ДНЕС - 31 юли 2010 | 06:00 | Агенция "Фокус"
Нина Ламбова, изпълнителен директор на сдружението на тютюнопроизводителите в интервю за Агенция „Фокус”
Фокус: Започва изплащането на премиите за тютюнопроизводителите. Как тези чакани премии ще се отразят на производителите?
Нина Ламбова: Доста закъснели са тези премии, но все пак са необходими към този момент. Така че всички ги очакват с нетърпение. Доколкото разбрах, изплащането на премиите ще продължи в рамките на седмица. Дано да се спази този срок, защото колкото и да са закъснели, да покрият разходите на тютюнопроизводителите.
Фокус: Тези 116 млн.лв. ще покрият ли тези разходи?
Нина Ламбова: Предвидено е тези пари да стигнат за всички тютюнопроизводители. Поради това, че не можаха да покрият исканията за по-голям размер, какъвто досега е изплащан, естествено че не са в пълния размер на премията, вземана през 2007 и 2008 година. Затова беше и редуцирана тази премия на няколко форума.
Фокус: От догодина няма да има премии...
Нина Ламбова: С това са наясно всички тютюнопроизводители. По-скоро тук трябва да се обърне внимание на начина, по който ще се извършват сделките с тютюна, продажбите, тъй като всички в бранша, а и доста хора извън него, са запознати, че това става чрез лицензирани фирми, които имат лиценз за изкупуване на територията на държавата. Външни купувачи не могат да реализират продажба и сделка с производителите. Тези продажби минават през лицензираните фиирми. По този начин се формира цената и по този начин се извършваше досега – тоест, те определяха цените и съответно премията беше съобразена с това до каква степен търговецът е изплатил цената от себестойността на килограм тютюн.
Фокус: Това забавяне доведе ли до загуби за тютюнопроизводителите?Нина Ламбова: Разбира се, че е така. Има един момент, в който дължимите от тях към кредиторите суми, закъсняха със седем месеца. И съответно това предопредели същите тези кредитори, един от които е и държавата. Например „Напоителни системи”, „Овергаз” и други такива кредитори, фирми които предлагат препарати, да не говорим за работната ръка, която трябваше също да бъде на кредит до настоящия момент. Всичко това затрудни доста от тютюнопроизводителите, тъй като те трябваше да посрещат доста загуби още от месец декември 2009 година.
Фокус: Имате ли представа на каква сума възлизат тези загуби?Нина Ламбова: Не бих могла да кажа, защото тютюнопроизводителите са различни – някои обработват много малки парчета земя, други обработват по-големи площи в зависимост от региона, в който работят. В Родопите, най-вече Кърджали, Кирково, Крумовград – там се обработват по-малки площи. Не може да се направи обща калкулация на загубите. Всеки си я прави за себе си, но всички бяха в бедствено положение, тъй като се наложи да започнат кампанията с пари на заем, пари, които сега и трябвало да се връщат с лихви.
Фокус: Тютюнопроизводителите са наясно, че няма да има премии – едно от предложенията на правителството е по Програма за развитие на селските райони да им се помогне да преориентират своята дейност...
Нина Ламбова: Тютюнопроизводителите не се нуждаят от благодеяние от страна на държавата. Те се нуждаят от една много добра стратегия, която иска малко повече мисъл и разбиране от страна на управляващите. Имам пред вид следното: когато говорим, че премията като компенсаторен механизъм отпада при формирането на цената, трябва да говорим и за отпадане на лицензите на фирмите. Да влязат повече купувачи, за да може да се договарят самите производители с тях свободно и да отпадне монополът. Второто е, че от страна на Европа се дават едни други пари. Това са национални доплащания за килограм тютюн, за които не беше поставено никакво условие, освен единствено през една от трите години на този референтен период след влизане на България в ЕС, тези производители да са отглеждали тютюн. Това беше единственото условие, срещу което тези пари трябваше да бъдат дадени. Към настоящия момент обаче те не са предвидени в бюджета, за тях спряхме да говорим по всякакъв начин. Все още е в сила споразумението между нас и Министерството на земеделието и храните, в което те трябва да бъдат изплатени в края на годината. Поне една част от тях. Това обаче не означава, че тези пари са премии или компенсации на страната. Това означава, че те се дават в период, в който някои от тези тютюнопроизводители са произвеждали тютюн и би следвало да ги използват оттук нататък за преориентиране на производството. А не тепърва да говорим, че започваме реформа в тютюнопроизводството и, ако ги направим, тогава тези пари ще бъдат дадени.
Фокус: Какви са нагласите сред тютюнопроизводителите – те склонни ли са да преориентират своята дейност?Нина Ламбова: Мисля, че там, където е възможно да се преориентират, биха могли някои от дейностите да ги намалят, а други изобщо да се откажат. Не мога да говоря от тяхно име. Но там, където тютюнът е традиционно производство, не можем да говорим, че ще се преориентират към друга стока, която да не е експортна. Не можем също така да говорим, че те ще се ориентират към строителство, тъй като това означава те да се разделят със семейството си, с децата си, с дома си. За такова преориентиране изобщо не може да се говори.
Фокус: Според някои данни – от 70 хил. производители в Европа се оказва че 38 хил. са в България, това не е ли една голяма бройка тютюнопроизводители, сравнено с Европа?
Нина Ламбова: Тук, ако говорим за единица тютюнопроизводител, ние не говорим за ферма или отделно стопанство. Ние говорим за членове от семейството, заети в тютюнопроизводството, за които това е основен поминък. В Европа става въпрос за ферми, които вече са се настроили към бизнес, докато у нас все още говорим за поминък. Не можем да направим точен паралел между това процентно съотношение между тютюнопроизводителите в България и в Европа. В крайна сметка, това е наистина един много важен отрасъл, който заради климатичните особености, почвената структура, има изключително добри качества, търсене, експортно ориентиране и най-важното е че носи приходи за държавата. Дано да не се окаже за в бъдеще, че това са намерения на някои хора, да стеснят до толкова тютюнопроизводството, за да го превърнат в печеливш бизнес за ограничена група хора.
Фокус: Каква е прогнозата ви за реколтата тази година?
Нина Ламбова: Слава Богу, времето ще се отрази добре и ще се отрази в помощ на производителите, тъй като дъждовете, макар и носейки някои негативи, все пак ги облекчиха от страна на напояването. За останалото – предполагам, че ще имат успех. И като цена, която ще реализират, и като качество.
Юлиан ХРИСТОВ