Яне Янев се срещна с българите от Пиринския край, които сега живеят в Пенсилвания. Домакин на срещата бе Мехмед Змияров, родом от с. Слащен, община Сатовча, съобщиха от РЗС. Той е най-дългогодишният емигрант в региона, избягал от комунистическия режим 16-годишен. За 37 години той е изградил авторитет на солиден бизнесмен и работодател, подал е ръка на десетки българи в трудни за тях моменти. Мехмед Змияров е един от най-преуспяващите българи в целия регион. Той е човек с космополитно мислене и му става неприятно, когато чува от български политици призиви за междуетническа омраза, която на практика не съществува в цивилизования свят. Мехмед разказа, че той е помагал на десетки българи от различни краища на България независимо от техния етнос или вяра. Мехмед и семейството му на този етап по-малко гледат към България и повече мислят в третата си възраст да отидат да живеят в собствената си ферма-ловно стопанство, което е 640 декара и се намира в щата Западна Вирджиния. Те очакват и България да стане държава, при която хората могат да печелят добре и да се радват на частната и неприкосновената си собственост.
В щата Пенсилвания, известен с богатите си находища на въглища, минерали, петрол и желязна руда, както и с производството на най-добрите китари в света марка „Martin Guitar”, живеят много българи, повечето от които са от Гоцеделчевския край. Най-много от тях са от Кочан, Слащен, Ваклиново и Хаджидимово. Друга голяма част от българското население в щата са от Враца, Смолян и Габрово. В региона живеят над 1500 българи, които основно четат интернет изданието на в-к „Струма” и живо се интересуват от всичко, което се случва в Благоевградска област. Огромна част от тях през последните 10-15 години са се сдобили със собствени къщи и свой собствен бизнес. Всички те милеят за България и това се вижда дори от автомобилите им, на които са сложили българското знаме.
Преди една година в град Страсбърг, щата Пенсилвания бе открито българско училище, в което срещу 70 долара на месец българските деца учат родния си език. Родителите им работят по 10-12 часа на ден при двама различни работодатели и погледа им е обърнат към България, където инвестират голяма част от спестяванията си.
Всички тези хора заедно със семействата си макар и на над 10 хиляди километри от своята родина продължават да живеят с проблемите на България. Те следят всеки ден въпреки огромната времева разлика, какво се случва в нашата страна и кои са основните предизвикателства, пред които са изправени българските граждани. Със сълзи на очи те разказват спомените си от България и с тъга признават, че САЩ никога няма да бъде тяхна родина, но не желаят да се върнат в България, където все още корупцията и хаоса са блокирали възможностите за нормален начин на живот.
От момента, в който са напуснали страната си, тези хора живеят с една мечта и тя е България да се промени реално, да има равенство пред закона и справедливост в съда, като обаче подчертават, че и на последните парламентарни избори българите за пореден път са били излъгани. Както те се изразяват: „Емигрирахме заради Тодор Живков, а сега дойде на власт бодигарда му. От това по-голям кошмар не сме и предполагали”.
На срещата присъстваха и българи от Скопие, Струмица, Радовиш, Делчево и Тетово, които живеят в щата Ню Джърси. Всички говореха на български език и се вълнуваха от политиката на българските власти спрямо Македония.
http://www.focus-news.net/?id=n1383821