеса. Бог съобщава, че Исус казал:
“И ще го стори пратеник при синовете на Исраил: “Донесох ви знамение от вашия Господ. Ще създам за вас от глина образ на птица, ще духна в нея и ще стане птица с позволението на Аллах. И ще изцерявам слепи и прокажени, и ще съживявам мъртви с позволението на Аллах. И ще ви съобщавам какво ядете и с какво се запасявате по домовете си. Наистина в това има знамение за вас, ако сте вярващи.” (3:49)
Мюсюлманите не вярват, че Исус бил разпънат на кръста. Враговето му планували да го разпънат, но Бог го спасил и го взел при Себе Си. Образът на Исус бил даден на друг мъж, който Исусовите врагове заловили и разпънали на кръста, като мислили, че това е Исус. Бог казва:
“…и изричаха: “Ние убихме Месията Иса, сина на Мариам, пратеника на Аллах.” но не го убиха и не го разпнаха, а само им бе оприличен. И които бяха в разногласие за това, се съмняваха за него. Нямат знание за това, освен да следват предположението. Със сигурност не го убиха те.” (4:157)
Мухаммед (Аллах с мир да го дари) и Исус (Аллах с мир да го дари) не дошли за да променят основната вяра в Единия Единствен Бог, която проповядвали и пророците преди тях, а за да я потвърдят и подновят.
Правата на човека и справедливостта в Исляма
Ислямът дава много права на човека. Следват няколко примера за права, които Ислямът закриля:
Животът и собствеността на всички граждани в една ислямска държава е нещо свято, без значение дали този човек е мюсюлманин или не. Ислямът пази честта. Тоест, в Исляма не е позволено да обиждаш някого или да се подиграваш. Пророкът Мухаммед е казал: {Наистина, вашата кръв, вашата собственост и вашата чест са неприкосновени.}(1)
Расизмът не е позволен в Исляма, понеже Коранът споменава в следните строфи за равенството между хората:
„О, хора, Ние ви сътворихме от един мъж и една жена, и ви сторихме народи и племена, за да се опознавате. Най-достоен измежду вас при Аллах е най-богобоязливият (2). Аллах е "всезнаещ, сведущ.” (Koran 49:13)
Ислямът отхвърля предпочитането на определени хора или нации заради богатството, силата или расата им. Бог е създал хората равни, Той ги различава само във вярата и благочестивостта им. Пророкът Мухаммед е казал: {О хора! Вашият Бог е Един и вашият родоначалник (Адам) е един. Един арабин не е по-добър от един не-арабин, и един не-арабин не е по-добър от един арабин, и един червен (бял с червенина) човек не е по-добър от един черен човек, и един черен човек не е по-добър от един червен човек (3), освен в набожността си.} (4)
Един от най-големите проблеми на човечеството в днешно време е расизмът. Развитият свят може да изпрати един човек до луната, но не може да спре никого да мрази и да воюва срещу хората. Още от времето на пророка Мухаммед ислямът дава пример за това, как може да бъде спрян расизма. Ежегодното поклонение хадж до Мекка, показва истинското ислямско братство между различни раси и нации, когато около два милиона мюслюмани от цял свят идват на поклонението в Мекка.
Ислямът е една религия на справедливостта. Бог казва:
“Аллах ви повелява да връщате поверените имущества на техните собственици и когато съдите между хората, да съдите със справедливост. Как прекрасно е това, с което Аллах ви наставлява! Аллах е всечуващ, всезрящ.” (Koran 4:58)
И Той казва:
„И ако две групи от вярващите се сбият, помирете ги! Но ако едната от тях престъпи спрямо другата, сражавайте се против онази, която е престъпила, докато се върне към повелята на Аллах! А щом се върне, помирете ги справедливо и постъпете безпристрастно! Аллах обича безпристрастните.“ (Koran 49:9)
Трябва да бъдем справедливи дори към тези, които мразим, както казва Бог:
„О, вярващи, стойте твърдо зад Аллах свидетели със справедливостта! И да не ви вкарва в грях омразата на някои хора, та да сте несправедливи! Бъдете справедливи, то е най-близо до богобоязливостта! И се бойте от Аллах! Сведущ е Аллах за вашите дела.“ (Koran 5:
Пророкът Мухаммед казал: {Хора, пазете се от несправедливостта (5), защото несправедливост означава тъмнина в съдния ден.} (6)
Тези, които не са получили правата си в този живот (така да се каже - имат правота да се оплачат), ще ги получат на съдния ден, както е казал пророкът: {В съдния ден ще бъдат дадени правата на тези, които имат право на това (и несправедливостта ще бъде поправена)...} (7)
Какво е мястото на семейството в исляма?
