Тютюн със субсидия? Тя изпуши, г-да политици20 000 тютюнджии трябваше да излязат на протест и да блокират КПП-та. Но не го направиха, защото се разбрали с правителството какви пари ще получат. Лошо няма, по-добре по този начин да се решават проблеми, отколкото с блокади. Лошото в случая е, че исканията на тютюнджиите пак се употребяват за политика. БСП и РЗС тутакси скочиха в защита на исканията за повече пари за производителите.
А същата БСП доскоро бе управляваща партия и би трябвало добре да знае, че миналата година бе последната, през която можеше да се дава субсидия за тютюна. А от тази всичко трябва да е на пазарен принцип - произвеждаш, договаряш изкупна цена и се опитваш да оцеляваш. И за да не се случи така, че именно оцеляването е проблем, трябваше да има програма за подпомагане на производителите. Но такава всъщност няма. Което означава, че предишните управляващи не са благоволили да се напрегнат по тази тема.
Имаше само куп идеи за алтернативи на тютюна - памук, маслини, биволи, билки
Но на практика не се случи нищо. Още повече че почвите, където у нас се отглежда тютюн, трудно могат да бъдат използвани за други култури. И политически заигравки сега идват малко в повече, без да се предлага реална алтернатива на досегашната схема.
А тя бе проста - субсидията бе вързана с произведеното количество. На пръв поглед изглежда справедлива. Но от произведения тютюн у нас
5-10% остават за български цигари Останалото се изнася. И количествата отиват в компании, които добре знаят колко е цената на килограм тютюн. Но също така знаят, че производителите получават и субсидия. Поради което им извиват ръцете с ниски изкупни цени, а самите тютюнджии ги приемат, за да си получат помощта от държавата.
И косвено се получава така, че с държавни пари се подпомагат чужди компании, а не самите производители. Които пък едва ли могат да се похвалят със завиден доход - сметките показват, че благодарение на субсидията те успяваха да докарат около 1000 лева доход от декар.
Но не като чиста печалба, защото с тези пари трябва да купят семена за новата реколта, да засеят и да се опитат да я продадат. С отпадането на субсидията дори тези пари се превръщат в мираж.
А бизнес има - почти всички международни цигарени компании използват ориенталски тютюн. А той се отглежда само в 4 държави - България, Гърция, Македония и Турция. Ако те спрат производството, ще трябва да се отглежда изкуствено, което ще оскъпи цигарите. Което означава, че никой няма интерес от затриването на този отрасъл.
Но без помощ от държавата е ясно, че не може да просъществува. Поради което е нужна и нова схема за подпомагане. Която да дава гаранции, че парите отиват директно при производителите, а не при прекупвачи и цигарени компании.
Като например в съседна Гърция, където първо обявиха какво ще правят с отрасъла, после взеха милиони от ЕС за преструктурирането му, определиха таван на даваните пари и ги вързаха с квота на база произведеното с 3 до 5 години назад.
Но преди това нека минат проверките, за да се види кой колко е произвел и дали наистина през 2009 г. количеството тютюн е с 12 хил. тона повече от това година по-рано. Ако всичко е наред, производителите ще си получат парите.
А не да се дадат за пореден път на юнашко доверие. Не случайно прокуратурата проверява фонд "Тютюн" за раздадени в последните години неправомерно субсидии за 400 млн. лв.
САМУИЛ ОГНЯНОВ / в-к 24 часа /