Около 50 – 60% от площите, разсадени с тютюн, са уязвими от настъпилата суша!
1 август 2012 10:30 174 прочита.
Изказване на председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев.
Около 50 – 60% от площите, разсадени с тютюн, са уязвими от настъпилата суша, каза пред Агенция „Фокус” председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев във връзка с предстоящата среща на министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов с тютюнопрозводители в Тутракан.
Сортова група „Басми” на територията на Република България е 25 000 декара, сортова група „Каба Кулак”, която е пак ориенталски тютюн и се произвежда в Североизточна България – 8000 декара, сортова група „Вирджиния”, която се отглежда в Средна и Южна България – 15 000 декара и сортова група „Бърлей” – 6000 декара на територията на цялата страна.
„Площите, от които няма да е толкова добра реколтата, се намират основно в Южна България. Визирам сортовата група „Басми” – това е ориенталски тютюн, който няма възможност да бъде полят, тъй като са малки почви, с наклонени терени, и не е възможно да бъде изградена структура, която да ги напоява. В Североизточна България – сортът „Каба Кулак”. Там са четири области – Шумен, Разград, Силистра и Търговище. Тази сортова група пак е от ориенталските тютюни. Областите, които са засегнати от сушата в Южна България, са Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград”, каза Цветан Филев.
„Наблюденията ни са такива, че 50% от едролистните тютюни могат да се напояват, понеже вече са изградени такива съоръжения. Но става въпрос и за инвестиция по изграждането, и за разходи при самото напояване”, допълни той.
„Тези цифри, които идват към нас като цяло от територията на цялата страна, са многозначни. Има региони, където сушата се е отразила пагубно за цялата реколта 2012 г. В този аспект там ще искаме компенсации от евросредства, каквато е практиката в целия ЕС. В областите, в които е възможно и има още поливни площи, да бъде отпусната една поливка безвъзмездно в структурата „Напоителни системи”, която е под чадъра на Министерството на земеделието и храните”, посочи Филев.
„Прогнозата ни е, че при тази ситуация с ниските добиви от декар и с очаквано по-голямото качество за тази година в сравнение с предходни години, очакваме в разговора с търговските фирми, които ще изкупят тютюна, да се договорим за по-добри изкупни цени. Това би стимулирало производителите, за да могат да разсадят и за догодина реколта 2013 г. и да бъде възможно това да се направи, понеже всичко опира до разходи”, каза още Филев.
„Като цяло бих отразил, че на фона на по-ниските добиви на декар, които се очертават, прогнозата е за по-добро качество на суровината и тук е нормално да се отбележи, че в Консултативни съвет по тютюна като членове участват най-големите фирми, които изкупуват тютюн на територията на цялата страна, и ще се възползваме да проведем с тях един разговор по отношение на изкупната кампания, която след два месеца ще стартира и там да коментираме моментите с цените, с отпадъците, които са доста завишени в последните една-две години, кога се предвижда стартът на кампанията”, допълни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев.
източник: Агенция "Фокус"
1.08.2012.