Футболен Клуб "Граничар" - Туховища
История
“Граничар” - Туховища е регистриран през 1976 г. като официален футболен отбор и е създаден по идея на хората от селото и други жители които се интересуват да има отбор. Някои от тези хора са Мизамидин Синанов, които бе и първият треньор на отбора, също така са помогнали и учителят от град Гоце Делчев - Гошо Теменджийски и началникът на заставата Вълков, които помогна много за направата на игрището, учителя Стойчо Габровски от Дупница и още много други който са помогнали при създаването на отбора. Класовете на Теменджийски и Габровски с желание са помагали доброволно да помагат, отделно и двамата са били футболисти който много са помогнали по това време.
Името на отбора “Граничар” е наследство от читалището в селото което също се казва “Граничар” и създателите решиха да продължат със същото име.
Повече от преди 50 години в селото се играе футбол, но през 1976 г. главните инициатори г-н Синанов, Теменджииски, учител Габровски и командира на заставата Вълков, решават че отбора трябва да се регистрира като официален футболен отбор. С помоща на хората, нещата тръгват напаред, и отбора успява да се развие и да стане твърд противник на тези срещу който играят.
Преди село Туховища да има официален отбор добрите футболисти бяха взимани в селата Слащен и Вълкосел, където са се тренирали, и със тяхна помощ бе съставен отборът на Туховища. След като другите села регистрираха техни отбори, играчи от Туховища бяха взимани при тях.
За играта в отбора треньорите се разбираха с командира на заставата, тои пускаше добри войници в играта, те допринасяха за техните победи. В това отношение пример беше командира на граничната застава Живко Йовчев от село Ключ - Петричко. Понеже войниците бяха тренирани добре и физически всяка сутрин бягаха по 8 км. в посока с. Годешево и обратно. С негово съгласие в "Граничар" - Туховища се картотекираха 6 войници, може да се отбележе че двама от тях бяха изключително добри, това са вратаря Анев, след уволнението беше в Миньор Перник на ниво А група, както и нападател Цветков от София който впоследствие заигра в Славия София.
През тия години отбора се движеше в групата на началната тройка.
В началните години взеха първо място като трябваше да играят квалификации за влизане в B група. Но теренът на Туховищенският отбор не беше одобрен поради лошото състояние на пътя към селото и бе пуснат друг отбор от Горно Драглище. Играчите, както и треньорите останаха разочаровани но нямаше начин, от отбора не зависеше нищо.
Най-силният етап на отбора бе през началото на 80-те. Едва 5 години след създаването му, отборът бързо се е изкачил на първите позиции благодарение на учителите, войниците и жителите от селото играчи в отбора. Някои от първите футболисти са били Ахмед Кьоибашиев, Бекир Бекиров, Алиосман Котелов, Мехмед Кьоибашиев и други. Алиосман Котелов е бил един от най-класните нападател, впоследствие заигра за отбора на "Стрела" - Вълкосел.
Преди отборът да бъде регистриран официално, те играеха на много полени. В началото когато вече отборът бе регистриран няколко мача бяха проведени на стадионите в селата Годешево и Слащен, докато стадионат на “Граничар” – Туховища не беше готов.
Големите и добре познати отбори ветерани по това време често са подценявали уменията и професионализма на Туховищенският отбор, със хвалби че няма как да ги бият, но не винаги е ставало така както те са очаквали и много пъти резултатите са завършвали на разочарование за тези отбори. От 10 мача отборът нямал нито загуба, нито един гол вкаран в врата.
Отборът играе само срешу опоненти от благоевградският и неврокопският регион. Извън България не са излизали.
Спонсори
Отборът винаги е бил поддържан от жителите запалянковци, но официален спонсор не са имали никога. Но може да се каже че по време на ТКЗС, те са били като “официален” спонсор тъй като пускаха пари за поддръжката на отбора. А също така курсовете за пътуване по селата бяха плащани от ТКЗС. Отбора винаги е разчитал на запалянковците.
Също така бяха събирани пари когато се плащаше баланс на хората по време на ТКЗС. Те не възразяваха, след като отбора е на селото, те трябва да си го поддържат. Баланса (годишният доход еднократно) беше плащан на площада, винаги местните хора вземайки парите отделяха настрани сума за отбора.
Някои от хората дарили пари за поддръжката на отбора са Немзат Бозаджиев - Зачо, Арун Лавчиев, Юсуф Цингарев, Али Съдъков, Мехмед Чобанов. Особено внимание трябва да се обърне на Мехмед Касапов, който е бивш жител на селото и сега живее в Америка заедно със семеиството му повече от 30 години, през 2009 г. подари цяла екипировка за отбора. От този момент той се заема със спонсорството на отбора. Не напразно при сегашната регистрация на отбора бе избран за пожизнен президент, нещо което спомена при откриването г-н А. Чобанов.
Проблеми
Отборът като цяло е нямал големи проблеми, но може да се посочи че имаше проблеми с определянето на терена на игрището. Но със помоща на кмета и също така със помоща на командира на заставата, Вълков, които има голям дял за направата на игрището и г-н Синанов, един от първите и един от инициаторите за съставяне на отбора и игрището тези проблеми бяха разрешени
През 2000 г. отборът прекъсна по финансови причини, и футболистите съставящи го ходеха в отборите на съседните села Вълкосел, Слащен...
През 2009 г. след 9 години главно безпаричие и липса на финанси отборът бе регистриран от ново с нова регистрация и спонсор местен човек емигрант - г-н Мехмед Касапов.
Всеки футболист играе за честта на село. В отбора няма някои които да играе и да иска да му се плаща. Футболисти и треньори никога не са искали пари за да играят.
Първи състав на “Граничар” - Туховища
Синанов
Цветанов
Ичев
Андонов
Живко Йовчев
Мехмед Кьойбашиев
Али Халимов
Бекир Бекиров
Стойчо Габровски
Гошо Теменджийски.
Джемисап Топалов
Али Дангов
Мехмед Имамов
Джамал Чаушев
Алиосман Котелов
* Източници: Аледин Чобанов и Администратор на сайта Азми!
* Снимки: Личен архив
* Текст: Ерол Исметов & Азми