В днешно време семейството, което представлява основата на цивилизацията, се разпада. Ислямската семейна система уравновесява правата на съпруг, съпруга, деца и роднини. Подкрепя безкористно държане, щедрост и любов в рамките на една добре организирана семейна система. Мирът и сигурността предлагат стабилно семейно единение, което е от голямо значение и те са необходими за душевното развитие на членовете на семейството. Наличността на “просторни” семейства и закриляни деца създава един хармоничен обществен ред.
Какво е мястото на жената в исляма?
Ислямът вижда в жената, без значение дали е омъжена или не, индивид със собствени права, с право на собственост и с правото да разполага със собствеността си без каквото и да е попечителство (чрез баща, съпруг или някой друг). Тя има правото да купува и да продава, да дава подаръци и милостиня и може да харчи парите си, както си поиска. Младоженецът дава на младоженката зестра за нейно лично ползване и тя запазва собственото си име, без да приема това на съпруга си.
Ислямът мотивира мъжа да се държи добре със съпругата си, както е казал пророкът: {Най-добрите от вас са тези, които са най-добри с жените си.} (
Най-уважаваните в Исляма са майките. Ислямът заповядва да се държим по най-добрия начин с тях. Един мъж дошъл при пророка и казал: "О пратенико на Аллах! Кой от хората да уважавам? Пророкът казал: {Майка ти.} Мъжът казал: "И след това?" Пророкът казал {След това майка ти.} Мъжът отново попитал: "И след това?" Пророкът казал: {След това майка ти.} Мъжът пак попитал: "А след това кой?" Пророкът казал: {След това баща ти.} (9)
Как се отнасят мюсюлманите към по-възрастните?
В ислямския свят рядко се намират "старчески домове". На усилието да се грижиш за родителите си в най-трудното за тях време се гледа като на чест и като на милост и възможност за голямо душевно развитие. В Исляма не е достатъчно да се молиме за родителите си, а трябва да действаме със съчувствие и да си спомняме как те са ни поставяли над собствените си нужди, когато сме били малки, безпомощни деца. Особенно майките са на голяма почит. Когато родителите ни остареят се държим с тях милостиво, дружелюбно и с жертвоготовност.
В исляма служенето на родителите е задължение, което е на второ място след молитвата и е тяхно право да го очакват от нас. Неуважение е да се изразява недоволство, когато старите хора стават трудни, защото вината не е тяхна.
Бог казва:
“23. И повели твоят Господ да не служите другиму освен Нему, и към родителите добрина! Ако единият от тях или и двамата достигнат старостта при теб, не им казвай: “Уф!” и не ги навиквай, а им казвай ласкави слова! 24. И от милосърдие спусни за тях крилото на смирението и кажи: “Господи мой, помилвай ги, както и те ме отгледаха от малък!” (17:23-24)
Източник:
www.islam-guide.com _____________________________
1 Предадено от Сахих Бухари, #1739, и Муснад Ахмад, #2037.
2 Богобоязлив човек е вярващ, които избягва всички грехове, прави всички добри дела, които Бог ни е заповядал, страхува се от Бог и обича Бог.
3 споменатите тук цветове са примери. Това означава, че в Исляма никой не е по-добър от другия заради цвета на кожата си, без значение дали е бял, черен, червен или друг цвят.