Български > Религия и мистика
Ислямският календар и свещените месеци,дни и нощи
saleika:
--- Quote from: Rahmie on August 23, 2009, 10:00 ---Taka sishto nashiyat uvajavan i redovi chlen Huseyin Mehmed predloji, kato ideya sega prez Ramazan mesetsa ako moje na glavnata stranitsa da sa izpisani chasovete za sufer i za aksama v po glavni darjavi i gradove naselyavano ot pomacite...
Mislya che shte e mnogo dobre da se napravi tova. Dano uspeyem da go vkluchim v glavnoto menu po nyakakv nachin... Az se porovih iz neta i otkrih pone tazi stranitsa, kadeto jelaeshtite mogat da si izberta darjavata i grada sled koeto se izchislyava i ti dava chasovete za tseliyat mesets Ramazan za dadenoto myasto...
http://www.diyanet.gov.tr/turkish/namazvakti/vakithes_imsakiye.asp
Ülkeler =Strani
Şehirler =Gradove
Hesapla =Izcisli
--- End quote ---
Hubava ideyq
Allaha hepinizden razı olsun
Nazmi:
Съвсем наскоро наближава нашия свещен празник- Байрама този месец.Нека заедно споделим,разкажем за него.Има много нови членове на сайта за които ще бъде интересно нашите уважавани членове да споделят тук на зададени въпроси! Първият е от мен-1. Откъде идва разлика в празнуването освен часовата разлика по арабския и турски календар?.2. Има ли разлика за Байрама в празнуването между шиити и сунити-две разновидности на исляма.Благодаря предварително.islam bulgaria bulgaristan ислям мюсюлмани българия
isa71:
КУРБАНЪТ – ИБАДЕТ И ПРАЗНИК
(06.12.2008)
Когато ритуалът по избиране на най-доброто животно за курбан е само в името на Аллах и е от сърце, той ще бъде приет. Но ако намерението на този, който ще принесе курбана е само, за да яде месо, то неговият курбан е недействителен. Великият Аллах казва в Свещения Куран:
“Не тяхното месо, не тяхната кръв ще стигне до Аллах, а вашата набожност ще стигне до Него...” (ел-Хадж, 22:37)
Курбан Байрам не е празник на месото, той не е пиршество с ядене на месо. Курбан е синоним на всички останали ибадети. Намазът е един курбан, оручът е курбан, зикирът е курбан, хаджът е курбан... Целта на Курбана е да споделим това животно, което е дар за нас с бедните и нуждаещите се.
Курбан Байрам идва при нас, за да ни подкани да се пречистим, за да ни накара да се опомним, за да ни накара да се обединим... Байрамът идва при нас, за да ни припомни за близостта на раба към Аллах, която близост ние много често забравяме. За да ни припомни отново и отново за любовта, която всеки мюсюлманин трябва да изпитва към Аллах повече, отколкото към всеки другиго. За да ни припомни онази безкрайна обич, отдаденост, богобоязливост, жертвоготовност, непоколебимост, извиращи от дълбините на сърцето и душата на един от най-великите Пратеници на Аллах Ибрахим (а.с.) – Приятелят на Аллах. Той казал:
“О, синко мой, сънувах, че трябва да те заколя. Какво щв кажеш?” Рече (Исмаил): “О, татко мой, прави, каквото ти е повелено! Ще откриеш, ако Аллах е пожелал, че съм от търпеливите.” (ес-Саффат, 37:102)
Набожността се крие в сърцето. Но едно празно сърце, което живее далеч от Аллах и Неговия Пратеник не може да бъде натоварено с определена длъжност, нито с богатство, нито с нищо.
Сега на нас ни е предоставена възможност да отдадем своята благодарност към Великия Аллах. Нека се възползваме от тази възможност, защото може да е последна. Нека заживеем по братски, скараните да се сдобрят. Нека съблюдаваме справедливостта по между си, към семействата си, към подчинените си, и към всички останали. Да отдадем правото на всеки, който има право. Ако не направим това и хиляди Байрами да празнуваме, хиляди курбани да заколим, резултатът ще бъде нула.
Али Хасан
Източник: Списание "СЕЛЯМ"
isa71:
Деветият ден от тази десетдневка е денят Арафе. В него хаджиите се намират на местността Арафат. Пейгамберинът (с.а.с.) казва:
“Най-превъзходният ден, е денят Арафе.”/Ибну Хиббан/
Говеенето в този ден е причина за опрощаване на малките грехове от изминалата и настоящата година. Ебу Катаде (р.а.) разказва, че Пейгамберинът (с.а.с.) бил попитан за говеенето в деня Арафе, а той отговорил:
“Опрощават се греховете за изминалата и настоящата година.”/Муслим/
Поради това, за предпочитане е мюсюлманите, които не са на хаджилък, да говеят. А що се отнася до хаджиите, за тях е по-превъзходно да не говеят, за да имат повече сили по време на хаджилъка, за да правят зикр, дуа и истигфар.
Това е ден за опрощение на греховете и спасение от Огъня.
Пейгамберинът (с.а.с.) казва:
“Няма по-превъзходен ден при Аллах от деня Арафе. Аллах слиза на земното небе и хвали жителите на земята пред обитателите на небесата (меляикетата), като казва:”Погледнете към моите раби, разрошени, прашни, нуждаещи се, дошли от различни краища на света. Те се надяват на Моята милост, още невидели Моето наказание, и не е видяно толкоз много освобождаване от Огъня, както е в деня Арафе.”/Ибну Хиббан/
“Най-превъзходната дуа е дуата в деня Арафе, а най-превъзходното, което аз и Пейгамберите преди мен сме казали, е: “Ля иляхе иллеллах вахдеху ля шерике лех”-“Няма друго истинско божество освен Аллах, Той е един-единствен и няма съдружник.”/Имам Малик/
Молим Аллах Аззе ве Джелле да ни опрости всички грехове и ни предпази от прегрешения! Да приеме нашите добри дела и да ни помилва в Съдния ден! Амин!
isa71:
Мирадж!
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version